مهمترین اخبار و رویدادهای بورس دوشنبه 4 خرداد 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورسی

به گزارش سایت بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 132 واحد صعود کرد و به رقم 63،496 واحد رسید. نماد شبندر با 58 واحد و شپنا با 46 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 178.2 میلیارد تومان رسید شپنا با 49.5 میلیارد تومان داری بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس 6 واحد صعود کرد و به رقم 717 واحد رسید . مارون و شتران بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 68.7 میلیارد تومان رسید شتران با 2.7 میلیارد تومان داری بیشترین ارزش معامله بود.

مهم ترین اخبار اقتصادی

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد: تک نرخی شدن بنزین در قیمت محصولات صنایع تغییر خاصی ایجاد نخواهد کرد. فقط تغییر قیمت گازوئیل می‌تواند اثر جزئی داشته باشد، چرا که تاثیر گازوئیل در بخش حمل و نقل چندان زیاد نیست و تغییر رخ داده حدود دو – سه درصد بر نرخ تمام شده بار تاثیرگذار خواهد بود . پدرام سلطانی در گفت‌وگو با ایسنا، دربارهتک نرخی شدن بنزین و اثرات آن در بخش‌های مختلف اقتصادی گفت: نباید حرکت به سوی کم کردن یارانه و اهداف قانون هدفمندسازی را متوقف کرد .

وی ضمن تایید این اقدام دولت برای تک نرخی شدن بنزین ادامه داد: با تمرکز روی تک نرخی کردن بنزین، گام اصولی برداشته شد چون این اقدام در شرایط فعلی در هزینه‌های تولید و همچنین بخش حمل و نقل اثر قابل توجهی نخواهد داشت.

در همین رابطه ، به گفته یکی از نماینده‌های مجلس بعد از تک‌نرخی شدن بنزین قرار شده فردا نماینده‌های کمیسون انرژی مجلس جلسه‌ مشترکی با وزیر نفت داشته باشند و این موضوع را بررسی کنند .هر چند با اعلام تک‌نرخی شدن قیمت بنزین و رسیدن آن به نرخ هزار تومان به نظر  می‌رسید پرونده آن بسته شده اما این موضوع در مجلس هنوز به اتمام نرسیده و به گفته یکی از نماینده‌های مجلس این موضوع در جلسه فردا نماینده‌های کمیسیون انرژی با وزیر نفت بررسی خواهد شد .

در خبری دیگر شنیدیم که ، وزارت نفت پیشنهاد افزایش ۱۰، ۱۵ یا ۲۰ درصدی تعرفه گاز طبیعی را به دولت ارائه داده و خواستار اجرای آن از خردادماه شده است . وزارت نفت به دولت پیشنهاد داد، در سال 94، قیمت عرضه هر متر مکعب گاز طبیعی برای مصارف خانگی، تجاری ( عادی، عمومی و ویژه ) ، آموزشی، ورزشی، مذهبی و کشاورزی به میزان بیست/پانزده/ده درصد نسبت به قیمت های مصوب سال 1393 افزایش یابد و نرخ دیگر مصارف بدون تغییر نسبت به سال 93 اعمال شود .

هیات دولت روز گذشته پیشنهاد وزارت نفت برای افزایش قیمت فرآورده‌های سوختی مایع را تصویب کرد که بر اساس آن بنزین تک نرخی و 1000 تومان شد .همچنین قیمت نفت‌گاز (گازوئیل) که پیش از این با دو نرخ 250 و 500 تومان عرضه می‌شد، 300 تومان تعیین شد.

 نفت‌کوره با 20 درصد افزایش به 300 تومان در لیتر و سوخت هواپیماهای مسافربری نیز با 20 درصد افزایش به 600 تومان رسیده است. قیمت گاز مایع با نرخ 230 تومان عرضه می‌شود که 9 درصد افزایش قیمت داشته است. در این میان نفت سفید بدون تغییر 150 تومان عرضه می‌شود .

در خبری دیگر شنیدیم که نرخ تورم اردیبهشت 3/ 14 درصد شد، بر این اساس، شاخص کل (بر مبناي ۱۳۹۰=۱۰۰) در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ عدد 8/ 208 را نشان می‌دهد که نسبت به ماه قبل 5/ 0 درصد افزایش داشته است.

افزایش شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) 7/ 13 درصد است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (14درصد) کاهش یافته است. درصد تغییرات شاخص کل (نرخ تورم شهري) در دوازده ماه منتهی به اردیبهشت ماه سال ۹۴ نسبت به دوره مشابه قبل 3/ 14 درصد است که نسبت به همین شاخص در فروردین ماه (5/ 14 درصد) کاهش یافته است .

مهم ترین اخبار سیاسی

ساعت 8 صبح روز گذشته محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به مجلس رفتند تا در یک جلسه غیر‌علنی ابهامات بیانیه لوزان را برای نمایندگان سوال‌کننده رفع کنند و از سوی دیگر در مورد آنچه به‌عنوان «دبه آمریکایی» این روزها در ادبیات سیاسی کشورمان رایج شده است به نمایندگان توضیح دهند. البته این تنها دغدغه نمایندگان نبود.

 سوال در مورد کارشکنی‌های جديد آمریکا در مورد تعداد سانتریفیوژهای فردو که پیش از آن ایران و آمریکا در مورد آن به توافق رسیده بودند و بازرسی‌ها از مراکز هسته‌ای و نظامی از دیگر پرسش‌های نمایندگان در یک جلسه دو ساعته با اعضای ارشد تیم هسته‌ای بود. جلسه‌ای دو ساعته که ظریف و عراقچی در آن تاکید کردند تعداد سانتریفیوژها کاهش نیافته است و بازرسی‌ها در چارچوب پروتکل الحاقی و مدیریت شده خواهد بود .

علی لاریجانی، رئیس مجلس نیز دیروز در پایان این نشست گفت: «ظریف و عراقچی توضیحات کافی در مورد نحوه مذاکرات و مذاکرات اخیر داشتند و نمایندگان هم نقطه نظرات خود را مطرح کردند.» اما توضیحات دقیق و جزئی ظریف و عراقچی ظاهرا نتوانست برخی از نمایندگان منتقد و دلواپس مجلس را راضی کند و در نهایت کار در پایان جلسه غیر‌علنی مجلس به تنش لفظی میان مهدی کوچک‌زاده و حمید رسایی دو تن از نمایندگان منتقد با وزیر امور خارجه کشید .

این تنش تا آنجا پیش رفت که محمدحسین قربانی، نماینده آستانه، ظریف را به بیرون از صحن هدایت کرد. هر چند که مهدی کوچک‌زاده روز گذشته در پایان این جلسه، تنش لفظی با وزیر امور خارجه را رد کرد و گفت که صحبت‌هایش با محمدجواد ظریف «آرام و البته چالشی» بوده و افزود: اصولا فضای گفت‌و‌گو، بلند صحبت کردن بود، نه دعوایی بود و نه کسی به کسی فحش داد.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

امروز در گروه نفتی و پالایشی شاهد رشد تقاضا بودیم. نمادهایی همچون شبندر، شتران و شراز نیز به صف خرید رسیدند، هر چند در همان ساعت اولیه بازار صف خود را عرضه کردند. دو نماد شبندر و شپنا نیز شاخص ساز بازار امروز بودند. شپنا با معامله بیش از 101 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد که حدود 98 میلیون از این حجم مربوط به معامله بلوکی در این نماد بود.

گروه خودرو و ساخت قطعات امروز نیز با افزایش تقاضا همراه بود. خپارس و خکاوه پرحجم ترین نمادهای گروه بودند. درخودرویی ها، خاور تا آستانه صف خرید پیش رفت. در قطعه سازها نمادهایی همچون خفنر و خنصیر صف خرید بودند. نماد ختراک نیز پس از ارائه صورت مالی حسابرسی نشده 12 ماهه سال مالی 93 و تحقق 310 ریال بابت هر سهم، امروز با 1.5 درصد رشد و در قیمت 2432 ریال بازگشایی شد.

در ادامه گزارشهای خوب قطعه سازان، ختوقا که روز گذشته شاهد متوقف شدن معاملاتش بودیم، در 12 ماهه سال مالی 93 مبلغ 332 ریال بابت هر سهم سود شناسایی کرد، این در حالیست که این مبلغ نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با رشد 57 درصدی همراه بوده است.

مدیر عامل ایران خودرو اعلام کرد: در صورت توجیه اقتصادی و سرمایه گذاری های لازم، ایران خودرو تمایل به ایجاد سایت تولید محصولات خود در عمان و تامین بازارهای صادراتی منطقه ای از آن طریق را دارد .
 وی افزود: ایران خودرو تمامی خدمات مهندسی و فن آوری را عرضه می کند و در عوض انتظار دارد سرمایه گذاری مالی از سوی عمان ارایه شود .

در گروه فلزات اساسی، شاهد توقف نماد ذوب با توجه به انتشار اطلاعات عملکرد واقعی حسابرسی نشده سال مالی 93 و تغییرات با اهمیت بودیم. این شرکت در گزارش 12 ماهه خود که روز گذشته منتشر ساخت بابت هر سهم 163 ریال سود محقق کرد، این در حالی است که این شرکت در پیش بینی خود بر اساس عملکرد 6 ماهه این مبلغ را 301 ریال و  در گزارش 21 اسفند 93 این مبلغ را 65 ریال پیش بینی کرده بود.
هرمز با حجم معاملات 6.4 میلیونی پرحجم ترین نماد گروه بود. فنوال، زنگان و فزرین در این گروه صف خرید بودند. فمراد، فخاس و فجر نیز صف فروش های گروه بودند.

نائب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران از برنامه شرکت های فولادی در زمینه تقویت بازارهای صادراتی شان خبر داد و گفت: این کار به منظور کنترل بازار و تنزل قیمت ها انجام می شود . حمیدرضا طاهری زاده در نشست خبری انجمن تولیدکنندگان فولاد با اشاره به اینکه از فروردین ماه سال جاری بازارهای فولاد نسبتا به ثبات رسیده است و شاهد قیمت های کاهشی نبوده ایم، افزود: این وضعیت در بازارهای خارجی نیز وجود داشته و بعد از دامپینگی که از سوی چین، روسیه و اوکراین در بازار صورت گرفت هم اکنون شاهد ثبات بیشتر بازار چه در بخش محصولات طویل و چه تخت هستیم .

 به گزارش ماین نیوز، نائب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران تاکید کرد: براساس تصمیمی که گرفتیم قرار است فولادسازان بزرگ بازارهای صادراتی خود را تقویت کنند تا از تنزل کردن قیمتها جلوگیری کنند و بخش خصوصی فولاد نیز با این تصمیم موافق است و امیدواریم با این کار جلوی ورشکستگی کارخانه های نوردی و فولادسازان کوچکتر را بگیریم.

ساختمانی ها معاملات خود را در درصدهای مثبت آغاز کردند. ثنوسا، ثاباد و ثفارس صف خریدهای گروه بودند که در این بین دو نماد ثنوسا و ثاباد در میانه بازار صف خود را عرضه کردند و ثنوسا وارد محدوده منفی شد. ثنوسا و ثتران با معامله بیش از 2 میلیون سهم پرمعامله ترین نمادهای این گروه بودند.

یک منبع آگاه از برنامه سهامدار عمده شرکت نوسازی‌ و ساختمان‌تهران‌ برای کنترل هیجانات و جلوگیری از رشد بی دلیل قیمت سهام این شرکت خبر داد. یک منبع آگاه در گفت وگو با پایگاه خبری بورس پرس، اظهار داشت: در پی تکرار شایعاتی درباره پروژه های شرکت نوسازی‌ و ساختمان‌تهران‌ و باتوجه به نوسان شدید قیمت سهام این شرکت در گذشته ( از 270 تومان شهریور 93 به بیش از 1100 تومان در آذر و سپس ریزش تا 538 تومان اسفند و قبل از افزایش سرمایه)، سهامداران عمده تصمیم به کنترل هیجانات این سهم گرفته اند .

وی ادامه داد: بر همین اساس تا قبل از ساعت 11 امروز، سرمایه گذاری ساختمان نوین به عنوان یکی از سهامداران حقوقی ، اقدام به عرضه حدود 675 هزار سهم ” ثنوسا” کرد تا عرضه و تقاضای آن متعادل و از رشد بی دلیل قیمت جلوگیری شود. این برنامه در روزهای آینده هم ادامه خواهد یافت .

براساس این گزارش، سهام شرکت شرکت نوسازی‌ و ساختمان‌تهران‌ که سال گذشته یکی از گزینه های سرمایه گذاران مخصوصا” نوسان گیران بود، طی دیروز و امروز با اقبال بازار و رشد قیمت مواجه شده بود که ناشی از بروز شایعاتی درباره پروژه های آن و افزایش سود آوری است .

در گروه حمل و نقلی بجز نماد حسینا سایر نمادها با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند و نماد حپترو با صف خرید بسته شد .

به گزارش خبرنگار مهر، یکی از بخش‌هایی که با افزایش نرخ سوخت بیشترین تاثیر را می‌پذیرد، بخش حمل و نقل است، زیرا تمامی شقوق حمل و نقل از جاده‌ای، ریلی، هوایی و دریایی وابسته به نرخ سوخت است و هرگونه افزایش در این بخش می‌تواند بر هزینه‌های تمام شده آنها موثر باشد به همین جهت از روز گذشته که افزایش نرخ سوخت اعلام شد نارضایتی در میان انواع بخشهای حمل و نقل به وجود آمد .

از آنجایی که واردات و صادرات کالاها از طریق انواع بخش حمل و نقل انجام می‌گیرد و سالانه میلیو‌ها مسافر از طریق بخش‌های مختلف حمل و نقل جابجا می‌شوند بنابراین هرگونه تغییری در سیاست‌های نرخ سوخت بطور مستقیم بر این بخش اثر می‌گذارد، ضمن آنکه هزینه تمام شده کالاها هم موثر از تغییرات بخش حمل و نقل تغییر می‌کند .

براین اساس بیشتر جابجایی کالا در کشور از طریق حمل و نقل جاده ای انجام می گیرد و کامیون‌ها نقش زیادی در جابجایی کالا دارند، بنابراین افزایش قیمت سوخت می‌ تواند هزینه تمام شده جابجایی‌ها را افزایش دهد و بر کالاهایی که از نقاط مختلف کشور به دست مصرف کننده می‌رسد، تاثیر گذار بگذارد .

از سوی دیگر، نرخ‌های تکلیفی که از سوی دولت برای بخش حمل و نقل تعیین می‌شود هم از جمله موضوعاتی است که مسئولان بخش خصوصی معتقدند بر روند کاری آنها تاثیر گذار است به دلیل اینکه نرخ خدمات آنها متناسب با قیمت سوخت بالا نمی‌رود بنابراین آنها به اجبار باید قیمت های پایین‌تری را برای خدمات خود تعیین کنند.
هرچند که دولت اعلام کرد هیچگونه افزایش قیمت در نرخ خدمات حمل و نقل وجود نخواهد داشت اما به نظر می‌رسد که دولت نمی تواند مدت زیادی قیمتها را ثابت نگه دارد و بطور حتم در چندماه آینده با افزایش قیمت نرخ خدمات حمل و نقل موافقت می‌کند .

در گروه بانکی نمادها اکثر معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند . نماد معاملاتی شرکت بانک انصار با توجه به اطلاعیه منتشره در سایت کدال مبنی بر اطلاع رسانی در خصوص اثرات ناشی از فروش احتمالی شرکت سرمایه گذاری دانایان پارس، پس از یک ربع توقف با محدودیت نوسان قیمت آماده انجام معامله شد.

بانک حکمت ايرانيان در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 93/12/29 شرکت را بر اساس عملکرد واقعی 12 ماهه مبلغ 103 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت بدون تغییر گزارش شده است .

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملاتی مثبت در اکثر نمادها بودیم . شرکت بازرگانی پتروشیمی ایران میزان صادرات کلی خود را از ابتدای امسال تا پایان اردیبهشت ماه، ٥٤٢ هزار تن و به ارزش ٣٥٢ میلیون دلار اعلام کرد.

به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، عباس شعری مقدم اظهار کرد: امسال با برنامه ریزیهای انجام شده تولید محصولات متنوع پتروشیمی جهش می یابد و در این مسیر افزایش خوراک تحویلی به مجتمع ها نقش آفرین خواهد بود .

وی افزود: خوشبختانه امسال خوراک گاز چند فاز پارس جنوبی وارد مدار تولید خواهد شد و به همین علت خوراک بسیاری از مجتمع های تولیدی افزایش خواهد یافت و تولید در صنعت پتروشیمی ایران می تواند رشد مطلوبی را تجربه کند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب