مهمترین اخبار و رویدادهای بورس سه‌شنبه 12 خرداد 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بازار سهام

به گزارش سایت بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 63 واحد افزایش یافت و به رقم 63،289 واحد رسید . حکشتی با 28 واحد بیشترین تاثیر مثبت و وبملت با 12 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 742 میلیارد ریال رسید که مشیراز با 104 میلیارد ریال داری بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس تغییری نداشت و به رقم 710 واحد رسید. مارون بیشترین تاثیر مثبت و میدکو بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 222 میلیارد ریال رسید که ولبهمن با 15 میلیارد ریال دارای بیشترین ارزش معامله بود.

مهم ترین اخبار سیاسی

 «فابیوس» درباره گنجانده شدن بازرسی از اماکن نظامی ایران در توافقنامه هسته‌ای احتمالی گفت: «بهترین توافق، اگر قادر به راستی‌آزمایی آن نباشید، فایده‌ای ندارد.» وزیر خارجه فرانسه در مصاحبه‌ای در روز دوشنبه ضمن طرح مجدد درخواست بازرسی از اماکن نظامی، گفته نباید فاصله چندانی بین فاصله مطرح کردن این درخواست و اعطای آن از سوی ایران وجود داشته باشد. «لوران فابیوس»، وزیر خارجه فرانسه در مصاحبه‌ای در روز دوشنبه ضمن تأکید دوباره بر لزوم بازرسی از اماکن نظامی ایران گفت که اجابت این درخواست باید بدون معطلی و با فاصله زمانی اندک انجام شود.

وزیر خارجه فرانسه در این مصاحبه با روزنامه وال‌استریت‌ژورنال علاوه بر این مدعی شده، توافق هسته‌ای نهایی با ایران، در صورت عدم انجام بازرسی‌های بین‌المللی از مراکز نظامی و سایر «اماکن مخفیانه» ایران به رقابت تسلیحاتی در منطقه منجر می‌شود.ایران در روزهای گذشته با جنجال‌های تبلیغاتی مقامات غربی مبنی بازرسی از اماکن نظامی مخالفت کرده و اجازه دسترسی از این اماکن را رد کرده است. جمهوری اسلامی ایران این درخواست‌ها را فراتر از چارچوب پروتکل الحاقی دانسته که در توافقنامه احتمالی هسته‌ای به اجرای آن متعهد شده است.

 خبری شنیدیم از بستری دکتر ظریف ، دکتر مصطفی زهرانی مدیر کل دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت خارجه از بستری شدن محمدجواد ظریف خبر داد.ظریف که قرار بود امروز در همایش «امام خمینی(ره) و سیاست خارجی» شرکت کرده و سخنرانی خود را ایراد کند به بیمارستان منتقل شده است.علت بستری شدن وزیر خارجه کسالت شدید در ناحیه کمر گزارش شده است.پیش از این ظریف به دلیل همین عارضه به بیمارستان منتقل شده بود و در مذاکرات هسته ای نیز با ویلچر حاضر شده بود.لازم به ذکر است که جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز اخیرا در هنگام دوچرخه سواری در فرانسه دچار شکستگی پا شد و هم اکنون در بیمارستان به سر می برد.جان کری روز گذشته در تماس تلفنی با ظریف قول داد که مذاکرات طبق جدول زمانی تعیین شده دنبال شود.

مهم ترین اخبار اقتصادی

خبری شنیدیم که سود تسهیلات بانکی بازهم کاهش می یابد، رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه عدم استقبال مردم از این مؤسسات عاملی برای کاهش تعداد آنان است، گفت: این مؤسسات با ارائه سودهای کلان وسوسه‌هایی ایجاد می‌کنند و با نرخ‌های بالاتر باعث آشفتگی بازار پولی می‌شوند؛ این رویه خطر زیادی دارد که امکان از بین رفتن کل سرمایه افراد وجود دارد. رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به فارس و اعلام این خبر که نرخ سود تسهیلات باز هم کاهش پیدا خواهد کرد، گفت:‌ با مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز به طور جدی برخورد خواهد شد.

ولی‌الله سیف امروز در پایان بیست و پنجمین همایش سالانه پولی و ارزی با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی مبنی بر لزوم برخورد با مؤسسات مالی اعتباری غیرمجاز اظهار داشت:‌ یکی از دلایلی که موجب شده تا این اقدام کند پیش برود مؤسساتی هستند که در شرف سامان‌دهی هستند و در این باره مراقبت کنیم تا تداخلی در روند فعالیت آنان ایجاد نکنیم و اجازه دهیم در فضای مناسب برخورد با مؤسسات غیرمجاز صورت پذیرد.

در خبری دیگر، وزیراقتصاد مشکل اساسی بازار سهام را به دلیل شرایط خاص کشور رفتار هیجانی برخی سهامداران عنوان کرد و گفت: قاعدتاً براساس منطق اقتصادی هم اکنون زمان خرید سهام است.، در پایان بیست و پنجمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصاد و دارایی و ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در جمع خبرنگاران حاضر شده و به سوالات آنها پاسخ دادند.براساس این گزارش طیب‌نیا ابتدا در پاسخ به این سؤال که مباحثی مبنی بر افزایش یارانه اقشار کم‌درآمد به واسطه حذف یارانه ثروتمندان مطرح شده است، گفت: در این باره تصمیم خاصی گرفته نشده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه سیاست مقابله با تورم همچنان دنبال خواهد شد، گفت:‌ برای اینکه همانند سایر کشورها به تورم تک‌رقمی دست پیدا کنیم، یک سری ملاحظات وجود دارد که مدنظر ما قرار گرفته است؛ قطع وابستگی به درآمدهای ناشی از فروش نفت خام اولین موضوع مورد تأکید در جریان کنترل تورم است و براساس تحلیل وزارت اقتصاد، عامل اصلی بروز تورم و نوسانات رکودی وابستگی به درآمدهای نفتی است.

وی افزود: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته این وابستگی کاهش خواهد یافت. در کنار این مسئله به دلیل شرایط خاص حاکم بر اقتصاد و اینکه درآمدهای نفتی کاهش پیدا کرده در شرایط سختی به سر می‌بریم.طیب‌نیا با انتقاد از استقراض دولت‌ها از بانک مرکزی برای جبران مشکلات و مقابله با رکود گفت: افزایش پایه پولی منجر به تشدید تورم شده و می‌تواند اقتصاد را از هدف تک‌رقمی کردن تورم بازدارد، بنابراین باید توجه ویژه به این موضوع داشته باشیم و به هیچ وجه سعی نکنیم، منابع مورد نیاز دولت را از محل منابع بانکی و بانک مرکزی تأمین کنیم.

در ادامه طیب‌نیا با بیان اینکه نهادی به نام صندوق توسعه بازار سرمایه ایجاد شده است، گفت:‌ در قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر صندوق تثبیت بازار تصویب شد که وظیفه آن در جهت تنظیم بازار است که مداخله آن در بازار عمدتاً از طریق خرید و فروش است و با این هدف وضعیت باثبات در بازار ایجاد شود.طیب‌نیا افزود: در زمان صحبت از ثبات منظور این نیست که قیمت‌ها تثبیت شود، بلکه رفتار هیجانی بازار وجود نداشته باشد؛ پیش‌بینی‌هایی که وجود دارد در بلندمدت بازار سرمایه بازدهی مناسبی برای فعالان اقتصادی خواهد داشت و از این روند استقبال خواهیم کرد.

طیب‌نیا با اشاره به اینکه بخش عمده‌ تأمین مالی بنگاه‌های بزرگ از طریق بازار سرمایه انجام خواهد شد، تصریح کرد: در شرایطی بازار سرمایه می‌تواند نقش تأمین مالی برای بنگاه‌ها داشته باشد که در بازار ثانویه رونق مناسبی وجود داشته باشد و یقیناً دولت از رونق بازار سرمایه حمایت می‌کند و تمام تلاش دولت در دو سال گذشته مشکلات بازار سرمایه شناسایی و مرتفع شود که انشاءالله یک بازار سرمایه شفاف و کاملاً رقابتی بازدهی مناسبی برای مردم داشته باشد.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه نفتی و پالایشی، معاملات نسبتا مثبت و متعادلی را شاهد بودیم. نماد ونفت که از محل فروش بلوک 51 درصدی سرمایه گذاری قشم سود هر سهم سال 94 خود را با تعدیل مثبت 229 درصدی از 181 ریال به 597 ریال رساند، امروز متوقف شد. شبندر امروز پرحجم معامله شد و با جابجایی 4.7 میلیون سهم 12 واحد بر شاخص تاثیر مثبت گذاشت. در دو نماد شبندر و شپنا به تریتب 81 و 40 درصد خریدها توسط سهامداران حقوقی انجام شد. شنفت امروز نیز با فشار عرضه مواجه بود.

در گروه خودرو و ساخت قطعات، خودرویی ها که معاملات خود را در قیمت های منفی آغاز کرده بودند در میانه بازار شاهد رشد تقاضا در آنها بودیم. خپارس تا محدوده 3 درصد مثبت نیز پیش رفت و حجم معامله آن به 15.4 میلیون سهم رسید. خاور تا آستانه صف خرید پیش رفت. خودرو و خساپا در محدوده صفر تابلو معامله شدند. در خکاوه 43 میلیون سهم در حداکثر قیمت معامله شد. خرینگ و خفنر دیگر نمادهای صف خرید قطعه ساز بودند. ختوقا پس از اعلام تحقق سود 332 ریالی بابت هر سهم در سال مالی 93 امروز در قیمت 3438 ریال بازگشایی شد و تا آستانه صف فروش نیز پیش رفت. خمحرکه نیز دربازه های مثبت معاملات متعادلی داشت.

به گزارش بورس پرس، مدیرعامل سایپا کاشان از تولید محصول جدیدی با نام CS35 در سال آینده خبر داد و گفت : مسوولیت تولید و بهره برداری این خودرو به شرکت سایپا کاشان محول شده که مطابق پیش بینی، نصب تجهیزات در سال 94 و تولید محصولات در سال 95 خواهد بود. این محصول دومین خودروی شاسی بلند چینی بعد از برلیانس V5 در سبد محصولات گروه سایپا است که تولید آن به ساپیا کاشان محول شده است.

ساختمانی ها که برخلاف جو نسبتا مثبتی که در آغاز بازار بر معاملاتشان حاکم بود کم کم وارد فاز منفی شدند. ثاژن و ثنوسا امروز نیز صف خرید بودند. ثتران پرحجم ترین نماد گروه بود؛ حدود 2 میلیون در بازه های منفی این نماد معامله شد؛ مجمع ثتران برای تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه قرار است شنبه 23 خرداد برگزار شود.

در محصولات غذایی تقریبا تمامی نمادها مثبت معامله شدند. غاذر، غمارگ، غشاذر و غپاک از جمله صف خریدهای گروه بودند. حق تقدم غاذر و وبشهر با معامله بیش از 1.5 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشتند. معاملات امروز وبشهر نیز در محدوده منفی دنبال شد. غسالم تنها نماد صف فروش گروه بود.

امروز در این گروه شاهد بازگشایی نماد غپینو بودیم؛ غپینو پس از برگزاری مجمع عادی و تصویب سود نقدی 16 تومانی در قیمت 275 تومان بازگشایی شد و حدود 90 هزار سهم در محدوده منفی این نماد معامله شد. نماد غچین نیز با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد. غچین با سرمایه 100.000 میلیون ریالی در بودجه 95 خود، 563 ریال سود بابت هر سهم پیش بینی کرده است؛ همچنین این شرکت برای سال مالی 31/3/94 مبلغ 412 ریال سود در نظر گرفته و این در حالی است که بر اساس عملکرد 9 ماهه این مبلغ را 489 ریال پیش بینی کرده بود.

در گروه بیمه ای، دانا صف خرید شد و بپاس و اتکای نیز تا آستانه صف خرید پیش رفتند. بیمه دی و سامان نیز در محدوده صفر تابلو معاملات متعادلی داشتند. مابقی نمادهای گروه در بازه های منفی معامله شدند. در دانا و پارسیان پرحجم ترین نمادهای گروه، بیش از 5 میلیون سهم معامله شد.

در این گروه، زمان افزایش سرمایه 30 درصدی بیمه ملت مشخص شد؛ به این ترتیب ،هیات‌ مدیره ملت روز پنج شنبه 21 خرداد با برگزاری جلسه ایی، اقدام به تصویب افزایش سرمایه 60 میلیارد تومانی از محل مطالبات و آورده نقدی خواهد کرد. هدف از این افزایش سرمایه انجام الزامات مصوبه مرداد 91 هیات وزیران درخصوص تعیین حداقل سرمایه برای مؤسسات بیمه غیردولتی و توسعه فعالیت‏ های بیمه‏ ای اعلام شده است.

در فلزات اساسی، در حق تقدم وتوکا 95 میلیون سهم معامله شد. فولاد و هرمز در محدوده صفر تابلو معاملات مثبتی داشتند؛ فولاد و فملی به ترتیب  با معامله 4.8  و 2.5 میلیون سهم از نمادهای مثبت تاثیر گذار بر شاخص بودند. فنوال و فنورد امروز نیز صف خرید خود را حفظ کردند.

طبق پیش بینی انجمن فولاد جهانی نیاز بازار جهانی به قراضه و آهن اسفنجی در پنج سال آینده به دلیل میزان تقاضای بالا برای فولاد افزایش خواهد یافت. بر اساس این پیش بینی تقاضا برای قراضه تا ١١٠ میلیون تن افزایش می یابد و در سال ٢٠١٩ به ٦٩٥ میلیون تن می رسد. این بالا رفتن میزان تقاضا به دلیل وجود پیش بینی های مثبت درباره مصرف محصولات فولادی است که تا سال ٢٠٢٠ به میزان ٨,٢ درصد افزایش خواهد یافت و به ١.٦٦ میلیارد تن خواهد رسید. چین، ترکیه، منطقه آسه آن و نفتا با افزایش تقاضای قراضه روبرو می باشند. تا سال ٢٠١٩ سهم کوره های قوس الکتریکی در تولید فولاد از ٢٧ درصد فعلی به ٣٠ درصد خواهد رسید. که همین امر موجب افزایش مصرف قراضه می شود. البته با توجه به کمبود برق و محدویدت عرضه قراضه در کشورهای در حال توسعه بعید است این رقم بالاتر برود.

در راستای بالا رفتن تقاضای قراضه، تقاضای جهانی آهن اسفنجی هم تا سال ٢٠١٩ حدود ٣٥ میلیون تن افزایش یافته به ١١٠ میلیون تن خواهد رسید چرا که میزان خرید هند، منطقه منا و نفتا بالاتر می رود. طبق برآوردهای متال اکسپرت، در ایران هم مصرف آهن اسفنجی برای پروژه های جدید توسعه صنعت فولاد این کشور رو به بالاست و بر تقاضای جهانی تاثیر می گذارد. از طرفی در بازار چدن، میزان مصرف با توجه به تجهیزات فعلی، در ١,٢٥ میلیارد تن تقریباً ثابت می ماند.

در گروه لاستیکی پتایر امروز نیز مورد توجه بود. این شرکت روز گذشته بودجه حسابرسی شده 94 خود را منتشر کرد؛ بر اساس این گزارش پتایر سود هر سهم سال مالی 94 را با رشد 69 درصدی نسبت به بودجه حسابرسی نشده مبلغ 300 ریال پیش بینی کرده است؛ این تعدیل مثبت عمدتا مربوط به کاهش 2 درصدی بهای تمام شده و کاهش 6 درصدی هزینه های مالی نسبت به پیش بینی قبلی می باشد. پتایر و حق تقدم آن به ترتیب با 4.4 و 3.6 میلیون سهم پرحجم ترین نمادهای گروه بودند؛ امروز پایان مهلت پذیره نویسی حق تقدم این نماد بود. مابقی نمادهای گروه اغلب در بازه های منفی معامله شدند. معاملات کم حجم پدرخش نیز با صف فروش همراه بود.

در گروه حمل و نقلی امروز تماما با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند و نماد حکشتی که 1,3 میلیون سهم معامله بیشترین تاثیر مثبت را توانست بر شاخص بگذارد .

در گروه بانکی شاهد معاملات منفی ای در اکثر نمادها بودم بانک صادرات بیشترین حجم معامله را در این گروه دارا بود که توانست 21 میلیون سهم معامله شود . بانک ملت و بانک صادرات از جمله نمادهایی بودند که بر شاخص تاثیر منفی گذاشتند .

به گزارش خبرگزاری مهر، ولی الله سیف در جمع خبرنگاران با اشاره به مصوبه شورای پول و اعتبار دربارهه نرخ سود بانکی گفت: تصمیم شورای پول و اعتبار مصوبه سازنده ای برای خروج از بازار آشفته بانکی بود و با توجه به فاصله نرخ سود بانکی از روند تورم، این مصوبه تعیین و نهایی شده است .رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه سال های طولانی نرخ سود منفی داشتیم و با تلاش های دولت توانستیم نرخ تورم را از بالای ۴۰ به حدود ۱۵ درصد برسانیم، تصریح کرد: اما نرخ سود بانکی کاهش نیافته بود، در زمانی که نرخ تورم ۴۰ درصد بود نرخ سود بانکی منفی بود اما پیش بینی می شد که وقتی نرخ تورم کاهش می یابد و نرخ سود بانکی نیز باید با افت مواجه شود .وی افزود: با مصوبه شورای پول و اعتبار سقفی برای نرخ سود تسهیلات در نظر گرفته شده است که می تواند همه چیز را تنظیم کند و بانک ها با سقف تسهیلات قیمت تمام شده منابع و هزینه غیرعملیاتی (اداری و تشکیلاتی) را کاهش دهند که رقابت مثبت و سازنده ای را در نظام بانکی ایجاد می کند .

در خبری داشتیم که رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه واریز منابع جدید به حساب‌های ۲۲ درصدی برای دریافت سود بیشتر ممنوع است، خواستار همراهی مردم در برخورد با موسسات مالی غیرمجاز شد و از اخطار به ۴ بانک خبرداد.

سه بلوک 5 درصدی سهام غیرمدیریتی بانک مهر اقتصاد، یکشنبه 17 خردادماه در بازار پایه فرابورس ایران عرضه می‌شود.

در گروه محصولات شیمیایی نمادها اکثرا با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند و نمادهای شکربن ، شفارا ، شپمچا با صف خرید بسته شدند .

در مورد تاپیکو شنیدیم که شرکت های سلولزی زیرمجموعه آن  به هلدینگ سلولزی واگذار خواهند شد ، این هلدینگ در سال ۹۴ در بورس عرضه می شود و با ایجاد آن ، شرکت های سلولزی تحت حمایت بیشتری قرار خواهند گرفت.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب