مهمترین اخبار اقتصادی و رویدادهای بورس سه‌شنبه 26 خرداد 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورسی

به گزارش سایت بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 116 واحد افزایش یافت و به رقم 62،558 واحد رسید. وبملت با 36 واحد وشبندر با 27 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 10.2 میلیارد تومان رسید که وبصادر با 11.4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 3 واحد رشد کرد و به رقم 691 واحد رسید. ذوب و پترول بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 88.9 میلیارد تومان رسید.

دلار و سکه و فلزات اساسی

امروز شاهد افت نسبی دلار و سکه بودیم. بر این اساس دلار به قیمت 3269 تومان رسید و سکه در محدوده قیمتی 902 هزار تومان داد و ستد شد . در بازار های جهانی مس یه قیمت 5760 دلار و آلومنیوم به قیمت 1660 دلار برای هر تن معامله شدند.

 مهم ترین اخبار اقتصادی

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اعلام اینکه دولت در حال حاضر به‌جای رفع مشکلات واحدهای تولیدی، فشارهای خود را برای وصول مطالبات به ۱۰۰ درصد رسانده است، گفت: عمده واحدها با کمتر از ۳۰ درصد ظرفیت فعالیت می‌کنند.عبدالوهاب سهل‌آبادی با اشاره به اینکه وضعیت نقدینگی واحدهای صنعتی کشور به مرحله بحران رسیده است، اظهار داشت: در شرایط فعلی دولت به‌جای رفع مشکلات واحدهای تولیدی، فشارهای خود را برای وصول مطالبات به 100 درصد رسانده که این موضوع واحدها را در وضعیت بدی قرار داده است.وی با اعلام اینکه صنایع کشور سال 93 را با رکود پشت سر گذاشتند، افزود: امسال نه تنها رکود واحدهای صنعتی برطرف نشده بلکه عمده واحدها با کمتر از 30 درصد ظرفیت به فعالیت می‌پردازند، کنار این موضوع واحدهای صنعتی ناچارند تولیدات خود را با شرایط سختی به فروش برسانند.

امروز شاهد کاهش قیمت دلار و سکه بودیم، به اعتقاد فعالان، به دلیل فضای انتظاری موجود در بازار ارز، اکثر معامله‌گران خریدهای ارزی خود را به پس از آشکار شدن نتایج مذاکرات هسته‌ای موکول کرده‌اند. پایین آمدن قیمت درهم امارات عامل دیگری بود که جهت معامله‌گران داخلی را تحت‌تاثیر قرار داد. به گفته فعالان، نوسانات محدود دلار در دو ماه گذشته و شکل‌گیری فضای انتظاری در نزدیکی آشکار شدن نتایج مذاکرات هسته‌ای موجب شده که برخی از معامله‌گران ارزی ترجیح دهند سرمایه خود را از بازار ارز خارج کنند و به دنبال راه‌های دیگری برای کسب سود باشند. در فضای کم‌کشش کنونی، فعالیت معامله‌گران آتی نیز کاهش یافته و حجم معاملات و فاصله نرخ خرید و فروش آنها با بازار نقدی دلار به کمترین مقدار در دو ماه گذشته رسیده است. بازیگران بازارساز رسمی نیز به دلیل کاهش حجم معاملات و تقاضا در بازار ارز، در روزهای اخیر فعالیت چندانی نداشته‌اند.

در خبری دیگر شنیدیم که ، تمام بانک‌ها برای استمهال 3 ساله تسهیلات کشاورزی مکلف شدند .با دستور بانک مرکزی، تمام بانک ها برای اجرای بند دیگری از قوانین بودجه امسال مکلف شدند تا در بازپرداخت وامهای دریافتی کشاورزانی که دچار خسارت های طبیعی شده اند صبوری بیشتری داشته باشند.، کلیه بانک های کشور اعم از دولتی، غیردولتی ومؤسسات مالی و صندوق‌های حمایتی که به بخش کشاورزی تسهیلات پرداخته اند، موظف شدند بازپرداخت وام های اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی که دچار خسارت خشکسالی یا سرمازدگی یا آفات و بیماری‌های همه‌گیر و یا حوادث غیرمترقبه و یا آتش‌سوزی غیرعمدی شده باشند را امهال کنند.

و اما نظر وزیر اقتصاد در مورد بازار سهام، وزیر اقتصاد با اعلام 3 منشأ رسمی مشکلات گفت:تعدادی از سهامداران حقیقی اطلاعات اقتصادی کافی ندارند و با اخبار روزمره دچار رفتار هیجانی شده و براساس آن خرید و فروش می کنند که عمق چندانی ندارد. علی طیب‌نیا بعد از اتمام سخنرانی در نخستین همایش نقش بانک‌های توسعه‌ای در رشد و توسعه اقتصاد کشور به جمع خبرنگاران آمد تا ضمن پاسخ به سئوالات بار دیگر درباره بازار سهام و بورس توضیح دهد

وی درباره برنامه های مدنظر برای بازار سرمایه گفت: در حالی بخش عمده‌ای از فعل و انفعالات بورس تابعی از بخش واقعی اقتصاد است که برای بنگاه‌های اقتصادی فعال در حوزه‌های صنعت، خدمات و کشاورزی، برنامه‌ریزی‌های گسترده ای شده است.وی با بیان اینکه طی 2 سال گذشته تلاش هایی برای رفع مشکلات بخش‌های تولیدی و اقتصادی تلاش شده و اقدامات موثری به عمل آمده ، درباره عملکرد سهاداران خرد گفت: بعد روانی، عوامل اجتماعی و اخبار و تحولاتی در بازار وجود دارد که بورس به آن حساسیت داشته و واکنش نشان می‌دهد.

مهم ترین اخبار سیاسی

نخست‌وزیر عراق (فردا) چهارشنبه به منظور دیدار با مقامات عالی‌رتبه ایران و در سفری یک روزه وارد تهران می‌شود.، حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق فردا (چهارشنبه) در رأس هیأتی بلندپایه وارد تهران می‌شود.نخست‌وزیر عراق در سفر یک روزه‌اش به ایران ضمن دیدار با حسن روجانی رئیس جمهور با اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ملاقات و گفت‌وگو خواهد کرد.همچنین حیدر العبادی در این سفر با مقام معظم رهبری نیز دیدار خواهد کرد.اواخر مهرماه سال 93 بود که حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق نخستین سفر دوجانبه خود را به ایران انجام داد، تا ضمن نشان دادن خط مشی سیاست خارجی دولت جدید بغداد به مناسبات با کشورهای منطقه‌ای و بین‌المللی، تعمیق بخشد.

 در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات، روندی صعودی را شاهد بودیم. در نمادهای خودرویی به جز خودرو و خبهمن شاهد تشکیل صف خرید بودیم. در خپارس بیش از 31 میلیون سهم معامله شد. ورنا نیز در قیمت 1039 را صف خرید شد و با معامله 3 میلیون سهم به کار خود پایان داد. در قطعه سازها نیز خکاوه که همچنان پرحجم ترین نماد بود پس از معامله 9 میلیون سهم صف خرید شد. ختراک نیز دیگر نماد صف خرید گروه بود. خموتور، خوساز، خعتبار و خپویش نمادهای منفی گروه بودند.

در گروه نفتی و پالایشی، از میانه بازار شاهد افزایش تقاضا و رشد قیمتی در اکثر نمادها بودیم.  ونفت تا محدوده 3 درصد مثبت رشد داشت و در آخر با معامله 3.7 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد. معاملات شبندر و تا آستانه صف خرید پیش رفت و با معامله حدود 2 میلیون سهم توسط سهامداران حقیقی دومین نماد تاثیرگذار بر رشد شاخص امروز بود. شاوان نیز در دقایق پایانی بازار و در قیمت 7516 ریال صف خرید شد. در شنفت که همچنان با صف فروش سنگینی همراه بود حجم مبنا معامله شد؛ در بازار خرده فروشی نیز 1.7 میلیون سهم از این نماد در بین دو سهامدار حقیقی معامله شد. شبریز نیز دیگر نماد منفی گروه بود.

در فلزات اساسی، شاهد بازگشت نماد فولای به تابلوی معاملات بودیم؛ فولای پس از تصویب سود نقدی 50 تومانی در قیمت 218 تومان بازگشایی شد و تا 230 تومان نیز رشد داشت. همچنین در این گروه شاهد توقف نماد فپنتا باتوجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم بودیم؛ فپنتا که در آخرین پیش بینی خود سود هر سهم سال مالی 93 را 972 ریال پیش بینی کرده بود در صورت مالی 12 ماهه خود با 436 درصد افزایش مبلغ 5.215 ریال سود شناسایی کرد.

شرکت در پی این تعدیل  طی نامه ای در خصوص دلایل افزایش سود شفاف سازی و اعلام کرد که این افزایش سود شرکت اصلی ناشی از اصلاح ساختار مالی شرکتهای گروه حسب تعهد هیات مدیره شرکت به سازمان بورس می باشد؛ و اصلاح مذکور فاقد هر گونه اثری بر صورت های مالی تلفیقی گروه و پیشنهاد تقسیم سود مندرج در بودجه تقدیمی است. وتوکا، فسرب، فنورد صف خریدهای گروه بودند. ذوب نیز با معامله حدود 5 میلیون سهم در محدوده مثبت پرحجم ترین نماد گروه بود. معاملات فلوله و فباهنر نیز تا آستانه صف خرید پیش رفت. فنوال امروز نیز با صف فروش سنگینی همراه بود.

قیمت سنگ‌آهن برای دومین روز پیاپی به دلیل افزایش نگرانی‌ها در مورد میزان تقاضای بخش فولاد چین، کاهش داشت.این کاهش قیمت در حالی بوده است که طی 8 روز کاری گذشته قیمت سنگ‌آهن به دلیل افت سطح ذخایر آن در انبارهای بنادر چین افزایش داشته است. کاهش سطح ذخایر سنگ‌آهن در پی افزایش تقاضای سنگ‌آهن با عیار بالا و کیفیت خوب بوده است که بیشتر از استرالیا وارد چین می‌شود. کاهش قیمت اخیر سنگ‌آهن به دنبال کاهش قیمت محصولات فولادی بوده است که به کمترین سطح خود از ماه آوریل رسیده است. این موضوع نمایانگر دورنمای نه‌چندان مطلوب برای بازار سنگ‌آهن در چین است.

در گروه مخابرات نیز همراه در محدوده منفی معاملات کم حجمی داشت. اخابر در ساعت اولیه بازار وارد فاز مثبت شد و معاملاتش اغلب در محدوده 1 درصد مثبت انجام شد؛ در این نماد 1.2میلیون سهم توسط سهامدار حقیقی عرضه شد خرید 61 درصد آن توسط سهامدار حقوقی انجام شد.  

سرپرست شرکت مخابرات درباره طرح افزایش ۱۳۳ درصدی نرخ مکالمه تلفن ثابت درسال جاری که توسط کمیته تخصصی رگولاتوری تعیین شده، شفاف سازی کرد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در اعلام افزایش 133 درصدی تعرفه‌های جدید تلفن ثابت در سال جاری که در کمیته تخصصی رگولاتوری تعیین شده و برای نهایی شدن به تصویب کمیسیون تنظیم مخابرات نیاز دارد، سرپرست شرکت مخابرات دست به شفاف سازی زد.

براساس این گزارش،سید اسدالله دهناد در پاسخ به سازمان بورس اعلام کرد: بر مبنای سناریوهای پیشنهادی این شرکت به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، درخواست بازنگری در تعرفه ها مطرح ولی تاکنون از سوی مبادی رسمی نتیجه ابلاغ نشده است. لذا در صورت اعلام ، بررسی اثرات مالی و تاثیر بر آن در پیش بینی سود هر سهم سال 94 شرکت اصلی و شرکت های گروه اقدام لازم انجام و پیش بینی اصلاحی سال جاری از طریق کدال منتشر خواهد شد.

در گروه حمل و نفلی بیشتر نمادها با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند و نماد حکشتی 1,2 میلیون سهم بیشترین حجم معامله را در این گروه دارا بود .

در گروه بانکی شاهد معاملات مثبت در اکثر نمادها بودیم و نمادهای وبصادر ، وتجارت با صف خرید بسته شدند بانک ملت بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشتند .

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، علی طیب‌نیا در همایش نقش بانک‌های توسعه در توسعه اقتصادی کشور اظهار داشت: گسترش بانک‌های توسعه‌ای در سراسر جهان نشان از مقبولیت نقش و کارکرد این نوع بانک‌ها است .وی افزود: از طرف دیگر نشان می‌دهد که این تلقی پذیرفته شده است دولتی کارآمد و توسعه‌خواه می‌تواند نقش محوری در فرآیند توسعه ایفا کند، بانک‌های توسعه‌ای یکی از ابزارهای مهم اجرای راهبردهای توسعه هستند.

رئیس سابق کانون بانک‌های خصوصی در پاسخ به این سئوال که برخی از بانک‌های خصوصی چندان به توافقات نرخ سود کوتاه مدت و روزشمار پایبند نبودند، آیا توافق جدیدی بین مدیران عامل بانک‌ها در این زمینه صورت گرفته است؟ گفت: تمام بانک‌ها اعم از دولتی و خصوصی مقید به رعایت نرخ سودهای مقرر بانک مرکزی بودند و هستند .وی با بیان اینکه معتقدیم هرچقدر نرخ سود بانکی کاهش پیدا کند، در مجموع همه مشتریان بانکی و تسهیلات گیرندگان راضی تر خواهند بود، تصریح کرد: ما چندان حساسیتی نداریم به اینکه نرخ سود سپرده های و یا تسهیلات بانکی بالا باشد .

این مقام مسئول بانکی ادامه داد: بانک‌ها نهایتا حق الوکاله ای که می توانند به عنوان درآمد از قبل پرداخت تسهیلات محاسبه کنند، ۲.۵ درصد است، پس چه بهتر که این رقم با نرخ سود پائینی بدست آید که هم در مجموع تسهیلات گیرندگان راضی باشند و هم قیمت تمام شده کالاهایشان ارزان تر درآید و هم اینکه باعث کاهش تورم شود.

در خبری داشتیم که ۶ بلوک ۵ درصدی بانک مهر هفته گذشته عرضه شد اما به دلیل نبود مشتری به فروش نرسید تا ۳۰ درصد سهام این بانک ۱.۲ هزار میلیارد تومانی با شرایط دیگری در آینده آماده واگذاری شود.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات حجم حجم و متعادلی در این گروه بودیم و نمادهای شپلی ، شپمچا ، شفارا با صف خرید بسته شدند .

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی از راه اندازی واحد اسید سولفوریک پتروشیمی ارومیه خبر داد.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی از تهیه آیین نامه رگولاتوری صنعت پتروشیمی با هدف تسهیل در سرمایه گذاری و توسعه این صنعت خبر داد و گفت: این آیین نامه در حال تهیه بوده و بزودی برای تصویب به مجاری قانونی همچون وزارت نفت ارسال می شود. شپاکسا طی اطلاعیه ای اعلام نموده است که با توجه به بررسی روند مقداری فروش از ابتدای سال مالی جاری و بازنگری مفروضات محاسباتی بودجه عملیاتی سال مالی منتهی به 94/09/30 ، برآورد eps سال مالی مذکور با کاهش حدود 20% همراه خواهد بود لذا اطلاعات تکمیلی اعلام خواهد شد .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب