طلب قطعه‌سازان از خودروسازان؛ افزایش یا کاهش؟

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار قطعه سازان خودرو

قطعه‌سازان در حالی از افزایش هرساله مطالبات معوق خود از شرکت‌های خودروسازی گله‌مند هستند که یکی از شرکت‌های بزرگ خودروساز اعلام کرده، بالای ۹۰درصد طلب معوق خود به قطعه‌سازان را پرداخت کرده‌ است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اوایل اردیبهشت ماه امسال قربانی سخنگوی شورای سیاست گذاری خودرو، حجم سرمایه‌گذاری در صنعت قطعه‌سازی خودرو را 9هزار و 500میلیارد تومان و میزان سرمایه این حوزه را 14هزار و 300میلیارد تومان عنوان کرد که این امر کنار صرفه‌جویی ناشی از ساخت داخل قطعات خودرو که  8/4 میلیارد دلار است نشان از آن دارد که سهم قطعه‌سازی از ارزش افزوده کل صنعت حدود 9 درصد است.

این صنعت در حالی فروش قطعات 22 هزار و 500 میلیارد تومانی را پشت سر می‌گذارد که همچنان با مطالبات معوق 4هزار و 500 میلیارد تومانی از شرکت‌های خودروساز روبه‌رو است.

به‌صورت کلی شرکت‌های خودروساز باید دو تا 4ماهه طلب قطعه سازان را پرداخت کنند اما کمبود منابع مالی و یا برخی از مشکلات باعث شده تا هرساله حجم مطالبات معوق قطعه سازان افزایش پیدا کند.

یکه‌زارع مدیر عامل ایران خودرو در گفت‌وگو با تسنیم در رابطه با بازپرداخت مطالبات معوق قطعه سازان می‌گوید: این شرکت تقریباً بالای 90 درصد طلب معوق قطعه سازان را پرداخت کرده است.

اظهارات این مقام مسئول در حالی مطرح می‌شود که شرکت‌های قطعه‌ساز اعلام می‌کنند خودروسازان نه تنها تلاش قابل توجهی برای پرداخت مطالبات خود نکرده‌اند،  بلکه دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور حتی مالیات بر ارزش افزوده قطعه سازان را هم نپرداخته‌اند که این امر باعث شده تا شرکت‌های قطعه‌ساز با کمبود نقدینگی روبه‌رو شده و امکان توسعه فعالیت‌های خود را نداشته باشند.

این روزها افزایش هرساله طلب قطعه سازان مشکلات این صنعت را دوچندان کرده است به همین منظور قطعه سازان برای دریافت مطالبات خود از خودروسازان 20 پیشنهاد به وزیر صنعت ارائه کرده‌اند که یکی از این پیشنهادات بازپرداخت مطالبات شرکت‌های قطعه‌ساز کوچک به‌صورت یک‌ماهه است.

علاوه بر این پیشنهاد شده تا شرکت‌های قطعه‌ساز بزرگ هم معادل تأخیر به آنها سود بانکی تخصیص پیدا کند. در مجموع پیشنهادات مختلف شرکت‌های قطعه‌ساز به وزیر صنعت ارائه شده و قرار است در قالب یک کمیته این پیشنهادات بررسی و در نهایت چگونگی وصول طلب قطعه سازان از خودروسازان تعیین تکلیف شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب