اقبال سهامداران نسبت به سرمایه گذاری در بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس و سهام

فعالان بازار سرمایه در حالی طی هفته گذشته لحظه به لحظه آخرین اخبار منتشر شده در خصوص مذاکرات سیاسی ایران با گروه 1+5 در وین رادنبال می کردند که در پی انتشار خبرهای خوب پیرامون این نشست، انتظار و امیدواری برای گشایش روابط بین المللی و وضعیت اقتصادی کشور هرچه بیشتر شد و سهامداران بار دیگر نسبت به سرمایه گذاری در بورس اقبال نشان دادند. به گونه ای که در ادامه این روند، معاملات پنج روز هفته گذشته در مسیری مثبت انجام شد.

در همین ارتباط، یک کارشناس ارشد بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: عکس العمل سهامداران طی هفته گذشته طبیعی و منطقی به نظر می رسد. به گونه ای که از یک سو خریداران برای خرید سهام مصّر بودند و از سوی دیگر فروشندگان به تقاضاهای موجود پاسخ دادند که این امر موجب روان شدن معاملات گردید و رشد شاخص کل نشان از ارزنده بودن سهام شرکت ها داشت.

محمدعلی احمدزاد اصل افزود: انتظار می رود تا این روند صعودی پس از توافق نهایی نیز ادامه دار باشد که البته کوتاه مدت خواهد بود تا شرایط مناسبی برا یبهبود کلیت اقتصاد کشور فراهم شود و بازار سرمایه نیز در سایه رشد اقتصادی و سودآوری صنایع و بخش های مختلف در مسیر بهبود حرکت کند.

علاوه بر این، در صورتی که نگرانی ها برای رفع تحریم های اعمالی و اجرای توافق نامه برطرف شود، بسترهای مناسب برای جذب نقدینگی و رونق اقتصادی ایجاد می شود.

وی همچنین در خصوص رفتار سهامداران حقوقی ها طی معاملات هفته گذشته گفت: اگرچه شرایط پیش آمده فرصت مناسبی برای سهامداران عمده و حقوقی جهت فروش سهام و کسب نقدینگی به شمار می رفت، اما با این حال رفتار این گروه از سهامداران و نحوه عرضه سهام توسط آنها منطقی بود و حداقل در برخی از نمادها برای سهامداران حقیقی ایجاد نگرانی نکرد.

البته باید به این نکته نیز توجه داشت که حقوقی های بازار سرمایه می بایست به تعهدات شان نسبت به زیر مجموعه های خود عمل کنند و سرمایه لازم برای اجرای طرح های توسعه ای در دست اجرا را تأمین نمایند.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه افزود: با توجه به همه موارد عنوان شده به نظر می رسد رفتار حقوقی ها طی هفته گذشته به گونه ای بوده که هم به تقاضای سرمایه گذاران برای خرید سهام پاسخ گفتند و هم نقدینگی مورد نیاز خود را تأمین کردند که این امر به متعادل شدن روند معاملات کمک شایان توجهی نمود و انتظار می رود این رفتار پس از توافق نهایی نیز از سوی سهامداران حقوقی مشاهده شود.

احمدزاد اصل در خاتمه به روند شاخص کل نیز اشاره کرد و ابراز داشت: شاخص کل طی این مدت بیانگر رشد واقعی ارزش سهام شرکت ها بوده و دستکاری نشده بود و از این رو به نظر می رسد می توان به روند نماگر بازار سرمایه اتکا کرد چرا که در شرایط فعلی بیانگر پتانسیل های موجود در شرکت های فعال در بورس است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب