مهم‌ترین اخبار و رویدادهای بورس دوشنبه 22 تیرماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس؛ چشم به راه وین

به گزارش سایت بورسینس به نقل از پرشین تحلیل شاخص کل بورس 1548 واحد صعود کرد و به رقم 69،194 واحد رسید . تاپیکو با 117 واحد و اخابربا 107 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 297.5 میلیارد تومان رسید که وبملت با 20.5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 22 واحد رشد و به رقم 822 واحد رسید . مارون و میدکو بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 100 میلیارد تومان رسید پترول با 11.8 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

دلار و سکه

امروز در بازار سکه و دلار شاهد نوسانات زیادی بودیم . سکه در لحظه نگارش این گزارش به قیمت 873 هزار تومان رسید و دلار در محدوده 3228 تومان داد و ستد شد .

مهم ترین اخبار سیاسی

مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی در هتل «کوبورگ» وین لحظات آخر، حساس و نفس گیر خود را می گذراند. مردم ایران آماده دریافت خبر خوش و نهایی مذاکرات هستند و در نقطه مقابل نخست وزیر صهیونیست ها خشم گرفته و از تسلیم قدرت های جهانی در برابر اراده ایرانی ها سخن می گوید. این وضعیت، آشکارا و شفاف دستاوردها را عیان می سازد. تا اینجای کار یک خسته نباشید جانانه تقدیم به تیم هسته ای ایران. رضایت مردم، خشم صهیونیست ها، این دستاوردی بس عظیم و کافی است.

بقیه بماند برای روزهای آتی که مدیریت ایرانی در پسا تحریم و در پایان خوش مذاکرات دستاوردها و تبعات مثبت و ارزنده این ماراتن دو ساله – و شاید 13ساله- را گلچین خواهد کرد و کشور را به سوی عزت، آبادانی و اعتلای بیشتر پیش خواهد برد. گزارش ها از وین پایتخت اتریش حاکیست تیم های مذاکره کننده خواب را بر خود حرام کرده و سخت در حال مذاکره و مباحثه برای حل آخرین اختلافات بین خود هستند و بزودی پایان مذاکرات را اعلام خواهند کرد و چمدان به دست راهی پایتخت های خود خواهند شد.

امید داریم که تیم ایرانی با دستانی پر، لبانی خندان و قلوبی آرام و پر غرور به آغوش میهن باز می گردند. حسن روحانی رییس جمهوری، دیروز لبخند رضایت بر لب داشت و از تحقق وعده انتخاباتی خود در به پایان بردن پیروزمندانه بحران هسته ای سخن گفت. وی در ضیافت افطار تشکل های حوزه زنان و خانواده با یادآوری مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1+5 گفت: «خدا را شاکرم وعده ای که در دوران انتخابات به مردم برای حل معضل هسته ای دادم، تا بدین جا عملی شده است».
در خبری دیگر ، سید عباس عراقچی در گفتگو با شبکه خبر گفت: مذاکرات به لحطات نفس گیر آخر رسیده است. هنوز برخی مشکلات وجود دارد . عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشورمان ادامه داد: تا این مشکلات حل نشود نمی توان گفت به توافق رسیده ایم . وی در پاسخ به این سوال که امروز کار تمام می شود، اظهار داشت: قول حل موضوعات برای امشب یا فردا شب را نمی دهم

همچنین ، ظریف در دیدار با همتای چینی خود گفت: معتقدیم نباید مذاکرات تمدید شود،اما ما تا جاییکه می‌توانیم و لازم باشد کار را ادامه می‌دهیم. وزیران خارجه ایران و چین صبح روز دوشنبه در هتل کوبورگ در حالی دیدار کردند که مذاکرات به هفدهمین روز خود وارد شده است و هم چنان نیز ادامه دارد. مذاکرات در روزهای گذشته به طور فشرده و اغلب تا بامداد روز بعد ادامه داشته است ولی هنوز برخی مسایل مهم باقی مانده است و به گفته عراقچی تا این مسایل حل نشود نمی توان گفت که به توافق رسیده ایم.

مهم ترین اخبار اقتصادی

مقامات اتحادیه اروپا و منطقه یورو از حصول توافق با مقامات دولت یونان برای آغاز مذاکرات سومین بسته کمک مالی به این کشور خبر دادنددر پی اعلام این خبر، ارزش یورو واحد پول 19 کشور موسوم به منطقه یورو افزایش یافت. ارزش هر یورو در برابر هر دلار به 1.1154 رسید در حالیکه ارزش آن روز جمعه 1.1149 بوده است. هر چند انتظار می رود با توجه به آغاز بکار اخیر بازارهای بورس، ارزش یورو که در هفته های گذشته به دلیل تحولات یونان به شدت کاهش یافته بود، بیش از این نیز افزایش یابد.

توافق بین مقامات دولت یونان با مسئولان اتحادیه اروپا بعد از آن به دست می آید که سران بسیاری از کشورها نسبت به پیامدهای فاجعه بار خروج یونان از منطقه یورو هشدار دادند. حدود 70 درصد بستانکاران این کشور نهادهای بین المللی و یا کشورهای حوزه پولی یورو هستند، دراین میان صندوق بین المللی پول 32 میلیارد یورو، بانک مرکزی اروپا 27 میلیارد یورو، دولت های منطقه پولی یورو جمعا 53 میلیارد یورو و مکانیسم ثبات مالی اروپایی 141میلیارد و 800 میلیون یورو از یونان طلب دارند. یونان همچنین به اندازه 100 میلیارد یورو نیز اوراق قرضه در بازارهای جهانی فروخته است.

در گروه‌های بورسی مختلف چه خبر بود؟

در گروه نفتی و پالایشی، شپنا امروز نیز پرتقاضاترین نماد بورسی بود و حدود 73 درصد عرضه های این نماد توسط سهامداران حقوقی و 94 درصد خریدها توسط سهامداران حقیقی انجام شد. شبریز و شبندر نیز در این گروه صف خرید را تجربه کردند که شبندر در میانه بازار صف خود را عرضه کرد و در نهایت نیز با تشکیل صف خریدی بسیار کم حجم به کار خود پایان داد؛ شبندر با معامله 12.3 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد. در شپنا و ونفت نیز بیش از 8 میلیون سهم معامله شد. اما در میان معاملات مثبت این گروه، شاوان تنها نمادی بود که افت قیمت را شاهد بود که در نهایت موجب تشکیل صف فروش در این نماد شد؛ حجم معاملات 6.7 میلیونی این سهم نیز عمدتا توسط سهامداران حقیقی جابجا شد.

در گروه خودرو و ساخت قطعات، هم از نظر حجم معاملات و هم از نظر ارزش معاملات پس از گروه بانکی در رتبه دوم بازار امروز بود دو نماد خبهمن و خپارس در صدر تقاضای گروه بودند. معاملات خودرو که در محدوده مثبت با نوسان همراه بود از نیمه بازار وارد فاز منفی شد؛ خودرو با معامله بیش از 62 میلیون سهم امروز جای خپارس را بعنوان پرحجم ترین نماد گروه گرفت. خزامیا نیز دیگر نماد خودرویی بود که به محدوده های منفی رسید. سایر نمادهای خودرویی و قطعه سازها در محدوده مثبت و اغلب در آستانه بالا به معاملات خود پایان دادند. در این گروه شاهد توقف دو نماد خچرخش و خمحور با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم و نماد خکار جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه بودیم.

در خبرهای این گروه، عضو هیات تجدیدنظر شورای رقابت در گفتگو با ایرنا در خصوص قیمت گذاری خودرو گفت: قیمت خودرو باید توسط عرضه و تقاضا در بازار تعیین شود اما با توجه به اینکه در حال حاضر انحصار در این بازار وجود دارد و حدود 90 درصد بازار در اختیار دو تولید کننده است؛ نمی توان قیمت گذاری را به بازار واگذار کرد و بهتر است نهادی متولی قیمت گذاری خودرو باشد. با این وضعیت کیفیت خودرو و این وضعیت بهره وری که هزینه ها را به مصرف کننده منتقل می کنند باید در جهت حمایت از مصرف کننده، شورای رقابت متولی قیمت گذاری خودرو باشد.

در دیگر خبر نیز، عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در گفت و گو با بورس پرس در خصوص قیمت خودرو اظهار داشت: در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای برخی هزینه‌های اضافی صنعت خودرو که ناشی از خرید مواد اولیه و قطعات از واسطه‌ها و همچنین هزینه‌های اضافی نقل و انتقال پول است از بین خواهد رفت. وی با بیان اینکه با توافق هسته‌ای قیمت ارز نیز کاهش خواهد یافت، خاطرنشان کرد: بنابراین سه تا چهار ماه پس از توافق به دلیل از بین رفتن هزینه‌های اضافی تولید خودرو و افت نرخ ارز، شاهد کاهش پنج تا 10 درصدی قیمت خودروهای داخلی خواهیم بود.

در لیزینگی ها نیز تمامی نمادهای گروه در صف خرید یا آستانه بالا معامله شدند. ولساپا با بیش از 20 میلیون صف خرید بیشترین تقاضای گروه را داشت. و ایران و ولغدر نیز با معامله بیش از 7 میلیون سهم پس از حق تقدم ولصنم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

در فلزات اساسی، فنوال، فولاد و فلوله با کاهش قیمت همراه بودند. تقریبا مابقی نمادها معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند. نمادهای فسرب، میدکو، وتوکا و فباهنر از جمله نمادهای صف خرید گروه بودند. فزرین که پس از تصویب سود نقدی 50 تومانی با 22 درصد رشد در قیمت 2868 ریال بازگشایی شد با معامله حدود 150 هزار سهم به کار خود پایان داد.

مدیرعامل شرکت فلزات و مواد در مورد علت کاهش قیمت مس در چند وقت اخیر گفت: بازار مس در چند سال اخیر به دلیل به بهره‌برداری رسیدن معادن جدید و در طرف مقابل، کاهش رشد اقتصادی کشورهای مصرف‌کننده و عقب افتادن تقاضا از عرضه، در شرایط مازاد قرار گرفته که این مساله، به افت قیمت مس در دو سال اخیر منجر شده است. او در موارد تاثیرات مذاکرات لوزان و تاثیر آن روی قیمت مس گفت: قطعاً اگر ما به توافق برسیم قیمت‌ها تغییراتی خواهد داشت.

ولی به دلیل اینکه ایران بازیگر کوچکتری در بازار بین المللی مس است، تاثیر عرضه مس بلوکه شده در انبارهای داخل کشور به بازار جهانی، چندان زیاد نخواهد بود. به عبارتی دیگر، تاثیر این توافق در بازار مس به اندازه برخی بازارهای دیگر نظیر بازار نفت نخواهد بود.

ولی در مجموع، حتی اگر افت جزئی در قیمت مس ایجاد شود، کاهش ضرر ناشی از اجبارا ارزان فروشی و هزینه‌های مالی نقل و انتقال پول، صنعت مس کشور را منتفع خواهد کرد. وی در ادامه افزود: قیمت ها در شرایط کنونی، بسیار به متوسط قیمت تمام شده مس نزدیک هستند و به همین دلیل، انتظار نمی رود از این بیشتر شاهد افت قیمت‌ها باشیم. از همین رو اگر اتفاقات جدیدی تا پایان سال حادث نشود، قیمت مس به تدریج به حدود شش هزار و 200 تا 300 دلار بر تن افزایش خواهد یافت. ولی حتی با رشد پیش بینی شده نیز، دو تا سه سال آینده، سال های سختی برای بازار مس خواهد بود.

در گروه حمل و نقلی بجز نماد توریل و حسینا سایر نمادها با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند نماد حتوکا با بیش از 5 میلیون حجم معامله با صف خرید بسته شد.  نماد حسینا در پایان معاملات امروز جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام متوقف شد .

در گروه بانکی شاهد معاملات مثبت در تمامی نمادها بودیم البته بجز نمادهای وسینا ، وکار که منفی معامله شدند . نمادهای دی و وپست با صف خرید بسته شدند پست بانک توانست در بازار امروز بیش از 16 میلیون سهم معامله شود . بانک صادرات که بیش از 186 میلیون سهم معامله شد جزء پر حجم ترین نماد این گروه بود .

معاون مالی و سرمایه گذاری های بانک پارسیان از افزایش سرمایه 47 درصدی این بانک خبر داد.مهدی رضایی از افزایش سرمایه بانک پارسیان از 15،840 به 23،000 میلیارد ریال خبر داد وگفت: پس از تایید نهایی آن در مجمع فوق العاده تاریخ31 تیرماه، این افزایش سرمایه ازمحل تجدید ارزیابی دارایی ها با رعایت مراحل مقرراتی صورت می پذیرد

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند بطوریکه نمادهای پترول ، شپترو ، شیراز با صف خرید بسته شدند .

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنایع پتروشیمی در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: برای ارائه نرخ خوراک شرکت های پتروشیمی دولت باید طبق قانون و فرمول ارائه شده عمل کرده تا با قیمت مشخص شده جذب سرمایه و مشتری انجام شود و محصولات این شرکت ها نیز توان رقابت خود را در بازارهای بین المللی افزایش دهند.

احمد مهدوی در ادامه افزود: با توجه به فرمول 10 ساله برای نرخ خوراک پتروشیمی ها به نظر می رسد حداکثر بین 7 تا 8 سنت باشد که در این حالت شرکت هایی که در بودجه خود نرخی نزدیک به این مبلغ را برآورده کرده، تغییر چندانی نخواهند داشت اما برای آندسته از شرکت ها که نرخ های بالاتر دیده اند بسیار مفید بوده و تعدیل سود هر سهم از این بابت خواهند داشت.

در خبری به نقل از خبرگزاری مهر داشتیم که ، یک مقام مسئول در صنعت پتروشیمی با اشاره به تدوین برنامه ویژه به منظور صادرات محصولات پتروشیمی به آمریکا پس از لغو تحریم‌ها، از آغاز مذاکرات با اروپایی‌ها برای ازسرگیری صادرات پتروشیمی خبر داد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب