مهم‌ترین اخبار مرتبط با بورس دوشنبه 1 تیر 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

به گزارش سایت بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 465 واحد صعود کرد و به رقم 64،276 واحد رسید . شبندر با 72 واحد و شپنا با 53 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 125.8 میلیارد تومان رسید که وبصادر با 10.9 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 20 واحد رشد کرد و به رقم 723 واحد رسید . شتران و پترول بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم به رقم 118.4 میلیارد تومان رسید . شتران با 8 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

مهم ترین اخبار سیاسی

وزیر خارجه فرانسه گفت: مسائل درباره برنامه هسته ای ایران قبل از پایان زمان مذاکرات هسته ای مشخص نیست .به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران این خبر را شبکه تلویزیونی العربیه در خبری فوری به نقل از لوران فابیوس اعلام کرد .این اظهارات در حالی است که شب گذشته دور دیگری از گفتگوهای هسته ای بین معاونان سیاسی ایران و اتحادیه اروپا برگزار شد .

در خبری دیگر، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از وزیر خارجه فرانسه که به سرزمین‌های اشغالی آمده خواست که در برابر توافق هسته‌ای بایستد و از امضای یک توافق بد جلوگیری کند . «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در خلال مذاکرات با لوران فابیوس»، وزیر خارجه فرانسه در خصوص احیای روند سازش، بار دیگر پرونده مذاکرات ایران و 1+5 را روی میز گذاشت .بر اساس گزارش رویترز، نتانیاهو در این دیدار خطاب به فابیوس گفته: «محکم بایستید و از یک توافق بد جلوگیری کنید .» بد» واژه ابداعی صهیونیست‌هاست؛ آنها می‌گویند توافقی که در لوزان پایه‌ریزی شد، توان اتمی ایران را از بین نمی‌برد و توانایی ساخت سلاح را کماکان برای ایرانی‌ها حفظ می‌کند .

مهم ترین اخبار اقتصادی

بانک مرکزی در روزهای گذشته، گزارش رشد اقتصادی سال 93 را منتشر کرد. بررسی این گزارش نشان می‌دهد که در فصل زمستان تاثیر ارزش افزوده بخش صنعت نسبت به سایر گروه‌ها بیشتر بوده و سهم 7/ 1 واحد درصدی را رشد اقتصادی داشته است. روز گذشته، «شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی» در سال 93 نیز، روی پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی قرار گرفت. این گزارش نشان می‌دهد که رشد شاخص کل، در زمستان سال 93 نسبت به مدت مشابه سال قبل 7/ 9 درصد بوده است که این رقم نسبت به سه فصل قبل بیشتر بوده است.

طبق این گزارش، افزایش تولید «صنایع تولید وسایل نقلیه موتوری»، «صنایع تولید فلزات اساسی» و «صنایع تولید محصولات شیمیایی» اثر قابل‌توجهی در این رشد داشته است .کارشناسان معتقدند کاهش میزان قطعی سوخت‌رسانی صنایع در زمستان سال 93 نسبت به سال 92 و همچنین افزایش ارزش برخی از صنایع تولیدی باعث رشد شاخص این صنایع بوده است. در زمستان سال 93، شاخص تولید محصولات کانی غیرفلزی(سیمان، کاشی و سایر موارد) نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهشی بوده است، در نتیجه می‌توان عنوان کرد که اثر رکود بخش ساختمان به تولید این محصولات منتقل شده است. در کنار این موارد باید تاکید کرد که تداوم این رشد، در فصل بهار سال جاری با توجه به روند گروه‌های اصلی در سال گذشته با چالش‌هایی روبه‌رو خواهد بود .

  در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه نفتی و پالایشی، شاهد بازگشایی نمادهای پالایشی شبریز، شراز، شپنا، شاوان و شبندر در محدوده 5 درصد مثبت و تشکیل صف خرید سنگین در آنها بودیم. شتران نیز پس از برگزاری جلسه هیئت مدیره در خصوص افزایش سرمایه با محدودیت دامنه نوسان 50 درصد به تابلوی معاملات بازگشت؛ این نماد با 31 درصد رشد و در قیمت 530 تومان بازگشایی شد و تا محدوده 47 درصد نیز پیش رفت. بدنبال این بازگشایی ها، به گزارش سنا مدیر یکی از شرکت های بزرگ فعال در صنعت پتروشیمی و پالایشگاهی درباره علت این اقبال شدید بازار به سهام پالایشگاه ها به بورس پرس گفت: علاوه بر اثر بهبود شرایط بازار در روزهای اخیر، بحث احتمال صدور اعلامیه جدید از سوی وزارت نفت در روزهای آینده مطرح شده است.

وی با بیان اینکه اعلامیه اول وزارت نفت در مورد افزایش پرداخت یارانه ها می توانست باعث افزایش شدید سودآوری شرکت ها شود، ادامه داد: با آن اعلامیه درآمد پالایشگاه ها به طور فزاینده ایی رشد می کرد و غیر واقعی می شد. از سوی دیگر یک مقام مسئول هم درباره علت اصلی صدور اعلامیه و سپس لغو آن توسط وزارت نفت گفت: این عامل ناشی از یکی از بندهای قانون بودجه سال 94 است که طبق آن وزارت نفت و شرکت ملی پالایش و پخش ملکف اند مابه تفاوت قیمت 5 فراورده و سوخت هوایی تولیدی پالایشگاه ها را محاسبه و پرداخت کنند . وی ادامه داد: این موضوع در حالی توسط گروه های مختلف با تفسیرهای متفاوتی همراه شده که سازمان حسابرسی باید اقدام به روشنگری کند تا مورد اختلاف بین سه طرف وزارت نفت، شرکت ملی پالایش و پخش و پالایشگاه ها برطرف شود . شتران و ونفت به ترتیب با 14.5 و 5.4 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشتند.

در گروه خودرو و ساخت قطعات، که بعد از بانکی ها بیشترین حجم و ارزش معاملات را داشت به غیر از چند نماد قطعه ساز مابقی گروه با افزایش تقاضا مواجه بود و اکثر نمادها در نیمه بازار به صف خرید رسیدند. خپارس با معامله بیش از 50 میلیون سهم عمدتا در بین سهامداران حقیقی همچنان بیشترین حجم معاملات گروه را در اختیار دارد. امروز در میان خودرویی ها شاهد بازگشایی نماد خاور بودیم؛ این نماد پس از افزایش 31 تومانی زیان هر سهم خود با 6.5 درصد رشد و در قیمت 852 ریال بازگشایی شد و تا آستانه صف خرید نیز معامله شد. خکاوه نیز امروز پرمعامله بود و با معامله 23.5 میلیون سهم و با قیمت 993 ریال به کار خود پایان داد. خاهن نیز در میان قطعه سازها در محدوده صفر تابلو و قیمت 1898 ریال بازگشایی شد و تا 180 تومان نیز با کاهش قیمت مواجه شد. خاذین، خلنت و خفنر نمادهای منفی گروه بودند.

در گروه فلزات اساسی، شاهد تشکیل صف خرید در نماد ذوب بودیم؛ فملی پیش از شروع معاملات امروز متوقف شد. فملی که روز گذشته اطلاعات مالی 12 ماهه 93 خود را منتشر ساخت سود هر سهم خود را با تعدیل منفی 31 درصدی مبلغ 254 ریال اعلام کرد. فایرا پس از دو روز معاملات منفی تا محدوده 4 درصد مثبت نیز معامله شد. معاملات منفی فمراد در قیمت 234 تومان پایان یافت و به منظور برگزاری مجمع عادی سالیانه متوقف شد.

مهدی کرباسیان – معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت – امروز – دوشنبه – در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه شرکت ملی مس ایران و صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی برای حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، درباره‌ تعرفه‌ واردات فولاد اظهار کرد: این تعرفه‌ها پاسخگو نیست، چرا که در حال حاضر چین یارانه قابل توجهی برای صادرات فولاد اختصاص داده اما در کشور ما تعرفه 10 تا 20 درصدی برای واردات فولاد درنظر گرفته شده است. در حالیکه در کشورهایی مثل ترکیه این رقم به 30 درصد می‌رسد . کرباسیان با بیان این‌که پیشنهاد ما این است که صادرات فولاد در اولویت قرار گیرد، خاطر نشان کرد: در سال گذشته 2.5 میلیون تن صادرات داشتیم که پیش‌بینی می‌کنیم این رقم در سال جاری افزایش یابد. اما اساسا راهکارهای دیگری در این زمینه نیاز است .

به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی از پیشنهادات سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی افزایش تعرفه واردات فولاد است تا واحد‌های تولیدی دچار وقفه و مشکل نشوند . مدیر عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) ادامه داد: دومین پیشنهاد ما این است که در حوزه تولید سیستم بانکی تسهیلاتی را با نرخ‌های مناسب‌تر به تولید‌کنندگان اعطا کند . کرباسیان همچنین یکی از مهم‌ترین محرک‌ها برای خروج صنعت از رکود را اقدام سریع برای اختصاص جایزه صادراتی به واحد‌های تولیدی دانست و افزود: باید به واحدهای تولیدی که ارزش افزوده بالایی برای کشور دارند جایزه صادراتی اعطا شود تا چرخه تولید به حرکت درآید و از رکود خارج شود .

در گروه حمل و نقلی  اکثر نمادها با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند مانند نمادهای توریل ، حتاید

در گروه بانکی شاهد معاملات مثبتی در اکثر نمادها بودیم بانک صادرات امروز توانست 116 میلیون سهم معامله شود که پرحجم ترین نماد این گروه بود

در خبری شنیدیم که عضو هیئت عامل بانک مرکزی گفت: بانک‌ها با توجه به منابع داخلی، مجاز به پرداخت تسهیلات خرید و ساخت مسکن هستند و ارتباطی بین بدهی‌ها با تسهیلات‌دهی بانک‌ها از محل منابع داخلی آنها وجود ندارد. به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، پیمان قربانی عقیل‌آبادی گفت :بانک مرکزی اعلام کرده بانک‌ها می‌توانند از محل منابع داخلی خود وام خرید مسکن را با شرایط مذکور در مصوبه شورای پول و اعتبار پرداخت کنند و هیچ گونه ممنوعیت مجددی در این باره اعلام نشده است.

مدیرعامل بانک ملت گفت: اخیرا به طور رسمی عاملیت صندوق توسعه در تامین مالی پالایشگاه ستاره خلیج فارس به میزان ۶۰۰ میلیون یورو اخذ شد.

مدیرعامل بانک ملی ایران از واگذاری ۱۰ هزار میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی در آینده نزدیک خبر داد.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند بطوریکه نمادهای شپلی، شمواد، شیراز با صف خرید بسته شدند .

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران گفت: هم اکنون صادرات محصولات پتروشیمی ایران بدون هیچ گونه مشکل و مانعی انجام می شود .علی محمد بساق زاده در گفتگو با خبرنگار شانا، با تاکید بر این که مشکل ویژه ای درباره صادرات محصولات پتروشیمی ایران وجود ندارد، گفت: هم اکنون محصولات پتروشیمی مازاد بر نیاز داخلی به صورت منظم صادر می شود.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی اروند از تشکیل کارگروه برای افزایش کیفیت محصولات PVC و متناسب با نیازهای مشتریان در بازارهای داخلی و خارجی و اجرای پروژه احداث مخازن اشباع سازی آب‌نمک به منظور افزایش کیفیت و کمیت محصولات تولیدی خبر داد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب