مهم‌ترین اخبار و رویدادهای بورس چهارشنبه 3 تیرماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس

به گزارش سایت بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 18 واحد رشد کرد و به رقم 64،857 واحد رسید. شبندر با 58 واحد و شپنا با 54 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 175 میلیارد تومان رسید که شپنا با 25 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس 0.70 واحد صعود کرد و به رقم 734 واحد رسید . میدکو و شاوان بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 355 میلیارد تومان رسید .

مهم ترین اخبار سیاسی

رهبر انقلاب اسلامی در سخنان بسیار مهم شان درباره موضوع هسته ای، قبل از تشریح برخی جزئیات مذاکرات و تبیین صریح خواسته ها و خطوط قرمز هسته ای، سه نکته را مورد تأکید قرار دادند.نکته اول اینکه هر آنچه رهبری در جلسات عمومی می گوید عیناً همان مسائلی است که در جلسات خصوصی به رئیس جمهور و دیگر مسئولان ذیربط می گوید بنابراین این خط تبلیغی غیرصحیح که از برخی خطوط قرمز رسمی در جلسات خصوصی صرف نظر شده است، خلاف واقع و دروغ است.دومین نکته ای که حضرت آیت الله خامنه ای به عنوان مقدمه بحث هسته ای بیان کردند، امانت داری، غیرت، شجاعت و تدین اعضای تیم مذاکره کننده کشورمان بود.ایشان گفتند این تیم، با غیرت ملی و دقت کامل و با قصد باز کردن گره و پیش بردن کار کشور، در مقابل تعداد کثیر مذاکره کنندگان طرفهای مقابل، مشغول تلاش است و انصافاً با شجاعت، مواضع را بیان و دنبال می کند.

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند هرکسی از جزئیات مذاکرات با خبر شود حتماً به این مطالبی که درباره تیم هسته ای گفته شد، اذعان خواهد کرد البته آنها ممکن است در تشخیص و عمل خطا کنند اما متدین و غیور هستند.مخاطب سومین نکته مقدماتی رهبری، منتقدان هسته ای بودند.ایشان افزودند: با انتقاد مخالف نیستم و آن را لازم و کمک کننده می دانم اما این یک واقعیت است که انتقاد کردن از عمل کردن آسان تر است چرا که دیدن عیبهای طرف مقابل راحت است اما درک دشواریها و نگرانی های او، مشکل می باشد.رهبر انقلاب افزودند: این حرف من، نباید مانع ادامه انتقادها شود اما متوجه باشیم که تیم هسته ای برخی از مسائلی را که مورد انتقاد است می داند اما بعضی ضرورتها او را به برخی اقدامات می کشاند.         

حضرت آیت الله خامنه ای سپس به بیان تاریخچه کوتاهی از روند مذاکره با امریکاییها پرداختند که به درک روند مذاکرات کمک قابل توجهی می کند.ایشان گفتند: موضوع مذاکره با امریکایی ها مربوط به زمان دولت قبل است و به فرستادن واسطه به تهران برای درخواست مذاکره مربوط می شود.رهبر انقلاب در توضیح بیشتر افزودند: در آن زمان، یک نفر از محترمین منطقه به عنوان واسطه به دیدارما آمد و به صراحت گفت رئیس جمهور امریکا از او خواهش کرده که به تهران بیاید و درخواست امریکایی ها برای مذاکره را مطرح کند امریکایی ها به این واسطه گفته بودند می خواهیم ضمن شناخت ایران به عنوان قدرت هسته ای، مسئله هسته ای را حل و فصل کنیم و تحریم ها را ظرف 6 ماه برداریم البته ما به آن واسطه گفتیم به امریکایی ها و حرفهایشان اطمینانی نداریم، اما با اصرار آن واسطه، قبول کردیم که این مسئله را یک بار دیگر امتحان کنیم و مذاکرات شروع شد.

 در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه نفتی و پالایشی، که امروز نیز شاخص ساز بازار بود، اغلب نمادها با صف خرید معاملات خود را آغاز کردند اما پس از گذشت ساعتی شاهد افت قیمت در گروه بودیم. شبندر و شپنا نمادهای پرتقاضای گروه بودند. شبندر با معامله 14 میلیون سهم در همان ساعت اولیه بازار صف خود را عرضه کرد. شپنا نیز پس از چندین بار عرضه صف خود مجدد تشکیل صف خرید داد. عمده عرضه های این دو نماد توسط حقوقی ها و عمده خریدها نیز توسط سهامداران حقیقی انجام شد. ونفت، شپاس و شنفت معاملات منفی را پشت سر گذاشتند. شپنا و شبندر با معامله بیش از 40 میلیون سهم پرحجم ترین نمادهای گروه بودند.

با توجه به ابهامات این گروه که منجر به نوسان قیمتی در نمادهای پالایشی شده، یک مقام مسئول در مجموعه وزارت نفت در گفت و گو با بورس پرس، با اشاره به لزوم مشخص شدن قیمت نفت برای انجام محاسبات و اعلام یارانه ها به پالایشگاه ها گفت: فعلا”هیچ رقمی قطعی نیست ولی محاسبات جدید تا ۳۱ تیر نهایی و مشخص می شود. شرکت ملی پالایش و پخش درحال انجام محاسباتی برای پالایشگاه ها است اما نهایی شدن آن به ارقام تعیین شده نفت از سوی شرکت ملی نفت ایران وابسته است . این اطلاعات در مورد کل فرآورده های نفتی تولیدی طی روزهای آینده ارایه می شود تا شرکت ملی پالایش و پخش هم قادر به تهیه چند سناریو و نهایی کردن ارقام مربوط به یارانه ها شود و اعلامیه مربوطه را صادر کند.

در گروه خودرو و ساخت قطعات، نیز در دقایق اولیه بازار شاهد برتری عرضه بر تقاضا و ورود معاملات گروه به محدوده منفی بودیم. خودرویی ها اغلب در محدوده منفی معامله شدند. معاملات خپارس نیز با حجم 48 میلیونی و قیمت پایانی 95 تومان پایان یافت.  خاهن، خشرق و خریخت در بین قطعه سازان صف خرید بودند. معاملات مثبت ختور نیز در ساعت اول بازار به تشکیل صف خرید انجامید؛ این شرکت در گزارش 12 ماهه حسابرسی نشده سال 93 از تحقق 1.462 ریال سود بابت هر سهم خبر داد؛ در صورتیکه این مبلغ در آخرین پیش بینی ارائه شده شرکت (اصلاحیه پیش بینی ارائه شده بر اساس عملکرد 9 ماهه) این مبلغ 1.277 ریال در نظر گرفته شده بود یعنی حدود 14.5 درصد تعدیل مثبت. این تعدیل عمدتا از محل کاهش 63 درصدی هزینه های مالی (تسویه وام سنواتی اخذ شده توسط شرکت) و نیز افزایش 7 درصدی سایر درآمدهای عملیاتی شرکت است. اکثر نمادهای گروه در بازه های منفی به کار خود پایان دادند.

سایپا نیوز از بازدید یک هیات تجار آفریقایی از زامیاد خبر داد. بر اساس این خبر هیاتی از تجار آفریقایی، با حضور در شرکت زامیاد از خطوط تولید و مونتاژ خودروهای تجاری سبک و سنگین این شرکت بازدید کردند. هیات مذکور ضمن بازدید از قسمت های تولیدی شرکت زامیاد با خطوط مختلف تولیدی، محصولات، فعالیت ها و توانمندی های  این شرکت نیز آشنا شدند. به موجب این گزارش، برنامه اصلی صادرات در شرکت زامیاد بر اساس سند راهبردی صادرات گروه خودرو سازی سایپا در دو بخش حفظ و توسعه بازارهای فعلی و نیز توسعه بازارهای جدید تقسیم بندی شده است که بر این اساس افزایش صدور محصول این گروه خودروسازی به بازارهای آسیای میانه ، آفریقا و … را می توان از اهداف این صنعت برشمرد.

در گروه فلزات اساسی، ذوب که چند روزی با تقاضای بازار همراه بود امروز در محدوده صفر تابلو به تعادل رسید و حدود 15 میلیون سهم در این نماد معامله شد که 9 از این مقدار توسط سهامداران حقوقی عرضه شد. فنوال در این گروه مشمول رفع گره معاملاتی شد که پس از رفع گره و بازگشایی در قیمت 1511 ریال در کف قیمت بیش از 20 میلیون صف فروش در این نماد تشکیل شد. فولاد در محدوده 1.5 درصد معاملات مثبتی را پشت سر گذاشت.

در اجلاس اخیر سازمان توسعه همکاریهای اقتصادی موضوع اصلی مورد بحث، تولید بالای فولاد چین علی رغم رکود شدید تقاضا بود. انجمن های تجاری فولاد نیز در مورد سیاستهای جدید چین در صنعت فولاد ابراز نگرانی کردند و بیان کردند این راهکارها تنها به نفع صنایع داخلی فولاد چین است. سازمان های مختلف در سرتاسر آسیا، امریکا و اروپا اظهار می کنند تولید بالا در صنعت فولاد چین موجب بی ثباتی در بازار فولاد دنیا شده و سیل عظیم واردات آن روند تجارت را به مخاطره انداخته است.

در عین حال، کمیته فولاد سازمان توسعه همکاریهای اقتصادی از یکایک کشورها خواسته تا به سرعت گزارش خسارت خود از افت تقاضا و دامپینگ واردات چین را ارائه دهند، چراکه هرگونه تاخیر در این امر به قوت گرفتن بیشتر شرکتهای دولتی و یارانه بگیر و زیان شرکتهای خصوصی منجر خواهد شد که کمترین حمایتی از طرف دولت دریافت نمی کنند.

سازمانهای ملی فولاد در سرتاسر دنیا در بیانه ای مشترک خواستار تشکیل هیئتی جهت رسیدگی سریع و مؤثر به این مسائل شدند و اظهار کردند چین هنوز اقدامی جهت کاهش ظرفیت بالای تولید خود انجام نداده است. از طرف دیگر، چین در تدارک اقداماتی جهت شناساندن خود به عنوان اقتصاد بازار به اعضای سازمان تجارت جهانی تا پایان سال ٢٠١٦ می باشد. کارشناسان معتقدند چین در امتحان رسیدن به این مرحله موفق نشده است. مازاد تولید فولاد در چین بیش از ٤٢٥ میلیون تن برآورد شده و هنوز یک سیاست مؤثر در حل این معظل اجرا نکرده است که همین دلیل برای اثبات بی کفایتی آن در تبدیل شدن به اقتصاد بازار کافی است.

در ماشین آلات و تجهیزات، تایرا 16 درصد تعدیل مثبت در گزارش خود ارائه داد؛ تایرا در گزارش اصلاحیه 12 ماهه سال 93 مبلغ 1.296 ریال EPS شناسایی کرد این در حالی است که در آخرین پیش بینی ارائه شده شرکت این مبلغ 1.115 ریال در نظر گرفته شده بود. در این نماد حدود 3 میلیون سهم در بازه مثبت معامله شد. در بازار خرده فورشی این سهم نیز 77 میلیون سهم بین دو سهامدار حقوقی معامله شد. لابسا و تمحرکه صف خریدهای گروه بودند. تکشا نیز تا آستانه صف خرید پیش رفت. تکمبا که صرفنظر از معامله بلوکی تایرا با جابجایی 12 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت؛ معاملات این نماد نیز اغلب در بازه منفی انجام شد.

در گروه حمل و نقلی  اکثر نمادها با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند و نماد حفارس با صف خرید بسته شد

در گروه بانکی شاهد معاملات منفی در اکثر نمادها بودیم بانک کار آفرین که 47 میلیون سهم معامله شد جزء یکی از نمادهای پر حجم این گروه بود که در آخر نیز با صف خرید 3,6 میلیونی بسته شد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،در پی تصویب افزایش وام مسکن همه بانک‌های کشور می‌توانند از محل منابع داخلی تا سقف 60 میلیون تومان در شهر تهران، 50 میلیون تومان در شهرهای بالای 200 هزار نفر و 40 میلیون تومان در سایر مناطق شهری به متقاضیان با سود متعارف و مصوب شورای پول و اعتبار (21 درصد) برای خرید مسکن و سود تسهیلات عقود مشارکت مدنی (24 درصد) برای ساخت مسکن تسهیلات پرداخت کنند.در این میان تاکنون شرایط پرداخت وام مسکن در 3 بانک بورسی تجارت، صادرات و پارسیان و بانک فرابورسی سامان مشخص و اعلام شد.

در خبری به نقل از گزارش خبرگزاری مهر، داشتیم که نشست مشترک مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با مدیران عامل و مقامات بلندپایه شبکه بانکی کشور امروز برگزار شد.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها با معاملات منفی همراه بودند که نماد شپارس با صف فروش بسته شد.

تاپیکو سود هر سهم خود را در گزارش اولین پیش بینی منتهی به 95/02/31 شرکت ، مبلغ 550 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال مالی مشابه قبل با کاهش 6 درصدی اعلام شده است سایر اقلام در مقایسه با سال مالی قبل به ترتیب : سود حاصل از سرمایه گذاری با کاهش 4 درصدی مبلغ 2005 میلیارد تومان ، سود حاصل از فروش سرمایه گذاری با کاهش 2 درصدی مبلغ 939 میلیارد تومان ، سود عملیاتی با کاهش 4 درصدی مبلغ 2936 میلیارد تومان اعلام شده اند .

نماد حفاری که پس از برگزاری مجمع و تصویب سود نقدی 75 تومانی روز گذشته با 399 تومان بازگشایی شد امروز با صف خرید معاملات خود را آغاز کرد. امروز خبری شنیدیم در رابطه با آخرین وضعیت یک دکل این شرکت؛ مدیر عامل این شرکت در گفت و گو با بورس پرس، درباره آخرین وضعیت دکل حفاری سحر یک که در ماه های پایانی سال گذشته ترخیص شده بود، گفت: برای این دکل قراردادی با شرکت پترو گوهر جهت فاز 13 بسته شده و ظرف روزهای آینده شروع بکار خواهد کرد. خادمی در خصوص بیکاری دکل‌های حفاری شمال و طرح شائبه های مبنی بر ضربه زدن برخی به این شرکت افزود: در این موضوع، مطالبات میلیاردی حفاری شمال از کارفرماها مطرح بود. در این رابطه از مسئولان نفتی خواهش کردم به مساله رسیدگی کنند.چون درصورت ادامه این وضعیت، بحران‌های بزرگتر از حفاری شمال از جمله بیکاری و حتی ورشکستگی رخ خواهد داد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب