مهم‌ترین اخبار و رویدادهای بورسی و اقتصادی سه‌شنبه 2 تیرماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورسی

به گزارش سایت بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 561 واحد رشد کرد و به رقم 64،837 واحد رسید. تاپیکو با 94 واحد و شبندر با 75 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 194.4 میلیارد تومان رسید که وبصادر با 10.8 میلیارد دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس 10 واحد صعود کرد و به رقم 734 واحد رسید . شتران و پترول بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 214.2 میلیلرد تومان رسید .

مهم ترین اخبار سیاسی

محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران روز دوشنبه اعلام کرد توافق در مورد برنامه هسته اي ايران تا تاريخ حدود 30 ژوئن و يا چند روز پس از آن «ممکن» است.وي در پايان نشست با همتايان فرانسوي ، آلماني ، انگليسي و فدريکا موگريني مسئول عالي رتبه سياست خارجي اتحاديه اروپا در لوکزامبورگ ، گفت:«اراده سياسي در دو طرف براي پيشرفت وجود دارد. اگر اين اراده سياسي براي پذيرش واقعيت و پيشرفت برپايه آنچه در لوزان در مورد آن توافق شد، وجود داشته باشد، ممکن است که ما (اين مذاکرات) را تا تاريخ تعيين شده و يا چند روز پس از آن پايان دهيم.»
در خبری دیگر ، حجت الاسلام و المسلمین محمدسادات ابراهیمی در گفت وگو با ایرنا افزود: در جلسه غیررسمی صبح امروز مجلس درباره مسایل داخلی نکاتی مطرح شد و آقای لاریجانی تاکید کرد که باید هماهنگی و تعامل مجلس با تیم مذاکره کننده باتوجه به شرایطی که وجود دارد و ارتباط، همراهی، همکاری و هم صدایی با مذاکرات هسته ای در کشور وجود داشته باشد.سادات ابراهیمی تصریح کرد: لاریجانی در این جلسه صبح امروز یادآور شد که نباید افراد و نمایندگان بر اساس حدس ، گمان و سوءظن اظهارنظر کنند و مذاکرات هسته ای دقیقا بر اساس آیین نامه های شورای عالی امنیت ملی در حال انجام است. وی همچنین اظهار داشت: رییس مجلس تاکید کرد که اظهارات نمایندگان نباید مخالف روند مذاکرات هسته ای باشد زیرا نظام سلطه دوست دارد که به نوعی این مذاکرات به نتیجه نرسد تا ایران را مسوول به نتیجه نرسیدن مذاکرات در جامعه جهانی معرفی کند.

در همین رابطه ، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا به مردم کشورش اطمينان داد که برآيند مذاکرات هسته‌اي، پيشگيري از تسليح ايران به بمب اتم خواهد بود و تاريخ رسيدن به اين توافق، از خود توافق مهم‌تر نيست.«جان کربي» سخنگوي وزارت خارجه آمريکا امروز در ميان خبرنگاران از تمرکز بر ضرب‌الاجل 30 ژوئن و بي‌اثر بودن شعار «مرگ بر آمريکاي» نمايندگان مجلس شوراي اسلامي بر روند مذاکرات گفت.کربي ابتدا به تصويب کليات طرح صيانت از دستاوردهاي هسته‌اي در مجلس شوراي اسلامي ايران اشاره کرد و گفت که اين اقدام قانون‌گذاران ايراني در راستاي مذاکرات هسته‌اي است و ايران تنها کشور از ميان کشورهاي درگير مذاکرات نيست که پارلمان‌اش چنين اقدامي به کار بسته است.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

گروه نفتی و پالایشی، که پس از بازگشایی روز گذشته با استقبال عجیب سهامداران مواجه شده بود امروز نیز پرتقاضا ظاهر شدند. شپنا و شبندر با بیش از 20 میلیون صف خرید در صدر پرتقاضاترین نمادهای بورسی و گروه بودند. در شتران حدود 1.5 میلیون سهم در بین سهامداران حقیقی معامله شد. در شبندر نیز حجم مبنا معامله شد؛ 77 درصد فروش های این نماد توسط سهامدار حقوقی انجام شد. اما شپنا در این بین کم معامله بود تنها 102 هزار سهم در آن معامله شد. شنفت تنها نماد منفی گروه، امروز پس از برگزاری مجمع و تصویب سود نقدی 130 تومانی در قیمت 1000 تومان بازگشایی شد و پس از ساعتی با افت قیمت مواجه شد و مجدد وارد فاز منفی شد. ونفت نیز با معامله 7 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را از آن خود کرد.

در اخبار این گروه، بورس پرس از واکنش مدیرعامل یک پالایشگاه به دو صدور اعلامیه نفتی خبر داد. مدیرعامل پالایشگاه تهران به دو صدور اعلامیه متفاوت نفتی واکنش نشان داد و گفت: ما هم متوجه نشدیم چه اتفاقی رخ داده است. ناصر بابایی با بیان اینکه این اقدام پالایش و پخش برای ما هم جای سوال دارد به سنا گفت: دلیل این موضوع را باید از خود پالایش و پخش پرس و جو کنید، اما با این تفاسیر شرکت های پالایشگاهی بر مبنای صورت های قبلی خود عمل می کنند.

وی افزود: پس از ارایه اولین نامه از سوی پالایش و پخش در این مورد و در انتظار ارایه ضمائم و اعداد در نامه ای ازسازمان بورس خواستار توقف نماد شدیم اما تا کنون که این اطلاعیه لغو شده است هنوز از علت آن مطلع نشده ایم.از آنجایی که ضمائمی به همراه نامه ارسالی از سوی شرکت پالایش و پخش ارایه نشده ما هم متوجه این موضوع که چه اتفاقی رخ داده است نشده ایم. بابایی در خصوص تاثیرات این قبیل اقدامات ناگهانی بر سهام شرکت های پالایشی و سهامداران آن گفت: با توجه به اثر گذاری بالای این اقدامات شرکت پالایش و پخش باید در این خصوص پاسخگو باشد.

در گروه خودرو و ساخت قطعات، که با جوی مثبت و همراه با تقاضا معاملات خود را آغاز کرده بود در نیمه بازار شاهد افت قیمت و افزایش عرضه در اکثر نمادهای گروه بودیم، اما در اواخر بازار مجدد روند صعودی به معاملات گروه بازگشت، بطوریکه در خپارس تشکیل مجدد صف خرید را نظاره گر بودیم. در خپارس که از نظر حجم معاملات همچنان پیشتاز گروه است حدود 56 میلیون سهم معامله شد.

در خاور نیز با وجود تعدیل منفی امروز نیز تا آستانه صف خرید پیش رفت و 24.8 سهم عمدتا توسط سهامداران حقیقی در این نماد جابجا شد. در خساپا نیز شاهد تشکیل صف خریدی هرچند کم حجم بودیم و معاملاتی پرحجم بودیم. در قطعه سازها تقریبا در بیش از نیمی از نمادها جوی مثبت حاکم بود و اغلب در آستانه قیمتی بالا معامله شدند. خکمک که افزایش سرمایه 220 درصدی آن (از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها) به ثبت رسیده صف خرید بود. خاهن نیز در قیمت های حداکثر معاملات پرحجمی را پشت سر گذاشت و در میان قطعه سازان بیشترین حجم معاملات را داشت. خگستر امروز نیز معاملات مثبتی و خوبی داشت. در بازار خرده فروشی نیز حدود 19 میلیون سهم بین دو سهامدار حقوقی جابجا شد. خفنر، خوساز و خنصیر از جمله نمادهای منفی گروه بودند.

مدیر عامل شرکت زامیاد از عرضه محصول جدیدی در آینده نزدیک خبر داد و گفت : به دنبال اجرای سایر پروژه های زامیاد در سال 94 ، پروژه مینی تراک محصول دیگری است در شرکت زامیاد در بخش توسعه محصول دیده شده تا موجب تنوع بخشی در محصولات شرکت شود تولید این محصول که هم اکنون در حال مذاکره هستیم قرار است با همکاری شرکتDFSK دان فنگ چین تولید شود .

در گروه فلزات اساسی، ذوب معاملات بسیار پرحجمی در صف خرید داشت؛ 97 درصد خریدهای این نماد به سهامداران حقیقی اختصاص داشت و حدود 11 میلیون سهم نیز توسط حقوقی ها عرضه شد. فنورد، فپنتا و فرآور دیگر نمادهای صف خرید گروه بودند. در این گروه نیز در دو نماد میدکو و فولاد به ترتیب حدود 59 و 26 میلیون سهم معامله بلوکی انجام شد.

به گزارش فولاد نیوز، یک فعال اقتصادی چین در حوزه سنگ آهن گفت که چنانچه جمهوری اسلامی ایران بخواهد در بازار سنگ آهن دنیا حضوری پررنگ تر داشته باشد، باید تسهیلات لازم برای سرمایه گذاری خارجی در این حوزه را فراهم سازد. لیو جن جین – مدیر یک شرکت واردکننده سنگ آهن – گفت: سنگ آهن تولیدی از معادن ایران عیار پایینی دارد که در بازارهای جهانی مشتری زیادی ندارد و به همین دلیل لازم است تا جمهوری اسلامی ایران اجازه سرمایه گذاری خارجی در معادن خود را تسهیل کند تا بتوان سنگ آهن با عیار بالا استخراج کرد.

لیو گفت: این موضوع با توجه به اینکه استرالیا سنگ آهن با عیار بالا دارد، کار فروشندگان و صادرکنندگان ایرانی را در بازار چین سخت تر می کند. وی به سال سخت پیش رو برای تجارت با ایران اشاره کرد و گفت: سال ها از ایران سنگ آهن وارد می کنم، اما امسال یکی از بدترین سال های تجارت سنگ آهن با ایران بوده است. مدیر شرکت یونیون لاین از مشکلات دیگر سنگ آهن تولیدی کشورمان را نبود معیارهای ارزیابی دقیق در ایران دانست و گفت: در واردات سنگ آهن از ایران با مواردی روبرو شدم که نشان می دهد محصول دریافت شده از تولیدکنندگان ایرانی با آنچه در اسناد تحویلی اظهار می کنند، متفاوت است.

لیو توضیح داد: متاسفانه در مواردی از ایران سنگ هایی با عیار بسیار پایین به جای سنگ آهن با عیار بالا در بنادر چین دریافت کرده است و این موضوع مشکلاتی را برای او بوجود آورده است.
وی که از کارشناسان مسایل فولاد و آهن و از تجار قدیمی چین در این زمینه است، گفت: نبود تجهیزات کافی و عدم دسترسی مستقیم به معادن و نیز محدودیت های قانونی باعث می شود تا اصولا خریدهای خود را از دلالان و واسطه ها انجام دهد. این فعال اقتصادی برطرف شدن محدودیت های قانونی، تجهیز معادن، باز کردن مسیر سرمایه گذاری خارجی در معادن ایران و همچنین کنار زدن واسطه ها را از جمله مواردی دانست که می تواند بار دیگر پای ایران را به بازار چین باز کند، ضمن آنکه باید معادن با عیار بالا را در ایران شناسایی کرد و از صادر کردن محصولات با کیفیت پایین خودداری نمود.

در محصولات غذایی، غشاذر با تقاضا همراه بود و 1.6 میلیون سهم در صف خرید این نماد معامله شد. غچین که برای سال مالی 95 مبلغ 558 ریال سود بابت هر سهم پیش بینی کرده، معاملات منفی را پشت سر گذاشت. غشصفا، غشهد، غگرجی و غمهرا صف خرید بودند. مابقی نمادها اغلب معاملات منفی را تجربه کردند. همچنین، پیش از شروع معاملات این گروه شاهد توقف نماد غبهنوش جهت تعدیل درآمد هر سهم بودیم.

در گروه حمل و نقلی  بجز نماد حتوکا منفی معامله شد سایر نمادهای این گروه با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند نماد حتاید که 1,8 میلیون سهم معامله شد با صف خرید بسته شد .

در گروه بانکی در اکثر نمادها شاهد معاملات مثبت بودیم بانک صادرات جزء پر حجمترین نمادهای این گروه بود که توانست 114 میلیون سهم مورد معامله قرار بگیرد .

بانک آینده با نماد وآیند امروز در بازار پایه فرابورس گشایش یافت که فردین آقا بزرگی ، مدیرعامل کارگزاری بانک آینده در این خصوص اعلام کرده بود که بازگشایی این نماد بدون محدودیت دامنه نوسان و بدون محدودیت حجمی در هر سفارش (بلوک) خواهد بود که به منظور کمک به نقدشوندگی سهام و پاسخ به نیازهای فعالان ، برنامه بازارگردانی برای این سهم در نظر گرفته شده که توسط کارگزاری بانک آینده از همین امروز اعمال می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا) و به نقل از خانه ملت، علی طیب نیا در نشست علنی امروز سه‌شنبه (2 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به سوال محمد جواد نظری مهر در خصوص نرخ سود بانکی عنوان کرد: این مسئله براساس قوانین در حوزه اختیارات شورای پول و اعتبار است اما بنده به عنوان عضوی از این شورا به سوالات مطرح شده پاسخ خواهم داد.وی در ادامه گفت: نرخ سود سپرده بانکی از دغدغه مردم و نمایندگان است در این خصوص اخیرا در صحن علنی حاضر شده و پاسخگو بودم از فاصله ماه رجب تا ماه رمضان اقدامات ارزنده‌ای در خصوص کاهش سود بانکی انجام شد که تحولات آن را گزارش خواهم کرد.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها معاملات مثبتی را پیش رو داشتند پترول با 36 میلیون سهم بیشترین حجم معامله را در این گروه دارا بود و با صف خرید بسته شد . همچنین نمادهای شیراز ، شاملا نیز با صف خرید بسته شدند . نماد شفارسدر معاملات امروز مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتي شد و توانست 5,7 میلیون سهم معامله شد که در نهایت با صف فروش بسته شد .

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران گفت: هم اکنون سه مجتمع پتروشیمی اوره و آمونیاک کرمانشاه، پلیمر کرمانشاه و بیستون با بیش از ٩٠ درصد ظرفیت اسمی خود در حال تولید هستند.علی محمد بساق زاده در گفتگو با خبرنگار شانا، با بیان این که هم اکنون فاز دوم پتروشیمی اروه و آمونیاک کرمانشاه با سفارش خرید تجهیزات اصلی وارد فاز تازه ای شده است، گفت: با نهایی شدن فاینانس و وام صندوق توسعه ملی می تواند شاهد تحول در این پروژه بود.

در مورد شفن نیز داشتیم که مدیرعامل این شرکت گفت: در سال ٩٣ واحد متانول پتروشیمی فن آوران با ثبت رکورد جدید تولید توانست بیش از ظرفیت اسمی نصب شده یک میلیون تنی خود، تولید داشته باشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب