مهمترین اخبار و رویدادهای بورس شنبه 16 خرداد94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورسی

به گزارش سایت بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 7 واحد صعود کرد و به رقم 63،297 واحد رسید . اخابر با 69 واحد بیشترین تاثیر مثبت و شبندر با 17 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 58.3 میلیارد تومان رسید که ونفت با 2.4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 1 واحد افت داشت و به رقم 708 واحد رسید. شتران بیشترین تاثیر منفی و میدکو بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 38.5 میلیارد تومان رسید که شتران با 2.6 میلیلرد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

مهم ترین اخبار اقتصادی

در خبری ، رئیس امور مالیاتی شهر و استان تهران از معافیت‌های جدید مالیاتی و طرح های متعدد سازمان امور مالیاتی برای جلوگیری از فرار مالیاتی خبر داد . ،حسین بنی صفار ایجاد بانک اطلاعاتی ماده 169 مکرر و تشخیص پرونده های مالیاتی از این بانک اطلاعاتی را یکی از راه های جلوگیری از فرار مالیاتی اعلام کرد .وی با اشاره به اینکه بیش از 40 صنف و اتحادیه ملزم به استفاده از صندوق های فروش شده اند گفت:‌ استفاده از صندوق های فروش یک موضوع جدی است که اگر صنوف استفاده نکنند برای آنها تبعات قانونی خواهد داشت .

رئیس امور مالیاتی شهر و استان تهران با تاکید بر اینکه مودیان مالیاتی باید تابع قانون باشند گفت:‌ حمایت از تولید از برنامه های سازمان امور مالیاتی است. برای سرمایه گذاری های جدید و اجرای طرح های توسعه ای در واحدهای تولیدی بر اساس ماده 132 معافیت های مالیاتی در نظر گرفته شده است . این واحد ها در مناطق توسعه یافته به مدت چهار سال از 80 درصد درآمدهای ابرازی و در مناطق کمتر توسعه یافته به میزان 100 درصد از پرداخت مالیات معاف هستند .

در خبری دیگر، وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه وزارت اقتصاد به هیچ وجه به بانک ها و سایر اشخاص تکلیفی در مورد بازار سرمایه نمی کند و پیش از این هم چنین کاری نکرده است؛ گفت: هم اکنون موعد خرید سهام است .علی طیب نیا در پاسخ به پرسشی در خصوص جلسه اخیر با 5 بانک برای حمایت از بازار سرمایه و نتایج آن، افزود: بازار سرمایه جایی است که اوراق به صورت کاملاً رقابتی و آزاد مورد معامله قرار می گیرد و این در شرایطی است که اطلاعات به صورت شفاف و کامل در معرض دید و نظر همه فعالان بازار سرمایه وجود دارد .
وی مشکل اساسی بازار سهام را به دلیل شرایط خاص کشور رفتار هیجانی برخی سهامداران دانست و افزود: در شرایطی که اکثر تحلیل گران معتقدند براساس شرایط واقعی سهام بنگاه های حاضر در بورس از ارزش مطلوبی برخوردار است و هیچ دلیلی برای فروش آنها وجود ندارد، قاعدتاً براساس منطق اقتصادی هم اکنون زمان خرید سهام است .

وی گفت: اگر از بنده سؤال کنند که دارایی خود را در چه بخشی سرمایه گذاری کنم، قطعاً در شرایط فعلی و با توجه به سایر بازارها، با نگاه بلندمدت بازار سرمایه را معرفی می کنم و قطعا این بازار بسیار مطمئن و قابلیت سرمایه گذاری دارد؛ در چنین شرایطی برخی فعالان اقدام به عرضه سهام می کنند و همین عرضه موجب کاهش قیمت سهام به زیر ارزش واقعی می شود که به طور طبیعی سهامداران خرد از این فرآیند ضرر می کنند .وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به نشست خود با فعالان بازار سرمایه و مدیران نظام بانکی، تأکید کرد: اگر نشستی با مدیران عامل بانک ها برگزار شده عمدتا برای مهار کردن رفتار هیجانی برخی سهامداران است، در غیر این صورت اعتقاد جدی وجود دارد که در بازار سرمایه هیچ مقامی مجاز به دخالت نیست و باید اجازه دهیم قیمت سهام براساس شرایط بازار به صورت کاملاً رقابتی تعیین شود .

مهم ترین اخبار سیاسی

ظریف در خصوص اینکه اگر متن و ضمائم برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تا 10 تیر ماه (تمدید هفت ماهه توافق ژنو ) تدوین نشود و کماکان اختلافات باقی بماند، آیا مذاکرات تمدید خواهد شد؟ هم عنوان کرد: ما هنوز وارد بحث تمدید نشده‌ایم. ادعا داریم که اگر از مباحثی که در لوزان مورد موافقت کلی قرار گرفت و راه‌حل‌هایی که به دست آمد، خارج نشوند؛ امکان رسیدن به توافق وجود دارد . رئیس دستگاه دیپلماسی در خصوص تمدید مذاکرات هسته‌ای بعد از 10 تیر با بیان اینکه هنوز وارد بحث تمدید نشده‌ایم، تصریح کرد: همواره گفته‌ایم که محتوا برای ما مهم است و خودمان را محدود به زمان نمی‌کنیم و راجع به زمان هم نگرانی نداریم .

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پس از سفری یک روزه به مسکو و شرکت در کنفرانس بین‌المللی امنیت و ثبات در منطقه سازمان همکاری شانگهای و انجام رایزنی‌های دوجانبه با وزرای خارجه، تاجیکستان، چین و روسیه و همچنین شرکت در نشست سه جانبه با همتایان روس و چینی خود در مسیر بازگشت به تهران و علیرغم فشردگی این سفر و با وجود درد شدیدی که در پا داشت با تک تک خبرنگاران همراهش گفت‌وگوی اختصاصی داشت.

مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران درباره وضعیتی که برای جان کری پیش آمده (شکستن پای وزیر خارجه آمریکا) و تحلیل‌های متفاوتی که اخیرا در رسانه‌ها در این باره عنوان می‌شود و عده‌ای این مسئله را بر روند مذاکرات تأثیرگذار می‌دانند، هم گفت: فعلا ضرورتی به حضور من و آقای کری نیست و معاونان کار را دنبال می‌کنند؛ اگر زمانی به این رسیدیم که دخالت من و آقای کری ضرورت داشت، آن زمان باید راهکاری پیدا کنیم. امروز تکنولوژی به جایی رسیده که حتما می‌شود راهکارهایی را پیدا کرد .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟ 

گروه نفتی و پالایشی معاملات منفی را پشت سر گذاشت. شبندر با معامله 1.3 میلیون سهم در محدوده منفی بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص داشت. در شتران نیز که پرحجم ترین نماد گروه بود بیش از 3 میلیون سهم در کف قیمتی جابجا شد. در این گروه همچنین ونفت پس از تعدیل مثبت 229 درصدی در EPS سال مالی 94 امروز در قیمت 302 تومان به تابلوی معاملات بازگشت و تا 2934 ریال نیز کاهش قیمت داشت؛ تمامی خریدهای امروز این نماد توسط سهامداران حقیقی انجام شد. شسپا و شپاس تنها نمادهای مثبت گروه بودند. صف فروش شنفت نیز که همچنان پرعرضه ترین نماد بورسی است به 7 میلیون رسید.

مدیر مالی پالایشگاه شیراز در رابطه با ابلاغ آیین نامه  اجرایی تبصره ۲۰ بودجه 94 دولت که هفته گذشته توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد، اظهار داشت: این موضوع در سال هالی 92 و 93 هم مطرح بوده و مربوط به روابط مالی و کاری بین دولت و وزارت نفت است. به طوری که در سال گذشته برای هر بشکه  بیش 57 هزار تومان تعیین شده بود اما به دلیل سقوط قیمت نفت به حدود 27 هزار تومان کاهش یافت . بنابراین این آیین نامه اثری بر سود و زیان شرکت های پالایشگاهی ندارد و قیمت خوراک پالایشگاه ها و فروش فرآورده ها بر همان روال قبلی یعنی فوب خلیج فارس محاسبه و پرداخت می شود .

در گروه خودرو و ساخت قطعات، اغلب نمادها در قیمت های مثبت معامله شدند. خکاوه و خپارس به ترتیب با معامله بیش از 19 و 13 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشتند. خکاوه تا آستانه صف خرید نیز پیش رفت اما از میانه معاملات وارد بازی منفی شد و ادامه معاملات خود را در محدوده صفر تابلو ادامه داد. خلنت، خاذین و خمحور از نمادهای صف فروش در میان قطعه سازها بودند. خپویش و خریخت نیز تا آستانه صف فروش  معامله شدند.

عضو هیات مدیره شرکت سایپا دیزل‌ با اعلام توضیحاتی درباره آخرین وضعیت تولید به شایعات مرتبط با افزایش سرمایه ۲۳۰ درصدی پاسخ داد. وی در این باره گفت: طبق شفاف سازی اعلامی در اوایل اردیبهشت سال جاری، موضوع افزایش سرمایه سایپا دیزل با هدف خروج از ماده 141 و پوشش زیان انباشته مطرح بوده و فرایند قانونی هم در حال طی شدن است تا بعد از نهایی شدن گزارش حسابرس و تصویب مسئولان سایپا، مجوز آن از سازمان بورس دریافت شود . بنابراین افزایش سرمایه 230 درصدی این شرکت مطرح است اما نه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها بلکه از طریق مطالبات و آورده نقدی سهامداران. با این اوصاف احتمالا” طی هفته جاری این موضوع در گروه سایپا بررسی و مشخص خواهد شد تا درخواست افزایش سرمایه به سازمان بورس ارسال شود .

در محصولات غذایی اکثر نمادهای معاملات خود را پرتقاضا آغاز کردند. غمهرا، غشان، غنوش و غشهد صف خریدهای گروه بودند. غشاذر با معامله 1.6 میلیون سهم پرحجم ترین نماد گروه بود. نماد غاذر پس از سه روز معامله مثبت امروز به بازه های منفی رسید.

دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران از تعیین تکلیف قیمت جدید لبنیات تا پایان خرداد ماه خبر داد و گفت: به نظر می‌رسد دولت برای جلوگیری از افزایش نرخ تورم در جامعه فقط با افزایش تک‌رقمی برخی محصولات غذایی موافقت کند . وی با بیان اینکه انجمن صنایع لبنی درخواست افزایش 5درصدی قیمت محصولات لبنی را به سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ارائه کرده است، افزود: به‌احتمال زیاد دولت قبل از آغاز ماه مبارک رمضان این موضوع را بررسی خواهد کرد . دبیر انجمن صنایع فراورده‌های لبنی ایران در ادامه از عرضه محصولات لبنی با 15 درصد تخفیف در ماه مبارک رمضان خبر داد و گفت: این تخفیفات در فروشگاه‌های طرح ضیافت در اختیار خریداران قرار خواهد گرفت .

در فلزات اساسی، فنوال پس از روزها معامله در صف خرید امروز به صف فروش رسید در مقابل فمراد نیز که پس از یک دوره روند صعودی یک هفته معاملاتش با صف فروش و افت قیمت همراه بود امروز مجددا به صف خرید رسید. معاملات مثبت فخوز به به تشکیل صف خرید منتهی شد و با معامله بیش از 800 هزار سهم دومین نماد مثبت تاثیرگذار بر شاخص بود. فنورد و فباهنر نیز دیگر نمادهای صف خرید گروه بودند. مابقی نمادهای گروه اغلب معاملات منفی را تجربه کردند.

در اخبار این صنعت، مدير برنامه‌ريزي و توسعه اقتصادي و سرمايه‌گذاري شركت فولاد خوزستان در حاشیه برگزاري اجلاس بين‌المللي معدن و صنايع معدني ايران در برج ميلاد تهران از جزئيات سه طرح مهم فولاد خوزستان براي سرمايه‌گذاران خبر داده بود که این سه طرح بدین شرح است:

1. طرح توسعه توليد فولاد در فولادسازي خوزستان به منظور رساندن ظرفيت شركت از 3.6 ميليون تن كنوني به 4 ميليون تن (طرح افزايش ظرفيت 400 هزار تني) كه در واقع همان طرح توسعه زيرسقف محسوب مي‌شود. ميزان سرمايه‌گذاري موردنياز براي اجراي اين طرح 94 ميليارد تومان در بخش ريالي و 55 ميليون يورو در بخش ارزي است .
2. طرح احداث فولاد شادگان به ظرفيت 800 هزار تن كه البته اين پروژه هم‌اكنون نيز در حال اجرا است. در اين پروژه قرار است 800 هزار تن شمش فولاد توليد شود و پروژه شامل يك بخش احياي مستقيم و يك بخش فولادسازي خواهد بود. ميزان سرمايه‌گذاري موردنياز اين پروژه نيز 563 ميليارد تومان در بخش ريالي و 116 ميليون يورو در بخش ارزي است .
3. پروژه توسعه فولاد شادگان كه طي آن قرار است اين پروژه از ظرفيت اوليه 800 هزار تن به ظرفيت سالانه 2.5 ميليون تن ارتقا يابد. همچنين در كنار اين پروژه نيز خطوط نورد فولادي با قابليت توليد 2.5 ميليون تن محصول فولادي احداث خواهند شد. مجموع سرمايه‌گذاري موردنياز براي اين پروژه در بخش ريالي 1600 ميليارد تومان و در بخش ارزي 464 ميليون يورو است .

ایشان همچنین در ادامه افزودند که فولاد خوزستان امسال توليد حداقل 3.5 ميليون تن شمش فولادي را هدف گذاري كرده است که اميدواريم به صادرات يك ميليون تني نيز در سال جاري دست پيدا كنيم .

درگروه ماشین الات و تجهیزات به غیر از نماد تمحرکه مابقی نمادها معاملات منفی را دنبال کردند. در این گروه شاهد بازگشایی نماد تایرا بودیم؛ تایرا که سود سال 93 خود را با افزایش 59 درصدی از 72 تومان به 115 تومان رسانده بود امروز با حدود 6.5 درصد رشد و در قیمت 4953 ریال بازگشایی شد و تا پایان معاملات 2.7 میلیون سهم در آن جابجا شد.

در گروه حمل و نقلی  اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند حکشتی با  1,1 میلیون سهم بیشترین حجم معامله را در این گروه دارا بود و جزء یکی از نمادهایی بود که بر شاخص تاثیر منفی گذاشت .

رییس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به راه‌اندازی سه خط جدید کشتیرانی در دریای خزر گفت: با برقراری خطوط دریایی به بازار‌های هدف صادراتی میزان مراودات تجاری به کشور‌های هدف افزایش می‌یابد و بسیاری از مشکلات صادر‌کنندگان برطرف می‌شود .به گزارش خبرنگار ایسنا، ولی‌الله افخمی راد – معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت – در مراسم امضای تفاهم‌نامه برقراری خطوط دریایی به بازار‌های هدف صادراتی تاکید کرد: با امضای این توافق‌نامه، کشتی‌های شامل کالاهای صادراتی منظم‌تر حرکت می‌کنند و کالاها در موعد مقرر به مقاصد تعیین شده می‌رسند.

در گروه بانکی نمادها اکثرا شاهد معاملات منفی ای در بازار بودند بانک صادرات بیش از 14 میلیون سهم معامله شد که بیشترین حجم معاملع را در گروه خود دارا بود و بانک ملت 17 واحد بر شاخص تاثیر منفی گذاشت .

رئيس كل بانك مركزي از اخطار به 4بانك خبر داد و گفت: واريز به حساب هاي 22 درصدي ممنوع است و در برخورد با موسسات غيرمجاز مردم نيز با ما همكاري كنند. به گزارش تسنيم، ولي‌ا…سيف اظهار داشت: تصميم شوراي پول و اعتبار مصوبه سازنده‌اي براي خروج از بازار آشفته بانكي بود و با توجه به فاصله نرخ سود بانكي از روند تورم ، اين مصوبه تعيين و نهايي شده است.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها معاملات منفی ای را پشت سر گذاشتند و نماد شپترو با صف فروش بسته شد که در پایان معاملات این نماد جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي بسته شد .

محمد حسن پیوندی در گفتگو با خبرنگار شانا در مورد تشکیل صندوق سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی با همکاری بورس اوراق بهادار گفت: براساس برنامه ریزی صورت گرفته قرار است بخشی از منابع مالی وارد به این صندوق برای پروژه هایی با بازده اقتصادی خوب به کار گرفته شود، اما نکته ای که وجود دارد این است که بیشتر نیازهای این پروژه ها ارزی است، از این رو تا تامین منابع ارزی از طریق فاینانس خارجی و منابع صندوق توسعه ملی، تشکیل این صندوق به کندی پیش خواهد رفت.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب