خلاصه رویدادهای بازار بورس یکشنبه 12 آبان

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل که در معاملات امروز تا آستانه 74 هزار نیز پیش رفته بود در پایان با ثبت رشد 261 واحدی به 73،766 واحد رسید. نماد معاملاتی فارس با 290 واحد و وبملت با 61 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی شبندر با 47 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند.

شاخص کل فرابورس با افت 15 واحدی مواجه شد و بار دیگر به محدوده ی کمتر از 800 واحد رسید.ارزش کل معاملات فرابورس هم به 162.2 میلیارد تومان رسید.

بازار امروز مثبت بود و این مثبت بودن از نوع معاملات اواخر روز گذشته مشهود بود. ولی با توجه به اینکه فعلا اخبار قطعی مثبت به بازار نرسیده است، بعد از یک رشد کوتاه مدت عرضه ها نیز شدت می گیرد. بازار امروز نیز در نیمه دوم عرضه های زیادی داشت که نشان می دهد فردا نیز معاملات با عرضه شروع خواهد شد که البته اگر خبر مثبت و تاثیر گذاری به بازار برسد شرایط فرق خواهد کرد. شاخص کل بورس در دو هفته اخیر در محدوده ی کمتر از 74 هزار واحد نوسان داشته است و خود را برای رشد آماده می بیند ولی برای رشد باید خبر مثبت و تاثیرگذاری داشته باشد. شرایط مناسب است و همین عدم رشد را نیز باید به فال نیک گرفت. حجم معاملات بالا در بورس هم نشان می‌دهد که به‌رغم تغییرات اندک شاخص کل که به ظاهر در حال استراحت است از پویایی بازار کم نشده و سهامداران کماکان فعالیت قابل توجهی در این بازار دارند.

در اخبار حاشیه ای بازار؛ سخنان رهبر انقلاب در مورد مذاکرات مهم بوده است. ایشان گفته به مذاکره خوشبین نیستم، ولی باذن الله از این مذاکرات ضرری هم نمی‌کنیم و این تجربه، ظرفیت فکری ملت ما را بالا خواهد برد، اگر مذاکرات به نتیجه برسد که چه بهتر، ولی اگر نتیجه نگرفتند معنایش این باشد که کشور باید روی پای خودش بایستد. رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین تاکید کردند: به دشمنی که لبخند می‌زند اعتماد نکنیم، آمریکایی‌ها از آنطرف لبخند می‌زنند و اظهار میل به مذاکره می‌کنند و از این طرف بلافاصله می‌گویند همه گزینه ها روی میز است، خب چه غلطی ممکن است انجام دهند.

در اخبار سیاسی “وندی شرمن“، مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در مذاکرات هسته‌ای، گفته واشنگتن هیچ پیشنهادی برای تخفیف تحریم‌های اعمال شده علیه ایران به تهران ارائه نداده و هیچ تحریمی را نیز لغو نکرده است. مذاکره کننده ارشد ایران با 1+5  نیز در واکنش به این  اظهارات مبنی بر این‌که “هنوز هیچ پیشنهادی به ایران برای لغو تحریم‌ها داده نشده است” تاکید کرد: هرگونه راه‌حلی که متضمن لغو تحریم‌ها نباشد، مورد پذیرش ما نیست.

در این حوزه ، خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته دولت ایالات متحده توانسته تعدادی از سناتورهای آمریکایی را برای خودداری از تصویب دور جدیدی از تحریم‌ها علیه ایران متقاعد کند.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

گروه پتروشیمی با توجه به اخبار و شنیده هایی مبنی بر قطعی شدن نرخ خوراک 13 سنتی برای گاز طبیعی و رشد نرخ خوراک دیگر پتروشیمی ها به جز شرکت های خوراک مایع با نوسانات منفی روبرو شدند.

در این گروه اخبار مثبتی نیز وجود دارد نرخ اوره و متانول رشد خوبی کرده است. ظاهرا متانول به بیش از 500 دلار و اوره به بیش از 300 دلار در هر تن نیز رسیده است.

در این گروه شفن بازگشایی شد ولی رشد زیادی نکرد. قیمت پایانی سهم به بیش از 3400 تومان رسید ولی در قیمت آخرین معامله افت داشت. شفن سود هر سهم سال مالی جاری خود را از 4145 ریال به 5559 ریال افزایش داده است. علت تعدیل تسعیر دارایی های ارز و افزایش سود سپرده های بانکی بوده است. لازم به ذکر است شرکت برای شش ماهه دوم برای نرخ گاز ذخیره در نظر گرفته است. نرخ گاز را 130 تومان لحاظ کرده که 22 میلیارد تومان ذخیره بدین منظور در نظر گرفته است. نرخ متانول را نیز 350 دلار در نظر گرفته که با توجه به رشد خوب آن از این محل بازهم تعدیل مثبت خواهد داشت.

شخارک روز متعادلی داشت و افت زیادی نداشت. شرکت با فرض متانول بیش از 390 دلاری در شش ماهه دوم و عدم افت دلار به کمتر از 3000 تومان و با فرض رسیدن به تولید 600 هزار تنی متانول تا پایان سال می تواند بین 750 تا 780 تومان به ازای هر سهم شناسایی کند.

تحلیل تکنیکال و بنیادی سهم” href=”https://www.bourseiness.com/2278/shkhark-fundamental-analysis.html” target=”_blank”>تحلیل بنیادی شخارک را می‌توانید از اینجا بخوانید.

در این گروه اتیلن مورد نیاز پتروشیمی ایلام از طریق خط لوله اتیلن غرب دریافت شده و تا 24 ساعت آینده فعالیت فاز اول این مجتمع آغاز خواهد شد. بیش از 57 درصد پتروشیمی ایلام در مالکیت پترول،17 درصد در اختیار تاپیکو،17 درصد آن در اختیار وصندوق و 7 درصد در اختیار مارون می باشد.

در بانکی ها حجم عرضه ها افزایش یافت. اخبار این گروه باعث شده توجه سهامداران بار دیگر به این گروه معطوف شود. در بانک ملت که تراز ارزی بالایی همچون تجارت دارد شایعه شده یک تعدیل مثبت از این محل دارد.

در بانک تجارت که تعدیل خوبی داد و به محدوده ی 300 تومان رسید خبر افزایش سرمایه و تایید آن از سوی مدیرعامل باعث توجه به سهم شده است.

در بانک صادرات خبر مربوط به فروش نیروگاه و بلوک 11 درصدی غدیر باعث توجه به سهم شده است. شرکت از فروش این دو دارایی سود بسیار خوبی کسب خواهد کرد. افزایش سرمایه شرکت نیز فعلا ثبت نشده است و تا آن زمان فشار عرضه ها بر تقاضا نخواهد چربید. در این گروه خبر افزایش وام دهی نیز مهم بوده است. شایان ذکر است ضریب افزایش دهی تسهیلات بانکی ها از 5 به 8 رسیده است.

وپست در این گروه همچنان منتظر خبر قطعی افزایش سرمایه می باشد و تا زمان خبر قطعی در این مورد به 1000 تومان نخواهد رسید. مدیرعامل شرکت در اولین همایش منطقه ای بازاریابی پست بانک ناحیه جنوب کشور  گفته : EPS پست بانک ایران باید هر سه ماه ۲ برابر شود و تلاش مجموعه بانک نیز محقق ساختن آن است.

گروه فلزی-معدنی فعلا گوشه گیر شده اند. فایرا در پنج روز اخیر در فاز اصلاحی بوده است. خبر مربوط به افزایش نرخ برق باعث افت قیمت سهم شده است ولی باید در نظر داشته باشیم که افزایش نرخ برق در سال جاری به اندازه ای نیست که به سودآوری شرکت لطمه وارد سازد. ضمن اینکه شرکت در آخرین معامله شمش آلمینیوم در بورس کالا افزایش نرخ داشته است.

در فملی دیروز ومعادن فروشنده بلوک شرکت بود. شرکت از لحاظ بنیادی در شرایط نسبتا خوبی قرار دارد اگر دلار در همین محدوده 3000 تومان و مس نیز در 7200 دلار باقی بماند شرکت می تواند سود 55 تومانی اش را به 70 تومان نیز برساند. البته این در صورتی ست که فروش محصولات افزایش نیابد.

فروس سود هر سهم سال مالی جاری خود را از 1487 ریال به 1786 ریال افزایش داده است و در شش ماهه نیز 57 درصد آن را پوشش داده است.دلیل تعدیل افزایش حجم فروش برخی محصولات و افزایش نرخ جزئی آنها می باشد.

دوقلوهای سنگ آهنی روز منفی و متعادلی داشتند. همچنان گزارش شش ماهه این دو شرکت منتشر نشده است و این کمی بر فشار عرضه های این دو سهم می افزاید. در این گروه بحث حقوق معدنی و بهره مالکانه و در مقابل آزاد سازی نرخ سنگ اهن همچنان مطرح است.

در حال حاضر هر تن کنسانتره سنگ آهن کچاد به دستور دولت با قیمت 1.650.000 ریال به فروش می رسد. این در حالی است که قیمت فوب خلیج فارس این محصول با توجه به نرخ 30.000 ریالی هر دلار، برابر با 4.500.000 ریال می باشد. که اختلاف زیادی با نرخ دستوری دارد.

در خودرویی ها فشار عرضه ها باعث افت قیمت ها شد. باید خبهمن را کم کم یک هلدینگ سرمایه گذاری بداینم. شرکت سود هر سهم خود براساس عملکرد شش ماهه را همان 425 ریال قبلی اعلام کرده و در شش ماهه 13 درصد آن را پوشش داده است. شرکت در این دوره کل فروش و بهای تمام شده را پوشش داده است و با توجه به ماهیت سرمایه گذاری-تولیدی ، سود سرمایه گذاری ها در پایان سال محقق می شود.

بحث افزایش نرخ خودرو بار دیگر در این صنعت مطرح است و بحث ها در این مورد زیاد شده است. در این رابطه  مدیرعامل سایپا از عدم افزایش قیمت محصولات سایپا تا تعیین تکلیف توسط مراجع ذیصلاح خبر داده است.

دبیر انجمن خودروسازان ایران نیز در این باره گفته: قیمت‌گذاری جدید با ارز آزاد قیمت خودرو را 5 تا 15 درصد گران می‌کند.

در دیگر نمادها و گروه ها:

آکنتور با رشد قیمت به کار خود پایان داد. کنتورسازي در اولين همکاري مشترک برون مرزي با گروه مپنا، براي توليد، تامين و بهره‌برداري از 100 هزار کنتور هوشمند برق در کشور تاجيکستان اعلام آمادگي کرد. شایعه ای نیز از فروش احتمالی یک واحد اداری تجاری توسط شرکت به گوش می رسد.

در نفتی ها ونفت در بیش از 320 تومان متعادل شد. صندوق نفت عرضه کننده سهم می باشد.

در ساختمانی ها ثفارس صف خرید داشت. در مورد شرایط ساختمانی ها مدیر بودجه و بررسی ثشاهد گفته : پیش بینی می شود همراه با تثبیت سیاست های دولت در خصوص قیمت مسکن و با نزدیک شدن به ماه های پایانی سال شاهد ایجاد رونق در این بازار باشیم. وی در مورد ثشاهد نیز گفته بهای تمام شده پروژه های در حال ساخت و نیز هزینه هایی که از بابت اجرای آنها صرف می شوند درصد کمی را به خود اختصاص می دهند. از جمله دلایل این امر می توان به خریداری زمین پروژه های “ثشاهد در سال های گذشته و با قیمت های قبل از شروع روند رو به رشد قیمت فروش مسکن اشاره کرد که در پی این امر می توان گفت پروژه های در دست اجرای این شرکت سودآوری بالایی برای آن به ارمغان خواهد آورد. وی رقم خالص ارزش روز دارایی های این شرکت را مبلغ حدود 450 تا 500 تومان دانسته و اشاره کرده: پروژه های شهرک ناز، هشتگرد و محمدآباد اصفهان از جمله پروژه های جدیدی هستند که اجرای آنها آثار مثبتی بر روند سودآوری “ثشاهد در پی دارند.

در لاستیکی ها معاملات مثبتی را شاهد بودیم. در این گروه پکرمان سود هر سهم 799 ریالی اش را به 1423 ریال افزایش داده است. علت تعدیل خوب شرکت افزایش تولید و کاهش بهای تمام شده بوده است.

در گروه رایانه مرقام و رانفور منفی بودند وسایر نمادها مثبت معامله شدند. رتاپ، رکیش و مداران با صف خرید به کار خود پایان دادند. در مورد مداران شنیده می شود شرکت یک قرار داد جدید منعقد کرده است که هنوز اطلاعات کاملی از این قرار داد در دست نمی باشد.

لیزینگی ها امروز هم با خودرویی ها همراه شدند و در تمامی نمادها افت قیمت را تجربه کردند.

در حمل و نقلی ها حفارس و حپترو منفی و توریل و حتوکا مثبت بودند. حتاید متوقف می باشد. خبرهای پر حاشیه ای از سهم به گوش می رسد. در حالی که شنیده می شود حجم تخلیه شرکت از بندر شهید رجایی گرفته شده است که حتاید نیز مدعی شده حجم توقف حکم سازمان بنادر گرفته شده است و از بندر شهید رجایی کنار نخواهد رفت.

در سرمایه گذاری ها فقط وخارزم صف خرید داشت که تا پایان نیز پابرجا بود. تحرکات شرکت در وبصادر علت اقبال به سهم می باشد.

وبوعلی که دیروز صف فروش داشت امروز رشد کرد . شرکت در مهر ماه فروش خوبی داشته است و با ادامه این روند می تواند در بیش از 200 تومان تثبیت شود.

در تجهیزاتی ها مپنا در بیش از 840 تومان فشار عرضه های زیادی داشت. فاذر صف فروش نسبتا سنگینی تشکیل داد. پی بر ای فاذر 26 می باشد. در این گروه حفاری با شرایط بنیادی مناسبی که دارد با پی بر ای 7 می تواند در بلند مدت بازدهی خوبی داشته باشد.

خمحرکه در شش ماهه ابتدای سال زیان 364 ریالی به ازای هر سهم محقق کرده است.زیان پیش بینی شده نیز 231 ریال می باشد.

خریخت هم در شش ماهه اول سال جاری زیان 936 ریالی به ازای هر سهم شناسایی کرده است.

کفرا سود هر سهم خود را از 2728 ریال به 4311 ریال افزایش داده است و 65 درصد نیز در شش ماهه پوشش داده است. اگر نرخ های فعلی در بودجه تداوم یابد و دلار نیز کاهشی شود بازهم شرکت تعدیل مثبت خوبی خواهد داد.

فباهنر امروز 300 تومان را با صف خرید رد کرد و این برای ادامه رشد قیمتی مهم می باشد. شرکت در گزارش شش ماهه تعدیل خاصی نداشته و همان 24 تومان را اعلام کرد و در شش ماهه واقعی نیز 53 درصد آن را پوشش داده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: رویدادها و گزارش های روزانه بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب