مهم‌ترین اخبار و رویدادهای بورس چهارشنبه 10 تیرماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس و سهام

به گزارش سایت بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 60 واحد نزول کرد و به رقم 64،861 واحد رسید. نماد فملی با 68 واحد و تاپیکو با 43 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 158.1 میلیارد تومان رسید که وبصادر با 8.9 میلیارد تومان داری بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 3 واحد رشد داشت و به رقم 736 واحد رسید . مارون بیشترین تاثیر مثبت و شتران بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 129.9 میلیارد تومان رسید که مارون با 67 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

مهم ترین اخبار سیاسی

در خبری شنیدیم که ، وزارت دارایی (خزانه داری) انگلیس شامگاه سه شنبه در آخرین اصلاح فهرست تحریمی اش مربوط به جمهوری اسلامی ایران، یک شخص حقوقی و هشت شخصیت حقیقی را از فهرست تحریم های خود حذف کرد . براساس اطلاعیه منتشر شده بر روی تارنمای وزارت خزانه داری انگلیس، ‘محمود جنتیان’ معاون پیشین سازمان انرژی اتمی ایران تنها شخص حقوقی است که از فهرست تحریمی وزارت دارایی انگلیس حذف شده است . به گزارش ایرنا شرکت کشتیرانی ‘سی اف شارپ’ با مسوولیت محدود، شرکت کشتیرانی ‘کاسی ایست جی ام بی اچ’، شرکت ‘گریت وست جیامبی ایچ’ با مسوولیت محدود، شرکت ‘هپی – سود جی ام بی ایچ آند’،. شرکت کشتیرانی ‘برایت نورد جی ام بی اچ’، شرکت’ ان اچ ال بیسیک’، شرکت’ ان اچ ال نوردلند جی ام بی ایچ’ و شرکت ‘پراسپر بیسیک جی ام بی ایچ’، شخصیت های حقوقی هستند که از لیست تحریم وزارت دارایی انگلیس خارج شده اند .

سیدعباس عراقچی در گفت‌وگویی درباره تمدید مذاکرات تا هفتم جولای گفت: چون مذاکرات به پایان نرسیده و از طرفی مهلت ما به پایان رسید تصمیم همه این است که برای هفت روز بیشتر در وین بمانند و این مذاکرات را به سرانجام برسانند . وی افزود: از آنجا که تحریم‌هایی که تعلیق شده بودند طبق قوانین به صورت اتوماتیک برمی‌گشت، بنابراین اروپا و آمریکا ناچار بودند به طور رسمی مذاکرات را تمدید کنند.

ولی برای اینکه احساس اینکه دوباره برای چند ماه مذاکرات تمدید شده، پیش نیاید صرفا برای هفت روز توافق ژنو تمدید شد و به آژانس هم اعلام شد که براساس توافق ژنو به وظایف خودش ادامه دهد . معاون وزیر امور خارجه گفت: مذاکرات در این چند روز ادامه پیدا خواهد کرد٬ تا ان‌شاءالله به سرانجام برسد، اما هنوز در موقعیتی نیستیم که به صراحت بگوییم این مذاکرات قطعا به سرانجام نهایی خودش به عنوان یک توافق یا عدم توافق می‌رسد .

عراقچی افزود: بعضی مسائل اختلافی هنوز وجود دارد که در مورد آنها توافق حاصل نشده و بعضی از متون هست که هنوز نوشته نشده، در حقیقت داریم شبانه‌روزی روی آنها کار می‌کنیم . وی گفت: همه هیئت‌ها و ایران دارند با جدیت روی این متون کار می‌کنند همه جدی هستند، فضای مثبتی بر این مذاکرات حاکم است، روحیه رفتن به جلو در همه هیئت‌ها وجود دارد ولی این معنایش این نیست که هیئت‌ها از جمله خود ما حاضر هستیم به هر قیمتی توافق بکنیم .

 در پایان لازم به ذکر است،رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی در سفری غیرمنتظره به تهران می آید . براساس گزارش رسانه های مختلف حل پی ام دی یکی از اصلی ترین دلایل این سفر میباشد .یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده هسته ای هدف از سفر یوکیا آمانو را گفت و گو درباره فعالیت های گذشته و دریافت پیشنهادهای ایران برای رفع سوء تفاهمات عنوان کرد .

هنگامی که ایران مصاحبه با دانشمندان هسته ای را نپذیرفت، آژانس راه حل پیشنهادی ایران را جویا شده که در این سفر ایران راه حل خود را ارایه می کند .گفته میشود قرار است مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در این سفر با روحانی رییس جمهوری و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت و گو کند .

مهم ترین اخبار اقتصادی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی (ایستانیوز)، با گذشت حدود دو ماه از توافق بانک ها برای رعایت کف و سقف نرخ سود سپرده ها همچنان گزارش های میدانی از نرخ شکنی برخی بانک ها یا مؤسسات اعتباری حکایت دارد. گذشته از این بدعهدی در عمل، هنوز اختلاف نظر میان بانک های دولتی و خصوصی بر سر نرخ های توافق شده مانند آتشی زیر خاکستر باقی است که هر از چند گاهی شعله می کشد .

فرهاد نیلی، رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، در تحلیل چرایی این نرخ شکنی ها و ریشه یابی مشکلات حاکم در فضای بانکداری کشور گفت: قطعا اگر قرار باشد بانکداری پیشرفت کند باید فضای رقابت ایجاد شود . به گزارش موج،به نظر می رسد شورای پول و اعتبار نیز با توجه به این ضرورت تنها به تعیین کف و سقف نرخ سود سپرده ها اکتفا کرده و امکان رقابت را برای نرخ سود سپرده های زیر یک سال فراهم کرده است اما آنچه اکنون شاهدش هستیم در واقع نوعی عدم استفاده کافی و صحیح از این فضا است؛ چرا که برخی بانک ها آمادگی پذیرش این رقابت را ندارند .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات، خپارس نتوانست صف خرید روز گذشته را حفظ کند و تا پایان بازار روند کاهشی را دنبال کرد و در پایان بازار با حجم معاملاتی 54 میلیونی و با قیمت 944 ریال متوقف شد. خودرو و خاور با افزایش قیمت همراه بودند؛ خاور تا محدوده 3.5 درصد نیز رشد کرد و پس از خپارس با معامله بیش از 18 میلیون سهم پرحجم ترین نماد گروه بود.

اغلب نمادهای خودرویی با کاهش قیمت به کار خود پایان دادند. معاملات منفی خکمک نیز در پایان بازار جهت برگزاری مجمع عادی سالیانه متوقف شد. خکاوه در گزارش حسابرسی شده 12 ماهه خود به ازای هر سهم در سال مالی 93 مبلغ 538 ریال زیان شناسایی کرد این در حالی است که در گزارش حسابرسی نشده این مبلغ معادل 458 ریال زیان بود. این افزایش زیان شرکت عمدتا مربوط به افزایش 69 درصدی سایر هزینه های عملیاتی بود.

در گروه نفتی و پالایشی، شاوان در قیمت 9284 ریال با صف خرید و حجم معامله 3 میلیونی به کار خود پایان داد. معاملات شبندر با نوسان همراه بود و در نهایت قیمت پایان آن به 518 تومان رسید. بیشترین حجم معاملات گروه را نیز ونفت با بیش از 9 میلیون معامله به خود اختصاص داد و برای برگزاری مجمع عادی سالیانه متوقف شد. شتران تا 535 تومان افت قیمت داشت.

در گروه فلزات اساسی، معاملات منفی فملی امروز نیز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشت؛ حدود 14 میلیون سهم در کف قیمتی این نماد معامله شد. در ذوب نیز امروز در محدوده 2 درصد مثبت 10.3 میلیون سهم معامله شد.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان  درگفتگو با فولاد نیوز در خصوص میزان تولیدات این شرکت در سال جاری گفت: برای امسال رشد 20 درصدی محصولات ذوب آهن اصفهان را در نظر گرفته ایم و همچنین 8 طرح جدید با سرمایه ای بالغ بر 400 میلیارد تومان در دست اجرا داریم . وی خاطر نشان کرد این شرکت از سال گذشته اقدام به ساخت ریل سراسری راه آهن جمهوری اسلامی ایران با استانداردهای روز کرده است که تا پایان آذر ماه سال جاری به بهره برداری خواهد رسید .

سعدمحمدی با اشاره به میزان صادرات محصولات ذوب آهن اصفهان طی سه ماهه ابتدای سال 94 تصریح کرد: در این مدت رقمی به ارزش 250 هزار تن از محصولات ذوب آهن صادر شده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته تا 4 برابر رشد داشته ایم و امیدواریم در رقابت با کشورهای دیگر و به خصوص چین بتوانیم در افزایش کیفیت و تنوع پذیری محصولات پیشرفت بیشتری داشته باشیم . در دیگر نمادهای این گروه، فنوال نیز همچون چند روز گذشته پرعرضه ترین نماد بازار بود و همچنان کم حجم. فپنتا نیز تنها نماد صف خرید گروه بود. فروس نیز در این گروه جهت برگزاری مجمع متوقف شد.

در استخراج کانه های فلزی، معاملات کروی، ومعان و کگل با روند نزولی همراه بود. کگل در 303 تومان صف فروش شد. کروی تا محدوده 1.5 درصد کاهش یافت. معاملات کچاد در محدوده صف تابلو و با قیمت پایانی روز گذشته پایان یافت. کدما و کنور نیز با صف فروش به معاملات خود پایان دادند.

مدیرعامل کچاد با اعلام اینکه در 3 ماهه اول امسال بالغ بر 866 هزارو 872 تن گندله در مجتمع گندله سازی اردکان تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال 93 بیش از40 درصدی رشد داشته گفت: در حال حاضر واحدهای تولید فولاد در کشور بخشی از نیاز خود به گندله را از خارج کشور تامین می کنند، بطوریکه در سال گذشته بیش از 2 میلیون و 164 هزار تن گندله و کنسانتره، به ارزش تقریبی 366 میلیون دلار وارد کشور شده است. بنابراین رابطه عرضه و تقاضا ایجاب می کند از حداکثر توان و ظرفیت این مجتمع برای تامین نیاز واحدهای فولادسازی به مواد اولیه استفاده کنیم .

در گروه انبوه سازی تنها نیمی از نمادهای گروه در محدوده مثبت معامله شدند و تنها در نماد کرمان در آخر بازار صف خرید تشکیل شد. ثمسکن نیز پرحجم ترین نماد این گروه بود و حدود 20 میلیون سهم در این نماد معامله شد. سرمایه گذاری بانک مسکن عرضه کننده این سه روز ثمسکن است.

گروه قندی امروز روندی نزولی را تجربه کرد و چند نماد قهکمت، قصفها و قپیرا نمادهای مثبت گروه بودند. قثابت نیز که در محدوده 4 درصد مثبت معاملات خود را آغاز کرده بود معاملات خود را با قیمت 879 ریال و در محدوده صفر تابلو به پایان رساند و با معامله 1.3 میلیون سهم پرحجم ترین نماد گروه شد.

معاون انجمن کارخانجات قند و شکر در گفت و گو با بورس پرس، شایعه افزایش قیمت این محصول را که امروزتوسط برخی مطرح و موجب گمراهی سهامداران شد، تکذیب و اعلام کرد در سال جاری درخواست افزایش قیمتی ارایه نشده است. وی در ادامه افزود: چون زمان برداشت محصول چغندر دو ماه آینده خواهد بود و باید محاسباتی انجام شود تا در صورت لزوم درخواست افزایش قیمت ارایه شود . براساس این گزارش، دهه اول آذر سال گذشته بود که بعد از دو سه ماه پیگیری، قیمت جدید شکر در دو ستاد هدفمندی یارانه ها و تنظیم بازار تصویب و طی آن قیمت هر کیلو شکر ۲۱۰۰ تومان بعلاوه ۲۰۰ تومان یارانه تعیین شد.

در گروه حمل و نقلی شاهد معاملات مثبتی در تمامی نمادها بودیم حکشتی بیشتریم حجم معامله را دارا بود که توانست 3,7 میلیون سهم مورد معامله قرار بگیرد نمادهای حپترو ، حفارس با صف خرید بسته شدند .

در گروه بانکی بیشتر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند بانک صدارات جزء پرحجم ترین نماد این گروه بود که 92 میلیون سهم معامله شد .

اخبار به گوش رسیده از وتجارت حکایت از انتقال بلوک ۴۳۰ میلیونی سهام این بانک به یکی از شرکت های زیر مجموعه به نام شرکت سرمایه گذاری صنایع برق و آب صبا را دارد . همچنین گفته می شود که این بانک قصد فروش شرکت های مولد نیروگاهی تجارت فارس، آرد تجارت، فرش ایران و قند یاسوج را دارد و مراحل انجام آن در دست بررسی می باشد که گفته شده است هدف از فروش این شرکت ها، افزایش نقدینگی می باشد .

در مورد بانک دی شنیدیم که افزایش سرمایه 100‌درصدی این بانک، نزدیک است و براساس این شنیده‌ها افزایش سرمایه این بانک برای اصلاح ساختار مالی صورت می‌گیرد .

در خبری در مورد مورد بانک پارسیان به نقل از گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در جریان معاملات امروز بازار سهام نماد معاملاتی این بانک به دلیل تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف و موجب کنجکاوی برخی سهامداران شد .بر اساس این گزارش، پیگیری های بورس پرس نشان داد این رویداد به علت در پیش رو بودن تعدیل منفی بیش از 20 درصدی سود سال گذشته است که به دلیل کاهش درآمدهای غیر مشاع این بانک 1.58 هزار میلیارد تومانی رخ داده است .

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند . شسینا با صف فروش بسته شد .

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اشاره به مراحل نهایی توافق هسته ای ایران با کشورهای ٥+١ گفت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی زمینه را برای ورود سرمایه گذاران جدید تسهیل می کند .به گزارش شانا، عباس شعری مقدم، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی اظهارکرد: برنامه ریزیهای بسیار خوبی برای تسهیل سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی ایران با هدف ایجاد یک جهش بزرگ در این صنعت انجام شده، از این رو از سرمایه گذاران ایرانی و خارجی برای سرمایه گذاری دعوت می کنیم.

در مورد مبین داشتیم که خبر فروش 15میلیون لیتر آب DM از محصولاتش در بازار فرعی بورس کالا مطرح است .

هم چنین فاز سوم طرح اوره شرکت پتروشیمی شیراز طی سال جاری به بهره برداری می رسد و همچنین فاز سوم پروژه اوره شرکت پتروشیمی پردیس طی سال آینده به اجرا در خواهد آمد که آثار مثبتی بر وضعیت سودآوری “پارسان” و دو زیر مجموعه مذکور اعمال می کند.

نظر شما درباره بازار چهارشنبه 10 تیرماه 94 چه بود؟

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب