سرمایه گذاران بلاتکلیف منتظر ثبات تصمیم گیری ها

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

بلاتکلیفی سرمایه گذاران این روزها در روند معاملات بورس به وضوح قابل مشاهده است و علت آن را می توان عدم ارایه اطلاعات منتشر شده به صورت شفاف دانست.
دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: به نظر می رسد اطلاعاتی که در بازار منتشر می شود، از شفافیت لازم برخوردار نباشد و اینجاست که اعلام هر گونه شایعه و خبر تأیید نشده ای به بازار سرمایه و بورس آسیب می رساند.
بهروز خدارحمی افزود: مواردی همچون عدم مشخص شدن نرخ دقیق خوراک پتروشیمی ها و تغییر روزانه نرخ و اخبار تأیید نشده و شایعات، این روزها در بازار ، سرمایه گذاران را برای تصمیم گیری بلاتکلیف کرده است.
وی ادامه داد: در حال حاضر نگاه فعالان بورس بیشتر به نحوه تصمیم گیری ارکان کلان اقتصادی و سیاست گذاری ها معطوف شده و عدم اعلام رسمی استراتژی آنها موجب روندهای معکوس پس از دو یا سه روز معاملاتی گردیده است. بطوریکه به وضوح می توان مشاهده کرد که هیچ تحلیلی پشتوانه رفتار سرمایه گذاران نیست، بلکه روند معاملات بیشتر براساس شایعه و اخبار ضد و نقیض پیگیری می شود. برهمین اساس است که در پی انتشار هرگونه شایعه ای روند بازار در جهت مثبت و یا منفی تغییر می کند.
این کارشناس ارشد بازار سرمایه به تصمیمات اخیر شورای پول و اعتبار برای تعیین نرخ سود بانکی و ایجاد نگرانی هایی از این بابت برای بورس اشاره کرد و گفت: چنانچه تصمیمات این شورا و بانک مرکزی متناسب با شرایط حاکم بر بازار سرمایه نباشد، آثار سوئی را برای بورس در پی خواهد داشت. حال آنکه در شرایط فعلی که روابط بین المللی روبه بهبود نهاده، بازار نیاز به تداوم آرامش دارد که این هم بایستی از طریق ثبات در سیاست های بلندمدت به آن هدیه شود.
وی با بیان اینکه عملکرد شرکت ها در نیمه دوم سال بهتر از شش ماهه ابتدایی آن ارزیابی می شود، گفت: قیمت سهام طی نیمه نخست سال جاری براساس عملکرد شرکت ها تعیین نشد و با وجود پیش بینی مثبت بودن گزارش های نیمه دوم سال آنها در مقایسه با نیمه اول، به نظر می رسد روند افزایش شاخص ها و قیمت سهام ضعیف تر از شش ماهه ابتدایی سال باشد. بطوریکه به اعتقاد بنده در برخی سهام خوش پتانسیل به دلیل هجوم سرمایه های هنگفت به آنها، با بیش برآورد قیمت ها مواجه بودیم. از این رو انتظار می رود تعدیل هایی که در عملکرد میان دوره ای شرکت ها از بابت فضای کلان اقتصادی و متغیرهای مختلف اثرگذار بر بورس از جمله نرخ ارز اعمال شد و رشد قیمت سهام را موجب گردید، در نیمه دوم امسال بر روند قیمت ها در بازار بی تأثیر باشد.
خدارحمی در خاتمه سخنان خود تأکید کرد: بهتر است مسئولین در شرایط بهبود اقتصادی کسب و کار و مهمترین شاخص آن را که همانا پایداری تصمیمات و برقراری آرامش از طریق ثبات قیمت ها است، هرچه زودتر به بورس هدیه کنند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب