مهمترین اخبار بورسی و اقتصادی یکشنبه 14 تیر 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس؛ چشم به راه وین

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 67 واحد نزول کرد و به رقم 65،793 واحد رسید . شپنا با 30 واحد و فارس با 30 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 144 میلیارد تومان رسید که وبصادر با 11.1 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس 2.5 واحد رشد کرد و به رقم 759 واحد رسید . مارون بیشترین تاثیر مثبت و شتران بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 59.8 میلیارد تومان رسید که جم با 3.9 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

دلار و سکه

امروز دلار در محدوده 3300 تومان داد و ستد شد ، سکه با افت زیادی همراه شد و تا لحظه نگرش این گزارش به قیمت 888 هزار تومان رسید.

 مهم ترین اخبار اقتصادی

رییس کل بانک مرکزی از یکسان سازی نرخ ارز در کشور به فاصله 5 تا 6 ماه پس از عملی شدن تفاهم هسته ای خبر داد . ولی الله سیف در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در پاسخ به پرسشی در خصوص زمان در نظر گرفته شده برای یکسان سازی نرخ ارز توسط بانک مرکزی، افزود: البته باید این امر را مدنظر قرار داد که بهترین زمان برای یکسان سازی نرخ ارز ارتقا سطح ارتباطات بین المللی بانکی و کارگزاران است .

وی در پاسخ به این پرسش که پس از یکسان سازی نرخ ارز، کدامیک از نرخ های بازار آزاد و مرکز مبادلات مدنظر خواهد بود، ادامه داد: یک نرخ تعادلی در اقتصاد وجود دارد که نمی توان آن را به صورت مصنوعی تغییر داد. وظیفه اصلی بانک مرکزی در این بحث، جلوگیری از شوک های موقت ناشی از هیجانات است لذا احساس ما این است که در شرایط با ثباتی قرار داریم، اما ممکن است که نرخ ارز پس از یکسان سازی تاحدی کاهش یابد .

وی با اشاره به برنامه جدی بانک مرکزی برای یکسان سازی نرخ ارز، اظهار داشت: اکنون بازار ارز از شرایط باثباتی برخوردار بود و تلاش می شود این روند ادامه یابد .به گفته رییس کل بانک مرکزی، اکنون بازار ارز از ثبات برخوردار است، اما احتمال کاهش نرخ ارز پس از یکسان سازی وجود دارد . سیف درخصوص تاثیر راه اندازی بورس ارز بر بازار آزاد، گفت: بلحاظ وجود ثبات در بازار ارز، راه اندازی این بورس در شرایط فعلی تاثیر زیادی بر بازار آزاد نخواهد داشت .

 رئیس‌جمهوری در نامه مهمی به اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه باید برنامه جامع اصلاح نظام بانکی و توسعه بازار اولیه سرمایه تدوین شود، رونق‌بخشی به اقتصاد در چارچوب اقتصاد مقاومتی را ضرورت ملی دانست.در حوزه انضباط مالی نیز معاون ماموریت یافته علاوه بر احصا میزان بدهی های گذشته دولت و روش تسویه آن مدل طراحی کند تا مانع از ایجاد بدهی های جدید شود .

این نامه قصد دارد طراحی های اقتصادی دولت در آستانه ورود به نیمه دوم مسئولیت خود را طرح ریزی کند.برخی از کارشناسان با مهم خواندن این نامه اعتقاد داشتند بعد از تعیین تکلیف پرونده هسته ای،اصلاح نظام بانکی و تامین مالی غیر تورمی بخش تولید از اولویت های کشور است.اولویت هایی که به نظر می رسد با نامه رییس جمهور و ماموریت معاون شکل عملیاتی به خود خواهد گرفت .

 مهم ترین اخبار سیاسی

به روز های پایانی مذاکرات نزدیک تر می شویم و روزانه اخبار متعددی از این حوزه به گوش می رسد . انچه در بیشتر گزارشات و اخبار مشترک به نظر می رسد نزدیک بودن به توافق احتمالی است . بازار سرمایه نیز طی دو هفته اخیر با توجه به جو مثبتی که در مذاکرات وجود داشت دستخوش تغییرات مثبتی قرار گرفت ولی انچه این دور از مذاکرات را با سایر دوره ها متفاوت کرده بود ان بود که سهامداران به صورت هیجانی عمل نکرده و جانب احتیاط را همواره در معاملات خود مد نظر قرار دادند . در هر صورت هنوز خبری دقیق از توافق و یا عدم توافق به گوش نرسیده است ولی در کل شاهد جو مثبتی در مورد مذاکرات می باشیم .

در خبری، یک منبع آشنا با مذاکرات هسته ای ایران گفت کارشناسان کشورهای شرکت کننده در این مذاکرات به توافق اولیه در مورد متن مربوط به کاهش تحریم ها دست پیدا کرده اند . پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی سی ان ان نوشت: این اولین علامت قابل توجه از پیشرفت در گفتگوهاست که به کندی پیش رفته است . ، با این حال، این منبع روز شنبه گفت کارهای زیادی وجود دارد که باید انجام شود و این متن هنوز باید به وزرای امور خارجه کشورهای دخیل در مذاکرات ارائه شود یعنی مسائل با تکمیل شدن فاصله دارد .

یک دیپلمات ارشد ایران که به طور مستقیم در مذاکرات هسته ای دخیل است به سی ان ان گفت: «ما بسیاری از مشکلات را تاکنون حل کرده ایم اما هنوز مسائلی در مورد موضوعات هسته ای و همچنین تحریمها باید حل شود .»پیش از این، یک مقام ارشد دولت آمریکا خطاب به افرادی که با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا سفر می کنند گفت: «حتی وقتی که مسائل در سطح کارشناسان حل و فصل شود ، برخی مسائل همچنان مطرح می ماند که تنها وزیران امور خارجه می توانند در مورد آنها تصمیم گیری کنند .»

عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای گفت:‌ وقتی قطعنامه شورای امنیت صادر شود جنبه الزام آور برای کشورها پیدا می‌کند. از نظر ما به لحاظ حقوق بین‌الملل این یک الزام حقوقی برای 1+5 و ایران ایجاد می‌کند، ولی این ممکن است برای برخی کشورها برتری حقوقی نسبت به قوانین داخلی آنها نداشته باشد .وی گفت: در اثر این توافق طرف مقابل ملزم به تعهدات خود است.

وجود قطعنامه شورای امنیت از نظر قوانین ما و مجلس مصوبه‌ای به حساب نمی‌آید که مجلس ما ملزم به اطاعت باشد و دولت ملزم به پیروی از الزامات مجلس است، اما در عین حال الزامات حقوق بین‌المللی نیز سر جایش است .عراقچی افزود: قطعنامه شورای امنیت به عنوان ضامن اجرای توافق نهایی برطبق الزامات حقوق بین‌الملل صادر خواهد شد و ضمانتی برای اجرایی شدن توافق نهایی خواهد بود و اگر کنگره آمریکا بخواهد رد کند، دولت آمریکا موظف است وتو کند. اگر توافق اجرایی نشود ایران حق خود را محفوظ خواهد داشت که به برنامه قبلی بازگردد .

 در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات، ورنا معاملات خوبی داشت و با تقاضای میلیونی همراه بود، بیشترین حجم معاملات نیز مربوط به این نماد با 65.7 میلیون سهم بود. خودرو قیمت 300 تومان را نیز رد کرد و با معامله بیش از 21 میلیون سهم و با قیمت 3005 ریال به معاملات خود پایان داد. خوساز نیز در میان قطعه سازان با صف خرید همراه بود. معاملات ختراک نیز تا آستانه صف خرید پیش رفت. خاهن در محدوده منفی و حجم معامله 1.6 میلیونی پرحجم ترین نماد در بین قطعه سازان بود. اکثر قطعه سازان در محدوده منفی به کار خود پایان دادند.

خریخت دیگر نماد قطعه ساز، درمجمع روز گذشته از دو محل مطالبات و آورده نقدی ۷۰۰ درصد افزایش سرمایه داد و ۴۰ میلیارد تومانی شد. هدف از این تامین مالی قابل توجه اصلاح ساختار مالی و تامین سرمایه در گردش و خروج از ماده 141 قانون تجارت اعلام شده است. هدف از این تامین مالی قابل توجه اصلاح ساختار مالی و تامین سرمایه در گردش و خروج از ماده 141 قانون تجارت اعلام شده است.

خکاوه که هفته گذشته گزارش حسابرسی شده 12 ماهه خود را با افزایش 80 ریال زیان هر سهم نسبت به گزارش حسابرسی نشده ارائه داد، روز گذشته طی اطلاعیه ای به دلایل این تغییر سود اشاره کرد؛ شرکت دلایل این تغییرات را اینگونه بیان کرد:

– کاهش 138 میلیارد ریالی بهای تمام شده که به ترتیب مبلغ 86 میلیارد ریال انتقال هزینه های تعدیلات سنوات قبل و مبلغ 52 میلیارد ریال بابت تفاوت تبدیل نرخ ارز سنوات گذشته که طبق نظر حسابرس اصلاح گردیده است.

– افزایش 12 میلیارد ریالی هزینه مالی بابت بهره اقساط تسهیلات

– با توجه به ثبت افزایش سرمایه شرکت در تاریخ 93/3/7، سود پایه هر سهم به صورت میانگین موزون محاسبه شده در صورتیکه در صورتهای مالی حسابرسی نشده تعداد 2.100 میلیون سهم محاسبه شده بود و علت اصلی افزایش زیان پایه هر سهم از مبلغ 458 ریال به 620 ریال ناشی از این موضوع می باشد.

در گروه ساختمانی، شاهد معاملات مثبت در تقریبا نیمی از نمادهای گروه بودیم. کرمان و ثاباد با تقاضای بازار همراه بودند. ثتران با معامله بیش از 7 میلیون سهم در بازه منفی بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد. در این گروه شاهد بازگشایی ثنوسا نیز بودیم؛ این نماد پس از برگزاری مجمع مبنی بر انتخاب اعضای هیات مدیره در قیمت 2699 ریال به تابلوی معاملات بازگشت و در قیمت 2759 ریال صف خرید شد.

در گروه نفتی و پالایشی، شاوان با افزایش قیمت همراه بود و در نیمه بازار به صف خرید رسید. شبندر پرحجم ترین نماد گروه بود. معامله حدود 3 میلیون سهم در معاملات منفی شپنا نیز بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشت. شسپا که روز گذشته گزارش حسابرسی شده 12 ماهه خود را منتشر کرد تا محدوده 4.5 درصد مثبت نیز رشد داشت. در این گزارش شسپا سود هر سهم سال 93 را با 4 درصد کاهش نسبت به گزارش حسابرسی نشده 2308 ریال اعلام کرد.

در گروه فلزات اساسی، فنوال همچنان پرعرضه بود و حدود 600 هزار سهم توسط سهامداران حقیقی در این نماد جابجا شد. ذوب که با افت قیمت همراه بود تا آستانه صف فروش نیز معامله شد و در نهایت حجم معاملاتش به 13 میلیون سهم رسید. فنورد، فخوز و فولای از جمله نمادهای مثبت گروه بودند. فروس که هفته گذشته معاملاتش متوقف شد در مجمع امروز خود 40 تومان سود نقدی بابت هر سهم تصویب کرد.

در استخراج کانه های فلزی، به جز دو نماد کچاد و کمنگنز مابقی نمادها معاملات منفی را دنبال کردند. در کگل صف فروش محدودی تشکیل شد. کگل درخواست افزایش سرمایه خود را بر روی سایت کدال قرار داد؛ این شرکت جهت اجرای طرح توسعه واحد های تولید کنستانتره شماره 5،6و7(تامین مخارج سرمایه ای باقیمانده وتامین سرمایه درگردش)،تامین مخارج سرمایه ای نوار انتقال گندله ،تامین منابع مالی شرکت های تابعه از طریق مشارکت در افزایش سرمایه واصلاح ساختار مالی اقدام به افزایش سرمایه 67 درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران وآورده های نقدی(91%)وسود انباشته(9%) نموده است. بر همین اساس سرمایه “کگل” از مبلغ 18000 میلیارد ریال به مبلغ 30000 میلیارد ريال افزایش خواهد یافت.

در گروه حمل و نقلی  بجز نماد حسینا سایر نمادها با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند نماد حکشتی با 5,3 میلیون سهم بیشترین حجم معامله را در این گروه داشت همچنین یکی از نمادهای تاثیرگذار بر شاخص بود .

ملایری مدیر سهام شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: در شرایط تحریم فعالان این حوزه ناچار به پرداخت هزینه های بیشتر برای جا به جایی کالاها به خارج و داخل کشور هستند که در صورت انجام توافق نهایی و لغو تحریم های این حوزه قطعاً شرکت ها ی فعال در این صنعت با روند سودآوری همراه می شوند اما در حالت بدبینانه و اینکه هیچگونه توافقی انجام نشود تأثیر چندانی بر روند سودآوری آنها نخواهد داشت و به روزهای رکود باز نمی گردد در حال حاضر که هنوز توافقی انجام نشده و در تحریم به سر می بریم عملیات شرکت سودآور بوده و انتظار نمی رود در صورت عدم توافق اوضاع از این بدتر شود.

در گروه بانکی شاهد معاملاتی مثبت در اکثر نمادها بودیم بطوریکه نماد سمایه با صف خرید بسته شد .

در خبری داشتیم که رییس کل بانک مرکزی از یکسان سازی نرخ ارز در کشور به فاصله 5 تا 6 ماه پس از عملی شدن تفاهم هسته ای خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، شوراي پول و اعتبار با هدف کنترل و محدود کردن سرمايه‌گذاري مؤسسات اعتباري در دارايي‌هاي ثابت مشهود و نامشهود و هدايت آن‌ها به ايفاي هر چه مؤثرتر نقش واسطه‌گري وجوه، «دستورالعمل نحوه محاسبه نسبت خالص دارايي‌هاي ثابت مؤسسات اعتباري» را مورد بازنگري و اصلاح قرار داد .در این راستا موسسات مکلف شدند، فرم محاسبه نسبت خالص دارايي‌هاي ثابت را به صورت ماهانه تهیه و به صورت برخط، در اختیار بانک مرکزی قرار دهند .

بانک دی که امروز منفی معامله شد با حجم معامله 9 میلیونی همراه بود همچنین در مورد این نماد ، به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، داشتیم که احمد شفیع زاده در جمع خبرنگاران از دریافت مجوزهای مراحل اول و دوم ارزی بانک دی خبر داد و اظهار داشت: علاوه بر بازگشایی سوئیفت بانک دی در روزهای آتی، در حال دریافت مرحله سوم مجوز ارزی نیز هستیم ضمن آنکه با تکمیل حلقه فعالیت های ارزی در بانک دی، صرافی این بانک نیز تا دو ماه آینده افتتاح می شود .

در گروه محصولات شیمایی اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند و نمادهای شلعاب ، شپمچا ، شسینا ، شپارس با صف فروش بسته شدند .  

به گزارش خبرگزاری مهر ، عربستان سعودی در جدیدترین برنامه خود با تعریف یک طرح رویا پردازانه قصد دارد تا مانع جذب سرمایه گذاران خارجی و بین‌المللی در طرح‌های طلایی صنایع پتروشیمی ایران پس از لغو تحریم‌ها شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب