مهمترین اخبار و رویدادهای بورس سهام- چهارشنبه 20 خرداد 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بازار بورس تهران

به گزارش سایت بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 4 واحد رشد کرد و به رقم 62،322 واحد رسید . وبملت با 62واحد بیشترین تاثیر مثبت و شبندر با 52 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 50 میلیارد تومان رسید که مبین با 4,6 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس تغییری نداشت ودر همان رقم 691 واحد ماند. مارون بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشت. ارزش معاملات در این بازار به رقم 211 میلیارد تومان رسید .

قیمت فلزات در بازارهای جهانی

در بازارهای جهانی آلومینیوم با قیمت 1723 دلار، مس با قیمت 5989 دلار، سرب با قیمت 1925دلار و روی با قیمت 2165 دلار برای هر تن مورد معامله قرار گرفتند. هرسکه بهار آزادی نیز با قیمت 921 هزار تومان معامله گردید.

مهم ترین اخبار سیاسی

نشست معاونان وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در راستای ادامه نگارش پیش نویس برنامه جامع اقدام مشترک دقایقی قبل پایان یافت و بلافاصله نشست کارشناسی به ریاست حمید بعیدی‌نژاد آغاز شد .

به گزارش فارس، نشست معاونان وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که ساعتی قبل در وین و در راستای ادامه نگارش پیش نویس برنامه جامع اقدام مشترک آغاز شده بود، دقایقی قبل پایان یافت و بلافاصله نشست کارشناسی به ریاست حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی و رئیس هیأت کارشناسی ایران در مذاکره با 1+5 آغاز شد .

روز گذشته نیز کارشناسان به مدت چهار ساعت به گفت‌وگو پرداختند. قرار است سایر اعضای 1+5 در سطح معاونان وزرای خارجه و مدیران کل سیاسی آخر هفته به مذاکرات در وین بپیوندند

 همچنین به گزارش خبرگزاری تسنیم، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفت: درباره مذاکرات اتمی با ایران گفت: زمانی که موضوع به مذاکرات اتمی با ایران مربوط می شود، رئیس جمهور معتقد است که مذاکره با ایران بهترین راه برای جلوگیری از دست یابی این کشور به تسلیحات اتمی است و ما شاهد تلاشهایی هماهنگ شده از طرف برخی در کنگره برای تضعیف این مذاکرات بودیم. اما رئیس جمهور بیش از هر زمان دیگری مصمم است که شاهد این موضوع باشد که این تلاشهای دیپلماتیک به نتیجه برسد زیرا وی معتقد است که این موضوع به طور شفاف به نفع منافع آمریکا و همچنین به نفع نزدیکترین همپیمان ما در خاورمیانه یعنی اسرائیل است.

این بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات اتمی است.این موضوع برای رئیس جمهور از اولویت برخوردار است و ما سرمایه سیاسی زیادی را در این رابطه هزینه کرده ایم تا این موضوع به جلو حرکت کند و پیشرفت هایی در این رابطه داشته ایم و رئیس جمهور مصمم است که این موضوع به نتیجه برسد زیرا این موضوع با ارزشها و اولویت هایی که رئیس جمهور برای دفاع از آنها به مقام ریاست جمهوری رسیده است، سازگار هستند

مهم ترین اخبار اقتصادی

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری گالف نیوز، در حالی که مذاکرات ایران و گروه 1+5 در مورد لغو تحریم ها پس از انعقاد توافق هسته ای ادامه دارد، یک تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت، نتیجه توافق هسته ای ایران در 30 ژوئن برای قیمت نفت تعیین کننده خواهد بود .
دانیل انگ، تحلیلگر موسسه فیلیپ فیچرز در سنگاپور گفت، قیمت نفت به سرعت در برابر بازگشت نفت ایران به بازار واکنش نشان خواهد داد .
وی افزود روند کندتر تنها موجب کاهش موقت قیمت ها خواهد شد، در حالی که رشد سریعتر تاثیری مخرب بر قیمت ها خواهد داشت.
من فکر می کنم توافق هسته ای موجب خواهد شد که نفت ایران با سرعتی آرام به بازار برگردد و میزان صادرات این کشور تا سال 2017 به رقم پیش از تحریم ها خواهد رسید
ایران یکی از اعضای مهم اوپک به شمار می رود که دارنده چهارمین ذخایر بزرگ اثبات شده نفت جهان پس از عربستان، ونزوئلا و کاناداست .
تولید سالانه نفت ایران حدود 2.8 میلیون بشکه در روز برآورد شده است .
کشورهای عضو اوپک نگفته اند که استراتژی آنها برای زمانی که تحریم ها علیه ایران برداشته شود چیست .
عبدالله البدری، دبیر کل اوپک پس از نشست 5 ژوئن این سازمان گفت، کشورهای عضو این موضوع را مورد توجه قرار خواهند داد .
وی افزود: هنوز زود است بخواهیم در مورد این وضعیت صحبت کنیم. آنها پتانسیل و توان لازم را دارند.
مهدی عسلی، نماینده ایران در اوپک در این باره گفت: بازگشت ایران به بازار بعد از لغو تحریم ها موجب کاهش قیمت نخواهد شد، اما کشورهایی که جای نفت ایران را در بازار گرفته اند، باید به سود توازن بازار تولید خود را کاهش دهند.
وی افزود: در صورتی که کشورهایی که سهم ایران در بازار را اشغال کرده اند حاضر به کاهش تولید خود نشوند، بازگشت ایران به بازار احتمالا موجب کاهش قیمت ها خواهد شد و این کشورها آسیب خواهند دید زیرا صادرات ایران دو برابر خواهد شد و حتی اگر قیمت ها به نصف برسد هیچ زیان مالی ای متوجه ایران نخواهد شد.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

گروه نفتی و پالایشی، به جز شرانل و شپاس معاملات منفی را آغاز کردند. معامله 2 میلیون سهم در محدوده منفی شبندر بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص امروز داشت؛ معاملات این نماد تا آستانه صف فروش نیز پیش رفت. معاملات نمادهایی همچون شراز و شاوان در دقایق پایانی وارد فاز مثبت شد و تا پایان بازار در محدوده صفر تابلو ادامه یافت. در معاملات ونفت نیز شاهد نوسانات مثبتی بودیم؛ ونفت با معامله بیش از 6 میلیون سهم پرحجم ترین نماد گروه بود.

در شسپا که طی یک ماهه اخیر معاملات متعادلی را در محدوده صفر تابلو داشت درباره دریافت چک ناشی از آتش سوزی پالایشگاه شفاف سازی کرد. امیرحسین بحرینی مدیر عامل این شرکت در این نامه اعلام کرد که در 20 مهر 93 یک فقره چک به مبلغ 185 میلیارد ریال و در 2 خرداد 94 یک فقره چک به مبلغ 60 میلیارد ریال به عنوان علی الحساب خسارات آتش سوزی پالایشگاه از شرکت بیمه پارسیان دریافت و ابتدا در سرفصل حساب های پرداختنی و سپس در سرفصل بستانکار حساب های دریافتنی شرکت ثبت شده است.  به گفته وی خسارت آتش سوزی اعم از دارایی های ثابت و موجودی ها در بدهکار حساب های دریافتنی شرکت بیمه پارسیان منعکس شده و پی گیری جهت اخذ مابه تفاوت خسارت در حال انجام است.

در جلسه روز گذشته هیئت مدیره شتران در خصوص افزایش سرمایه، موضوع افزایش سرمایه 117 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی به تصویب رسید.

گروه خودرو و ساخت قطعات نیز همگام با سایر گروه ها معاملات خود را در بازه های منفی شروع کردند، ولی بتدریج تا پایان بازار شاهد رشد تقاضا در اکثر نمادهای گروه بودیم. در بین خودرویی ها تنها دو نماد خساپا و خزامیا در محدوده منفی معامله شدند. خاور تا محدوده 4 درصد مثبت رشد کرد و 5.8 میلیون سهم در این نماد معامله شد. خپارس که در قیمت 767 ریال به معاملات خود پایان داد با حجم معالمه 10.8 میلیونی پرحجم ترین نماد در بین خودرویی ها بود.

در قطعه سازها معاملات نمادهای خرینگ، خفنر، خفناور و خنصیر به صف خرید رسید.  خلنت و خاذین صف فروش بودند؛ معاملات خاذین برای سومین روز متوالی بدون انجام معامله ای پایان یافت. در خکاوه نیز بیش از 8 میلیون سهم در بازه مثبت و عمدتا توسط سهامداران حقیقی معامله شد.

مدیرعامل شرکت سایپادیزل با اشاره به مذاکرات موفق با شرکت ولوو در سال گذشته و تولید مجدد باکیفیت ترین کامیون اروپا در ایران، از قراردادن تولید محصولات رنو در برنامه کاری سال جاری شرکت  خبر داد. به گزارش سایپا نیوز، زعفر تنهاپور ضمن اعلام خبر فوق افزود: با پیگیری های صورت گرفته با شرکت ولوو، آغاز همکاری مجدد با این غول خودروسازی دنیا و پیش فروش حدود 900 دستگاه از کامیون های ولوو FH در نیمه دوم سال گذشته، تولید محصولات این شرکت مجددا در سایپادیزل آغاز شده و به زودی پیش فروش نسل جدید کامیون ولوو FM یکی دیگر از محصولات پرطرفدار در بازار ایران نیز آغاز می شود . وی در ادامه به بازگشت مجدد “رنو”، دیگر برند مطرح خودروسازی دنیا به بازار ایران اشاره کرد و گفت: شرکت سایپادیزل به منظور تکمیل سبد محصولات تولیدی خود در رده کامیون های متوسط، با شرکت رنوتراکس که پیش از این به عنوان یکی از شرکای اصلی سایپادیزل محصولات خود را به بازار ایران عرضه نموده، مذاکرات موفقی داشته است که نتیجه آن پیش فروش کامیون های رنومیدلام در آینده ای نزدیک خواهد بود .

در فلزات اساسی، امروز نیز معاملات اکثر نمادهای گروه منفی بود. معاملات منفی فولاد امروز نیز بر شاخص اثر منفی گذاشت. معاملات ذوب در دقایق اولیه بازار به صف فروش رسید اما پس از جمع شدن صف فروش تا محدوده یک درصد منفی پیش رفت. در دو نماد فولاد و ذوب بیش از 4 میلیون سهم معامله شد. فنوال در قیمت 1943 ریال با صف فروش سنگین اما بدون عرضه همراه بود. فنورد همچنان نماد صف خرید گروه بود. روند صعودی معاملات زنگان نیز تا مرز صف خرید پیش رفت. معاملات امروز فایرا وارد محدوده مثبت شد و حدود 57 هزار سهم در این نماد معامله شد.

در خبرهای این گروه، بررسی‌های یک ماهه اخیر قیمت آلومینیوم  نشان می‌دهد که قیمت این فلز روند نزولی را طی کرده است. در حالی که قیمت هر تن آلومینیوم 1750 دلار در 18 اردیبهشت ماه امسال بود که این نرخ تا 18 خرداد ماه به 1693 دلار در هر تن رسید. در همین مورد محسن زرگریان، مدیرعامل شرکت پستون جنوب در گفت‌وگو با اقتصادنیوز گفت: علت کاهش آلومینیوم قیمت بازار جهانی و نوسان قیمت بورس است . او در مورد تاثیر مذاکرات لوزان بر روی قیمت آلومینیوم نیز گفت: اگر ما به توافق برسیم صادرات ما بیشتر خواهد شد. این در صورتی است که قیمت دلار کاهش پیدا کند و نوسان بورس به نفع ما باشد . زرگریان در ادامه افزود: پیش‌بینی من برای قیمت آلومینیوم در یک ماه آینده این است که قیمت‌ها ثابت خواهد ماند .

گروه محصولات غذایی، امروز معاملات منفی را تجربه کرد. دو نماد غشهد و غمهرا صف خریدهای گروه بودند. وبشهر بیشترین حجم معاملات این گروه را داشت؛ در بازار امروز شنیده هایی مبنی بر وعده تقسیم سود نقدی 70 تومانی در مجمع تیر ماه این نماد به گوش می رسید. امروز در این گروه شاهد بازگشایی نماد غصینو پس از برگزاری مجمع بودیم؛ این نماد در محدوده صفر تابلو و در قیمت 13.329 ریال بازگشایی شد و تنها با معامله 10.000 سهم بین دو سهامدار حقیقی و حقوقی به کار خود پایان داد. غصینو که سهامدار عمده شرکت قاسم ایران است، پیشنهاد افزایش سرمایه 100 درصدی را دارد؛ این افزایش سرمایه قرار است در دو مرحله و از محل سود انباشته انجام شود.

در گروه حمل و نقلی  اکثر نمادها با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند مانند نمادهای حکشتی، توریل.

در خبری داشتیم که ایران برای ایجاد خطوط جدید حمل و نقل تجاری از طریق دریای خزر برای رساندن بارهای تجاری به روسیه تدارک می‌بیند. و رفت و آمد هوایی بین ایران و آستراخان هم برقرار می‌شود.

در گروه بانکی نمادها اکثرا شاهد معاملات مثبتی بودندو بانک ملت که در ساعات اولیه بازار شاهد معاملات متعادلی بود در ساعات پایانی با صف خرید همراه شد که نهایتا با صف بسته شد و توانست 7,2 میلیون سهم معامله شود . بانک صادرات با 31 میلیون سهم بیشترین حجم عامله را در این گروه دارا بود .

گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد برخی از تخلفات بانکی در جلسه امروز کمیسیون نهایی شد.

عباس کمرئی در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز،اظهار کرد: اقتصاد کشور متاسفانه بانک محور بوده و علی رقم آن که بارها بحث استفادهاز ابزار دیگری برای تامین سرمایه به میان آمده است اما همچنان عمده تامین مالیبرعهده بانک هاست .او ادامه داد: اگر بنا باشد اصلاحاتی درنظام بانکداری صورت گیرد اولویت با اصلاح صورت‌های مالی بانک‌ها برای ایجاد شفافیتدر آن‌ها است.

مدیر عامل موسسه اعتباری عسکریه، ازافزایش 500 میلیاردتومانی سرمایه این موسسه و رسیدن رقم کل به 800 میلیارد تومان خبرداد و به نسیم گفت که بخشی از این افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها و بخش دیگر آن از محل آورده نقدی سهامداران صورت خواهد پذیرفت.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات منفی ای در اکثر نمادها بودیم که نمادهای شلعاب ، شفارس ،شسینا با صف فروش بسته شدند .

رئیس خدمات فنی پتروشیمی خارک گفت: طرح توسعه فاز ٢ تولید متانول پتروشیمی خارک با هدف افزایش ظرفیت تا یک میلیون تن با شتاب مطلوبی در حال ساخت است.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب