اخبار و رویدادهای بورس دوشنبه 28 اردیبهشت94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
تازه ترین اخبار بازار سهام

به گزارش سایت بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 57 واحد رشد کرد و به رقم 63،522 واحد رسید. نماد شبندر با 41 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد وغدیر با 27 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 90.9 میلیارد تومان رسید که مبین با 6.9 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس نسبت به روز گذشته تغییری نداشت و به رقم 726 واحد رسید . شتران بیشترین تاثیر منفی و جم بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 44.8 میلیارد تومان رسید که شتران با 2 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

مهم ترین اخبار اقتصادی

معاون وزیر نفت به این نکته اشاره کرد که در نشست آتی اوپک در ماه ژوئن، ایران همچنان خواستار کاهش تولید نفت اوپک و یا همکاری در جهت تولید مقدار صحیح نفت برای توزیع در بازار جهانی است . مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: اخیرا کمتر از ۱۰ میلیون بشکه نفت در تانکرها ذخیره کرده‌ایم که در صورت رفع تحریم‌ها، آنها را روانه بازار جهانی خواهیم کرد .
به نقل از پایگاه خبری «رویترز»، «رکن الدین جوادی» در مصاحبه با این خبرگزاری گفت: احتمال اینکه اوپک در نشست آتی خود در ماه ژوئن (خردادماه) تصمیم به کاهش تولید داشته باشد، امری بعید به نظر می رسد .
معاون وزیر نفت به این نکته اشاره کرد که در نشست آتی اوپک در ماه ژوئن، ایران همچنان خواستار کاهش تولید نفت اوپک و یا همکاری در جهت تولید مقدار صحیح نفت برای توزیع در بازار جهانی است.

مهم ترین اخبار سیاسی

نشریه اشپینگل در گزارشی با اشاره به توافق هسته‌ای احتمالی میان ایران و گروه 1+5 نوشت: آلمان چشم انتظار لغو تحریم‌هاست .
هفته‌نامه آلمانی اشپینگل در گزارش خود نوشت: دولت فدرال آلمان انتظار دارد پس از حصول یک توافق جامع میان ایران و قدرت‌های جهانی در پایان ماه ژوئن و لغو تحریم‌ها علیه تهران، صادرات آلمان به ایران افزایش بسیار زیادی پیدا کند.
وزارت اقتصادی آلمان تخمین زده است که ایران نیازمند سرمایه‌گذاری سالانه بالغ بر 100 میلیارد دلار برای بازسازی زیربناهایش، ورود خودروهای مدرن، ماشین‌آلات و دارو است .صادرات آلمان به ایران پیش از آن که تحریم‌ها در چهار سال گذشته سخت‌تر شود سالانه نزدیک به چهار میلیارد یورو بود. از این رو وزارت اقتصاد انتظار این را دارد که با لغو تحریم‌ها علیه ایران این صادرات به روزهای گذشته بازگردد و رشد چشمگیری پیدا کند.
نشریه اشپینگل در ادامه به سفر اخیر بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران به برلین در ماه مه اشاره کرد و نوشت: وی در این سفر با گروه‌های تجاری، شرکت‌های بزرگ و وزیر اقتصاد آلمان دیدار کرد و گفت که چه فرصت‌های تجاری بزرگی در ساخت و ساز در بخش انرژی ایران نهفته است .وزیر نفت ایران به اشپینگل گفت که کشورش می‌تواند راه ورود شرکت‌های خارجی به بازار در منطقه شامل عراق،‌ ترکمنستان، آسیای میانه و آذربایجان را باز کند .

در خبری دیگر، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان امروز دوشنبه در دیدار پیتر سییارتو وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان، اظهارداشت : ایران همانطور که ثابت کرده شفاف است و با اراده قوی در گفت‌وگو حاضر شده است، فعالیت ایران تحت نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و فعالیت‌های هسته‌ای در مسیر صلح‌آمیز نیز ادامه خواهد یافت .

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، رئیس‌جمهور با بیان اینکه راه‌حل فشار و تحریم را محکوم کرده، غیرقابل قبول و بی‌نتیجه می‌دانیم، ادامه داد: تاکنون پیشرفت‌های خوبی در مذاکرات هسته‌ای بین دوطرف به وجود آمده و اگر اراده جدی در طرف مقابل وجود داشته باشد، می‌توانیم در زمان تعیین شده به توافق نهایی برسیم .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

امروز در گروه نفتی و پالایشی، شاهد گشایش منفی نمادها بودیم؛ نمادهای شبندر، شاوان، ونفت در نیمه بازار صف فروش شدند و معامله بیش از 3 میلیون سهم در شبندر بیشترین تاثیر منفی را در افت شاخص امروز داشت. شنفت نیز بدون انجام هیچ معامله ای پرعرضه ترین نماد گروه بود. امروز نیز عمده خرید و فروش های این گروه توسط سهامداران حقیقی انجام شد.

در گروه ساختمانی که با خبر موافقت بانک مرکزی با افزایش وام مسکن معاملات مثبتی را دنبال کردند، وساخت و ثنوسا در بین نمادهای پرتقاضای بازار بودند. اکثر نمادها همچون ثتران، ثباغ، ثفارس و ثاباد صف خرید شدند. ثتران، ثشرق و ثاخت با معامله بیش از 5 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشتند. نماد آ س پ نیز جهت برگزاری مجمع عادی فوق العاده در پایان معاملات امروز متوقف شد.

رئیس کل بانک مرکزی از جلسه فردای شورای پول و اعتبار برای تعیین تکلیف نهایی سقف وام مسکن خبر داد و گفت: بانک مرکزی از هر ایده‌ای که منجر به رونق در بخش مسکن شود، استقبال می‌کند . ولی الله سیف از جلسه فردا سه شنبه شورای پول و اعتبار برای تعیین تکلیف سقف وام مسکن خبر داد و گفت: اینکه سقف وام مسکن 60 میلیون یا 80 میلیون تومان باشد، بستگی به نظر شورای پول و اعتبار دارد و همه حرف‌های خود را بعد از شورای پول و اعتبار خواهیم زد.

در گروه خودرو و ساخت قطعات، خپارس و خساپا معاملات منفی داشتند و فقط در خزامیا و خودرو نوسانات مثبتی وجود داشت. در خکاوه بیش از 28 میلیون سهم عرضه شد و قیمت آن به زیر 100 تومان نیز رسید. خلنت، خکمک، خریخت و خمهر صف خریدهای قطعه ساز بودند. نماد خفنر با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم پیش از شروع معاملات متوقف شد.

به گزارش سایپا نیوز، رضا تقی زاده معاون فروش گروه خودروسازی سایپا در رابطه با افزایش قیمت خودروهای این گروه خودروساز در سال جاری اظهار داشت: مبنای افزایش قیمت خودرو طبق قانون، شورای رقابت و بر اساس فرمول تعیین شده این شورا می باشد . قیمت ارز، افزایش 6 درصدی تعرفه‌ها و افزایش مداوم مواد داخلی و اولیه برای تولید خودرو و افزایش 17 درصدی دستمزدها خودروسازان برای تامین اعتبار نیاز به  افزایش ده درصدی قیمت محصولات دارد. بر همین اساس گروه سایپا درخواست افزایش قیمت محصولات خود را به شورای رقابت داده و منتظر اعلام قیمت ها از سوی این شورا می باشد.

در خبری دیگری در مورد افزایش قیمت خودرو، رضا شیوا، رئیس شورای رقابت، اظهار داشت: ارزی که خودروسازها از آن استفاده می‌کنند یورو است از همین رو ما از سال 1392 تا 1393 شاهد کاهش 10 درصدی یورو بوده‌ایم به همین منظور و با این کاهش چشمگیر بنده فکر نمی‌کنم که ما نیازی به این افزایش قیمت داشته باشیم و تبع آن کاهش 10 درصدی یورو در بعضی از خودروها با بررسی‌های صورت گرفته در تولیدشان کاهش قیمت داشتیم .

 در گروه فلزات اساسی، در هرمز بیش از 9 میلیون سهم در محدوده صفر تابلو معامله شد. معاملات امروز فولاد نیز در محدوده مثبت انجام شد. فنوال و فمراد همچنان صف خریدهای گروه بودند. ذوب نیز تا آستانه صف خرید نیز پیش رفت.

در لیزینگی ها، معاملات کم رمق و تقریبا منفی داشتند؛ معاملات ولغدر در محدوده های مثبت نوسان داشت. در مجمع عادی سالیانه ولیز که امروز برگزار شد به ازای هر سهم مبلغ 350 ریال بابت سود نقدی تصویب شد.

گروه سیمانی، اکثرا ر رنج های منفی معامله شدند. سیمان اصفهان تنها نماد گروه بود که به صف خرید رسید. در مجمع سالیانه سیمان ایلام که امروز برگزار شد، به گزارش بورس نیوز تقسیم 930 ریال سود نقدی به ازای هر سهم به تصویب رسید.

در گروه حمل و نقلی  بیشتر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند و نماد حکشتی با صف فروش بسته شد . در این گروه حسیتا به قیمت زیر 4 هزار تومان رسید و تنها حدود 180 هزار تا از سهامش داد و ستد شد .

در گروه بانکی شاهد معاملات مثبتی در اکثر نمادها بودیم . بانک صادرات با 34 میلیون سهم بیشترین حجم معامله را در این گروه داشت و جزء یکی از نمادهای پرتقاضای امروز بود .

به گزارش خبرنگار ایسنا، علی طیب‌نیا درباره فعالیت موسسه‌های مالی غیرمجاز اظهار کرد: اولویت بانک مرکزی ساماندهی به موسسات غیرمجاز است. متاسفانه این موسسه‌ها در گذشته بدون نظارت شکل گرفته است و عموما فاقد مجوز نهادهای غیر از بانک مرکزی هستند .وی افزود: طبیعی است که براساس قوانین کشور هرگونه موسسه‌ای که می‌خواهد در زمینه‌ی مسائل مالی اقدام کند باید صلاحیت‌ها و توانایی‌های مالی لازم را داشته باشد و مجوز خود را از بانک مرکزی بگیرد

به گزارش سایت بورسینس به نقل از اقتصادنیوز، وزارت راه و شهرسازی كه برای افزایش مبلغ وام مسكن از ماهها قبل در حال مذاکره با بانک مرکزی بود، سرانجام موفق شد تا موافقت سياست گذار پولی را جلب كند .براین اساس، سرانجام بانك مركزی با افزايش وام مسكن تا سقف ٨٠ ميليون تومان موافقت كرد.اين توافق پس از آن صورت گرفت كه وزير راه وشهرسازی توانست دولت و بانك مركزی را برای تأمين منابع اين تسهيلات متقاعد كند .

ولی الله سیف در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در ارتباط با مصوبه شورای پول و اعتبار برای واگذاری مسئولیت تعیین نرخ سود سپرده های کمتر از یکسال به بانک  ها و اثر آن در فعالیت های بانکی و بازار سرمایه، اظهار داشت: براساس این مصوبه نرخ سود سپرده های بانکی حداکثر 20 درصد تعیین شد و مابقی به بانک ها واگذار شد تا با توجه به شرایط مالی و جهتگیری برای افزایش کارایی نرخ متعادل خودشان را به مردم بدهند .

وی با تأکید بر اینکه قرار نیست همه چیز یک دست باشد در پاسخ به خبرنگار ما مبنی بر اینکه آیا این تصمیم بر علیه بورس نخواهد بود چراکه برخی بانک ها روزشمار را 19.5 و 19.7 درصد تعیین کرده اند؟ تصریح کرد: خیر به هیچ وجه برعلیه بورس تمام نمی شود .

رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: نباید انتظار داشت که همه چیز در یک شب به تعادل برسد و باید اجازه داد که این سیاست ها به تدریج به تعادل برسند .سیف در پاسخ به این پرسش  تسنیم مبنی براینکه با این حساب شورای پول و اعتبار به درخواست برخی بانک ها برای تجدید نظر در واگذاری مسئولیت تعیین نرخ سود به بانک ها تجدید نظر نخواهد کرد؟ گفت: نه فعلاً شورای پول و اعتبار در این زمینه تصمیم جدیدی نخواهد گرفت .

در گروه محصولات شیمیایی نمادها اکثرا معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند و نماد شفارا با صف خرید بسته شد و نمادهای فارس و پارسان جز نمادهای پر تاثیر بر شاخص امروز بودند .

به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، محمدحسن دوگانی آغچغلو، درباره نقش صنایع پتروشیمی در توسعه و تحقق اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: کشورمان به دلیل دارا بودن ذخایر گسترده هیدروکربوری جایگاه مطلوبی در جهان دارد و این مزیت برای صنعت پتروشیمی کشورمان یک امتیاز ویژه است.

بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ 1393/10/07  افزایش سرمایۀ شیراز از مبلغ 2,550,000 میلیون ریال به‌مبلغ 5,100,000 میلیون ریال ( از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ 2550000 میلیون ریال ، ) در تاریخ 1394/02/27 در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب