مهم‌ترین اخبار و رویدادهای بورس سه‌شنبه 23 تیرماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

به گزارش پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 239 واحد صعود کرد و به رقم 69،433 واحد رسید . نماد تاپیکو با 85 واحد و شپنا با 60 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 397.7 میلیارد تومان رسید ولساپا با 32.4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 3 واحد نزول کرد و به رقم 819 واحد رسید. زاگرس بیشترین تاثیر مثبت و مارون بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 640.5 میلیارد تومان رسید که اوراق مشارکت صخابر با 447.4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

مهم ترین اخبار سیاسی

بالاخره بعد از 12 سال مذاکره و تمدید های پی در پی و اخبار ضد و نقیضی  که در این باره شنیدیم امروز ایران با 1+5 به توافق رسید . متن توافق به شرح زیر می باشد.

امروز یک روز تاریخی است. برای ما افتخار بزرگی است که اعلام کنیم که به یک توافق درمورد موضوع برنامه هسته ای ایران دست یافته ایم .با شجاعت، اراده سیاسی، احترام متقابل و مدیریت عالی، ما آنچه را که دنیا بدان امید بسته بود به سرانجام رساندیم: یک تعهد مشترک به صلح، تلاش مشترک برای امن تر کردن دنیایمان. امروز همچنین یک روز تاریخی است، بدان جهت که ما در حال ساخت شرایط لازم برای اعتماد و ایجاد فصل جدیدی در روابطمان هستیم .

این دستاورد محصول یک تلاش جمعی است .هیچ کس تصور نمی کرد که این کار آسانی باشد. تصمیمات تاریخ ساز هرگز آسان نیستند. ولی به رغم همه فراز و فرودهای این مذاکرات و تمدیدهای مکرر، امید و اراده ما را قادر ساخت تا بر همه لحظات دشوار فائق آییم. ما همواره واقف بوده ایم که در قبال نسل حاضر و نسل های آینده مسئولیت داریم .

به یمن تعامل سازنده همه طرف ها، و تعهد و توانایی هیات هایمان، ما با موفقیت مذاکرات را به انجام رسانده و اختلافی را که بیش از 10 سال به درازا کشیده بود، حل و فصل کردیم .طی دهه گذشته، افراد بسیاری در پیشبرد این مذاکرات دشوار نقش داشته اند و ما از همه آنها تشکر می کنیم، همانطور که مایلیم از آژانس بین المللی انرژی اتمی برای نقش اساسی و همکاری نزدیک آن، و نیز از دولت اتریش برای حمایت و مهمان نوازی اش سپاسگزاری کنیم .

ما، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی و امنیتی و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، همراه با وزرای امور خارجه جمهوری خلق چین، فرانسه، آلمان، فدراسيون روسيه، انگليس و ايالات متحده آمریکا، پس از ماه ها کار فشرده در سطوح و اشکال مختلف، در اینجا در وین گرد هم آمدیم تا متن «برنامه جامع اقدام مشترک» را بر مبنای مولفه های اساسی که در تاریخ 13 فروردین ماه در لوزان سوئیس مورد موافقت واقع گردید، مذاکره کنیم .

امروز، ما متن نهایی «برنامه جامع اقدام مشترک» را مورد توافق قرار دادیم . گروه 1+5 و جمهوری اسلامی ایران از این «برنامه جامع اقدام مشترک» تاریخی که ماهیت منحصرا صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را تضمین کرده و نشانگر تغییر بنیادین در رویکرد آنها نسبت به این موضوع می باشد، استقبال می کنند. آنها انتظار دارند که اجرای کامل این برجام نقشی مثبت در صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی ایفا نماید. ایران مجددا تاکید می نمایدکه تحت هیچ شرایطی در پی سلاح های هسته ای، ساخت یا تحصیل آنها نخواهد بود .

برجام دربرگیرنده برنامه ‏ی بلندمدت ایران مشتمل بر محدودیت های توافق شده در مورد برنامه هسته ای ایران بوده، و لغو جامع همه تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد و نیز تحریم های چندجانبه و یکجانبه مرتبط با برنامه هسته ای ایران، شامل گام هایی برای دسترسی در زمینه های تجارت، فن آوری، تامین مالی و انرژی، را موجب خواهد شد .برنامه جامع اقدام مشترک، مشتمل بر یک متن اصلی و 5 پیوست فنی در مورد موضوعات هسته ای، تحریم ها، همکاری در زمینه انرژی هسته ای صلح آمیز، تاسیس کمیسیون مشترک، و برنامه اجرایی می باشد.

این اسناد با ذکر جزئیات و بسیار دقیق و پیچیده هستند بنابراین نمی توان خلاصه کاملی از آنها در اینجا ارائه کرد .متن کامل و پیوست های آن در دسترس عموم قرار خواهد گرفت و ظرف چندروز آینده توسط گروه 1+5 برای تایید توسط شورای امنیت به آن شورا تسلیم خواهد شد .ما می دانیم که این توافق مورد تدقیق و تامل ژرف قرار خواهد گرفت. اما آنچه که ما امروز اعلام می کنیم تنها یک توافق نیست، بلکه یک توافق خوب است. توافقی خوب برای همه طرف ها و برای کل جامعه بین الملل .

این توافق فرصت های جدیدی را خواهد گشود و گامی است رو به جلو برای پایان دادن به بحرانی که بیش از 10 سال به طول انجامیده است .ما متعهدیم تا اطمینان حاصل کنیم که با کمک آژانس بین المللی انرژی اتمی، این برنامه اقدام به طور کامل اجرا شود .این پایان مذاکرات ماست اما پایان کار مشترک ما نیست. ما همچنان این وظیفه خطیر را مشترکا دنبال خواهیم نمود و از جامعه بین المللی می خواهیم که از اجرای این تلاش تاریخی حمایت کند.

مهم ترین اخبار اقتصادی

با تعیین‌تکلیف مذاکرات هسته‌ای، اصلی‌ترین سوال، «بازتاب توافق در اقتصاد ایران» است. اطلاع از «زمان اجرایی شدن توافق و نحوه رفع محدودیت‌ها» مهم‌ترین عنصر برای ردیابی اثر توافق است، اما در فضایی که جزئیات توافق اعلام نشده، خروج از بلاتکلیفی را می‌توان آنی‌ترین اتفاق در دوران جدید دانست . انتظار می‌رود با خروج از بلاتکلیفی افق دید سرمایه‌گذاری و سیاست‌گذاری وسیع‌تر شود. گزارش‌ها نشان می‌دهد اثر کوتاه‌مدت رفع تحریم‌ها بیش از آنکه در بخش «دولت» و «بخش خصوصی» مشاهده شود، در روند بازارها ملموس خواهد بود.

درحوزه «دولت» نیز اثر توافق دوگانه پیش‌بینی می‌شود. گرچه برخی منابع دولت احتمال دارد در میان مدت آزاد شود، اما اثر کاهشی قیمت نفت در کوتاه‌مدت بر منابع دولت فشار وارد خواهد کرد. در بخش کسب‌وکار نیز حوزه مرتبط با تجارت خارجی زمان کمتری برای رونق در مقایسه با دیگر بخش‌ها نیاز دارد. در این بسته تحلیلی به اولویت‌های سیاست‌گذاری و چالش‌های اقتصادی در این دوره نیز پرداخته شده است .

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: ملت ایران طی چند سال اخیر شرایط سختی را تحت فشار رکود، تورم و بیکاری تحمل کردند اما اگر همین ایستادگی و مقاومت نبود، امروز در مذاکرات نمی‌توانستیم این چنین قاطع در برابر زیاده خواهی ها ایستادگی کنیم .وی گفت: همچنین اگر قدرت‌های جهانی به چشم خود شاهد نبود، مدیریت هوشمندانه اقتصادی دولت یازدهم در ۲ سال گذشته در زمینه کنترل رکود تورمی و مثبت شدن رشد اقتصادی نبودند، امروز به سادگی حاضر به عقب نشینی از مواضع خود نمی شدند .

طیب نیا تصریح کرد: شما خودتان شرایط امروز را با سه سال قبل مقایسه کنید، هر روز شاهد تلاطم در بازارهای مختلف بودیم، تورم از مرز ۴۰ درصد عبور کرده بود، رشد اقتصادی منهای شش درصد داشتیم و همچنین رشد منفی سرمایه گذاری همراه با نرخ فزاینده بیکاری که وضعیت شکننده ای در کشور ایجاد کرده بود، در این حال، دولت یازدهم موفق شد در عین پابرجا بودن تحریم ها و حتی کاهش شدید قیمت نفت، اقتصاد کشور را به ساحل ثبات و آرامش برساند .وی یادآور شد: اگر چه هنوز شرایط رکودی برطرف نشده و با وضعیت مطلوب، فاصله نسبتا زیادی داریم اما مقاومت ما و مدیریت تحریم‌ها به دشمنان فهماند که دیگر نمی توانند از طریق تحریم به اهداف خودشان برسند .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه نفتی و پالایشی، شپنا پس از عرضه صف خرید خود در دقایق اولیه بازار با افزایش قیمت همراه شد و دوباره تشکیل صف خرید داد. صف خرید شبندر نیز در همان لحظه شروع بازار عرضه شد و تا پایان بازار معاملات نوسانی را دنبال کرد؛ این نماد با معامله 11.5 میلیون سهم دومین نماد تاثیر گذار بر رشد شاخص بود. در معامله بلوکی این نماد نیز که در بازار خرده فروش انجام شد حدود 20 میلیون سهم بین دو سهامدار حقوقی جابجا شد. شاوان با فشار فروشی که از روز گذشته با آن مواجه شده بود امروز نیز در دقایق اولیه بازار به صف فروش رسید و پس از جمع شدن صف آن با قیمت پایانی 11.244 ریال در محدوده 4 درصد منفی و با حجم معاملات 4 میلیونی به کار خود پایان داد.

در جلسه معارفه ای که توسط کارگزاری بانک ملت و با حضور مدیران پالایشگاه تهران و دو نماینده از بورس انرژی برگزار شد، رییس بهره برداری پالایش نفت تهران در خصوص تولید محصولات گروه فرآورده های ویژه که قرار است به زودی در بورس انرژی عرضه شود، گفت: تولید محصولاتی مانند حلال ها، نفتا و انواع لوبکات در پالایش نفت تهران با هدف تولید با ارزش افزوده بالا صورت گرفته است . علیخانی همچنین با اشاره به برنامه تولید سه نوع حلال در این پالایشگاه گفت: شروع تولید حلال ها با حلال 402 خواهد بود و بسته به نیاز مشتریان، تولید حلال های 406 و 410 هم در دستور کار قرار خواهد گرفت .

در گروه خودرو و ساخت قطعات، خبهمن و خپارس در صدر تقاضای گروه بودند که با فشار فروشی که بر آنها وارد بود چندین بار صف خود را عرضه کردند. خاور پس از برگزاری مجمع و بدون تقسیم سود نقدی امروز به تابلوی معاملات بازگشت؛ این نماد که با خبر فروش 54% از سهام خود در شرکت لیزینگ خودرو غدیر و افزایش سرمایه مورد توجه بازار قرار گرفت با 11 درصد رشد و در قیمت 1020 بازگشایی شد و در نهایت در همین محدوده قیمتی و با حجم معاملات 88 میلیونی به کار خود پایان داد.

خاهن نیز با 8 درصد رشد بازگشایی شد و پس از معامله 3 میلیون سهم و با قیمت پایانی 198 تومان به کار خود خاتمه داد. ورنا امروز پرعرضه بود و تا آستانه صف فروش نیز پیش رفت. امروز همچنین شاهد توقف دو نماد خودرو و خلنت بودیم. بیشترین حجم معاملات این گروه نیز به ترتیب به دو نماد خپارس و خبهمن با 141.8 و 111.5 میلیون سهم اختصاص یافت.

در اخبار امروز این گروه، دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به زیان ده شدن تولید خودرو به دلیل عدم اقدام شورای رقابت در تعیین قیمت جدید خودرو ها اظهار کرد: در سال جاری تخصیص ارز مبادله‌ای برای واردات برخی از مواد اولیه وارداتی صنعت خودرو به‌ویژه فولاد متوقف شده و خودروسازان و قطعه‌سازان مجبور به استفاده از ارز آزاد هستند ضمن‌ آنکه تعرفه واردات مواد اولیه صنعت خودرو نیز از چهار الی شش درصد به 10 الی 15 درصد افزایش یافته است .

نرخ دلار مبادله‌ای نیز با رشد 15 درصدی در مقایسه با سال گذشته از 2540 تومان به 2943 تومان افزایش یافته است . وی با بیان اینکه در زمینه زیان‌ده شدن تولید خودرو نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت ارسال شده است، اظهار کرد: متاسفانه شورای رقابت به مصوبه خودش که همان تعیین دوره‌ای قیمت خودروها براساس تورم‌ فصلی و سالانه است نیز عمل نمی‌کند . رییس شورای رقابت اگر نمی‌تواند به وظیفه‌اش در این زمینه عمل کند بهتر است استعفا دهد .

در لیزینگی ها، ولساپا امروز نیز پرتقاضا ظاهر شد و با معامله بیش از 133 میلیون سهم و  با صف خرید 21 میلیونی معاملاتش پایان یافت. ولغدر تنها نماد منفی این گروه بود. همانطور که پیش از این گفتیم ایران خودرو دیزل با ارسال نامه ای به سازمان بورس واگذاری 54 درصد سهام ولغدر را رسما اعلام کرد تا از ترکیب سهامدار عمده این نماد خارج شود.

در فلزات اساسی شاهد معاملاتی پرحجم و منفی بودیم. فنوال که با بیش از 3 میلیون صف فروش همراه بود در نهایت با عرضه 13.4 میلیون سهم به کار خود پایان داد. در فملی حدود 7 میلیون سهم در کف قیمت معامله شد و سومین نماد منفی تاثیر گذار بر شاخص شد؛ این نماد در پایان بازار جهت برگزاری مجمع عادی سالیانه متوقف شد. فایرا نیز دیگر نماد متوقف شده این گروه در محدوده منفی معاملات نوسانی را پشت سر گذاشت. در این بین فولاژ تنها نماد صف خرید گروه بود.

فولاد نیوز از قول های مثبت وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص افزایش تعرفه ها خبر داد. درحال‌حاضر تعرفه محصولات فولادی تا ۲۰ درصد است و برخی از تولیدکنندگان پیشنهاد افزایش این رقم تا ۴۰ درصد را می دهند. به گفته دبیر انجمن فولاد با توجه به شرایط کشور باید  تا حد امکان از ورود محصولات سایر کشورها جلوگیری کرد تا بدین وسیله بتوان محصولات و تولیدات داخلی را مورد حمایت قرار داد که این مسئله نیازمند افزایش نظام تعرفه‌ای برای جلوگیری از واردات کالا است.

وی در ادامه افزود: مکاتبات متعددی برای بالا رفتن تعرفه واردات فولاد انجام شده و امید می‌رود در ۶ ماه نخست امسال افزایش تعرفه واردات فولاد را داشته باشیم . ایشان با بیان اینکه انجمن فولاد ۱۰۰ درصد با افزایش قیمت تعرفه واردات فولاد و محصولات فولادی موافق است و از این طرح استقبال می‌کند اما اینکه تعرفه تا چه میزان باشد باید مورد بررسی بیشتری قرار گیرد .

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اعلام خبر رفتن وزیر صنعت، معدن و تجارت به مجلس جهت پاسخگویی در خصوص مداخله دولت در قیمت گذاری سنگ آهن افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت تازگی ها در ابلاغیه ای برای سنگ آهن قیمت تعیین کرده، در حالی که اساسا قیمت گذاری وظیفه بازارها و مکانیزم عرضه و تقاضاست .

در گروه حمل و نقلی شاهد معاملات منفی در نمادهای حکشتی و توریل بودیم . نماد حتوکا که امروز مثبت معامله شد با صف خرید بسته شد .

در گروه بانکی بجز نماد وگردش ، وپست که مثبت معامله شدند سایر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند و نمادهای حکمت ، وسینا با صف فروش بسته شدند .

به گزارش خبرگزاری مهر، افشار فتح اللهی گفت: براساس ابلاغیه بانک مرکزی، واحدهای صنعتی که بدهی ارزی دارند، می‌توانند بدهی هایشان را به تاریخ روز گشایش ارز ، تسویه و تعیین تکلیف کنند. در این راستا، چنانچه ظرف مدت 3 ماه از تاریخ ابلاغ این دستوالعمل، واحدهای صنعتی به بانک‌های عامل مراجعه کنند، می‌توانند بدهی را به تاریخ روز گشایش ارز، تسویه و یا تعیین تکلیف کنند.

در گروه محصولات شیمیایی نمادها اکثرا معاملات مثبتی را پیش رو داشتند و نمادهای وپترو ، شیراز ، زاگرس با صف خرید بسته شدند .

به گزارش شانا؛ عملکرد بازرگانی مجتمع های صنعت پتروشیمی در خرداد ماه امسال نشان می دهد که مجموع فروش کل محصولات تولیدی نزدیک به ٢,٧ میلیون تن است که سهم فروش داخلی یک میلیون تن و سهم صادراتی نیز ١.٧ میلیون تن بوده است.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب