مهم‌ترین اخبار و رویدادهای بورس یکشنبه 21 تیرماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس تهران

به گزارش سایت بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 828 واحد صعود کرد و به رقم 67،646 واحد رسید . فارس با 72 واحد و شبندر با 65 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 191.2 میلیارد تومان رسید که وبصادر با 11.7 میلیارد تومان داری بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 7 واحد صعود کرد و به رقم 800 واحد رسید . مارون بیشترین تاثیر منفی و زاگرس بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 110.6 میلیارد تومان رسید که بانک دی با 4.2 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

مهم ترین اخبار سیاسی

پس از دو روز فضاي تنش‌آلود و نا‌اميد‌‌كننده، اخبار رسيده از هتل كوبورگ وين حكايت از بازگشت خوش‌بيني به فضاي مذاكرات دارد. در حالي كه پس از ويدئو كنفرانس محرمانه باراك اوباما، رئيس‌جمهوري ايالات‌متحده با جان كري، وزير خارجه اين كشور، به‌نظر مي‌رسيد واشنگتن از مواضع و تعهدات پيشين خود عقب‌نشيني کرده و مذاكرات را تا مرز شكست پيش برده‌است، اما جو مذاكرات از جمعه شب و با ابراز خشنودی طرفین از نتیجه آخرین گفت‌وگوها، تغيير كرد و مثبت شد. پس از آن جاش ارنست، سخنگوي كاخ سفيد هم در سخناني تاكيد كرد كه طرفين مذاكرات هيچ‌گاه تا اين حد به يك توافق نزديك نبوده‌اند. اين در شرايطي است كه ديروز همه وزراي خارجه كشورهاي 1+5 به جز وزير خارجه چين راهی وین شدند تا از نزديك در جريان روند مذاكرات باشند.

فدريكا موگريني، هماهنگ‌كننده سياست خارجي اتحاديه اروپا هم سفر خود به سربرنيتسا را لغو كرد و در وين ماند. فرانك والتر اشتاين ماير، وزير خارجه آلمان هم سفر مهم و تاريخي خود به كوبا را به تعويق انداخت و در كوبورگ ماند. موضوعي كه مي‌تواند نشانه‌اي از نزديك بودن يك توافق باشد. همزمان يك ديپلمات ايراني كه نخواست نامش فاش شود هم گفت كه «جو مذاكرات مثبت شده و ان‌شاءالله در مسير توافق هستيم .»

باوجود تمدید چند باره مذاکره همچنان درخصوص پایان این گفت‌وگوها اما و اگر وجود دارد. همزمان با آنکه برخی منابع نزدیک به مذاکرات اعلام کرده‌اند که مذاکرات بیشتر از دوشنبه به طول نمی‌انجامد، براساس تحلیل‌های رسانه‌ای در صورتی که مذاکرات به هر دلیل تا دوشنبه به نتیجه نرسد احتمال تمدید آن تا اوایل سپتامبر پیش‌بینی می‌شود، در عین حال به نظر نمی‌آید کسی در وین به تمدید فکر کند. البته همزمان خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی به نقل از دیپلمات‌ها درباره مذاکرات هسته‌ای وین نوشت که مشخص نیست مذاکره‌کنندگان قادر به نیل به توافق تا ضرب‌الاجل روز دوشنبه باشند .

ایران در مذاکرات هسته‌ای خود را محدود به زمان نمی‌کند و با وجودی که مدت زمان تعیین شده در آخرین دور مذاکرات با ایران 3 بار به تمدید شده است اما دولت ایران در مذاکرات خود را به زمان مشخصی محدود نمی‌کند .به گزارش فارس نشریه آلمانی اشپیگل در مطلبی درباره گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران به نقل از منابع خبری این وجهه از رویکرد ایران در مذاکرات را برجسته کرده است. مذاکرات میان ایران و گروه 1+5 قرار بود تا 30 ژوئن (۹ تیر ) پایان یابد اما به دلیل حل نشدن پاره‌ای از اختلافات مذاکرات همچنان تمدید شده است. قرار است اوایل وقت دوشنبه تصمیم‌گیری در این مورد نهایی شود. اما تیم ایرانی به وضوح اعلام کرده‌ است که محدود به زمان عمل نمی‌کند .

خبرگزاری چینی شینهوا چین به نقل از یک منبع دیپلماتیک نوشت: نظرات همه طرف های مذاکره کننده درباره دستیابی به توافق نزدیک تر شده و انتظار می رود توافقی نهایی امروز (یکشنبه) بدست آید . این خبرگزاری به نقل از منبعی که خواست نامش فاش نشود، افزود: اختلافات در حال کاهش است و مرحله نهایی مذاکرات فرا رسیده و فقط چند موضوع باقی مانده است .

به گزارش ایرنا وی افزود: حصول توافق در روز یکشنبه امکان پذیر است اما همه چیز به نشست های آتی بستگی دارد . شینهوا گزارش داد: پس از دو هفته چانه زنی سیاسی در هتل کوبورک، ایران و 1+5 به توافقی نزدیک می شوند که به یک دهه اختلاف دو طرف پایان خواهد داد و طرف ها در این زمینه توافق دارند که تاکنون هرگز تا این اندازه به توافق جامع نزدیک نبوده اند .

مهم ترین اخبار اقتصادی

رییس سازمان بورس در آستانه حصول توافق هسته ای در مذاکرات ایران با گروه 1+5 در جلسه ای که طی اولین روز کاری هفته جاری با حضور نهادهای حقوقی و بزرگان بازار سرمایه برگزار شد، به بررسی مشکلات بورس و راهکارهای موجود برای رفع آنها پرداخت. در این جلسه مدیران بزرگترین شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ هایی همچون سرمایه گذاری غدیر، سرمایه گذاری بانک ملی، شستا، صندوق بازنشستگی نفت، بانک های ملی، پاسارگاد، ملت، تجارت، مهر اقتصاد، دبیر کانون کارگزاران ، مدیران عامل شرکت های کارگزاری نهایت نگر و مفید نیز در کنار مدیران و معاونان ارشد سازمان بورس، و مدیران عامل شرکت های بورس و فرا بورس حضور داشتند.

در صحبت ها و نقطه نظراتی که در جمع این مدیران و کارشناسان ارشد بازار سرمایه مطرح شد، این اتفاق نظر وجود داشت که طبق شواهد و قرائن موجود چنانچه اتفاق منفی خاصی در روند مذاکرات هسته ای رخ ندهد، دستیابی به توافق هسته ای تا روز دوشنبه هفته جاری امکان پذیر است که در این صورت بازار سرمایه و بورس می تواند تأثیر مثبت محسوسی از آن بپذیرد.

طی این جلسه محمد فطانت رییس سازمان بورس مهمترین نکته موجود برای اینکه بازار سهام بتواند پس از رسیدن به توافق نهایی پر نشاط بوده و رونق روز افزونی داشته باشد را عدم عرضه سنگین سهام توسط حقوقی ها عنوان کرد. چرا که بی شک عرضه های سنگینی که از جانب سهامداران عمده و حقوقی صورت می پذیرد، می تواند پول های جدید سرازیر شده به سمت بورس را فراری دهد. بطوریکه وی تأکید کرد که نباید بازار سرمایه را فدای تأمین نقدینگی نکنیم.
 
معاون وزیر اقتصاد با اعلام نهایی شدن پیش نویس لایحه اصلاح نظام بانکی از ارایه این لایحه مهم به هیات وزیران در آینده ایی نزدیک خبر داد .محمد پاریزی از نهایی شدن پیش نویس لایحه اصلاح نظام بانکی کشور خبر داد و گفت : لایحه نظام بانکی با همکاری بانک مرکزی و وزارت اقتصاد تدوین شده و بزودی به هیات وزیران ارائه می شود .

معاون بانک، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصادبا اشاره به دستور اخیر رئیس جمهور برای اصلاح نظام بانکی و تقویت بازار سرمایه، گفت: لایحه نظام بانکی دو بخش اصلی دارد که یکی مربوط به بانک مرکزی و بازنگری در ارکان نظام پولی کشور، جایگاه بانک مرکزی و نهاد سیاستگذار و نهاد نظارتی است .پاریزی ادامه داد: بخش دوم لایحه نیز به بازنگری و مهندسی مجدد عملیات بانکی شامل نحوه عقود، وام دهی، اعتبار دهی، بنگاهداری و سایر عملیات بانکداری است تا کارآیی نظام بانکی ارتقاء یابد . 

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات، که گروه برتر بازار امروز از نظر ارزش معاملات بود، نماد خپارس با بیش از 50 میلیون معامله همانند روزهای گذشته در صدر بیشترین حجم معاملات گروه قرار گرفت و با حدود 3 درصد رشد نسبت به قیمت پایانی روز گذشته به کار خود پایان داد.  امروز در این گروه خبهمن پس از برگزاری مجمع و تقسیم سود نقدی 50 تومانی با حدود 11 درصد رشد به تابلوی معاملات بازگشت.

آخرین وضعیت افزایش سرمایه ۹۷ درصدی این نماد توسط مدیرعامل شرکت اعلام رسمی شد و روز گذشته بر روی کدال قرار گرفت. محمدرضا سروش در این رابطه با ارسال نامه ایی به سازمان بورس عنوان داشت: گروه بهمن افزایش سرمایه 97 درصدی ( از 5070 به 10000 میلیارد ریال را در دستور کار خود قرار داده که به محض نهایی شدن گزارش و اخذ گزارش بازرس قانونی به سازمان بورس ارایه و روی کدال قرار خواهد گرفت .

مابقی نمادهای خودرویی نیز معاملات پرحجمی داشتند و در نهایت با قیمت پایانی معادل روز گذشته به کار خود پایان دادند. در نماد خزامیا 5 میلیون معامله بلوکی در بازار خرده فروشی بین دو سهامدار حقوقی انجام شد. در قطعه سازها نیز نمادهای خکمک، خمحور و خکار صف خریدهای گروه بودند. نماد خریخت نیز با حدود 50 درصد رشد در قیمت 184 تومان بازگشایی شد و حجم معاملاتش به 1.9 میلیون سهم رسید.

در گروه نفتی و پالایشی، شبندر که روز گذشته نماد منفی ساز شاخص بود امروز با معامله 5.5 میلیون سهم در قیمت های حداکثری 65 واحد رشد شاخص را بدنبال داشت. شپنا پرتقاضاترین نماد این گروه بود که حدود 14 میلیون سهم عمدتا توسط سهامداران حقیقی در این نماد جابجا شد و در آخر با صف خرید در قیمت 5848 ریال به کار خود پایان داد.

شاوان نیز که با صف خرید معاملات خود را آغاز کرده بود در ساعات پایانی بازار صف خود را عرضه کرد. شنفت که مدتها نماد پرعرضه گروه و بازار بود امروز برای سومین روز متوالی معاملات مثبت خود را دنبال کرد و تا آستانه صف خرید نیز پیش رفت. در مجمع شپاس نماد متوقف این گروه نیز روز گذشته 450 تومان سود نقدی تقسیم شد.

در اخبار این گروه خبری از پروژه بهینه سازی پالایشگاه لاوان داشتیم؛ طرح بهبود فرآیند و بهینه سازی ظرفیت این شرکت طبق برنامه قرار بود در سال 1390 به پایان برسد اما این طرح علی‌رغم وعده‌های متعدد بعد از گذشت حدود هشت سال هنوز به اتمام نرسیده است . افزایش ظرفیت و بهبود فرآیند پالایشگاه لاوان با هدف افزایش ظرفیت پالایش نفت خام از 30 هزار بشکه به 60 هزار بشکه در روز  در سال 1386 اجرایی شد. بر این اساس با اجرای این پروژه ها، تولید بنزین پالایش لاوان از 1.08 میلیون لیتر به 2.8 لیتر، گازوییل از 1.7 میلیون لیتر به 4 میلیون لیتر و گاز مایع از 30 تن به 200 تن در روز افزایش می یابد.

همچنین کیفیت فرآورده‌های تولیدی این پالایشگاه به یورو4 ارتقاء خواهد یافت . همچنین، با اجرای این طرح حجم تولید نفت کوره تولیدی پالایشگاه از 37 درصد خوراک تحویلی به 20 درصد کاهش می‌یابد؛ در واقع کاهش تولید فرآورده‌های سنگین مانند نفت کوره و افزایش تولید فرآورده‌های سبک با ارزش مانند گاز مایع، بنزین، سوخت جت و گازوییل، کاهش آلاینده‌های زیست محیطی و بهبود عملکرد اقتصادی شرکت و بهینه سازی مصرف انرژی از دیگر مزایای طرح است .

در برقی ها، بترانس دومین روز معاملات مثبت خود را پشت سر گذاشت و تا محدوده 4.5 درصد نیز رشد کرد، اما از همان ساعت اولیه بازار با افت قیمت همراه شد و در نهایت با حجم معامله 3.7 میلیونی و قیمت پایانی 7769 ریال به کار خود پایان داد. بالبر تنها نماد منفی گروه بود. شرکت آینده پویا که جز سهامداران عمده شرکت بود با فروش سهام خود در روز گذشته از لیست سهامداران عمده بترانس خارج شد

در فلزات اساسی، فنوال پس از حدود سه هفته معاملات منفی امروز برای سومین روز متوالی صف خرید بود و با جابجایی 19 میلیون سهم پرحجم ترین نماد گروه بود. ذوب امروز نیز معاملات منفی را پشت سر گذاشت و بیش از 11 میلیون سهم عمدتا توسط سهامداران حقیقی معامله شد. فپنتا، فولاژ و فباهنر با صف خرید به کار خود پایان دادند. نماد فنورد امروز جهت برگزاری مجمع عادی سالیانه متوقف شد.

در گروه حمل و نقلی بیشتر نمادها شاهد معاملات مثبت بودند بطوریکه نمادهای حتوکا ، حفارس با صف خرید بسته شدند حکشتی با بیش از 7 میلیون حجم بیشترین حجم معامله را در این گروه دارا بود .

بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ 1393/09/16  افزایش سرمایۀ توریل  از مبلغ 653,000 میلیون ریال به‌مبلغ 2,000,000 میلیون ریال ( از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ 1347000 میلیون ریال ، ) در تاریخ 1394/04/21 در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

در گروه بانکی اکثرا نمادها معاملات مثبتی را پیش رو داشتند بانک صادرات امروز توانست 114 میلیون سهم معامله شود که از پر حجم ترین نماد این گروه بود .

مدیرعامل سابق صندوق ضمانت صادرات می‌گوید: با تحریم‌ بانکی گاهی اوقات صادرکنندگان نتوانسته‌اند پول خود را از طرف خارجی دریافت کنند و صندوق خسارت را برعهده گرفته، اما حالا وقتش رسیده که صندوق‌ ضمانت سرمایه‌اش را افزایش دهد و به فاینانس‌های خارجی ورود کند.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند و نمادهای وپترو ، شیراز ، زاگرس با صف خرید بسته شدند . فارس که در معاملات امروز مثبت معامله شد توانست بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بگذارد .

نصرالله رضازاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با انتقاد از صحبت‌های وزیر صنعت مبنی بر فروش محصولات پتروشیمی خارج از بورس کالا، اظهارداشت: در سال گذشته برخلاف قانون 830 هزار تن مواد خارج از بورس کالا در بازار عرضه شد که این موضوع لطمه زیادی را به واحدهای تولیدی وارد کرد .وی با بیان اینکه مجوز فروش محصولات پتروشیمی خارج از بورس کالا خلاف مصوبات ستاد تنظیم بازار بوده و باید با آن برخورد جدی انجام شود، افزود: برخی با استناد به مصوبه 12 اسفند سال 93 اقدام به فروش محصولات خود خارج از بورس کالا می‌کنند که این امر به هیچ عنوان محکمه پسند نیست .

کرماشا در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 94/12/29 شرکت را مبلغ 848 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی بدون تغییر گزارش شده است شرکت در 3 ماهه نخست خود توانست به ازای هر سهمم 152 ریال سود کنار بگذارد و 18 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب