مهمترین اخبار اقتصادی، سیاسی و بورسی یکشنبه 17 خرداد 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بازار سهام تهران

به گزارش سایت بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 110 واحد نزول کرد و به رقم 63،187 واحد رسید . نماد فارس با 121 واحد بیشترین تاثیر مثبت و وبملت با 26 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 72.9 میلیارد تومان رسید که مبین با 3.8 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 6 واحد نزول کرد و به رقم 702 واحد رسید. مارون و شتران بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 68.9 میلیارد تومان رسید که شتران با 3.6 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

مهم ترین اخبار سیاسی

حمید بعیدی‌نژاد در صفحه اینستاگرام خود نوشت: بعد از پایان یافتن روز سوم مذاکرات و اتمام جلسه معاونین که تا ساعت یازده و نیم شب گذشته هم ادامه داشت، امروز صبح معاونین وین را ترک نمودند ولی قرار شد کماکان جلسات کارشناسی ادامه یابد . بر این اساس امروز دو جلسه کارشناسی در صبح و بعدازظهر در خصوص مباحث هسته‌ای و مباحث تحریم‌ها میان تیم‌های کارشناسی ایران و نمایندگان ١+٥ برگزار گردید که طی آنها متن پیوست‌های مربوطه مورد بحث و بررسی بیشتر قرار گرفت. با انجام این مرحله از مذاکرات کارشناسی، این دور از مذاکرات پایان یافت.

پس از این مذاکرات، بلافاصله هماهنگی‌های لازم برای تعیین چارچوب و زمانبندی جلسات بعدی معاونین و کارشناسان صورت خواهد گرفت . در مجموع هر چند با توجه به ماهیت پیچیده مباحث، پیشرفت در مذاکرات تدوین متن‌ها روند کُند و آهسته‌ای دارد اما در این دور از مذاکرات، متن اصلی و پیوست‌های فنی در خصوص مباحث هسته‌ای و تحریم‌ها هر چه بیشتر تکمیل گردید و بحث‌های مهمی برای امکان پالایش هر چه بیشتر این متون از موارد اختلافی صورت گرفت.

مهم ترین اخبار اقتصادی

بانک مرکزی با ارائه بخشنامه ای خطاب به شبکه بانکی کشور، بار دیگر بر لزوم رعایت نرخ های سود تعیین شده در شورای پول و اعتبار تاکید و اعلام کرد: بلوکه کردن بخشی از وام به هر دلیل در بانک ها ممنوع است . به گزارش فردا، بانک مرکزی در اطلاعیه ای خطاب به شبکه بانکی کشور با تاکید بر اینکه بانک‌ها از رقابت ناسالم برای تجهیز و تخصیص منابع اجتناب کنند، خواستار رعایت مفاد ضوابط ابلاغی سیاست‌های پولی و اعتباری نظام بانکی کشور شد .

همچنین در این بخشنامه آمده است: تمام سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري کوتاه‌ مدت عادي (روز شمار)، اعم از سپرده‌هاي مفتوح قبل از تاريخ ابلاغ سياست‌هاي پولي و اعتباري نظام بانکي کشور در سال ۱۳۹۴ و سپرده‌هاي افتتاح شده پس از آن، مشمول مفاد سياست‌هاي پولي و اعتباري نظام بانکي کشور در سال ۱۳۹۴، موضوع بخشنامه شماره ۳۴۲۱۵/۹۴ مورخ ۱۳۹۴.۰۲.۱۴  بوده و آن بانک/مؤسسه اعتباري غيربانکي موظف است در چارچوب مفاد مقررات مزبور، متناسب با نرخ سود علي‌الحساب ساير انواع سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري، حداکثر نرخ سود علي‌الحساب آن‌ها را تعيين و اعمال نمايد .

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه نفتی و پالایشی تقریبا تمامی نمادها معاملات منفی را تجربه کردند. همچنین شاهد تشکیل صف فروش در دو نماد ونفت و شتران نیز بودیم؛ در این دو نماد بیش از 4 میلیون سهم عرضه شد. نماد شتران جهت برگزاری جلسه هیئت مدیره در خصوص افزایش سرمایه در پایان معاملات امروز متوقف شد. شرانل پس از برگزاری مجمع عادی سالیانه و تصویب سود نقدی 280 تومانی امروز در قیمت 10999 ریال بازگشایی شد و تا پایان بازار معاملات مثبت و متعادلی را دنبال کرد. شبهرن و شرانل دو نماد مثبت گروه بودند.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت از طرح جدید افزایش سرمایه ۵۳ درصدی این شرکت بورسی خبر داد . فضل اله وکیلی فرد با ارسال نامه ایی به سازمان بورس، اعلام کرد: از آنجا که در جلسه اخیر هیات مدیره این شرکت ، طرح افزایش سرمایه شرکت از 122 میلیارد و 360 میلیون به 187 میلیارد و 100 میلیون تومان از محل سود انباشته و مطالبات و آورده نقد به تصویب رسیده ، مراتب جهت انعکاس در کدال ایفاد می گردد . به گفته وی در حال حاضر این موضوع صرفا” به تایید هیات مدیره رسیده و در صورت تایید بازرس قانونی شرکت و تایید سازمان بورس و اخذ مصوبه مجمع فوق العاده اجرایی خواهد شد .

معاملات گروه خودرو و ساخت قطعات، با جوی منفی همراه بود. نماد ایران خودرو که پیش از شروع معاملات با توجه تعدیل EPS متوقف شده بود با 1.5 درصد رشد و در قیمت 2629 ریال بازگشایی شد و با 2580 ریال با افت قیمت همراه بود؛ حدود 4 میلیون سهم در این نماد معامله شد که 64 درصد خریدهای آن توسط سهامداران حقوقی انجام شد؛ این نماد در آخرین گزارش خود بر اساس عملکرد 12 ماهه 481 سود بابت هر سهم در سال مالی 93 محقق ساخت که نسبت به آخرین پیش بینی شرکت با افزایش 29 درصدی همراه بود. خپارس همچنان پرحجم ترین نماد گروه بود 16.9 میلیون سهم در بازه های منفی این نماد معامله شد. در این گروه شاهد بازگشایی نماد خبهمن در صفر تابلو بودیم. در قطعه سازها خفناور، خاهن و خمحور نمادهایی بودند که در محدوده های مثبت معامله شدند. خکاوه در قطعه سازها بیشترین حجم معاملات را داشت. معاملات امروز خاذین نیز با صف فروش همراه بود.

معاملات گروه محصولات غذایی نیز امروز منفی شد. غمارگ، غاذر و غگل صف فروش های گروه بودند. غشان، غشهد و غمهرا نیز همچنان صف خرید خود را حفظ کردند. حق تقدم دو نماد غاذر و وبشهر بیشترین حجم معاملات را داشتند.

در فلزات اساسی، فنورد تنها نماد مثبت و صف خرید گروه بود. فنوال برای دومین روز متوالی به صف فروش رسید. در فنوال که از نمادهای منفی ساز شاخص بود 1.7 میلیون سهم در محدوده های منفی معامله شد. معاملات هرمز و فباهنر نیز در محدوده صفر تابلو دنبال شد. فخوز که روز گذشته به صف خرید رسیده بود در ساعت پایانی بازار امروز به محدوده منفی رسید.

به گفته معاون برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در چشم‌انداز ۱۴۰۴ تولید ۵۵ میلیون تن فولاد هدفگذاری شده که در این زمینه برخی کارشناسان معتقدند به دلیل نبود توازن بین حلقه‌های تولید و بی‌ثباتی در تقاضای جهانی، دستیابی به این استراتژی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد . ابویی مهریزی با بیان اینکه روند تولید فولاد نزولی نخواهد شد، گفت: تنها در صورتی که محصولات جایگزین، ارزش‌افزوده بالاتری نسبت به فولاد و قابلیت جایگزینی این محصول را داشته باشند، ممکن است روی تولید فولاد تاثیر بگذارند. بنابراین با توجه به اینکه در چشم‌انداز فولاد ایران رسیدن به ۵۵ میلیون تن فولاد مدنظر است، به همین دلیل بخشی از آن برای تامین نیاز داخلی و بخشی برای افزایش درآمدهای صادراتی درنظر گرفته شده است .

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه اصفهان در تازه ترین اظهارنظر خود افزایش تعرفه واردات فولاد در ابتدای سال جاری را به منظور حمایت از صنعت فولاد کشور در مقابل واردات کافی ندانست و در عین حال خبر داد که پیشنهادی در خصوص اعمال تعرفه 40 درصدی روی واردات فولاد به دولت ارائه شده است .

در برقی ها، در بکاب صف خرید کم حجمی تشکیل شد و با معامله بیش از 1 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. بترانس و بنیرو دو نماد مثبت گروه بودند. مابقی نمادهای گروه معاملات منفی داشتند.

در گروه حمل و نقلی  شاهد معاملاتی منفی در تمامی نمادها بودیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، محمدحسین داجمر در گفتگو با مهر از شکایت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بر علیه اتحادیه اروپا در خصوص تحریم این ناوگان خبرداد و گفت: در مرحله بدوی و تجدیدنظر، دادگاهی در اروپا، حکم به نفع ایران داده است. در عین حال، به نظر می‌رسد تحریم کشتیرانی یک اقدام سیاسی است، چراکه با تغییر وردینگ، متن تحریم بر علیه ایران تغییر یافته و دوباره مصوب شده است تا تجارت ایران محدود شود.

در گروه بانکی بجز نمادهای وگردش و وخاور سایر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند بانک ملت که 3,6 میلیون سهم معامله شد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشت .

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها معاملات منفی ای را پشت سر گذاشتند و نمادهای شپلی ، شفن ، شپارس با صف فروش بسته شدند .

فارس که امروز معاملات مثبتی را شهد بود یکی از نمادهایی بود که معاملاتش تاثیر ثبت بر شاخص گذاشت همچنین در مورد این نماد خبری داشتیم مبنی بر اینکه ، به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، عادل نژادسلیم، مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس اظهار کرد: به دلیل مشکلات مالی که پتروشیمی ونیران با آن روبرو بود، ونزوئلا از این پتروشیمی منفک و شرکت هلدینگ خلیج فارس جایگزین آن شد، از این رو عملیات ساخت این مجتمع پتروشیمی را بزودی آغاز می کنیم.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب