مهم‌ترین اخبار و رویدادهای بورس چهارشنبه 27 خرداد 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس و سهام

به گزارش سایت بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 1000 واحد افزایش یافت و به رقم 63،559 واحد رسید. فارس با 36 واحد وتاپیکو با 27 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 188 میلیارد تومان رسید.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 9 واحد رشد کرد و به رقم 700 واحد رسید. جم و پترول بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 101 میلیارد تومان رسید.

دلار و سکه و فلزات اساسی

امروز دلار به قیمت 3300 تومان رسید و سکه در محدوده قیمتی 904 هزار تومان داد و ستد شد . در بازار های جهانی مس یه قیمت 5752 دلار و آلومنیوم به قیمت 1661 دلار برای هر تن معامله شدند.

 مهم ترین اخبار اقتصادی

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ولی اله سیف در دیدار یک هیئت اقتصادی – تجاری از کشور آلمان در روز سه شنبه افزود: برای حضور گسترده تر شرکت های ایرانی در بازارهای جهانی و نیز حضور شرکت های خارجی در ایران، برخورداری از یک نظام پولی و مالی قوی یک ضرورت جدی است و بانک مرکزی و مجموعه اقتصادی دولت به این موضوع اهتمام ویژه دارند.

به گفته وی، تلاش جدی برای افزایش سرمایه بانک های دولتی و خصوصی، افزایش نسبت کفایت سرمایه آنها متناسب با استانداردهای بین المللی و نیز کاهش هزینه های خدمات مالی در صنعت بانکداری ایران به منظور کاهش هزینه های تولید، از جمله برنامه های اصلی خواهد بود. سیف با اشاره به سوابق همکاری های اقتصادی و بانکی مشترک ایران و آلمان اظهار داشت: با وجود مشکلات و نوسانات اقتصادی کشور در برخی سال ها، تسویه حساب های بانک های ایرانی با طرف های آلمانی با کمترین تاخیر انجام شده و هیچگاه این نوسانات نتوانسته است مانع ارتباطات مناسب بانکی دو طرف شود.

وی با اعلام آمادگی بانک مرکزی برای پذیرش هیئتی از نظام بانکی آلمان برای مذاکره درباره راه های همکاری دو جانبه گفت: ارزیابی ریسک بانک های ایرانی نشان می دهد آنها توانسته اند سطحی مناسبی از اعتماد را نسبت به عملکرد خود جلب کنند. از همین رو، بستر بانکی موجود می تواند زمینه مناسبی برای عملیاتی شدن حجم قابل قبول مبادلات کالایی بین دو کشور وتسویه حساب های فی مابین باشد.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به پرسش هیئت تجاری آلمانی درباره نوسانات نرخ ارز خاطرنشان کرد: در دو سال گذشته دامنه نوسانات نرخ ارز در ایران، حدود 60 درصد کاهش یافته است. این در حالی است که در یک دوره مالی یک ساله، نرخ برابری دلار در مقابل ریال تنها سه درصد افزایش داشته است و این در شرایطی است که دسترسی ما به منابع ارزی به علت وجود تحریم های ظالمانه محدود بوده است.

سیف همچنین از اراده بانک مرکزی برای تک نرخی کردن نرخ ارز در آینده نزدیک خبر داد و افزود: شواهد و قراین و بررسی های کارشناسی نشان می دهد که امکان حرکت به سمت تک نرخی کردن ارز وجود دارد و این سیاست در موقع مقتضی عملی خواهد شد. به گفته وی، این اقدام بسیار مهم و ضروری است  و البته پیش نیاز آن برقراری ارتباطات بانکی بین المللی کافی و امکان مانور  بانک مرکزی نسبت به جابجایی منابع ارزی خواهد بود. اعضای گروه اقتصادی – تجاری آلمانی در این دیدار، اطلاعات ارائه شده از سوی رئیس کل بانک مرکزی را مهم و امیدوارکننده توصیف و نسبت به برداشته شدن تحریم های اقتصادی ایران و امکان حضور در بازار ایران ابراز امیدواری کردند.
 مهم ترین اخبار سیاسی

 به گزارش خبرگزاری صدا و سیما معاون وزیر امور خارجه ایران گفت: احتمالاً تعدادی از اختلافات که مقداری کلیدی و اساسی‌تر است برای روزهای آخر می‌ماند تا وزرا ملحق شوند و در سطح آنان تصمیم‌گیری شود . عراقچی افزود: ما 10 تیر را برای پایان مذاکرات در نظر گرفته‌ایم اما این طور نیست که توافقی خوب و مطلوب را فدای این تاریخ کنیم اگر لازم باشد ممکن است چند روزی فراتر برود یا زودتر تمام شد؛ اینها به نظر ما اصل قضیه نیست . 

معاون وزیر امور خارجه گفت: در دور گذشته که در وین بودیم، پیشرفت نسبتاً خوب اما آهسته داشتیم؛ این مسیر ادامه دارد تا به سرانجام برسیم تا اگر بشود اختلافات را نهایتاً حل و فصل کنیم و به آنچه مطلوب ماست برسیم . عراقچی در پاسخ به این پرسش که آیا تحریم‌های اقتصادی علیه ما در روز توافق احتمالی لغو خواهد شد یا گام به گام خواهد بود اظهار داشت: ما در روزی که توافق صورت گیرد فرض کنیم دهم،‌ یازدهم یا دوازدهم تیر، آن روز توافق اجرایی هم نمی‌شود، یعنی توافق به دست می‌آید و ممکن است اعلام هم بشود که توافق شده است اما همان روز اجرا نمی‌شود .

وی گفت: علت این است که برخی مراحل فنی و حقوقی باید طی شود و مجالس و پارلمان‌های کشورهای طرف مذاکره اعم از کنگره امریکا، سازمان های اروپایی و مجلس شورای اسلامی ممکن است بخواهند مروری بر توافق داشته باشند. عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان گفت: در روز اجرای توافق تحریم‌های اقتصادی و مالی علیه ما همگی رفع خواهد شد یعنی روزی که توافق اجرا شود همان روز اعلام خواهد شد که همه تحریم‌های اقتصادی و مالی در همه حوزه هایی که در چارچوب هسته ای علیه ما وضع شده است لغو خواهد شد. وی این تحریم‌ها شامل تحریم‌های نفتی، گاز، پتروشیمی، بانکی، مالی، بیمه،‌کشتیرانی، طلا و ریال را بخشی از فهرست‌های تحریم‌های مرتبط با هسته ای برشمرد که در روز اجرای توافق لغو خواهد شد .

عراقچی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا تا زمانی که تحریم‌ها علیه ما لغو نشده است ما هم تعهداتمان را اجرا نخواهیم کرد تأکید کرد: حتماً‌ همین طور است ما هم تعهداتمان را تا آن زمان اجرا نخواهیم کرد مگر مقدماتی که از نظر فنی برای اجرا شدن لازم باشد .  وی گفت: اینجا مشکلی به نام همزمانی وجود دارد که کماکان در حال بررسی آن هستیم و یکی از پرانتزهای بسیار مهمی که هنوز باز مانده همین نکته‌ای است که آنچه از ترتیبات یا مقدمات فنی باید آماده سازی کنیم در مقایسه با مقدماتی که آنان باید فراهم کنند مقداری زمان بیشتر می‌برد .

 معاون وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به پرسشی درباره ترکیب شرکت کنندگان در دور بعدی مذاکرات و امکان حضور آقای ظریف در این مرحله اظهار داشت: اینها بستگی به مسیر مذاکرات دارد اگر مسیر مذاکرات به نحوی پیش برود که احتیاج به حضور وزرا باشد این کار صورت خواهد گرفت، به این معنی که آیا نیاز هست زودتر بیایند و زودتر مذاکرات را خاتمه دهند در روزهای آینده معلوم خواهد شد .  عراقچی گفت: بر اساس شنیده‌ها آقای کری تقریباً فعالیت‌های خود را از سر گرفته است و ظاهراً برخی گفتگوهای راهبردی چین و امریکا، در واشنگتن برگزار می‌شود و گفته شده است وزیر خارجه امریکا در آن شرکت خواهد کرد که بر این اساس در مرحله بعد مذاکرات نیز حضور خواهد داشت . وی افزود: آقای ظریف هم در روزهای آینده در زمانی که مقتضی و لازم باشد حتماً شرکت خواهد کرد .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

امروز در گروه نفتی و پالایشی شاهد توقف نمادهای پالایشی (شبندر، شاوان، شپنا، شبریز و شراز) بدون درج پیغام ناظر بودیم؛ گرچه هنوز خبر قطعی در خصوص علت بسته شدن این نمادها دریافت نشده، شایعات امروز بازار گویای تعدیل مثبت در گزارشات این نمادها بود. بورس پرس طی خبری در این خصوص، از زبان معاون نظارت بر بورس ها، علت توقف این 5 نماد پالایشگاهی را اینگونه بیان کرد: این شرکت ها با ارسال نامه ای به سازمان بورس از دریافت اعلامیه ای از سوی وزارت نفت و وجود اطلاعات با اهمیت خبر داده اند. وی با بیان اینکه تاریخ اعلامیه وزارت نفت 24 خرداد بوده که 25 خرداد به شرکت ها ارسال شده، ادامه داد: تاکنون جزییات اعلامیه وزارت نفت مشخص نشده اما از قرار معلوم مربوط به تغییرات ارقام یارانه ها است که نیاز به بررسی آثار این اعلامیه با ارقام قبلی توسط شرکت ها دارد.

این مقام مسئول ادامه داد: بر همین اساس ، توقف نماد این 5 پالایشگاه ناشی از وجود اطلاعات با اهمیت بوده و بعد از دریافت آثار و انتشار اطلاعات جدید نماد این شرکت ها در بورس و فرابورس باز خواهد شد. در دیگر نمادهای این گروه، ونفت در ساعت اولیه بازار صف خرید شد. نماد پرعرضه شنفت امروز در صدر پرتقاضاترین نماد بورسی قرار گرفت و پس از معامله حدود 6 میلیون سهم جهت برگزاری مجمع عادی سالیانه و فوق العاده متوقف شد؛ 98 درصد از خریدهای این نماد توسط سهامداران حقوقی انجام شد. دیگر نمادهای این گروه در قیمت های حداکثر معاملات متعادلی داشتند.

گروه خودرو و ساخت قطعات نیز امروز پرتقاضا بود و اکثر نمادهای گروه صف خرید شدند. در خپارس بیش از 20 میلیون سهم در سقف قیمت معامله شد. در خبهمن که پس از معامله حدود 4 میلیون سهم به صف خرید رسیده بود، در ساعت پایانی بازار صف خرید آن توسط سهامداران حقوقی عرضه شد. در نماد خودرو نیز حدود 7 میلیون سهم در آستانه بالا معامله شد. در این گروه شاهد توقف نماد خاور در میانه بازار بودیم؛ خاور گزارش حسابرسی نشده سال 93 خود را با اعلام 94 تومان زیان بابت هر سهم ارائه داد؛ این در حالی است که در آخرین پیش بینی شرکت مبلغ 63 تومان زیان به ازای هر سهم پیش بینی شده بود.

طبق این گزارش فروش شرکت با 16 درصد و بهای تمام شده با 15 درصد کاهش و هزینه های اداری با 38 درصد افزایش همراه بودند. در قطعه سازها نمادهای خفنر، خلنت و خاذین صف فروش بودند. نماد ختوقا نیز پس از برگزاری مجمع و تصویب 33 تومان بابت سود نقدی هر سهم در قیمت 320 تومان بازگشایی شد. نماد خوساز نیز باتوجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم در اواخر بازار متوقف شد؛ خوساز گزارش حسابرسی شده سال مالی 93 خود را بر طبق عملکرد 12ماهه ارائه داد و طبق آن تحقق 68 ریال سود بابت هر سهم را اعلام نمود، در حالیکه این مبلغ در گزارش حسابرسی نشده شرکت مبلغ 125 ریال اعلام شده بود.

گروه فلزات اساسی نیز همگام با کل بازار معاملات مثبتی را آغاز کرد. نماد هرمز که بیشترین حجم معاملات گروه را داشت، جهت برگزاری مجمع عادی سالیانه متوقف شد. فلوله، وتوکا، فباهنر و فپنتا از نمادهای صف خرید گروه بودند. معاملات مثبت ذوب نیز در نیمه بازار به تشکیل صف خرید منجر شد و در نهایت با عرضه صف خود و در قیمت 2043 ریال با حجم معامله 13.5 میلیونی به کار خود پایان داد. معاملات فملی در محدوده صفر تابلو امروز نیز ادامه داشت. فنوال نیز با صف فروش سنگین خود امروز جای شنفت را بعنوان پرعرضه ترین نماد بورسی گرفت. معاملات مثبت فولای در دومین روز بازگشایی پس از مجمع تا محدوده 3 درصد مثبت نیز پیش رفت.

قیمت مس در پی افزایش نگرانی‌ها در مورد کاهش تقاضای آن به دلیل کند شدن رشد اقتصادی از چین تا آمریکا افت داشت و به کمترین میزان خود در سه ماه اخیر رسیده است. قیمت نیکل و آلومینیوم نیز کاهش یافته است. بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط فدرال رزرو قبل از انتشار آمار مربوط به بخش مسکن و ساخت و ساز به نظر می‌رسد رشد این بخش طی ماه می نسبت به ماه قبل‌تر 4 درصد کاهش داشته باشد. مذاکرات یونان با طلبکاران خود برای دست یافتن به توافقی در مورد نحوه بازپرداخت بدهی‌های این کشور ادامه دارد؛ همچنین تقویت ارزش دلار نیز فشار مضاعفی برای کاهش قیمت فلزات وارد می آورد. ریچارد فو مدیر بخش بازارهای کالای آسیایی در بانک سوسیته جنرال می‌گوید: ادامه یافتن شرایط فعلی در مورد مذاکرات یونان می‌تواند نوسان بسیاری را در بازار ایجاد کند و حتی منجر به کاهش شدید قیمت فلزات در کوتاه مدت شود.

در دیگر خبرهای این گروه، از امروز تالار صادراتی بورس کالای ایران برای اولین بار شاهد عرضه مس کاتد و آغاز صادرات آن از طریق این بورس است. در پی حمایت مهدی کرباسیان رئیس هیات عامل ایمیدرو و با توجه به مذاکرات صورت گرفته بین شرکت ملی مس و بورس کالا، عرضه مس کاتد در رینگ صادراتی بورس کالا مطابق با دستورالعمل اجرایی رینگ صادراتی بورس کالای ایران آغاز شده و خریداران می توانند از طریق کارگزاران ، اقدام به خرید نمایند. به گزارش ماین نیوز، در این روز شرکت ملی صنایع مس ایران، 2 هزار تن مس کاتد را با حداقل خرید 200 تن و 3 هزار تن مس کاتد را با حداقل خرید 500 تن به قیمت پایه 5963.8 دلار در هر تن روانه تالار صادراتی می کند. این شرکت همچنین، پنج هزار تن دیگر از مس کاتد را با حداقل خرید 5 هزار تن به قیمت پایه 5953.8 دلار در هر تن روی تابلوی عرضه می برد.

در گروه ماشین آلات و تجهیزات، تکمبا با افزایش تقاضا همراه بود و بیش از 15 میلیون سهم در این نماد توسط سهامداران حقیقی معامله شد. وتوشه، تمحرکه و تکنو نیز صف خرید بودند. در تایرا نیز در قیمت های حداکثری حدود 2 میلیون سهم معامله شد. دیگر نمادهای گروه معاملات منفی را دنبال کردند.

در گروه حمل و نقلی  شاهد معاملات مثبت در تمامی نمادها بودیم بطوریکه نمادها تماما با صف خرید بسته شدند . توریل با 3,1 میلیون سهم بیشترین حجم معامله را در این گروه دارا بود . حکشتی جزء یکی از نمادهای تاثیرگذار بر شاخص امروز بود .

در گروه بانکی بجز نماد وپست سایر نمادها در این گروه با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند اکثر نمادها با صف خرید بسته شدند مانند نمادهای وبصادر ، وبملت ، وتجارت . بانک صادرات امروز 94 میلیون سهم معامله شد که بیشترین حجم معامله را در این گروه به خود اختصاص داد .

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران امروز در بخشنامه ای «دستورالعمل نحوه محاسبه و تقسیم سود مشاع (ریالی)» را به  منظور صیانت از منافع سپرده‌گذاران و حرکت به سمت اجرای دقیق‌تر ضوابط بانکداری بدون ربا (بهره) به شبکه بانکی کشور ابلاغ کرد .

سیف با اعلام آمادگی بانک مرکزی برای پذیرش هیئتی از نظام بانکی آلمان برای مذاکره درباره راه های همکاری دو جانبه گفت: ارزیابی ریسک بانک های ایرانی نشان می دهد آنها توانسته اند سطحی مناسبی از اعتماد را نسبت به عملکرد خود جلب کنند.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند و نمادهای تاپیکو و پترول با صف خرید بسته شدند .

مدیر طرحهای شرکت ملی پتروشیمی از راه اندازی ٦ یا ٧ طرح پتروشیمی در سال ٩٤ با ظرفیت ٢ میلیون و ٧٠٠ هزار تن خبر داد. به گزارش شانا، مرضیه شاهدایی با بیان این که ظرفیت تولید پتروشیمی در سالجاری بیش از ٢ میلیون تن افزایش پیدا می کند، گفت: همچنین در سال ٩٥ حدود هشت طرح با ظرفیت ٥ میلیون و ٨٠٠ هزار تن راه اندازی خواهد شد.

در خبری داشتیم که هیئت مدیره پتروشیمی پردیس پیشنهاد افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی ازمحل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی ارایه کرد.

شرکت کربن ایران درباره تغییر کاربری زمین کارخانه در شهر اهواز از صنعتی به مسکونی – تجاری شفاف سازی کرد و صف خرید شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب