حذف یا تغییر دستورهای خرید و فروش سهام پس از پایان معاملات تخلف محسوب می شود

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای مهم بورس

معاملات امروز در حالی پایان یافت که پس از پایان ساعات معاملاتی در برخی نمادها دستورهای خرید و فروش سهام بر مبنای قیمت های روز شنبه وارد سامانه معاملات شده و این احتمال وجود دارد که طی آن روز این دستورها پیش از شروع معاملات از سامانه حذف شود.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، به نظر می رسد این اقدام که پس از پایان معاملات صورت گرفته به این دلیل است که هر اتفاقی در جهت مثبت و یا منفی طی سه روز آتی که بازار بسته است، در مذاکرات روی دهد این گروه از سرمایه گذاران بتوانند در ابتدای صف های احتمالی روز شنبه باشند. حال آنکه چنین اقدامی نه تنها می تواند به بازار ظاهری گمراه کنند القا کند، بلکه در صورت حذف و یا اصلاح می تواند تخلف نیز محسوب شود.

در همین ارتباط علی صحرایی، ناظر بازار بورس در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: در حال حاضر در صدد بررسی این دستور های خرید و فروش هستیم که حتی برخی کدهای معاملاتی به صورت همزمان دستور خرید و فروش یک سهم را صادر کرده اند که بالاخره بایستی در یکی از این دستورهای خرید یا فروش خود متعهد باشند.

وی ادامه داد: چنانچه این اردرها طی معاملات روز شنبه چه در جهت حذف، کاهش قیمت و یا حجم سفارش و هر اقدامی از این قبیل که مدل آن با ظاهری قانونی برای فرار از قانون استفاده شود، تغییر یابد می تواند تخلف باشد. بطوریکه بورس محتوی آن را در تصمیم گیری در نظر می گیرد، اما شکل آن مهم نیست، بلکه رجحان محتوی بر شکل مهم است.

این مقام مسئول تأکید کرد: البته در حال حاضر نمی توان پیرامون این اقدام اظهار نظر دقیقی داشت؛ چراکه باید سایز و حجم این کار اعم از اینکه سهامدار خرد در این امر حضور داشته یا سهامداران عمده و اینکه حجم و ابعاد آن به چه میزان بوده، باید مورد بررسی قرار گیرد. پس از آن از طریق پیغامی اعلام خواهد شد که اگر این دستورها طی روز شنبه حذف شود یا اینکه اقداماتی که بالاتر به آن اشاره شد، صورت گیرد، مشمول برخوردهای قانونی و انضباطی خواهد بود.

صحرایی تأکید کرد: طبق مقررات هر اقدامی که گمراه کننده و بدون پشتوانه باشد یا ظاهری گمراه کننده را به سرمایه گذاران القا کند، تخلف محسوب شده و طبق مقررات انظباطی با متخلفان برخورد خواهد شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب