مهمترین اخبار اقتصاد و بورس دوشنبه 24 خرداد 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
تحلیل تکنیکال

به گزارش سایت بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 211 واحد نزول کرد و به رقم 62،442 واحد رسید. همراه با 27 واحد بیشترین تاثیر منفی و مبین با 25 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 72.3 میلیارد تومان رسید که خساپا با 19.4 میلیارد تومان داری بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 5 واحد نزول کرد و به رقم 687 واحئ رسید. پترول و جم بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند.ارزش معاملات در این بازار به رقم 35.9 میلیارد تومان رسید.

مهم‌ترین اخبار سیاسی

تیم های کارشناسی ایران و اروپا مذاکرات را در وین ادامه می دهند تا روز چهارشنبه سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی نیز برای ادامه مذاکرات به آنها ملحق شوند .به گزارش ایرنا مذاکرات تیم های کارشناسی ایران و اروپا به ریاست حمید بعیدی نژاد و استفان کلمنت صبح دوشنبه ساعت 9 به وقت محلی – 11 و 30 به وقت تهران – برای تکمیل ضمائم متن توافق جامع از سر گرفته می شود.

عراقچی و روانچی که از چهارشنبه هفته گذشته هفتمین دور مذاکره برای نگارش متن توافق جامع را در وین آغاز کردند تا روز یکشنبه به مذاکره ادامه دادند و بامداد دوشنبه به تهران بازگشتند .انتظار می رود دور هشتم مذاکره برای نگارش متن توافق جامع نیز حدود پنج روز طول بکشد .در دو دور قبلی مذاکرات، یک نشست عمومی هم با حضور معاونان وزیران خارجه ایران و 1+5 به ریاست عراقچی و هلگا اشمید معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شده است .

مهمترین اخبار اقتصادی

 رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران در بخشی از سخنان خود به مهم ترین دستاوردهای دولت تدبیر و امید در دو سال گذشته اشاره کرد که از مهم ترین آن‌ها می‌توان به کاهش نرخ تورم از 45 به زیر 15 درصد، مثبت شدن نرخ رشد اقتصادی، احیای سازمان برنامه و بودجه، کاهش و تثبیت نرخ ارز، بیمه کردن 9 میلیون ایرانی و اجرای طرح بزرگ تحول سلامت اشاره کرد .رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: خوشبختانه با سیاست‌های صحیح و اصولی دولت تدبیر و امید، ثبات به اقتصاد کشور بازگشته است .

مسعود کرباسیان در دومین سالگرد حماسه سیاسی 24 خرداد 1392 در تبریز گفت: دولت فعلی تمام توان خود را به کار گرفته که تدبیر و امید واقعی در کشور را به منصه ظهور برساند. با گذشت تنها دو سال از دور اول فعالیت دولت یازدهم تولید ناخالص داخلی و تولید ناخالص ملی از تراز منفی شش درصد به 2.6 درصد رسیده است .وی از کاهش 50 درصدی قیمت نفت در سال دوم دولت دکتر روحانی خبر داد و افزود: این آمار نشان می‌دهد که اقتصاد کشور بدون وابستگی چندان زیادی به نفت، سر پا نگه داشته شد و همانند دولت قبلی به منابع ارزی بانک مرکزی دست اندازی نکرده و اسکناس بدون پشتوانه چاپ نکردیم.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در بخش پایانی سخنان خود به مهم ترین دستاوردهای دولت تدبیر و امید در حوزه تجارت خارجی اشاره کرد که اصلاح گروه بندی کالایی، حذف پیمان سپاری، محدود نمودن عوارض کالاهای صادراتی، کاهش طبقات تعرفه، شفاف سازی، افزایش نرخ موثر تعرفه و حمایت از تولید داخلی مهم ترین این موارد را تشکیل می دادند .

رییس مجلس شورای اسلامی، افزایش روابط پارلمانی و توسعه اقتصادی ایران و ایرلند را از محورهای اصلی سفر دو روزه خود به این کشور عنوان کرد .علی لاریجانی ظهر امروز برای دیدار با مقامات ایرلندی به همراه هیاتی پارلمانی عازم ایرلند شد. وی در فرودگاه مهرآباد در جمع خبرنگاران با تشریح اهداف سفر خود اظهار داشت: این سفر پس از سفر رییس جمهوری ایرلند به تهران و به دعوت رییس پارلمان این کشور انجام می شود، در آن سفر همکاری های اقتصادی و سرمایه گذاری در بخش های گوناگون مطرح شد .

در گروه‌های مختلف بورسی چه خبر بود؟ 

در گروه خودرو و ساخت قطعات که با معامله بلوکی حدود 158 میلیون سهم بین حقوقی ها  بیشترین حجم و ارزش معاملات امروز را به خود اختصاص داد، شاهد بازگشایی نماد خموتور بودیم؛ خموتور پس از برگزاری مجمع و تصویب سود نقدی 15 تومانی بابت هر سهم سال مالی 93 امروز در قیمت 269 تومان به تابلوی معاملات بازگشت. خپارس امروز نیز پرحجم بود و حدود 8.8 میلیون سهم معامله شد. در قطعه سازها نیز خکاوه با معامله بیش از 3 میلیون سهم همچنان بیشترین حجم معاملات را در بین قطعه سازها داشت. خریخت نیز تنها نماد صف خرید گروه بود.

در گروه نفتی و پالایشی، ونفت در ساعت اولیه بازار در قیمت 2501 ریال به صف فروش رسید و در دقایق پایانی صف فروشش جمع شد؛ این نماد با معامله 11.4 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را داشت. شراز و شسپا در میانه بازار وارد محدوده مثبت شدند. در معامله منفی شبندر نیز 1.3 میلیون سه جابجا شد.

در پی عرضه بلوک 51 درصدی سرمایه گذاری قشم که 11 خرداد توسط سرمایه گذاری نفت انجام شد، خریدار این بلوک عصر دیروز با پرداخت وجه نقد معامله و سایر اسناد ، قطعیت این معامله ۸۱.۹ میلیارد تومانی را احراز کرد . بررسی های بورس پرس نشان می دهد این بلوک توسط شرکتی بنام سهند نفت خریداری شده است.

به گفته یک مقام مسئول ، سرمایه گذاری نفت سود حدود 51 میلیارد تومانی ناشی از فروش بلوک 51 درصدی سرمایه گذاری قشم را صرف دریافت تسهیلات ارزی 120 میلیون دلاری اجرای پروژه ذخیره نفتی قشم ، تسویه مقداری از بدهی ها و بخش اندکی هم برای سرمایه گذاری در بازارهای مالی خواهد کرد . همچنین مدیرعامل “ونفت” از طرح جدید افزایش سرمایه 53 درصدی این شرکت بورسی خبر داده است .

در فلزات اساسی، که معاملات منفی و کم حجمی را شاهد بودیم، نماد فنوال مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی شد و در قیمت 1832 ریال معادل 10 درصد منفی رفع گره شد و در قیمت 1741 ریال به بیش از 40 میلیون صف فروش رسید. فولاد در بازه منفی بیشترین حجم معاملات گروه را داشت؛ حدود 2 میلیون سهم در این نماد معامله شد. فمراد، فخاس و فولاژ از جمله صف فروشهای گروه بودند. در هرمز امروز نیز 1.5 میلیون سهم در محدوده صفر تابلو معامله شد.

در مواد غذایی، تقریبا تمامی نمادها منفی و صف فروش بودند. تنها غمارگ تا محدوده 2.5 درصد مثبت معامله شد.

دبیر انجمن صنایع لبنی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: با توجه به قیمت‌های تمام شده محصولات لبنی، انجمن فرآورده‌های لبنی چندی پیش درخواست افزایش 5 درصدی قیمت‌ لبنیات را به ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ارسال کرد، اما با توجه به عدم کشش بازار پیگیر آن نشدیم و آنها نیز جوابی را برای ما ارسال نکردند.

وی با بیان اینکه علاوه بر 5 درصد مذکور، قیمت سوخت هم یک درصد بر قیمت تمام شده محصولات لبنی افزوده، ادامه داد: حتی اگر مصوبه‌ای مبنی بر افزایش قیمت صادر شود بازار کشش خرید ندارد و شرکت‌ها با زیان و زیر قیمت تمام شده محصولشان را عرضه می‌کنند. این درحالی است که قیمت تمام شده محصولات لبنی نسبت به سال گذشته 6 درصد افزایش یافته است .

در گروه مخابرات ، خبری ششنیدیم که قابل توجه بود ، رییس هیات مدیره مخابرات تاکید کرد: ما عاشق نگه داشتن سهام مخابرات نیستیم و اگر فردی بخواهد این سهام را بخرد با همان شیوه‌ای که آن را خریداری کرده‌ایم واگذار خواهیم کرد و شنبه هفته آینده نیز این موضوع را به صورت رسمی منتشر خواهیم کرد .سید هاشمی اظهار کرد: آنچه امروز برای ما قابل ستایش است انجام کارهایی است که در مخابرات عرضه کرده‌ایم، اما اکنون به نظر می‌رسد با خصوصی‌شدن آن دولت دیگر کاری به ما ندارد.

درست است که ما خصوصی‌ شده‌ایم و کاری به دولت نداریم، اما طبق قانون خصوصی‌سازی هم قرار نیست دولت به ما کمک نکند .وی ادامه داد: اکنون درخواست ما آن است که دولت ما را به شرایط سال 1382 برگرداند؛ در آن زمان اگری فردی تماس می‌گرفت برای او 44.7 ریال هزینه محاسبه می‌شد. این در شرایطی بود که قیمت ارز در آن سال 600 تومان بود اما اکنون ما تجهیزات خود را با ارز 3500 تومانی تهیه می‌کنیم، اما تعرفه تماس ما یک ریال است .

در گروه بانکی، نماد وکار از ابتدای ساعات معاملات با صف خرید شروع شد و تا پایان توانست صف خود را حفظ نماید و به قیمت 287 تومان رسید. سایر نمادها نیز معاملات منفی و کم حجمی را تجربه کردند .

در گروه پتروشیمی، شاهد معاملات مثبت در نماد مبین بودیم . این نماد امروز جهت برگزاری مچمع عمومی سالیانه متوقف شد. در این گروه خبری شنیدیم، مرحله دوم طرح پتروشیمی خراسان با دستور رییس‌جمهور در بجنورد آغاز شد .همزمان با نوزدهمین سفر استانی حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی و کاروان تدبیرو امید اجرای مرحله دوم طرح پتروشیمی خراسان در بجنورد با دستور رئیس‌جمهور به صورت ویدیو کنفرانس آغاز شد .

در خبری شنیدیم، با توجه به برنامه‌های وزارت نفت برای برداشت هرچه سریع‌تر از میدان گازی پارس جنوبی، اجرای فازهای موسوم به ٣٥ ماهه در دستور کار امسال شرکت تاسیسات دریایی قرار گرفت. بر این اساس امسال تکمیل عملیات ساخت در خشکی و نصب سکوهای A وC فاز ١٩ و فازهای ٢٠ و ٢١ این میدان مشترک در دستور کار این شرکت قرار گرفته است؛ ضمن اینکه خطوط اصلی فاز ١٩ و در نهایت لوله‌گذاری فازهای ١٤، ٢٠ و ٢١ نیز امسال انجام خواهد شد.

منوچهری با اشاره به اجرای هرچه سریع‌تر فازهای ٣٥ ماهه گفت: برای سرعت بخشیدن به عملیات تکمیل ساخت سه عرشه و متعلقات سکوی فاز ١٩، عملیات لوله‌گذاری درون میدانی از سکوی A به B فاز ١٩ انجام می‌شود.مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی همچنین ادامه داد: برای افزایش سرعت و بهره‌وری کار در عملیات ساخت سکوهای فازهای ٢٠ و ٢١ به انتقال سکوها از یارد مهدویان به یارد اصلی شرکت در خرمشهر پرداختیم تا بتوانیم سکوها را براساس برنامه زمانبندی شده ساخته و به آب بیندازیم.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب