پس از توافق هسته‌ای کدام صنایع برای سرمایه‌گذاری مناسب‌اند؟

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
پس از توافق کدام صنایع برای سرمایه‌گذاری مناسب‌اند؟

حذف تعرفه‌ها به خصوص در زمانی که زمزمه‌های لغو تحریم‌ها و احتمال رقابتی شدن بازار ایران مطرح است به صورت ناگهانی و با سرعت بالا آسیب‌رسان بوده و  ممکن نیست. هر اقدامی در این زمینه باید تدریجی و گام به گام و روی حساب انجام شود. برای حرکت اقتصاد ایران به سمت بازار رقابتی و تعدیل نرخ تعرفه‌ها نقش اساسی برای دولت تعریف می‌شود. دولت باید هوشمندانه و به مرور زمان قوانین مربوط به صادرات و واردات و اعمال نظام تعرفه‌ای در کشور را اصلاح کند.

قوانین باید به گونه‌ای شود که در تجار، بازرگانان و تولیدکنندگان ما انگیزه به وجود آورد. در مرحله اول باید تمرکز دولت بر روند فعالیت تولیدکنندگان و واردکنندگان باشد. دولت باید سریعاً از دادن ارز ارزان برای واردات جلوگیری کند.

از نظر من این دو مورد کلید حل مشکلات در روند تجاری کشور است. ما به هیچ عنوان نباید ارز ارزان در اختیار واردکنندگانی قرار دهیم که کالاهای غیراساسی به کشور وارد می‌کنند. یکسری کالاهای استراتژیک و اساسی برای صنایع‌مان در کشور لازم داریم که برای واردات آنها، آن هم در شرایط خاص باید ارز ارزان داده شود.

اختصاص ارز به این صورت هم باید تحت شرایط خاص انجام گیرد تا این صنایع بتوانند با تامین کالاهای استراتژیک خود صنعت ما در ایران را راه بیندازند. من به هیچ عنوان موافق نیستم که دولت ارز ارزان برای واردات انواع و اقسام کالاهای غیراساسی اختصاص دهد؛ از یخچال و تلویزیون بگیرید تا کالاهای بی‌دوام و خوراکی و… به نظر من باید موضوع تعدیل کردن تعرفه برای واردات و اختصاص ارز به واردکننده را به صورت همزمان آزاد کرد.

یعنی نه مشکلی برای واردات کالا پیش روی واردکننده قرار گیرد و نه صنایع داخلی را تحت پوشش ویژه‌ای قرار داده و به آنها ارز ارزان برای واردات کالاهایی غیراستراتژیک داد. اگر غیر از این باشد رقابت لازم در صنایع ما به وجود نمی‌آید و آنها هرگز کیفیت تولیدات خود را بالا نمی‌برند.

پس بنابراین هم تعرفه‌ها باید آزاد باشد و هم ارز ارزان اختصاص نیابد. نه ارزی به آنها بدهیم و نه بی‌دلیل تعرفه بگذاریم که رقابت از بین برود. نظیر آنچه در پوشاک ما وجود دارد. تعرفه بالا وضع شده ولی عملاً این موضوع کمکی به واحدهای تولیدی ما نکرده و صرفاً قاچاق این کالا افزایش پیدا کرده است.

از سوی دیگر در مورد نقش دولت در تجارت خارجی باید اشاره کرد، منافع ملی است که دولت مسوولیت حفظ و هموارسازی و رفع موانع آنها را بر عهده دارد. نوع ارتباط و بهبود روابط با کشورها به لحاظ سیاسی، فرهنگی و امثال آن کمک به ایجاد فضایی می‌کند که تولیدکنندگان ما بتوانند در آن فضا با بازارهای خارجی آشنا شوند و کالایشان را به آنها عرضه کنند. بنابراین قطعاً به لحاظ سیاسی تا جایی که به منافع ملی و استراتژیک ما لطمه نزند، دولت باید سیاستی را در پیش بگیرد که راه برای ورود تجار به بازارهای جهانی هموار شود. من فکر می‌کنم حداقل در این دو سال گذشته به همین سمت و سو حرکت شده است.

در مورد تولید کالاهای صادرات‌محور هم باید تاکید کنم که این موضوع را باید صرفاً بر عهده بخش خصوصی قرار داد و دولت کاملاً خود را از این جریان دور کند. اینکه بخش خصوصی بیاید به دولت بگوید به ما کمک کنید تا ما بتوانیم کالاهایی را صادر کنیم که قابل رقابت باشد یا درخواست کند که فضایی ایجاد شود تا بتواند وارد بازارهای خارجی شود، بسیار غیرمنطقی است و دولت نباید به این درخواست‌ها پاسخ دهد.

 بخش خصوصی زمانی که فضایی برای فعالیت آزاد و بازاری رقابتی در اختیار داشته باشد خودبه‌خود وارد پروسه‌ای می‌شود که در آن فضا کالایی را با هدف صادرات و رقابت در بازارهای جهانی تولید کند. بنابراین تنها کاری که دولت در این زمینه می‌تواند انجام دهد این است که درهای کشور را به روی ورود کالاها نبندد و اجازه دهد تولیدکنندگان در بازار رقابتی خود را تقویت کنند.

زمانی که می‌گوییم ورود کالاها بدون تخصیص ارز یعنی ما هیچ رقم ارز به واردکنندگان ندهیم به جز آن کالاهایی که عرض کردم. اما از طرف دیگر هم اگر کسی می‌خواهد کالایی را وارد کند خودش باید منابع لازم برای واردات را تامین کند و این باعث می‌شود که تولیدکنندگان ما با بازاری روبه‌رو شوند که در آن ملزم به بالا بردن کیفیت کالاهای خود شوند.

این پروسه اگر ادامه پیدا کند، من پتانسیلی در تولیدکنندگان ایرانی می‌بینم که خودبه‌خود وارد صنایعی شوند که بتوانند در آنها رقابت کنند و کالاهایی تولید کنند که بتوانند آنها را در بازارهای جهانی بفروشند. نیازی نیست که ما مدام از دولت بخواهیم که یک سیاست حمایت صادراتی داشته باشد. سیاست حمایت صادرات برای زمانی است که صنعت‌مان قابل رقابت است.

تولید دارد به اندازه کافی تقاضا را تامین می‌کند و مازاد بر تقاضای داخلی داریم و صنایع و کالاهایی را تولید می‌کنیم که از نظر تجاری در آنها ارجحیت‌هایی داریم. وقتی به این مرحله رسیدیم خب بعد از آن به صورت خیلی جزیی و تحت شرایط و قوانینی که در WTO مشخص می‌کند دولت می‌تواند حمایت‌هایی را از صادرکنندگان انجام دهد. اما این برای زمانی است که ما به شرایط فوق رسیده باشیم اما هنوز صنایع ما صنایعی هستند که اکثراً قابل رقابت نیستند و نمی‌توانند با کالاها و صنایع خارجی رقابت کنند.

بنابراین صنایع قبل از اینکه خودشان را بسازند نباید دست به دامن دولت شوند. خودروسازی ما را ببینید. صنعتی است که در آن کالاهای تولید‌شده حتی در داخل کشور هم نمی‌تواند با کالاهای خارجی رقابت کند. اگر این صنعت از دولت بخواهد که به آنها کمک کند تا بتوانند صادر کنند، این اصلاً معنایی ندارد. به نظر من بهترین کاری که باید دولت انجام دهد این است که دخالت در تولید را از جانب خود به حداقل برساند و فضای رقابتی را برای تولیدکنندگان به وجود بیاورد.

بر اساس تحقیقات انجام‌شده ما در صنایع الکترونیک، در صنایع ساختمانی، در صنایع پتروشیمی، تا حدی در صنعت نساجی، در نرم‌افزار و انواع خدمات نرم‌افزاری توانایی بسیار بالایی داریم. بنابراین الان این روزها اصولاً با توجه به اینکه صنعت خدمات (Service Industry)، بخش عمده‌ای از فعالیت‌های اقتصادی را حرکت می‌دهد، با دانشی که نیروی انسانی ما دارند قطعاً توانایی‌های بالایی داریم.

وسایل پزشکی، انواع و اقسام وسایل آزمایشگاهی و… با توجه به امکانات، توانایی و دانشی که در این زمینه داریم، هم جزو مزیت‌های اقتصاد ایران است و فقط لازمه آن ایجاد فضای رقابتی است. ایجاد فضای رقابتی متکی به این است که از یک طرف به بهانه حمایت سوبسید و ارز ارزان داده نشود و از طرف دیگر هم در سیاست‌های تعرفه‌ای و حتی وضع عوارض صادراتی با برنامه‌ریزی دقیق‌تر و هوشمندانه‌تری عمل شود.

اخبار مهم بورس

بازار سرمایه پس از مذاکرات به کدام سمت می‌رود؟

در حالی که بازار بورس در روزهای اخیر تحت تاثیر مذاکرات هسته ای قرار گرفته است کارشناسان می گویند 3 سناریو پیش روی بازار بورس پس از مذاکرات هسته ای است.

به گزارش بورسینس به نقل از نامه نیوز، از ابتدای ماه جاری تا کنون بازار بورس تحت تاثیر مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 قرار گرفته و معاملات در بازار تحت تاثیر مذاکرات قرار گرفته و سهام داران در انتظار مشخص شدن نتیجه مذاکرات هسته هستند.

در حالی بازار بورس از ابتدای تیرماه در فضای انتظاری قرار گرفته است شاخص کل بورس تحت تاثیر این فضا از 64 هزار و 276 واحد به 64 هزار و 864 واحد رسیده است. البته این رشد شاخص در زمان انجام مذاکرات گذشته ایران و گروه 1+5 نیز مشاهده شده بود. اما پس از مذاکرات به واسطه تمدید آن و ادامه دار بودن فضای انتظاری شاخص بورس در مسیر نزولی قرار گرفت.

اما در حالی که بازار بورس در روزهای اخیر تحت تاثیر مذاکرات هسته ای قرار گرفته است کارشناسان 3 سناریوی پیش روی بازار بورس پس از مذاکرات هسته ای را بررسی کردند.

نخستین سناریو مربوط به توافق هسته ای میان ایران و گروه 1+5 است. در صورتی که این سناریو محقق شود این انتظار وجود دارد نقدینگی در بازار افزایش یابد و این موضوع رشد بالای حجم معاملات و افزایش سطوح قیمتی و P/E بازار را به همراه دارد. کارشناسان اقتصادی معتقدند در این شرایط پس از بازدهی حدود 20 درصد شاهد افزایش عرضه ها، رسیدن به سطوح مقاومت و جدا شدن مسیر سهام صنایع و شرکت هایی که برداشته شدن تحریم ها اثر مستقیم بر سود آوری آنها دارد، خواهیم بود.

به اعتقاد کارشناسان پس از این موضوع بازار با رشد شرکت هایی مواجه خواهد شد که با لغو تحریم های اقتصادی سود خواهند برد. در مجموع بازار سرمایه در این سناریو با ورود نقدینگی وشکل گیری رونق همراه خواهد بود.

سناریوی دوم مربوط به تمدید مذاکرات هسته ای همچون دوره های گذشته مذاکرات است. در صورتی که این سناریو محقق شود انتظار خروج نقدینگی مبتنی بر انتظارات بدبینانه از بازار وجود دارد. به اعتقاد کارشناسان در صورتی که این سناریو محقق شود قیمت سهام شرکت ها به اندازه رشد در روزهای اخیر کاهش خواهد یافت. این موضوع می تواند با به تعادل رو به منفی رسیدن بازار در سطوح قیمتی حدود 10درصد پایین تر از سطوح قیمت فعلی برسد.

کارشناسان اقتصادی معتقدند این سناریو پیش از این در بازار بورس تجربه شده است و در صورتی که این سناریو مجددا تکرار شود می توان انتظار رکود و بازار رو به منفی را پس از رسیدن به تعادل بازار داشت.

سناریوی سوم مربوط به شکست مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه 1+5 است. کارشناسان اقتصادی معتقدند این سناریو بسیار بدبینانه است و با توجه به مسیر طی شده هسته ای بعید به نظر می رسد چنین سناریویی عملیاتی شود. اما در صورت شکل گیری این سناریو، شوک منفی و تشکیل صفهای فروش هیجانی در روزهای ابتدایی شکل خواهد گرفت. این موضوع انتظار به تعادل رسیدن بازار در سطوح قیمتی حدود 20درصد پایین تر از سطوح قیمت فعلی و شکل گیری رکود گسترده و خروج نقدینگی از بازار سرمایه را در پی خواهد داشت.

3 سناریوی مذکور در شرایطی مطرح می شود که کارشناسان اقتصادی در توصیه های متعدد به سهامداران تاکید کرده اند که باید از رفتار هیجانی پرهیز کرد.

علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در این زمینه با اشاره به پرهیز از رفتار هیجانی در بورس گفت: در حالی بازار سرمایه نسبت به برخی خبرها حساسیت بیشتری نشان می‌ دهد که در این میان با توجه به اینکه بخش عمده فعالان در بازار اشخاص حقیقی و سهام داران خرد بوده و اطلاعات اقتصادی کافی ندارند، بیشتر با این خبرها هیجانی شده و دچار رفتار نادرستی در معاملات روزمره نشان می دهند.

وی با بیان اینکه سهامداران خرد باید کمتر تحت تاثیر اخباری که به طور روزمره منتشر می‌ شود قرار بگیرند، تاکید کرد: بر این اساس باید این افراد فعال در بازار، از مشاوره اشخاص حرفه‌ ای و به خصوص شرکت‌ های بورسی استفاده کرده و رفتار خود را با عوامل روانی تنظیم نکنند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: بهترین صنایع برای سرمایه گذاری در بورس, صنایع پربازده بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب