مهم‌ترین اخبار و رویدادهای اقتصادی و بورسی یکشنبه 31 خرداد 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بازار سهام تهران

به گزارش سایت بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 25 واحد نزول کرد و به رقم 63,810 واحد رسید. پارسان با 31 واحد بیشترین تاثیر منفی و وبانک با 10 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 212 میلیارد تومان رسید .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 1 واحد صعود کرد و به رقم 703 واحد رسید. جم بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشت.ارزش معاملات در این بازار به رقم 639 میلیارد تومان رسید.

مهم ترین اخبار سیاسی

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز (یکشنبه) پارلمان کلیات طرح الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته‌ای را با رأی بالایی به تصویب رساندند. علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از تصویب کلیات در سخنان کوتاهی، اظهار داشت: از صبح امروز نمایندگان مجلس در حال تهیه ماده واحده‌ای بودند تا اصلاحات لازم برای باز بودن دست تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای و تأیید مقام معظم رهبری و شورایعالی امنیت ملی لحاظ شود.

متن کامل این ماده واحده به شرح ذیل است:

در راستای صیانت از منافع ملی و رعایت مقررات پادمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌آی هر گونه نتایج مذاکرات هسته‌ای با کشورهای 1+5 در صورتی معتبر است که الزامات زیر به صورت شفاف رعایت شود:

1- لغو تحریم‌ها به طور یکجا و کامل باید در متن توافقنامه درج شده و در روز اجرای تعهدات ایران انجام شود.

2- آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چارچوب توافقنامه پادمان مجاز به انجام نظارت‌های متعارف از سایت‌های هسته‌ای است و دسترسی به اماکن نظامی، امنیتی و حساس غیرهسته‌ای، اسناد و دانشمندان ممنوع است؛ باید مصوبات شورایعالی امنیت ملی رعایت شود.

3- هیچ محدودیتی برای کسب دانش و فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای و تحقیق و توسعه پذیرفته نیست و باید مصوبات شورایعالی امنیت ملی رعایت شود.

تبصره یک- بر اساس اصول 77 و 125 قانون اساسی نتیجه مذاکرات باید به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

تبصره دو- وزیر خارجه موظف است روند اجرای توافقنامه را هر شش ماه یکبار به مجلس شورای اسلامی گزارش کند؛ کمیسیون امنیت ملی مجلس هر شش ماه یکبار گزارش روند حسن اجرای توافقنامه را به نمایندگان مجلس شورای اسلامی ارائه می‌نماید.

به گزارش فارس، رئیس مجلس پس از قرائت متن ماده واحده تغییریافته طرح الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته‌ای گفت: متنی که تهیه شده است همان متن قبلی است البته یکسری اصلاحات ویرایشی در آن انجام شده است، کلیات این طرح را امروز در مجلس تصویب کردیم و جزئیات آن در جلسه بعد به رأی گذاشته خواهد شد.

وکلای ملت با 199 رأی موافق، 3 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموعه 213 نماینده حاضر در مجلس ماده واحده این طرح را به تصویب رساندند.

مهم ترین اخبار اقتصادی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، یکی از وعده‌های رئیس جمهور زمان انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم یافتن راهکارهای جدید جذب منابع به ویژه جذب سرمایه‌های خارجی برای توسعه و رشد اقتصادی کشور در ارتباط و تعاملات سازنده با کشورها بود و وزیر اقتصاد نیز در این راستا بارها بر اقتصاد بدون نفت تاکید کرده که اتکای بودجه به این منابع منجر به بروز مشکلات عمده در کشور شده است.

متنوع‌ سازی تامین منابع مالی در شرایطی که اقتصاد با درآمدهای ناپایدار نفتی و تحریم‌ها روبرو است، امری پسندیده تلقی می‌شود و همان طور که انتظار می‌رفت این موضوع در راهبردها و اولویت‌های وزارت اقتصاد برای خلق ثروت آفرینی لحاظ شده است جایگزین کردن درآمدهای مالیاتی بجای درآمد نفتی از رویکردهای تحسین برانگیز در دوره جدید تلقی می‌شود و وزارت اقتصاد برای تحقق این موضوع، آماده سازی محیط کسب و کار و زمینه‌سازی برای جذب سرمایه‌ها به خصوص خارجی را در کنار دیگر اصلاحات ساختاری در دستور کار قرار داده است.

جذب سرمایه های خارجی، نقش و اهمیت به سزایی در اقتصاد کشور داشته و می‌تواند علاوه بر تامین منابع مالی مورد نیاز بنگاه‌ها در شرایطی که بزرگترین عامل رکود کمبود منابع مالی است زمینه‌ساز رونق تولید و رشد اقتصادی شود. با وجود گذشت 2 سال از عمر دولت یازدهم، آمار و گزارشی از سوی مسئولان دولتی به خصوص خانواده وزارت اقتصاد و سازمان سرمایه گذاری‌های خارجی به عنوان متولی این موضوع ارائه نشده است.

با این حال جدیدترین گزارش کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) نشان می‌دهد، ایران طی دو سال گذشته نه تنها در جذب سرمایه‌گذاری خارجی موفق نبوده، بلکه سقوط 25 پله‌ای داشته و از میان 200 کشور دنیا در رتبه 74 قرار گرفته است. در سال 2014 رقم سرمایه‌گذاری خارجی به دو میلیارد و 105 میلیون دلار کاهش یافته این در حالی است که سال 2013 جذب سرمایه‌گذاری خارجی بالغ بر 3 میلیارد و 500 میلیون دلار و سال 2012 حدود 4 میلیارد و 662 میلیون دلار بوده است.

در حالی موضوع جذب سرمایه‌های خارجی در دستور کار دولت قرار گرفته، اما عملاً موفقیتی در این زمینه نداشته و همچنین گزارشی شفاف از عملکرد تأمین روش‌های مالی از طریق سرمایه‌گذاری خارجی و فاینانس در دست نیست و تنها سال 92 رئیس جمهور در نشستی خبری از حضور 111 گروه سیاسی و اقتصادی به ایران خبرداد. ضرورت دارد مسئولان وزارت اقتصاد با وجود گذشت 2 سال از تلاش‌ها برای جذب سرمایه‌های خارجی و رفت و آمدهای هیأت‌های خارجی به کشورمان گزارشی شفاف، دقیق ارائه کند.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات، خپارس همچنان در صدر معاملات گروه بود و حدود 25 میلیون سهم عمدتا بین سهامداران حقیقی در این نماد جابجا شد. در قطعه سازها شاهد بازگشایی نماد خوساز پس از ارائه گزارش 12 ماهه 93 و تحقق سود 68 ریالی بودیم؛ این نماد با 5 درصد رشد و در قیمت 2298 ریال بازگشایی شد. خشرق نماد صف خرید این گروه بود. معاملات امروز خمهر در محدوده صفر تابلو در نوسان بود.

خاذین که روز گذشته مشمول دستورالعمل رفع گره شده بود امروز نیز با صف فروش کار خود را آغاز کرد. در نماد ختور حدود 56 هزار سهم در محدوده مثبت معامله شد؛ مدیرعامل این شرکت روز گذشته طی انتشار اطلاعیه ای در کدال از برنامه افزایش سرمایه ۱۵۰ درصدی در سه مرحله خبر داد. ایشان با ارسال نامه ای به سازمان بورس اعلام کرد: این شرکت به منظور رعایت الزامات سازمان بورس، اصلاح ساختار مالی و تقویت نقدینگی و بهبود بهینه مالی و بهره برداری از خط تولید کولر خودرو با هدف ارتقاء سودآوری ، تصمیم به افزایش سرمایه از 140 به 350 میلیارد ریال طی سه مرحله و از محل سود انباشته و مطالبات و آورده نقدی سهامداران را دارد که مدارک و مستندات آن متعاقبا” ارسال خواهد شد.

به گزارش خبر خودرو، در راستاي نوسازي ناوگان حمل و نقل عمومي كشور، شركت ايران خودرو ديزل از انعقاد قرارداد براي نوسازي و توسعه ناوگان لجستيك شركت حمل و نقل بين‌المللي خليج فارس خبر داد. در قراردادي كه ميان اين شركت و شركت حمل و نقل بين‌المللي خليج فارس بسته شد، مقرر شد 200 دستگاه كاميون كشنده اكسور مجهز به آخرين استانداردهاي روز دنيا به ناوگان اين شركت اضافه شود.

شركت حمل‌ونقل خلیج‌فارس به عنوان یکی از شرکت‌های توانمند حمل‌ونقل و لجستیک در سطوح داخلی و بین‌المللی مطرح است و سهم قابل توجهي در جابه جایی محصولات کالایی كل کشور را به خود اختصاص داده است. اين شركت در راستاي ارتقاي حمل‌ونقل كالايي خود و ورود هرچه بهتر به بازار رقابتی خدمات پشتیبانی با محوریت حمل و نقل تجاری، به توسعه و نوسازي ناوگان خود اقدام كرده است.

در گروه نفتی و پالایشی، شبهرن و شسپا دو نماد مثبت گروه بودند. شسپا با معامله بلوکی 4 میلیونی و حجم کل معاملات 4.8 میلیونی بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. در ونفت نیز بیش از 3 میلیون سهم در بازه منفی معامله شد. در مجمع شنفت، دیگر نماد این گروه، که امروز برگزار شد مبلغ 130 تومان بابت سود نقدی هر سهم تصویب شد.

در خبرهای امروز این گروه، رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس از احتمال بازگشایی نمادهای متوقف پالایشی در معاملات فردا خبر داد. محمدرضا معتمد در این رابطه در گفت و گو با فارس گفت: به احتمال 99 درصد گزارش شفاف‌سازی اعلامیه اخیر شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی به پالایشی‌های بورس بر روی سامانه کدال منتشر خواهد شد. در این گزارش شفاف‌سازی، سازمان بورس به طور مستقیم نسبت به علت توقف و بازگشایی نماد معاملاتی 5 شرکت پالایشی در 3 روز معاملاتی گذشته اقدام به اطلاع‌رسانی خواهد کرد. معتمد فرایند بازگشایی نماد معاملاتی 5 شرکت پالایشی را با رویه عادی و با محدودیت دامنه نوسان قیمت تا سقف 50 درصد عنوان کرد و افزود: در اعلامیه‌ای که به شرکت‌های پالایشی ابلاغ شده بود، براساس اخبار دریافتی و با توجه به محاسباتی که میان شرکت ملی پالایش و پخش با پالایشگاه‌ها وجود دارد، درآمدهای دیده شده در این اعلامیه برگشت داده شده است.

گروه فلزات اساسی، امروز نیز معاملات منفی را پشت سر گذاشت. فپنتا امروز نیز با صف خرید همراه بود. فمراد نیز پس از چهار روز متوالی معاملات منفی امروز وارد فاز مثبت شد و در نهایت در قیمت 2437 ریال به صف خرید رسید و حدود 1.4 میلیون سهم در این نماد معامله شد. ذوب با حجم معامله 3.3 میلیونی امروز نیز پرحجم ترین نماد گروه بود.

با رسیدن قیمت هر تن مس در معاملات روز جمعه بورس فلزات لندن به ۵ هزار و ۶۶۳ دلار، قیمت این فلز طی یک ماه اخیر ۵۷۷ دلار معادل ۹/ ۲ درصد کاهش یافته است. نوسان این روزهای قیمت ناشی از انتشار اخبار منفی از اقتصاد چین، اتفاقات مربوط به نشست یونان و اعتباردهندگان این کشور و هم چنین اخبار مربوط به اقتصاد آمریکا است. مصرف مس چین تقریبا نیمی از تقاضای جهانی فلز سرخ را در بر می‌گیرد، بنابراین هر تغییری در پیش‌بینی رشد اقتصادی این کشور، می‌تواند اثر قابل توجهی بر قیمت‌های جهانی مس بگذارد. انتظارات بر این است که ضعف فعالیت‌های ساخت و ساز در چین، هم چنان به اثر گذاری منفی بر روی تقاضای مس ادامه دهد.

فرصت‌های ساخت و ساز جدید در چین طی سال 2014 بیش از 10 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته و کاهش دو رقمی دیگری در این بخش طی سال 2015 مورد انتظار است.سرعت رشد تولید ناخالص داخلی چین همچنان در حال کاهش است، اما باید سیاست‌های حمایتی به اندازه‌ای اعمال شود که قادر به رشد مصرف مس در این کشور باشد.

در نهایت فعالان بازار جهانی فلزات انتظار دارند طی چند سال آتی، نرخ رشد عرضه جدید مس با سرعت بیش تری نسبت به رشد مصرف افزایش یابد و این موضوع به طور بالقوه قیمت‌های مس را تحت تاثیر خود قرار دهد.البته پیش بینی می شود، سرعت عرضه جدید کاهش یابد و طی سال2018 ، بازار دوباره وضعیت کسری عرضه را تجربه کند.بروز کسری در بازار به حمایت قیمت‌های مس در بلند مدت خواهد انجامید. تولید مس به دست آمده از معادن موجود هم چنان در حال کاهش است و سطح عیار مس محتوی نیز در حال افت است.این کاهش تولید از حاکمیت دوباره کسری در بازار خبر می دهد که خود عاملی مثبت در تقویت قیمت های مس است.

در سیمانی ها روند نزولی معاملات کماکان ادامه دارد. سخاش امروز مشمول دستورالعمل رفع گره شد و پس از رفع گره و بازگشایی در آستانه مثبت در همان قیمت 6356 ریال صف خرید کم حجمی تشکیل داد. سخاش همچنین در اطلاعیه امروز خود درباره آثار مالی دریافت مابه التفاوت نرخ مازوت مربوط به سال های 90 و 91 (به مبلغ 39.356 میلیون ریال)شفاف سازی کرد. سخزر نیز دیگر نماد مشمول رفع گره این گروه بود که در 10 درصد منفی قیمت خورد و تا محدوده 14.5 درصد منفی نیز افت کرد.

در خصوص درخواست افزایش قیمت سیمان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان با بیان اینکه احتمال انصراف سیمانی ها از افزایش قیمت بعید است، افزود: این درخواست با محاسبات دقیق به بخش های مربوطه ارسال شده است و نظر خود را تغییر نخواهیم داد.  شیخان اضافه کرد: در حال حاضر بزرگترین دغدغه تولیدکنندگان سیمان تعیین تکلیف قیمت ها است که امیدواریم با همکاری مسئولان تصمیمات مناسبی در این رابطه اتخاذ شود.

در گروه حمل و نقلی شاهد معاملاتی منفی در اکثر نمادها بودیم نماد توریل با 1,1 حجم معامله پر حجم ترین نماد این گروه بود.

محمدحسین داجمر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: برای حوزه خلیج فارس با کشتیرانی والفجر و برای حمل بار سیمان و کانتینر نیز با دو شرکت دیگر مذاکراتی انجام شده و میزان تسهیلاتی که قرار است ارائه دهند مشخص می‌شود.وی افزود: یکی از تسهیلاتی که در این کشتی‌ها پیش‌بینی شده، کانتینرهای یخچال‌دار است که امیدواریم مورد استفاده صادرکنندگان قرار بگیرد .

شرکت حمل و نقل توکا طی اطلاعیه ای اعلام نموده است که بر اساس قرارداد منعقده با شرکت فولاد مبارکه با موضوع عملیات تخلیه کالا از کشتی ، عملیات داخل اسکله و حمل و نقل کالای فلیه ای از بنادر جنوبیو شمالی کشور به فولاد مبارکه ، شرکت اقدام به پیش بینی درآمد در خصوص حمل و نقل کالای فله ای از بندرعباس نموده است حال اینکه کارفرما بنا به مصلحت خود ، این بخش را یه حمل و نقل ریلی واگذار نموده است . که این امر منجر به کاهش درآمد کمیسیون شعبه بندرعباس گردیده است لذا برآوردها حاکی از تعدیل منفی 18 درصد بر روی سود خالص می باشد که مراتب اطلاع رسانی خواهد شد .

در گروه بانکی بجز نمادهای دی ، وپارس که مثبت معامله شدند سایر نمادها این گروه با معاملات منفی به کار خود پایان دادند وبصادر توانست امروز 56 میلیون سهم معامله شود.

بانک سينا در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 94/12/29 شرکت را مبلغ 249 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال مالی مشابه قبل با افزایش 5 درصدی همراه بوده است سایر اقلام شامل درآمد حاصل از تسهيلات اعطايي با افزایش 30 درصدی مبلغ 2154 میلیارد تومان ، درآمد حاصل از سرمايه گذاريها با افزایش 3 درصدی مبلغ 171 میلیارد تومان ، سود عملیاتی با افزایش 5 درصدی مبلغ 316 میلیارد تومان نسبت به سال مالی مشابه قبل گزارش شده اند .

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی در نمادها بودیم بطوریکه بعضی از نمادها مثبت معامله شدند مانند نمادهای پترول ، وپترو . همچنین نمادهای شیراز ، شاملا ، شفارا با صف خرید بسته شدند . بعض از نمادها نیز با معاملات منفی همراه بودند مانند نمادهای شسینا ، شپمچا ، شپارس که با صف فروش بسته شدند .

تعیین نرخ جدید خوراک گاز مجتمع های پتروشیمی در حال نهایی شدن است و بزودی اعلام خواهد شد.به گزارش شانا، عباس شعری مقدم اظهار کرد: تعیین نرخ جدید خوراک پتروشیمی ها از سوی مقامهای وزارتخانه های نفت، اقتصاد و دارایی و صنعت، معدن و تجارت در حال نهایی شدن است و بزودی اعلام می شود.معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی افزود: نرخ جدید خوراک برای همه شرکتها یکسان خواهد بود اما طرحهایی که در مناطق محروم در حال ساخت هستند از تخفیفهایی بر اساس قانون برخوردار خواهند بود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب