مهم‌ترین اخبار و رویدادهای بورس شنبه 20 تیرماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 56 واحد صعود کرد و به رقم 66،817 واحد رسید. فارس با 57 واحد بیشترین تاثیر مثبت و شبندر با 40 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 115.9 میلیارد تومان رسید که وبصادر با 8.8 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس 5 واحد رشد کرد و به رقم 793 واحد رسید . مارون بیشترین تاثیر مثبت و ذوب بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 87.4 میلیارد تومان رسید که ذوب با 3 میلیارد تومان داری بیشترین ارزش معامله بود.

دلار و سکه

در بازار امروز دلار به قیمت 3260 تومان معامله شد و سکه با افزایش قیمت همراه شد و به قیمت 877 هزار تومان رسید .

مهم ترین اخبار سیاسی

مذاکرات هسته‌ای از وقت اضافه گذشته است. آمریکا و اتحادیه اروپا تعلیق تحریم‌های ایران را بر اساس توافق موقت ژنو تا پایان روز دوشنبه تمدید کرده‌اند؛ نشانه‌ای که از احتمال ادامه مذاکرات تا 48 ساعت آینده خبر می‌دهد. گزارش‌ها از تلاش دو طرف برای گرفتن امتیازات حداکثری از طرف مقابل حکایت دارد؛ موضوعی که پیشرفت مذاکرات را کند کرده است. اخبار رسیده از کاخ کوبورگ شهر وین نشان می‌دهد آمریکا پس از ویدئوکنفرانس محرمانه جان کری، وزیر خارجه ایالات‌متحده با باراک اوباما، رئیس‌جمهوری این کشور از مواضع خود که در بیانیه لوزان سوئیس هم به آن متعهد شده‌ بودند عقب‌نشینی کرده است.

این در شرایطی است که پیش‌تر، نشانه‌ها حاکی از رسیدن دو طرف به یک توافق تاریخی بود، اما به نظر می‌رسد آنچه باعث ایجاد گره در مذاکرات در ساعات پایانی شده است، اختلاف بر سر تحریم تسلیحاتی و موشکی ایران است که طرف مقابل حاضر به برداشتن آن نیست. گره خوردن مذاکرات باعث شد قیمت نفت نیز تحت تاثیر قرار بگیرد. بهای نفت که با خوش‌بینی به مذاکرات هسته‌ای در روز 17 تیر با افت 13 درصدی نسبت به 9 تیرماه (زمان تمدید مذاکرات اخیر ) مواجه شده بود طی دو روز گذشته با افزایش 3 درصدی روبه‌رو شد و تا 53 دلار بالا رفت .

در همین رابطه ، وزیر خارجه آلمان ابراز امیدواری کرد ایران و ۱+۵ بتوانند تا روز دوشنبه در مذاکرات شهر وین که بر اثر درخواست‌های زیاده‌خواهانه واشنگتن به بن‌بست کشانده شده به توافق نهایی دست پیدا کنند . به نقل از «اسپوتنیک»، اشتاین‌مایر در پاسخ به سوال خبرنگار ریانووستی درباره احتمال حصول توافق تا روز دوشنبه گفت: «امیدوارم که چنین بشود. همه ما امیدوار هستیم .»مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 قرار بود تا 30 ژوئن به نتیجه برسد اما هیأت‌های دیپلماتیک دو طرف پس از ناکامی در رفع اختلافات ابتدا گفت‌وگوها را تا 7 جولای و سپس تا 10 جولای تمدید کردند. این رایزنی‌ها، روز جمعه برای بار سوم تا روز 13 جولای، روز دوشنبه تمدید شد .

یک دیپلمات ایرانی از پیشرفت مذاکرات هسته ای خبر داد .این دیپلمات ایرانی در گفتگو با خبرنگار اعزامی «انتخاب» به وین، گفت: از روز گذشته، در مذاکرات هسته ای پیشرفت حاصل و جو مثبت شده است .پس از نشست های روز گذشته وزرای خارجه ایران و آمریکا، جان کری اعلام کرد که مذاکرات او با ظریف سازنده بود .با این اوصاف، جو مذاکرات نسبت به چندین روز گذشته، مثبت شده و طرفین در حال حل و فصل مسائل باقی مانده هستند .

همچنین، تحلیلگر کانال دوم تلویزیون رژیم صهیونیستی می‌گوید به دنبال امتیازات گسترده آمریکا و صرفنظر کردن آن از درخواست بازرسی‌های فوری از ایران، توافق هسته‌ای اوایل این هفته امضا خواهد شد . در حالی که توافق هسته‌ای به دنبال زیاده‌خواهی‌های طرف غربی به ویژه آمریکایی همچنان با موانعی روبرو است، یک تحلیلگر صهیونیستی می‌گوید به دنبال دادن امتیازات گسترده واشنگتن به تهران، توافق نهایی هفته جاری امضا می‌شود .به نوشته پایگاه «تایمز اسرائیل»، تحلیلگر صهیونیست افزود که آمریکایی‌ها «طی دو تا سه هفته جاری تقریبا در همه جنبه‌های کلیدی مورد بحث در مذاکرات، به یک سلسله‌ از تسلیم‌ها تن داده است ».

مهم ترین اخبار اقتصادی

پنج اقتصاددان برجسته به صدراعظم آلمان اخطار داده‌اند: «تاریخ، عملکرد این هفته شما را به خاطر خواهد سپرد ». به گزارش شرق، در این نامه آمده است: سیاست ریاضت اقتصادی بی‌پایان در اروپا که به مردم یونان تحمیل شده نتیجه‌ای در بر نداشته است . اکنون مردم یونان با صدای بلند اعلام کرده‌اند که دیگر بس است .بخش اعظم مردم جهان می‌دانند که شرایط اتحادیه اروپا، اقتصاد یونان را در هم شکسته، سبب بروز بیکاری فراگیر شده، نظام بانکی را ورشکست و بحران بدهی خارجی را وخیم‌تر کرده است به نحوی که میزان بدهی خارجی به میزان غیرقابل بازپرداخت ١٧٥‌ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور رسیده است.

اقتصاد یونان در هم شکسته و درآمد‌های مالیاتی به‌شدت کاهش یافته، تولید و اشتغال در رکود فرورفته و بنگاه‌ها با مشکل کمبود سرمایه دست‌به‌گریبانند .آثار بحران اقتصادی بر زندگی مردم بسیار نگران‌کننده است: ٤٠‌ درصد از کودکان در فقر زندگی می‌کنند؛ مرگ‌ومیر نوزادان به‌شدت افزایش یافته و بیکاری جوانان به حدود ٥٠‌ درصد رسیده است. فساد، فرار مالیاتی و تقلب در صورت‌حساب‌های مالی در دولت‌های سابق یونان مشکل بدهی‌های خارجی را به وجود آورده است؛ اما مردم یونان باید با تحمل آنچه که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان سیاست‌های ریاضت اقتصادی می‌نامد، هزینه عملکرد غلط دولت پیشین را بپردازند- حقوق کارکنان دولت کاهش یافته، هزینه‌های دولت کم شده، از حقوق بازنشستگان کسر شده، بسیاری از بنگاه‌های دولتی خصوصی شده و بخشی از مقررات محدود‌کننده حذف شده و نرخ مالیات افزایش یافته است .

فعالان بازار سرمایه در انتظار اقدامات عملی برای رونق بورس هستند و اقداماتی از جمله نامه اخیر رئیس جمهور به معاون اول در ارتباط با بورس را در حد اقدامات دلگرم کننده برای بازار سرمایه می‌دانند .این بار دولت تدبیر و امید درصدد است تا برای رونق بخشیدن به اقتصاد از طریق بازار سرمایه عمل کند و بورس کشور را رونق بخشد. این موضوع در نامه چند روز پیش رئیس جمهور به معاون اول مورد تاکید قرار گرفته، این در حالی است که تاکنون برنامه های دولت برای بهبود بازار سرمایه بی نتیجه مانده و وعده وعیدها به ثمر نرسیده است .

اما این بار توسعه بازار سرمایه مدنظر دولت قرار گرفته است و می خواهد از طریق بازار سرمایه در چارچوب اقتصادمقاومتی به بورس رونق دهد و برای تامین مالی و خروج از تنگنای مالی به بازار سرمایه هجوم آورده است در حالی که تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند بورس هنوز به وضعیتی باثبات نرسیده است تا بتواند در کنار بازار پولی کشور به رونق اقتصادی کمک کند .رئیس جمهور در نامه خود به معاون اول که بورسی ها آن را از منظر خود بسیار مهم قلمداد می کنند و می گویند که طی سال‌های اخیر این اولین بار است که چنین دستور صریحی از سوی بالاترین مقام اجرایی کشور برای توجه بیشتر به بورس صادر شده، آمده است که «برنامه جامع اصلاح نظام بانکی و توسعه بازار اولیه سرمایه باید تدوین شود .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در بازار امروز که با تمدید مذاکرات با جوی نسبتا منفی شروع به کار کرد، در ساعت اولیه بازار  به تدریج شاهد کاهش عرضه ها و بازگشت روند مثبت به اکثر نمادها بودیم. در گروه خودرو و ساخت قطعات، خپارس با رشد 3.5 درصدی همراه بود و به قیمت 109 تومان رسید و با معامله 58.42 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد. خودرو در محدوده صفر تابلو معامله شد. خساپا و خزامیا نیز در محدوده منفی به کار خود پایان دادند. قطعه سازان از وضعیت مناسب تری برخوردار بودند؛ ختراک، خکار و خکمک از جمله نمادهای صف خرید گروه بودند.

خریخت در اصلاحیه بودجه 94 سود هر سهم سال مالی 93 را با 2 درصد کاهش 298 ریال اعلام کرد؛ سود هر سهم سال مالی 94 نیز با اعمال افزایش سرمایه 700 درصدی 47 ریال اعلام شد.

در حالی که بسیاری بر این عقیده‌اند قیمت خودرو در صورت توفیق مذاکرات هسته‌یی کاهش خواهد یافت، یک کارشناس اقتصادی پیش‌بینی کرد که هر چند نتیجه مذاکرات ایران و کشورهای 5+1 تاثیر بسیار زیادی روی شرایط اقتصادی کشور خواهد داشت اما این مذاکرات چه به توافق منتهی بشود و چه نشود، قیمت بسیاری از محصولات از جمله خودرو افزایش خواهد یافت . فرشاد طالبی در گفت‌وگو با ایسنا گفت:  آنچه قیمت هر محصول از جمله خودرو را تعیین می کند عوامل موثر بر قیمت تمام شده است که مرور تفکیک شده این عوامل نشان می دهد در سال جاری هزینه منابع انسانی، نرخ حمل و نقل، قیمت مواد اولیه و حامل‌های سوخت افزایش 10 تا 40درصدی داشته‌اند .

وی افزود: کاملا طبیعی و قابل پیش‌بینی است که با افزایش عوامل و فاکتورهای موجود در فرمول شورای رقابت، خودروسازان درخواست افزایش 20 تا 30درصدی محصولات خود را به این شورا ارائه کنند و شورا نیز نمی‌تواند فرمول خود را نقض کند یا نادیده بگیرد . این کارشناس اقتصادی در خصوص تاثیر نتایج مذاکرات بر قیمت خودرو نیز گفت: در صورتی که مذاکرات به نتیجه نرسد و توافق صورت نگیرد، علاوه بر ادامه روند قبلی، تاثیرات واقعی و روانی منفی بر بازار و اقتصاد ایران شامل تغییرات نرخ ارز و صنعت خودرو نیز می‌شود و افزایش قیمت محصولات این صنعت تا 30درصد نیز دور از ذهن نیست .

در گروه نفتی و پالایشی، ونفت، شاوان و شسپا نمادهای مثبت گروه بودند که در این بین شاوان در قیمت 11677 ریال صف خرید بود. شنفت نیز به صف خرید رسید و حدود 600 هزار سهم در این نماد معامله شد. سایر نمادهای گروه اغلب در بازه های منفی معامله شدند. ونفت و شبندر با معامله بیش از 5 میلیون سهم پرحجم ترین نمادهای گروه بودند. معاملات منفی شبندر بیشترین تاثیر منفی را در شاخص داشتند.

 در برقی ها، تمامی نمادهای گروه به جز بالبر در محدوده مثبت معامله شدند. بترانس در ساعت اولیه بازار در قیمت 7564 ریال صف خرید شد و در پایان در قیمت 755 تومان به کار خود پایان داد؛ حدود 8 میلیون سهم در این نماد معامله شد که 74 درصد عرضه ها توسط سهامداران حقوقی انجام شد. بکام نیز با بیش از 4 میلیون صف خرید همراه بود.

در گروه حمل و نقلی شاهد معاملات مثبت در اکثر نمادها بودیم و نمادهای حپترو ، حفارس با صف خرید بسته شدند .

حکشتی که در بازار امروز 5,5 میلیون سهم معامله شد بیشترین حجم معامله را در این گروه دارا بود همچنین در مورد این سهم شنیدیم که این سهم در پی انعقاد چند قرارداد بزرگ با شرکت های بزرگ کشتیرانی برای ایجاد خط جدید کانتینری در خلیج فارس میباشد.

در گروه بانکی اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند بانک صادرات با بیش از 86 میلیون سهم بیشترین حجم معامله را در این گروه دارا بود .

در مورد بانک دی شنیدیم که این سهم وارد بازار سوییفت شد و در حال تدارک برای ایجاد چند شعبه خارجی در کشورهای سوییس و بلاروس و قبرس است.

با اعلام اجرای طرح ساماندهی و اصلاح نظام بانکی توسط دولت و ورود ضربتی مجلس شورای اسلامی به اصلاح قانون بانکداری، زنگ اصلاح نظام بانکی به صدا درآمد .

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات مثبتی در اکثر نمادها بودیم بطوریکه نماهای شیراز ، زاگرس با صف خرید بسته شدند و نمادهای شپارس ، شفارا با صف فروش بسته شدند .

بحث خروج معاملات محصولات پتروشیمی از بورس کالای ایران در هفته‌های اخیر در حالی مطرح شده است که ستاد تنظیم بازار و ستاد هدفمندی یارانه ها متشکل از مسوولان عالی رتبه اقتصادی و حوزه پتروشیمی کشور، با این تصمیم به طور جدی مخالفت کرده‌اند؛ اما برخی شواهد و اخبار حاکی از آن است که همچنان تحرکاتی در این زمینه با وجود مخالفت قاطع بدنه دولت در جریان است.

در خبری نیز داشتیم که مجتمع های پتروشیمی کشور تا پایان سال ٩٦ به سیستم آنلاین مانیتورینگ پسابهای صنعتی و پایش آنلاین آلاینده ها مجهز می شوند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب