مهمترین اخبار و رویدادهای بورس یکشنبه 10 خرداد94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
کاهش شاخص بورس

 به گزارش سایت بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 192واحد نزول کرد و به رقم 63.227 واحد رسید. نماد فارس با 48 واحد ووبملت با 25 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 517 میلیارد ریال رسید که بترانس با 44 میلیارد ریال دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 4 واحد نزول کرد و به رقم 711 واحد رسید . مارون م بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشت . ارزش معاملات در بازار فرابورس به رقم 980 میلیارد ریال رسید .

مهمترین اخبار اقتصادی

 رئیس کل بانک مرکزی افزود: رشد اقتصادی در ۹ ماهه ابتدای سال گذشته را ۳.۶ درصد و رشد ارزش افزوده تمام گروه های اقتصادی را مثبت ذکر کرد و افزود: در سال ۹۲ به جز بخش کشاورزی، رشد ارزش افزوده سایر بخش‌ها منفی بود .وی ادامه داد: سرمایه گذاری ۹ ماهه ابتدای سال ۹۳ حدود ۱۳.۸ درصد رشد داشته، این در حالی است که این رقم در مدت مشابه سال قبل از آن، منفی ۱۱.۳ درصد بود که خطر جدی برای آینده اقتصاد کشور محسوب می شد . سیف افزود: رشد سرمایه گذاری ماشین آلات در همین مدت به ۱۱.۱ درصد رسید در حالی که این شاخص در مدت مشابه سال قبل از آن، منفی ۲۰.۱ درصد بود، همچنین حجم نقدینگی در پایان سال ۹۳ به ۷۸۳ هزار میلیارد ریال رسید که ۶۰هزار میلیارد آن به دلیل افزایش پوشش آماری سه موسسه مالی و اعتباری است .

وی، رشد نقدینگی سال ۹۳ را معادل۲۲.۳ درصد اعلام کرد و افزود: هدف بانک مرکزی کمتر از این رقم بوده است، همچنین حجم پایه پولی پایان سال ۹۳ به۱۳۱ هزار میلیارد تومان رسید که ۱۱۸ هزار میلیارد تومان نسبت به سال قبل آن، یعنی معادل ۱۰.۶ درصد رشد داشته است. رئیس شورای پول و اعتبار خاطرنشان کرد: مدیریت نرخ ارز، نرخ تورم را نیز کاهش داد به طوری که این نرخ با کاهش ۱۹.۱ درصدی در سال ۹۳ به ۱۵.۶ درصد و در اردیبهشت ماه به ۱۵.۵ درصد تقلیل یافته است . وی، حجم مطالبات غیر جاری بانک‌ها در پایان سال ۹۳ را ۸۵۱ هزار میلیارد ریال اعلام کرد.

سیف گفت: رئیس قوه قضائیه دستور تشکیل دادگاههای تخصصی برای برخورد با موسسات غیرمجاز را صادر کرده است. وی عنوان کرد: با حل و فصل مطالبات معوق بانک ها، تقویت توان تسهیلات دهی بانک ها در جهت حمایت از واحدهای تولیدی بیشتر خواهد شد.

مهمترین اخبار سیاسی

مقامات غربی به رویترز اعلام کردند که کشورهای گروه ۱+۵ در خصوص شیوه احیای تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران در صورت نقض توافق جامع هسته‌ای به توافق رسیدند . به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مقامات غربی به خبرگزاری رویترز اعلام کردند که کشورهای گروه ۱+۵ (آمریکا، انگلیس،‌فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) در خصوص شیوه احیای تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران در صورتیکه تهران شرایط توافق نهایی هسته‌ای را نقض کند، به توافق رسیدند و مانع اصلی در مسیر توافق قبل از پایان مهلت ۳۰ ژوئن را از میان برداشتند . طبق این گزارش، تفاهم جدید در خصوص احیای سریع تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، کشورهای ۱+۵ را به توافق احتمالی هسته‌ای با ایران نزدیک‌تر کرده است. با اینحال همچنان موانعی در مسیر مذاکرات باقی مانده است که شامل دسترسی سازمان ملل به تأسیسات نظامی ایران می‌شود .

هیأت‌های دیپلماتیک ایران و کشورهای موسوم به گروه 1+5 پنجشنبه (13 فروردین ماه) اعلام کردند به تفاهمی بر سر چارچوب توافق نهایی رسیده‌اند که قرار است زیربنای ادامه رایزنی‌ها تا ضرب‌الاجل خودخوانده 30 ژوئن (9 تیرماه) باشد.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه ماشین آلات و دستگاه های برقی، تقریبا تمامی نمادها در قیمت های مثبت معامله شدند. بترانس در شروع بازار با معامله 1.7 میلیون سهم صف خود را عرضه کرد و پس از معاملات پرحجم مجددا در میانه بازار صف خرید تشکیل داد؛ این نماد با معامله 5.6 میلیون سهم پرحجم ترین نماد گروه بود؛ امروز نیز عمده معاملات این نماد توسط سهامداران حقیقی انجام شد. بکاب دیگر نماد صف خرید و بموتو تنها نماد صف فروش گروه بودند.

در گروه خودرو و ساخت قطعات، خپارس پر تقاضا بود و حدود 18 میلیون سهم در این نماد جابجا شد. خبهمن که روز گذشته با شایعه سود تقسیمی خدیزل با افزایش تقاضا مواجه شده بود، امروز به محدوده منفی رسید. خکاوه نیز در میان قطعه سازها بیشترین حجم معاملات را داشت؛ خکاوه طبق گزارش حسابرسی نشده 12 ماهه خود که روز گذشته منتشر کرد به ازای هر سهم در سال مالی 93 مبلغ 458 ریال زیان شناسایی کرده است. امروز در این گروه شاهد بازگشایی نماد ختور بودیم؛ این نماد که با تعدیل مثبت 24 درصدی همراه بود با 2.5 درصد رشد در قیمت 586 تومان بازگشایی شد و تا محدوده 4 درصد مثبت نیز معامله شد. خموتور و ختراک نیز در 12 ماهه سال مالی 93 به ترتیب بابت هر سهم 244 و 310 ریال سود محقق کردند. از خزامیا که روز گذشته جهت تعدیل پیش بینی درآمد متوقف شده بود شایعاتی از تعدیل مثبت به گوش میرسد؛ به گزارش بورس پرس، علت توقف این نماد ناشی از شناسایی سودهای متفرقه مانند سود حاصل از تسعیر ارز ( یورو) و دریافت خسارت ناشی از تاخیر در پرداخت اقساط است که منجر به افزایش سودآوری این شرکت شده است.

در این گروه، رییس شورای رقابت از رد پیشنهاد افزایش ۱۵ درصدی قیمت خودرو خبر داد و گفت: در حال حاضر بازار خودرو کشش افزایش قیمت را ندارد. وی ادامه داد:دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو تعیین شده و شورای رقابت منتظر تصمیم‌گیری مجلس در مورد رقابتی‌ یا غیررقابتی بودن بازار خودرو است. در فرمول تهیه شده شورای رقابت موارد تنبیهی و تشویقی برای کیفیت تولیدات در نظر گرفته شده است. درحال حاضر کیفیت خودرو رشد چندانی نداشته و به همین جهت به خودروسازان توصیه می‌شود در کنار افزایش تولید، کیفیت را نیز بهبود بخشند.

در گروه نفتی و پالایشی، به جز شپاس مابقی نمادها در محدوده منفی معامله شدند. ونفت و شپنا با معامله بیش از 2 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشتند. گفتنی است که فردا موعد مزایده 51 درصد سهام سرمایه گذاری نفت قشم از زیرمجموعه های ونفت است. معاملات منفی شپنا و شبندر از منفی سازان شاخص امروز بود.

در گروه فلزات اساسی، فلوله و فنوال صف خرید بودند. معاملات کم حجم فخوز در محدوده صفر تابلو انجام شد؛ فخوز توانست طی 12 ماه سال مالی 93 به ازای هر سهم 1.152 ریال سود شناسایی کند. معاملات امروز فمراد نیز با صف فروش همراه بود. بیشترین حجم معاملات امروز این گروه با 6 میلیون سهم مربوط به حق تقدم فباهنر بود. فخاس دیگر نماد این گروه، در مجمع عادی سالیانه خود 18 تومان سود نقدی بابت هر سهم به تصویب رساند.

وزیر صنعت، در حاشیه همایش معدن و صنایع معدنی ایران با حضور در جمع خبرنگاران از کاهش حقوق دولتی معادن سنگ آهن خبر داد و اظهار داشت: دولت امسال بهره مالکانه را نه تنها نسبت به سال گذشته افزایش نداده است بلکه در برخی از زمینه‌ها همانند سنگ آهن کاهش نیز داده است. این تصمیم در حالی صورت گرفته که اختیارات افزایش بهره مالکانه را داشت. وی با اشاره به اینکه کاهش بهره مالکانه معادن سنگ آهن به زودی ابلاغ خواهد شد افزود: امیدواریم با افزایش سرمایه گذاری در بخش معادن بتوانیم در آینده شاهد رشد و توسعه این حوزه در کشور باشیم. نعمت زاده همچنین در این همایش خواستار معاف شدن معادن از پرداخت مالیات بر درآمد از دولت و مجلس شد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: در شرایط رکود در تولید که دامنگیر معدن نیز شده دولت باید در بهره مالکانه و افزایش حقوق دولتی تجدیدنظر کند تا جذابیت های لازم برای سرمایه گذاری در این بخش ایجاد شود و سرمایه گذاران حضور خود را تقویت کنند. وی در ادامه تصریح کرد: برای توسعه معدن نیازمند جذب سرمایه گذاری خارجی هستیم و در این جهت نباید شاهد تعدد مجوزها و سردرگمی در قوانین باشیم و صنایع داخلی باید بیشتر مورد توجه سرمایه گذاران قرار گیرد.

در گروه دارویی جو مثبتی حاکم بود و معاملات اکثر نمادها با رشد قیمتی همراه بود. داسوه و شتهران صف خرید بودند. دکوثر که پس از معامله حدود 1.5 میلیون سهم صف خرید شد در میانه بازار صف خود را عرضه کرد و در پایان با معامله 2.9 میلیون سهم با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد. نماد دتماد نیز به منظور برگزاری مجمع عادی سالیانه در پایان معاملات متوقف شد؛ معاملات این نماد در محدوده های مثبت و متعادل انجام شد.

در محصولات غذایی، غاذر، غپاک، غشان و غمهرا صف خرید بودند. غشاذر پس از برگزاری مجمع سالیانه در قیمت 987 ریال بازگشایی شد. معاملات منفی غالبر پرحجم بود و در پایان بازار جهت تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد.

در گروه حمل و نقلی بجز نماد حپترو که مثبت معامله شد سایر نمادها تماما با معاملات منفی به کار خود پایان دادند

به گزارش سایت بورسینس به نقل از خبرگزاری فارس، کاپیتان محسن حسن لو  اظهار داشت: پس از پیگیری‌های متعدد با وزارت کشتیرانی و مقامات بندری هندوستان مجوز تردد کشتی‌های تحت پوشش موسسه بین المللی بیمه متقابل قشم ( QITA P&I CLUB)برای یک سال و تا پایان 26. 6. 2016 میلادی تمدید شد .وی با بیان اینکه این مجوز در دسامبر سال گذشته به مدت 6 ماه تمدید شده بود تاکید کرد: تمدید این مجوز پیش‌تر به شکل سه ماهه و سپس به صورت شش ماهه اتفاق می‌افتاد که با توجه به مذاکرات موفقیت‌آمیز فی مابین، موسسه بین‌المللی بیمه متقابل قشم توانست با رایزنی‌های مربوطه مدت مجوز فوق را به یک سال افزایش دهد.

در گروه بانکی اکثر نمادها شاهد معاملات منفی بودند و نماد وبصادر با 11 میلیون سهم بیشترین حجم معامله را در این گروه دارا بود . بانک ملت که 5,5 میلیون سهم معامله شد یکی از نمادهایی بود که معاملاتضش باعث منفی شدن شاخص شد .

به گزارش  به نقل از خبرگزاری مهر، ناصر حکیمی گفت: دریافت هزینه ارسال پیامک بانک‌ ها در صورت رضایت مشتری اشکالی ندارد و بانک‌ ها می‌توانند برای خدمتی که به مردم می‌دهند پول بگیرند. ارسال پیامک از خدمات اضافی بانک‌ هاست و بانک‌ها می توانند هزینه آن را از مشتریان بگیرند و تخلف هم نیست .مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی افزود: هزینه ارسال پیامک برای بانک‌ها خیلی بالاست و تعدادی از بانک‌های بزرگ هزینه آن را دریافت می‌کنند. ارسال پیامک خدمت بانکی نیست و بانک مرکزی برای این موضوع چارچوب خاصی مشخص نکرده و به خود بانک‌ها واگذار کرده است

وبصادر در گزارش اولین پیش بینی منتهی به 94/12/29 خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 145 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال مالی مشابه قبل با افزایش 3 درصدی گزارش شده است . سود تسهیلات اعطایی- مشاع با افزایش 42 درصدی نسبت به سال قبل مبلغ 9318 میلیارد تومان ، سود تسهیلات اعطایی- غیر مشاع با افزایش 11 درصدی مبلغ 3913 میلیارد تومان اعلام شده است .

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملاتی منفی در اکثر نمادها بودیم و نمادهای شپترو ، شفن با صف فروش بسته شدند . نماد فارس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشت و 1,5 سهم معامله شد . نماد شپارس جزء یکی از نمادهای پر عرضه در بازار بود .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب