دو تصمیم جدید شورای عالی بورس / راه اندازی بورس آتی ارز

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
رییس سازمان بورس

رئیس سازمان بورس از دو تصمیم جدید شورای عالی بورس مبنی بر اجازه سرمایه‌گذاری خارجی برای نهادهای مالی و تبدیل انتشار اوراق مشارکت به سهام و راه اندازی بورس آتی ارز خبر داد.

به گزارش سایت بورسینس به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، محمد فطانت درجریان برگزاری همایش همدلی، همزبانی، رونق اقتصادی و اشتغال که امروز در اتاق بازرگانی شده گفت: در حالی 377 شرکت در قالب 41 بخش صنعتی در بورس و فرابورس حضور دارند که با حل مشکلات صنایع بزرگ و شرکت ها ، می‌توان شاهد حل شدن بخش زیادی از مشکلات اقتصاد بود.

وی  ادامه داد: 80 درصد ارزش روز بازار سرمایه کشور در اختیار صنایع شیمیایی، بانک‌ ، فلزات ، مخابرات، خودرو، حمل و نقل، سیمان و معدن قرار دارد و باید با نگاهی متفاوت و با مراجعه به مکانیزم بازار و اصول تالیف شده‌ در قالب بازار سرمایه و بورس، مشکلات شرکت ها را حل کرد،.

سخنگوی سازمان بورس ادامه داد: اگر دنبال داروی شفابخشی هستیم که مشکلات ریشه‌ای اقتصاد را حل کند تنها توجه کردن به سود بانکی نمی‌تواند ما را به هدف‌ برساند بلکه باید در سایه نظام مالی پایدار و از طریق رسیدگی به مشکلات صنایع ، تخصیص منابع مالی بیشتر به پروژه‌های عمرانی و حل مشکلات صنایع استراتژیکی چون سیمان اقداماتی انجام شود.

به گفته فطانت لایحه خروج از رکود شرایط خوبی را به وجود آورده و امید است با بهره‌گیری از آن بخشی از مشکلات در بازار سرمایه حل شود.

وی به تصمیمات اخیر شورای عالی بورس اشاره کرد و گفت: به تازگی در شورای عالی بورس اجازه سرمایه‌گذاری خارجی برای نهادهای مالی فراهم شده است. بر همین اساس شرکتهای تامین سرمایه می‌توانند در ایران شکل گیرند.

وی با بیان اینکه این اتفاق می‌تواند ظرفیت مناسبی برای اقتصاد کشور ایجاد کند، افزود: دومین تصمیم مربوط به تبدیل انتشار اوراق مشارکت قابل تبدیل به سهام است که مطالبه اصلی بازار سرمایه بود. این درحالی است که اوراق مشتقه هم در سازمان بورس طراحی شده است.

راه اندازی بورس آتی ارز و اوراق آتی مشتقه ارزی

رئیس سازمان بورس همچنین در جریان نشست شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی از برنامه راه اندازی بورس آتی ارز خبر داد و افزود: این بورس در قالب یک بورس جدید و با استفاده از ظرفیت بورس های فعلی است که در نظر دارد برای مدت زمان های آتی و دوره های زمانی 3، 6 و 9 ماهه معامله ارز را انجام دهد.

فطانت ادامه داد : اوراق آتی مشتقه ارزی هم طراحی شده و نکات اصلی فقهی آن نیز مورد بررسی قرار گرفته است و امکان انتشار آن فراهم شده است.

وی خاطر نشان کرد: اگر این انتشار صورت گیرد از ظرفیت بازار در جهت آرام بخشی و اطمینان دهی به صاحبان صنایع گام برخواهیم داشت. تلاش ما این است که صاحبان صنایع تنها بر روی تولید متمرکز شوند و نوسانات احتمالی نرخ ارز را به بازار بسپارند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب