خانه - تحلیل و رصد سهام - ارزش خالص دارایی‌های ونفت (NAV) چقدر است؟

ارزش خالص دارایی‌های ونفت (NAV) چقدر است؟

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
تحلیل سهام

شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت (با نماد ونفت)، یک شرکت هلدینگ در صنعت نفت است که در عمده قسمت‌های زنجیره ارزش صنعت نفت سرمایه‌گذاری نموده و دارای سوابق درخشانی در این صنعت است. این شرکت در زمینه ذخیره سازی نفت‌ خام و فرآورده‌های نفتی اقدام به سرمایه‌گذاری نموده است و در حال احداث تنها پایانه ذخیره نفت خام و فرآورده‌های نفتی غیردولتی کشور می‌باشد که این پروژه در شرکت سرمایه‌گذاری نفت قشم در حال اجرا است.

ونفت در زمینه سوخت‌رسانی هوایی نیز اولین و تنها شرکت فعال را در این زمینه با نام شرکت سوخت‌رسانی و خدمات فرودگاهی اوج دارا می‏باشد. همچنین در زمینه حفاری، خدمات مربوط به آن، شرکت‏ خدمات حفاری صنایع نفت را در اختیار دارد.
در زمینه بازرگانی، خصوصا بازرگانی نفت‌خام و فرآورده‌های آن، شرکت‌های پتروکام کیش، پتروکام لیمیتد و نیک نفت را ایجاد نموده است. شرکت سرمایه‌گذاری صنعت نفت در سایر زمینه‌ها مانند تولید مواد شیمیایی موردنیاز صنعت نفت با شرکت شیمیایی نفت‌گستر، تولید کامپوزیت‌های پلی‌اتیلن با شرکت جوی گستر نفت، در زمینه راه‌سازی با شرکت ره گستر نفت و در زمینه تولید قطعات مصرفی در صنعت گاز طبیعی با شرکت کنترل گاز اکباتان فعال بوده و اقدامات موثری در این صنایع انجام داده است.

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت در ابتدا مبلغ 136.006 میلیون ریال بود که طی چند مرحله افزایش سرمایه به مبلغ 1.223.600 میلیون ریال رسید.

 بروزرسانی ارزش خالص دارایی های ونفت

ترکیب دارایی‌ها

بر طبق صورت وضعیت پرتفوی دوره 1 ماهه منتهی به 94/03/31 ، عمده سرمایه گذاری های ونفت به ترتیب در بخش خدمات فنی و مهندسی و مواد و محصولات شیمیایی  است. حدود 43 درصد از بهای تمام شده سرمایه گذاری ها در شرکت های پذیرفته شده در بورس و 57 درصد نیز در قالب شرکت های غیر بورسی است.

ترکیب سبد بورسی

شرکت طی خرداد ماه 93 اقدام به خرید 100 میلیون سهم بانک صادرات و نیز افزایش درصد مالکلیت خود در سهام شرکتهای هلدینگ خلیج فارس، نفت سپاهان و سرمایه گذاری غدیر نموده است.

بهای تمام شده پرتفوی بورسی شرکت برابر 514 میلیارد ریال است که تقریبا 62 درصد از این سرمایه گذاری در هلدینگ فارس، بانک صادرات و هلدینگ غدیر می باشد؛ بیشترین سهم ارزش افزوده این سبد مربوط به بانک صادرات با 9.116 میلیون ریال است؛ همچنین سیمان تهران، نفت سپاهان و پتروشیمی زاگرس نیز بیشترین تاثیر منفی را بر ارزش افزوده این پرتفوی دارند.

 بروزرسانی ارزش خالص دارایی های ونفت
پرتفوی غیر بورسی

بهای تمام شده سبد غیر بورسی مبلغ 689 میلیارد ریال است که شرکت سرمایه گذاری نفت قشم با 42 درصد و شرکت بازرگانی نیک نفت با 17 درصد به ترتیب بیشترین سهم  را در این رقم دارد.

قابل ذکراست که درصد سهام سرمایه گذاری نفت قشم در انتهای سال 93، 100% بوده که در خرداد ماه 94 به 49% کاهش یافته است. با توجه به عدم امکان تامین وثایق مورد نیاز جهت اخذ تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی، طبق صورت جلسه هیئت مدیره در تاریخ 94/02/23، واگذاری 51 % از سهام شرکت به تصویب رسید. تعیین قیمت پایه سهام این شرکت، توسط شرکت تامین سرمایه سپهر صورت پذیرفت. سهام مذکور به صورت یکجا با قیمت پایه 819 میلیارد ریال در تاریخ 94/03/11 در بازار سوم فرابورس عرضه گردیده و به برنده مزایده، شرکت خدمات بازرگانی سهند نفتیران واگذار شد.

همچنین، در محاسبه ارزش خالص دارایی های ونفت حقوق صاحبان سهام با توجه به معامله فوق تعدیل گردیده است.  

در محاسبه ارزش بازار شرکت های غیر بورسی از  EPS موجود در آخرین پیش بینی ارائه شده توسط ونفت و P/E=5 استفاده شده و در موارد عدم دسترسی به اطلاعات فوق، ارزش بازار برابر بهای تمام شده شرکت در نظر گرفته شده است؛ همچنین برای محاسبه ارزش بازار سرمایه گذاری نفت قشم از قیمت پایه هر سهم در آخرین معامله بلوکی این شرکت استفاده شده است.

محاسبه ارزش خالص دارایی

خالص ارزش روز دارایی های ونفت در تاریخ 94/04/08 به ازای هر سهم 3.840 ریال است که در این تاریخ (11 تیرماه 94) هر سهم این شرکت معادل 66 درصد از ارزش روز (2.552 ریال) معامله شد.

 بروزرسانی ارزش خالص دارایی های ونفت

 

برگرفته از سایت تحلیلی پرشین تحلیل

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: ناو سهام, ونفت

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب