مهمترین اخبار بورسی و اقتصادی شنبه 2 خرداد 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 275 واحد نزول کرد و به رقم 63،427 واحد رسید .نماد وبملت با 48 واحد و وبصادر با 37 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 89.8 میلیارد تومان رسید که مبین با 11 میلیارد تومان داری بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 10 واحد نزول کرد و به رقم 716 واحد رسید . نماد میدکو و پترول بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند ارزش معاملات در این بازار به رقم 382.5 میلیارد تومان رسید.

مهترین اخبار سیاسی

در خبری به نقل از سایت شبکه اسکای نیوز عربی، سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که گروه داعش توانست با گسترش سیطره خود بر خاک سوریه  هم اکنون بیش از 95 هزار کیلومتر مربع از خاک این کشور را تصرف کند. کل مساحت سوریه 185 هزار کیلومتر مربع است .براساس این گزارش، داعش هم اکنون در 9 استان سوریه یعنی حمص، رقه، دیروالزور، حسکه، حماه، حلب و دمشق، ریف دمشق و سویدا حضور دارند. علاوه بر این حامیان داعش نیز در استان درعا نیز حاضرند .

شهر رقه سوریه هم اکنون پایتخت گروه مسلح دولت اسلامی معروف به داعش است .  گروه داعش علاوه بر سوریه، بخش های زیادی از خاک عراق را نیز در تصرف خود دارد .داعش کل منطقه باستانی تدمر در حومه شهر حمص را در روز پنجشنبه گذشته تکمیل کرد و پایگاه نیروی هوایی، زندان، سازمان اطلاعات و امنیت و منطقه باستانی این محدوده را در دست گرفت .

در همین راستا، فرانسوا اولاند در نشست اتحادیه اروپا در ریگا، با یادآوری کنفرانس های قبلی در ژنو در خصوص سوریه گفت: بار دیگر ما خواهان آماده شدن برای یک کنفرانس تازه در ژنو درباره سوریه هستیم . رییس جمهوری فرانسه مدعی شد سقوط شهر پالمیرا در سوریه نشانه ای از تضعیف بشار اسد بوده و باید تلاشی تازه برای دستیابی به توافق صلحی بین المللی در این کشور انجام گیرد .

وی مدعی شد: با رژیمی که به طور واضح ضعیف است و نمی تواند آینده سوریه باشد، ما باید سوریه جدیدی را بنا کنیم که به طور طبیعی جای بشار اسد و بیش از همه تروریست ها در آن نباشد. گفتنی است شهر باستانی پالمیرا (تدمر ) هفته گذشته به کنترل نیروهای داعش درآمد .

در مورد مذاکرات ان-پی-تی، مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه از تلاش بی‌نتیجه اعضای مذاکرات ان‌. پی . تی در برابر سه کشور حامی منافع رژیم صهیونیستی؛ آمریکا و انگلیس و کانادا خبر داد.

حمید بعیدی‌نژاد در گزارش که در این زمینه منتشر کرده، آورده است :در حالی‌که پس از چهار هفته مذاکره شبانه‌روزی انتظار می‌رفت امروز کنفرانس بتواند سند نهایی اجلاس را تصویب نماید، به یکباره آمریکا و انگلیس و کانادا امروز بعدازظهر اعلام نمودند که بدلیل عدم رضایت از متن بخش مربوط ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه نمی‌توانند با متن پیشنهادی ریاست کنفرانس موافقت نمایند .

ایران به عنوان ریاست جنبش عدم تعهد با توجه به آثارمخالفت این سه کشور با تصویب سند اجلاس، تمامی تلاش خود را بعمل آورد تا مانع شکست کنفرانس شود ولی با توجه به عدم همکاری این سه کشور، پیشنهاد نمود برای آن‌که کشورهای عضو معاهده بتوانند موضع خود را پیرامون این موضوع بررسی و اعلام نمایند، کنفرانس موقتا تعطیل گردد .

و اما در حوزه اخبار داخلی ، وزیر امور خارجه و معاونش برای ارایه گزارش درباره آخرین تحولات در مذاکرات هسته‌ای روز یکشنبه به مجلس می‌روند .همچنین ضرغام صادقی عضو هیات رییسه مجلس در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرد که این جلسه بنا به درخواست تعدادی از نمایندگان مجلس و پیش از آغاز جلسه علنی جهت ارائه گزارش از آخرین تحولات درخصوص مذاکرات هسته‌ای برگزار می‌شود .

مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 بیش از یک ماه است که برای نگارش متن پیش نویس توافق هسته‌ای در سطح معاونان و کارشناسان آغاز شده است و در این چارچوب تاکنون چهار دور مذاکره در وین و نیویورک انجام شده است .

قرار است از سه شنبه هفته آینده نیز مذاکرات در سطح معاونان و کارشناسان در وین از سرگرفته شود .با وجود مذاکرات فشرده برای نگارش متن پیش‌نویس به نظر می‌آید اختلاف‌ها و تغییر دیدگاه‌ها و مواضع به ویژه از سوی آمریکایی‌ها روند مذاکرات و نگارش متن را با دشواری و کندی مواجه کرده است و برخی کارشناسان و منابع نزدیک به مذاکرات از احتمال به دست نیامدن توافق تا ضرب‌الاجل تعیین شده 10 تیرماه خبر می‌دهند .

مهم ترین اخبار اقتصادی

در خبری ، وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ورود سرمایه‌های خارجی در دوره پساتحریم، حریم خاصی تعیین کرده و در قدم اول تلاش دارد تا سرمایه‌های ایرانیان مقیم خارج از ایران به کشور بازگردد. در قدم دوم نیز این وزارتخانه حمایت از سرمایه‌گذاری کشورهای همسایه را به عنوان راهکاری برای رونق فضای تولید و صنعت کشور مدنظر قرار داده است .

پیش از این، مسوولان وزارتخانه در مورد حریم ورود سرمایه‌های خارجی به ایران اعلام کرده بودند که اگر قرار باشد مشوقی برای ورود سرمایه‌های خارجی در نظر گرفته شود، در مرحله اول رشته فعالیت‌هایی در اولویت قرار می‌گیرند که زمینه تولید آنها در کشور وجود دارد. در مرحله دوم سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند در سایر رشته‌هایی که تا به حال زمینه سرمایه‌گذاری برای بخش خصوصی ایران در آنها فراهم نبوده، ورود پیدا کنند. حال وزارت صنعت، معدن و تجارت «جامعه هدف» برای جذب سرمایه خارجی را نیز مشخص کرده است که در مرحله اول شامل ایرانیان خارج از کشور و سرمایه‌گذاران کشورهای همسایه می‌شود .

بر اساس اعلام متولیان حوزه صنعت و معدن، روابط بین‌الملل کشور در حوزه‌های مختلف به‌ویژه در بخش صنعت و تولید در چند سال اخیر افت محسوسی داشته است؛ اما هم‌اکنون کشورهای بسیاری تقاضای همکاری و تعامل با صنایع کشور را دارند که با لغو تحریم‌ها پس از حصول توافق نهایی هسته‌ای، عملیاتی خواهد شد .

و اما در حوزه بازار سرمایه، در اردیبهشت‌ماه بیشترین حجم و ارزش خرید را سهامداران حقیقی بر دوش داشتند و از میزان خریدشان، حجم و ارزش کمتری را فروختند . در اردیبهشت‌ماه طی 308 هزار و 343 نوبت معاملاتی، 7 میلیارد و 182 میلیون و 805 هزار و 721 برگه سهم و حق تقدم به ارزش 14 هزار و 749 میلیارد و 414 میلیون و 85 هزار و 989 ریال توسط سهامداران حقیقی خریداری شده است .سهامداران حقیقی کمی کمتر از آنچه در اردیبهشت‌ماه خرید کردند در این ماه فروختند .

بر این اساس حقیقی‌ها بیشترین میزان حجم و ارزش خرید و فروش را در اردیبهشت‌ماه به عهده داشتند، البته لازم به ذکر است حقیقی‌ها در مقایسه با میزان خریدشان، حجم فروش‌شان بیشتر از حقوقی‌ها بود. به عبارت بهتر سهامداران حقوقی در مقایسه با میزان خریدی که در اردیبهشت‌ماه داشتند حجم و ارزش فروششان از حقیقی ها بیشتر بود .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه سرمایه گذاری، نمادهای وملت و وخارزم جزء نمادهایی بودند که بیشترین حجم معامله را به خود اختصاص دادند. در این گروه ، مدیر عامل شركت سرمایه‌گذاری غدیر از آغاز عملیات اجرایی سه پروژه عظیم متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری غدیر مجموعا به ارزش 114 هزار میلیارد ریال خبر داد كه کلنگ‌زنی آنها توسط رئیس‌جمهوری، وزرای نفت و صنعت، معدن و تجارت در نهم اردیبهشت امسال صورت گرفت .

غلامرضا سلیمانی در تبیین برنامه سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری غدیر عنوان کرد : استراتژی غدیر در سرمایه‌گذاری با تکیه بر پایداری سود تدوین شده است. وی با اشاره به اینکه حدود 88درصد از غدیر تحت مالکیت صندوق‌های بازنشستگی است، گفت: پایداری سود در کنار توجه به مسوولیت‌های اجتماعی همچون توسعه مناطق محروم، پایداری محیط زیست و ملاحظات توسعه ملی را از رویکردهای کلیدی برای تحقق اهداف سهامداران آن می‌توان دانست.

افتتاح سه پروژه در استان فارس که همزمان با حضور ریاست محترم جمهوری در این استان بوده، در راستای اهداف فوق است .سلیمانی یکی از این پروژه‌ها را احداث یک واحد پالایشگاه میعانات گازی با ظرفیت فرآوری 120 هزار بشکه در روز عنوان کرد که با هدف تامین انرژی مورد نیاز کشور همراه با ملاحظات زیست‌محیطی صورت پذیرفته است، ضمن آنکه این امر با اخذ مجوز تامین مواد اولیه از وزارت نفت صورت گرفته است.

در گروه مواد غذایی، غالبر با 2 میلیون معامله بیشترین حجم معامله را به خود اختصاص داد غاذر نیز با صف خرید به قیمت 287 تومان رسید.

دبیر انجمن صنایع روغن‌ نباتی از مصوبه تقسیم‌بندی واردات روغن پالم در ۴ بخش در طول سال خبر داد و گفت :‌ ستاد تنظیم بازار در مورد نحوه واردات این روغن تصمیم‌گیری خواهد کرد. محمد قبله با اشاره به جلسه اخیر ستاد تنظیم بازار اظهار کرد: در این جلسه، در مورد نحوه واردات روغن پالم‌ (روغن نخل) بحث و قرار شد تصمیم نهایی در این مورد از سوی این ستاد اتخاذ شود.

وی تصریح کرد: در جلسه‌ای که برای بررسی موضوع واردات روغن پالم برگزار شد، اعلام کردیم که انجمن روغن هیچ اصراری بر واردات روغن پالم ندارد و حاضریم واردات کل روغن مورد نیاز صنعت را به کانون صنایع غذایی بدهیم، اما اینکه فقط واردات روغن پالم از انجمن روغن گرفته شود، درست نیست، زیرا در این زمینه اختلاف قیمت وجود دارد و به معنی رانت خواهد بود.

در گروه ساختمانی، شاهد معاملات منفی و تشکیل صف فروش در اکثر نمادهای این گروه بودیم. ثنوسا که در مرحله پیش از گشایش با صف خرید 40 میلیونی همراه بود در انتها تنها توانست به صف خرید 1.5 میلیونی به کار خود خاتمه دهد و به قیمت 310 تومان برسد.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه رونق در بخش مسکن، رونق در بخش‌های مختلف دیگر را نیز به دنبال خواهد داشت گفت: با گام بزرگی که دولت در افزایش تسهیلات مسکن برداشته شاهد تحرک در این بخش خواهیم بود. حسن روحانی در جریان سفر استانی دولت به استان آذربایجان شرقی در نشست با سرمایه‌گذاران تبریز به بخش مسکن اشاره کرد و گفت: یکی از حوزه‌هایی که رکود داشت حوزه مسکن بود که در پروژه‌های دیگر می‌تواند رونق ایجاد کند.

وی با بیان اینکه اگر در بخش مسکن رونق ایجاد کنیم در بخش‌های مختلف نیز رونق ایجاد می‌شود ادامه داد: ۷۰ گروه صنعتی مانند بخش‌های مختلف مهندسی، انواع مصالح، معادن و… با حوزه مسکن در ارتباط است؛ بنابراین مسکن تحول بزرگی را می‌تواند در اقتصاد کشور ایجاد کند.

روحانی به افزایش تسهیلات اخیر برای خرید مسکن اشاره کرد و افزود: اخیرا قدم بزرگی توسط دولت برداشته شد و جلسات مختلفی در شورای پول و اعتبار نیز در این زمینه برگزار شد تا میزان تسهیلات برای خانه اولی‌ها افزایش یابد که این موضوع هم از نظر اجتماعی و هم از نظر اقتصادی حائز اهمیت است.

در خبری دیگر، مديرگروه بازنگری طرح جامع مسكن سپرده‌گذاری حداقل یک‌ساله را برای دریافت وام مسکن فرصتی مناسب برای سازندگان دانست و گفت: این روند سبب رونق و حرکت در بازار مسکن می‌شود. فردین‌یزدانی در گفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی مهم‌ترین مشکل بازار مسکن را عدم توان خرید مردم دانست و گفت: در اغلب کشورهای دنیا خرید خانه مبتنی بر پس‌اندازهای آتی است نه پس‌انداز گذشته.

این کارشناس مسکن با بیان اینکه میزان وامی که قبل از مصوبه شورای پول و اعتبار در اختیار متقاضیان قرار می‌گرفت کمتر از ۱۰ درصد قیمت کل یک واحد مسکونی بود اظهار کرد: افزایش میزان وام مسکن همراه با سپرده‌گذاری و ایجاد یک وقفه زمانی می‌تواند ضعف تقاضا را نیز پوشش دهد. با این روند می‌توان انتظار داشت که بازار مسکن ظرف چند ماه از رکود خارج شود.

در گروه پالایشی، بجر نماد شسپا سایر نمادها در این گروه معاملات منفی و کم حجمی را تجربه کردند . شبندر در این گروه در حدود 2.5 میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت 470 تومان رسید. در خبری هیات دولت در جلسه هفته قبل خود کلیات تغییر در قیمت حامل‌های انرژی را تصویب و نهادهای کارشناسی را مسوول تدوین سناریوی مربوطه کرد.

مجلس شورای اسلامی بر اساس قانون هدفمندی یارانه‌ها دولت را مکلف کرده در سال جاری 48 هزار میلیارد تومان از این محل درآمد کسب کند. بنابراین دولت برای کاهش کسری هدفمندی ملزم به اجرای فاز سوم شده است. بر این اساس، نهادهای مسئول سناریویی را طراحی کرده‌اند که در آن قیمت بنزین تک‌نرخی می‌شود و به هزار تومان افزایش خواهد یافت .

علاوه‌ بر این، قیمت گازوئیل با 20 درصد افزایش به 300 تومان در هر لیتر خواهد رسید، اگرچه قیمت‌های سی‌ان‌جی و نفت سفید تغییر نخواهد کرد. در صورتی که این سناریو قیمتی به تصویب دولت برسد 3100 میلیارد تومان از کسری منابع هدفمندی جبران می شود. با این وجود هنوز مبلغ 6400‌میلیارد تومان با کل درآمدها فاصله وجود دارد. این افزایش قیمت‌ها پیشنهادی است و هنوز مورد تایید دولت قرار نگرفته است، اما در صورت تصویب آن پیش‌بینی می شود از اوایل تیرماه سال‌جاری اجرایی شود.

اخیرا در خبرها اعلام شد که «رئیس‌جمهور آمریکا در حکمی با تأکید بر اینکه عرضه کافی نفت و محصولات نفتی از کشورهای غیر ایران وجود دارد، محدودیت‌های یک‌جانبه برای خرید نفت و محصولات نفتی از ایران را بار دیگر تجدید کرد .»این مسئله نشان از تجدید تحریم‌های نفتی علیه ایران دارد.

در این میان، این سوال مطرح می‌شود که آیا این تحریم‌ها می‌توانند خللی در برنامه نفتی ایران ایجاد کنند یا خیر؟ شاید بتوان در ابتدا به چند نکته اشاره کرد. آن‌طور که تشدید تحریم‌ها در دولت‌های گذشته نشان می‌داد، محدود کردن فعالیت‌های نفتی، چند اتفاق مهم را برای ایران در پی داشت.

اولین مسئله، کاهش صادرات نفت ایران بود که به دلیل نبود یا کمبود خریدار روی می‌داد. مسئله دیگر، نقد و انتقالات مالی بود که در حقیقت امکان دریافت وجه فروش نفت را از ایران می‌گرفت. انحصار فروش نفت توسط دولت و کاهش تولید از دیگر مسائلی بود که در کنار مسائل نقل و انتقالات مالی و کاهش صادرات،‌ نفت ایران را با مشکل روبرو کرد .

در گروه خودرویی، خپارس دارای بیشترین حجم معامله بود، و به قیمت 80 تومان رسید. خپارس در 12 ماهه سال 93 مبلغ 53 تومان زیان شناسایی کرده است. خرید دو باشگاه استقلال و پرسپولیس توسط شرکت‌های ایران خودرو و سایپا هر روز مخالفت‌های بیشتری را به دنبال دارد؛ به‌طوری‌که در آخرین واکنش‌ها، برخی مخالفان از فشار دولت برای خرید سرخابی‌ها توسط خودروسازان سخن گفته‌اند .آنها معتقدند که فشارهای وارده باعث شده که خودروسازان با توجه به بدهی 4500 میلیاردی به قطعه‌سازان و معوقات بانکی حاضر به خرید این دو باشگاه شوند.

در حالی که تاکنون مخالفت‌های صورت گرفته در این باره بیشتر حول و حوش مشکلات مالی خودروسازان بود، اما حالا منتقدان جدیدی به جمع مخالفان پیوسته‌اند که سعی دارند با نگاهی دیگر این موضوع را پیگیری کنند؛ به‌طوری‌که در تازه‌ترین اظهار‌نظرها اعلام حمایت وزیر صنعت را عاملی برای گرفتن کارت زرد سوم از مجلس و استیضاح این وزیر خوانده‌اند.

در خبری دیگر شنیدیم که ، در شرایطی که انتظار برای اعلام قیمت جدید خودروهای داخلی توسط شورای رقابت کمی طولانی شده، حالا این ابهام به‌وجود آمده که آیا این شورا می‌تواند در قیمت‌گذاری خودروهای داخلی دخالت کند، یا برای همیشه از این ماجرا کنار خواهد رفت. آن‌طور که رئیس شورای رقابت در گفت‌و‌گو با فارس عنوان کرده، طبق مصوبه چهارم اسفند 93 مجلس شورای اسلامی در مورد «قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت»، این ابهام وجود دارد که آیا اصلا شورای رقابت می‌تواند در مورد قیمت‌گذاری خودرو اظهارنظر کند یا خیر .

به گفته رضا شیوا، در ماده 21 مصوبه مجلس، صحبت از انحصار خدمات عمومی مطرح شده و در این مورد ابهام است که آیا مجلس می‌خواهد اجازه قیمت‌گذاری برای کالاهای انحصاری را تغییر دهد و از طرفی، آئین‌نامه مربوط به این موضوع، توسط دولت نوشته خواهد شد یا شورای رقابت.

در گروه حمل و نقلی نمادها تماما با معاملات منفی به کار خود پایان دادند و نماد حپترو با صف فروش بسته شد . حکشتی که جزء یکی از نمادهای تاثیرگذار بر شاخص کل بود بیشترین حجم معامله را در گروه خود داشت .

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی بیان کرد: حدود 5 کمیته دریایی موضوع تدوین برنامه ششم را پیگیری می‌کند مهمترین مسئله در این بخش که با همکاری مجمع تشخیص مصلحت نظام پیگیری می‌شود، توسعه دریامحور است .

معاون وزیر راه افزود: آمایش سرزمین در برنامه ششم به سمتی است که توسعه کشور در راستای رشد سواحل، توسعه سواحل جنوبی و سواحل مکران هدایت شود. وی با بیان اینکه خوداتکای از دیگر محورها در این کمیته ها است گفت: از مهمترین امکاناتی که در سالهای گذشته کمتر مورد توجه قرار گرفت سواحل جنوبی کشور بود.

سعیدنژاد با بیان اینکه محوریت بنادر ایران در منطقه دنبال می شود گفت:  با فضای حاصل شده استقبال از سوی  خطوط کشتیرانی از بنادر ایران به وجود آمد و این تاثیراین تاثیر جدی بر عکس العمل بنادر دیگر دارد .مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه توسعه سواحل مکران مورد تاکید مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری است گفت: این توسعه باید همه جانبه باشد و با ساخت یک بندر موضوع تمام نمی‌شود؛ پس کرانه باید به طور کامل تامین شود.

در گروه بانکی شاهد معاملاتی منفی در تمامی نمادها بودیم نمادهای وبملت ، وبصادر ، وتجارت جزء منفی ترین های امروز بازار بودند که باعث قرمز شدن شاخص کل شدند . بانک صادرات با 38 میلیون سهم بیشترین حجم معامله را در این گروه دارا بود .

وزیر اقتصاد با تاکید بر کاهش ۱۵ درصدی نرخ تورم در یکسال گذشته، از تصمیم دولت برای تهیه بسته جدید نرخ سود تسهیلات بانکی خبر داد .به گزارش مرکز خبری اقتصاد ایران (اکوسنتر)، علی طیب نیا گفت: دولت یازدهم تصمیم گرفته به صورتی جدی وارد مقوله ساماندهی نرخ سود تسهیلات بانکی شود. وزیر اقتصاد افزود: دولت یازدهم در اولین جلسه پول و اعتبار، تصمیمات خود را برای ساماندهی این امر مطرح می کند و برخی از بانک ها داوطلبانه پیشنهاد کاهش نرخ سود بانکی را داده اند.

وی در مورد کاهش نرخ سود بانکی گفت: در یکسال اخیر، حدود ۲۵ واحد کاهش تورمی داشته ایم و طبیعی است که نرخ سود سپرده و تسهیل بانکی متناسب با آن کاهش پیدا کند .  به گفته وزیر اقتصاد و امور دارایی، در صدد هستیم بسته ای در شورای پول و اعتبار تهیه کنیم تا نرخ سود تسهیلات بانکی را ساماندهی کنیم.

پیمان قربانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با بیان اینکه بانک مرکزی همواره متغیرهای پولی و روند تورم را بررسی می‌کند، اظهارداشت: هر زمان لازم باشد بانک مرکزی اوراق مشارکت منتشر می‌کند.

وی درباره مصوبه شورای پول و اعتبار گفت: شورای شورا در مصوبه خود به بانک مرکزی اجازه داد در سال جاری 10 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر کند و این بانک هر زمان که احساس نیاز کرد، اوراق مشارکت خواهد کرد .

در گروه محصولات شیمیایی بجز چند نماد در این گروه که مثبت معامله شدند سایر نمادها با معاملات منفی همراه بودند و نمادهای شپلی ، شلعاب ، شپترو  با صف فروش بسته شدند .

مدیر طرحهای شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با اشاره به مقدمات راه اندازی مجتمع های پتروشیمی مهاباد، کردستان و لرستان گفت: این سه مجتمع تا پایان امسال راه اندازی می شوند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب