مهم‌ترین رویدادهای اقتصادی و بورس شنبه 23 خرداد 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بازار سهام تهران

به گزارش سایت بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 248 واحد صعود کرد و به رقم 62،571 واحد رسید. نمادهای وبملت با 74 واحد و مپنا با 69 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 50 میلیارد تومان رسید که وبملت با 3 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس ، شاخص ابفکس 6 واحد رشد کرد و به رقم 697 واحد رسید. پترول و جم بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس داشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 100 میلیارد تومان رسید.

مهم ترین اخبار سیاسی

موضع‌گیری ها درباره روند مذاکرات هسته ای ایران، از جمله مهمترین موضوعاتی است که امروز مورد توجه مطبوعات و رسانه های بین المللی قرار گرفته است . روزنامه «دیلی میل » در این زمینه به اظهارات مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه در گروه 1+5 پرداخته که مدعی شده سرعت پیشرفت گفت و گوهای هسته ای به طور نگران کننده ای کند شده است. سرگئی ریابکف ضمن بیان اینکه سرعت پیشرفت مذاکرات کاهش یافته، این موضوع را نگران کننده خوانده، زیرا زمان زیادی تا ضرب الاجل دستیابی به توافق نهایی باقی نمانده و طرفین باید هرچه زودتر وارد مرحله نهایی شوند.

در همین حال، یک خبرگزاری روسی دیگر نیز به نقل از یک مقام دیپلماتیک نوشته مذاکرات هسته ای عملاً متوقف شده و احتمال دارد بار دیگر تمدید شود . با این حال، سایت شبکه خبری «سی ان ان » با انتشار مطلبی به نقل از یک مقام عالی‌رتبه آمریکایی و یک دیپلمات غربی، گزارش خبرگزاری روس مبنی بر توقف مذاکرات را رد کرده و می نویسد، به گفته این دو مقام غربی، مذاکرات همان گونه که انتظار می رفت دشوار است، اما همچنان در مسیر پیشرفت قرار دارد.

با این حال، این دو تن گفته اند ‌در حال حاضر، مذاکرات در وضعیت حساسی قرار دارد و ممکن است مذاکره کنندگان تصمیم بگیرند گفت و گوها را تا چند روز پس از ضرب الاجل سی‌ام ژوئن نیز ادامه دهند. با این حال، به گفته آن ها هیچ یک از طرفین تاکنون از تمدید تمام و کمال مذاکرات سخن نگفته است . در این میان، انتشار اخبار مربوط به جاسوسی رژیم اسرائیل از هتل های محل مذاکرات هسته ای ایران و ابراز نگرانی ایران از این موضوع مورد توجه برخی مطبوعات و رسانه ها قرار گرفته است.

مهم ترین اخبار اقتصادی

بانک جهانی در گزارش دوسالانه «چشم‌انداز اقتصاد جهانی» ضمن پیش‌بینی‌هایی از روند اقتصاد جهانی در سال‌های 2014 تا 2017 به ارائه سناریو‌هایی در مورد اقتصاد ایران در دوره پساتحریم پرداخته است. در این گزارش پیش‌بینی رشد اقتصاد جهانی در سال 2015 از 3 درصد قبلی به 8/ 2 درصد کاهش یافته است و در بین اقتصادهای مهم جهان هند با نرخ رشد 5/ 7 درصدی رکورددار رشد اقتصاد جهان معرفی شده است. پیش‌بینی رشد اقتصادی ایران در سال 2015 از 9/ 0 درصد به یک درصد افزایش یافته، ولی برآورد رشد اقتصادی ایران در سال 2016 به 2 درصد افزایش یافته است.

در عین حال، بانک جهانی پیش‌بینی کرده است که در صورت توافق با جامعه جهانی، ایران می‌تواند به رشد پایدار حداقل 6 درصدی دست یابد که این رشد می‌تواند بین 2 الی 5/ 2 درصد رشد اقتصادی منطقه را افزایش دهد. در ادامه این گزارش 199 صفحه‌ای به موضوع تورم 15 درصدی در ایران پرداخته شده و خاطرنشان شده است که بسیاری از کشورهای منطقه از جمله لبنان، عراق و اردن توانسته‌اند نرخ تورم را تا حد صفر تقلیل دهند. حذف یارانه انرژی و استفاده از مزیت صادراتی از مهم‌ترین توصیه‌های این نهاد جهانی برای اقتصاد ایران است .

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه نفتی و پالایشی اغلب نمادها معاملات خود را با روندی صعودی آغاز کردند. شبندر در ساعت پایانی بازار وارد فاز منفی شد و در محدوده صفر تابلو و با حجم معامله 1.7 میلیونی به کار خود پایان داد. شاوان تا محدوده مثبت کامل معامله شد. شبریز و شنفت نیز صف فروش بودند. معاملات امروز ونفت با نوسان در محدوده مثبت و منفی همراه بود و تا محدوده 2 درصد مثبت پیش رفت؛ این نماد با حجم معامله 5.9 میلیونی پرحجم ترین نماد گروه بود. شتران که هفته گذشته جهت برگزاری جلسه هیئت مدیره در خصوص افزایش سرمایه متوقف شده بود، امروز اصلاحیه بودجه 94 خود را بر روی کدال منتشر کرد؛ این شرکت که در گزارش قبلی خود با سرمایه 3.680.302 میلیون ریالی سود هر سهم را 626 ریال پیش بینی کرده بود، در پی موافقت و تصویب افزایش سرمایه 117 درصدی، در گزارش جدید خود EPS سال 94 را با سرمایه جدید 8.000.000 میلیون ریالی مبلغ 288 ریال در نظر گرفته است.

گروه خودرو و ساخت قطعات امروز با استقبال سهامداران مواجه شد و معاملات اغلب نمادهای گروه به تشکیل صف خرید منتهی شد. خپارس در دقایق پایانی بازار صف خرید شد و با معامله 21.3 میلیون سهم توسط سهامداران حقیقی به کار خود پایان داد. خاور، خساپا و خزامیا نیز تا آستانه صف خرید معامله شدند و بیش از 5 میلیون سهم در هر کدام از این نمادها معامله شد. در قطعه سازها خچرخش، خلنت و خاذین نمادهای منفی گروه بودند. خمهر، خریخت و خفناور از صف خریدهای گروه بودند. معاملات امروز خکاوه در درصدهای مثبت با نوسان همراه بود و با معامله 10 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را در بین قطعه سازها داشت. نماد خکمک با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم پیش از شروع معاملات امروز متوقف شد.

در اخبار این گروه، به گزارش سایپا نیوز، گروه خودروسازی سایپا به دلیل اجرای طرح های متنوع بازاریابی پس از یکسال وقفه موفق به اخذ سفارش از بازار مصر شد و محموله جدید خود را شامل انواع محصولات گروه x100 و x200 را به این کشور ارسال کرده است . بنابر این گزارش، در پایان سال 2014 بار دیگر فروش خودرو روند افزایشی به خود گرفت و گروه خودروسازی سایپا که تا کنون با ارسال حدود 4000 دستگاه از محصولات مختلف خود از جمله خودروی تیبا در این بازار حضور داشته پس از یکسال وقفه در نتیجه اجرای طرح های متنوع بازاریابی موفق به اخذ سفارش از بازار مصر شد و اولین محموله 100 دستگاهی شامل انواع مدل های تیبا و X100 را به این کشور ارسال کرد و در نظر دارد حدود 2 هزار دستگاه از محصولات خود را در سال جاری به کشور مصر صادر نماید .

در فلزات اساسی، حق تقدم فباهنر که امروز پایان مهلت پذیره نویسی آن بود بیشترین حجم را داشت. فاسمین، ذوب و زنگان با رشد قیمت همراه بودند که این رشد قیمتی در دو نماد فاسمین و زنگان به تشکیل صف خرید رسید. فمراد پس از چهار روز متوالی معاملات منفی امروز مجددا صف خرید شد. معاملات منفی فولاد امروز به 2.4 میلیون سهم رسید. فنوال با بیش از 30 میلیون صف فروش همراه بود. فملی نیز معاملات کم حجم خود را در محدوده صفر تابلو دنبال کرد. در ادامه مجامع این گروه، فولای در مجمع روز پنج شنبه خود 50 تومان سود نقدی بابت هر سهم سال مالی 93 تصویب کرد.

“فایننشال تایمز” در گزارشی اعلام کرد قیمت مس دیروز (جمعه) در بورس فلزات لندن در حالی با قیمت ۵۵۹۱ دلار در تن معامله شد که در مجموع طی هفته گذشته به پایین ترین میزان از ماه مارس رسید . آمارهای منتشر شده نشان می دهد که ساخت خانه های جدید در چین طی ماه مه 16 درصد افت داشته و در عین حال سرمایه گذاری  روی دارایی های ثابت کند شده است. این به معنای آن است که چین در سه ماهه دوم امسال دستیابی به هدف رشد 7 درصدی را از دست داده است . افت مس به دلیل افزایش ذخایر و گمانه زنی ها درباره اینکه اقتصاد چین به محرک های بیشتری نیاز دارد، رقم خورد.«گلدمن ساکس» معتقد است، به دلیل تقویت دلار و کاهش تقاضای صنعتی چین، مس نزولی ترین بازار را بین مواد خام خواهد داشت .

ساختمانی ها امروز معاملات مثبتی را تجربه کردند. ثنوسا که بیش از یک میلیون صف خرید بود در لحظه شروع بازار صف خود را عرضه کرد و معاملات پرحجم خود را با معامله 4.8 میلیون سهم و در محدوده صفر تابلو به پایان رساند. در ثاژن صف خرید کم حجمی تشکیل شد.

در دیگر نمادهای بازار شاهد بهبود روند معاملات و افزایش تقاضا در رمپنا بودیم؛ در این نماد بیش از 3 میلیون سهم معامله شد و تا محدوده 5 درصد مثبت نیز پیش رفت.

قاسم نیز در ساعت اولیه بازار در قیمت 6.644 ریال صف خرید تشکیل داد و 405.819 سهم بین سهامداران حقیقی معامله شد.

در گروه حمل و نقلی  بیشتر نمادها با معاملات مثبت به کار خودشان پایان دادند و نماد حسینا با صف خرید بسته شد .

در خبری شنیدیم که ایران برای ایجاد خطوط جدید حمل و نقل تجاری از طریق دریای خزر و رساندن بارهای تجاری به روسیه در حال تدارک است. رفت و آمد هوایی بین ایران و آستراخان هم برقرار خواهد شد .

در گروه بانکی بجز نمادهای وپارس و ونوین که منفی معامله شدند سایر نمادها تماما با معاملات مثبت همراه بودند و نماد سمایه با صف خرید بسته شد بانک صادرات با 16 میلیون سهم بیشترین حجم معامله را در این گروه داشت و بانک ملت نیز بیشترین تاثیر مثبت زا بر شاخص گذاشت .

سید کامل تقوی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی درخصوص علت عدم استقبال نظام بانکی از تسهیلات 60 میلیون تومانی خرید مسکن اظهارداشت: از جمله مشکلات فعلی نظام بانکی محدودیت منابع مالی و بالا بودن قیمت تمام شده پول است و این دو مساله بر نحوه تسهیلات‌دهی بانک‌ها تاثیرگذار است .وی افزود: برخی بانک‌ها پیش از این پرداخت تسهیلات را اولویت بندی کرده بودند و بانک مرکزی هم مقرر کرد پرداخت تسهیلات در قالب سرمایه در گردش در اولویت بانک‌ها باشد.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات مثبتی در اکثر نمادها بودیم بطوریکه نمادهای شپلی ، شکربن  با صف خرید بسته شدند .

معاون وزیر نفت از نهایی شدن نرخ خوراک مجتمع های پتروشیمی و فرمول محاسبه بلند مدت آن تا پایان خرداد ماه امسال خبر داد .عباس شعری مقدم، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در گفتگو با خبرنگار شانا با اشاره برگزاری فراخوان جذب سرمایه گذار برای ساخت پالایشگاههای سیراف گفت: قرار است همان مدل فراخوان پالایشگاه های سیراف برای ساخت پتروشیمی اسلام آباد غرب اجرا شود، در صورت موفقیت جذب سرمایه گذار معتبر و با تجربه این الگو معیاری برای دیگر طرحهای پتروشیمی برای جذب سرمایه گذار می شود.

به گزارش «پتروتحلیل» و به گفته یک مقام آگاه، طرح آمونیاک و اوره پتروشیمی هنگام با ظرفیت ۲ هزار و ۲۰۰ تن آمونیاک و ۳ هزار و ۲۵۰ تن اوره در روز به پیشرفت ۲۰ درصدی رسیده و ساخت آن سرعت گرفته است و احتمال می رود تا سال ۹۶ به بهره برداری برسد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب