مهم‌ترین اخبار و رویدادهای بورس دوشنبه 29 تیرماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

به گزارش سایت بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 679 واحد نزول کرد و به رقم 68،148 واحد رسید. حکشتی با 104 واحد و شبندر با 86 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 426.5 میلیارد تومان رسید که وبصادر با 11.9 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 10 واحد افت کرد و به رقم 800 واحد رسید . شتران و زاگرس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 148.1 میلیارد تومان رسید.

 مهم ترین اخبار اقتصادی

بانک مرکزی در جریان نرخ‌گذاری ارزهای بانکی موجود در مرکز مبادلات ارزی کشور نرخ دلار بانکی را 2957 تومان تعیین کرد که با این نرخ فاصله دلار بانکی و آزاد به 283 تومان رسید. آخرین قیمت دلار تا پایان معاملات پنج شنبه هفته گذشته در بازار آزاد 3240 تومان ثبت شده است .بانک مرکزی در حالی نرخ دلار آمریکا را با 31 ریال رشد 29,570 ریال تعیین کرد که قیمت پوند انگلیس با 47 ریال افت 46,093 ریال و یورو با 184ریال ریزش 32,006 ریال تعیین شد .

رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان اینکه برنامه یکسان‌سازی نرخ ارز زمان لازم دارد، گفت : قیمت ارز تحت تأثیر خبر “توافق هسته‌ای” روند کاهشی خواهد داشت اما مجددا به وضعیت قبل از خود بازمی‌گردد و متعادل می‌شود .رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: برنامه یکسان سازی نرخ ارز زمان لازم دارد ولی پیش بینی من این است که ظرف ۸ تا ۱۰ ماه آینده این مساله عملیاتی و قیمت ارز تک نرخی خواهد شد .ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به کاهش قیمت ارز، برنامه دولت برای تک نرخی کردن آن چیست؟ اظهار کرد: امروز وضعیت ارز در شرایط متعادلی قرار دارد و به نظر نمی‌آید با توجه به مقدار ارزی که عرضه می‌شود، بازار ارز بخواهد شوک قابل توجهی داشته باشد .

دور نخست مذاکرات بیژن زنگنه و زیگمار گابریل که دیروز ( یکشنبه ٢٨ تیرماه) در راس هیئتی از مدیران و نمایندگان شرکت‌های معتبر این کشور وارد ایران شد، دقایقی پیش آغاز شد. این گفتگو در نخستین دور از دیدارهای چندجانبه این هیئت آلمانی با وزیر نفت ایران است .همزمان با سفر این هیئت تجاری، سیاسی، اقتصادی هماهنگی لازم با اتاق بازرگانی ایران، بخش خصوصی، بخش دولتی برای انجام مذاکرات سازنده انجام شده است و آنها قرار است علاوه بر وزیر نفت با وزیر امور خارجه، وزیر صنعت، معدن، تجارت، وزیر نیرو و اعضای اتاق بازرگانی ایران دیدار و گفتگو کنند .

و اما در مورد یونان، آتن هفته قبل بر سر طرح اصلاحات اقتصادی با وام دهندگان بین المللی به توافق رسید تا در مقابل کمک نقدی دریافت کند؛ توافقی که کمک کرد یونان از خروج از حوزه یورو بپرهیزد .به نقل از بی بی سی، اما هنوز چند محدودیت بر بانک ها باقی است و مردم یونان همچنین با افزایش بهای کالاها به دلیل مالیات ارزش افزوده روبرو هستند .همزمان آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان می گوید که او آماده بررسی دادن امتیازات بیشتر مالی به یونان در پی اجرای موثر تازه ترین اصلاحات اقتصادی است .

مهم ترین اخبار سیاسی

بدنبال اعلام جمع بندی مذاکرات هسته ای بین ایران و 1+5 در روز سه شنبه 23 تیر ماه ، شورای امنیت سازمان ملل در اقدامی فوری روز چهارشنبه 24 تیر ماه اقدام به توزیع پیش نویس قطعنامه شورای امنیت در میان اعضای این شورا کرد .نمایندگان پنج عضو دائم شورای امنیت شامل انگلیس، فرانسه، چین، امریکا و روسیه که از اعضای ثابت شرکت کننده در مذاکرات هسته ای بودند، در بعد از ظهر پنجشنبه 24 تیرماه جزییات فنی این توافق نامه را برای 10 عضو دیگر این شورا در سطح کارشناسان تشریح کردند .به گفته منابع آگاه، نماینده فرانسه در این جلسه خواستار تصویب هرچه سریع تر این قطعنامه در شورای امنیت و پیش از برنامه سفر لوران فابیوس وزیر خارجه این کشور به تهران بوده است .رسانه های فرانسوی هفته گذشته از برنامه سفر فابیوس به تهران در آینده نزدیک خبر دادند .

همچنین شنیدیم که ، وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا لحظاتی قبل توافق هسته ای کشورهای ۱+۵ با ایران را تصویب کردند . ، رویترز این خبر را به نقل از دیپلمات های حاضر در بروکسل مخابره کرده است . رویترز اشاره ای به جزئیات این خبر نکرده است . این اقدام در اصل پیامی برای کنگره آمریکا بوده و اولین نشانه رفع تحریم های بین المللی علیه ایران محسوب می شود . اتحادیه اروپا در حالی این توافق را تصویب کرد که قرار است امروز شورای امنیت سازمان ملل نیز اقدام به تصویب توافق هسته ای ایران کند . کنگره آمریکا نیز در مهلت ۹۰ روزه ای که دارد اقدام به باربینی و رای گیری در مورد این توافق خواهد کرد .

همچنین در خبری ، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی از حضور وزیر امور خارجه، رئیس سازمان انرژی اتمی و تیم مذاکره کننده هسته‌ای در جلسه روز سه‌شنبه مجلس خبر داد . عبدالرضا مصری اظهار کرد: قرار است آقایان ظریف، صالحی و اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای درباره توافق صورت گرفته بین ایران و گروه ۱+۵ در وین، به نمایندگان مجلس توضیحاتی ارائه کنند .

گروه های مختلف چه خبر بود؟

در بازار امروز که با جوی نسبتا منفی آغاز به کار کرد، در گروه خودرو و ساخت قطعات خپارس که مدتها لیدر بازار محسوب می شد، پرعرضه ترین نماد بورسی بازار امروز بود؛ خپارس که با بیش از 46 میلیون صف فروش معاملات خود را آغاز کرد تنها با معامله 2.5 میلیون سهم به کار خود پایان داد. خساپا با معامله 52 میلیون سهم که حدود 48 درصد خریدهای آن توسط سهامداران حقوقی انجام شد بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد.

حق تقدم خریخت تنها نماد مثبت گروه بود که با صف خرید به کار خود پایان داد. خاور نیز دیگر نماد پرعرضه گروه بود که حدود 13 میلیون سهم در آن معامله شد. امروز در این گروه شاهد بازگشایی نماد خزامیا و توقف دو نماد خساپا و خنصیر بودیم؛ خزامیا پس از برگزار مجمع و بدون تقسیم سود نقدی با 8.5 درصد کاهش و در قیمت 147 تومان بازگشایی شد.

در گروه نفتی و پالایشی نماد شبریز با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد. نماد شتران و حق تقدم آن نیز در ساعت پایان بازار با توجه به دریافت اطلاعات با اهمیت متوقف شدند؛ سایت خبری بورس پرس، علت توقف این دو نماد را ناشی از تعدیل مثبت قابل توجه و بیش از ۳۰ درصدی سود سال ۹۳ اعلام کرد. شپنا با معامله 15 میلیون سهم در قیمت های کف همچنان در صدر معاملات گروه قرار دارد. ونفت و شبندر نیز در پایان ساعت بازار جهت برگزاری مجمع عادی سالیانه متوقف شدند. شسپا نیز پس از برگزاری مجمع و تصویب سود نقدی 150 تومانی در قیمت 10.400 ریال به تابلوی معاملات بازگشت.

در گزارشات این گروه، شپنا گزارش 12 ماهه سال مالی 93 را منتشر کرد و طبق آن 687 ریال بابت هر سهم محقق ساخت که نسبت به آخرین پیش بینی شرکت (636 ریال) با تعدیل مثبت 8 درصدی همراه بود. عمده این تعدیل از محل سایر درآمدها و هزینه های غیر عملیاتی است؛ بر اساس گزارش مذکور مبلغ 390 میلیارد تومان درآمد غیرعملیاتی شناسایی شده در حالیکه در پیش بینی قبلی شرکت 12 میلیارد تومان هزینه غیرعملیاتی برای سال مالی 93 در نظر گرفته شده بود.

در گروه محصولات شیمیایی که بیشترین ارزش معاملات بازار امروز را داشت پترول پرحجم ترین نماد گروه بود؛ پترول که در محدوده 3 درصد مثبت معاملات خود را آغاز کرده بود در پایان بازار با معامله بیش از 17 میلیون سهم و در محدوده صفر تابلو به کار خود پایان داد؛ 56 درصد خریدهای این نماد توسط سهامداران حقیقی و حدود 44 درصد آن توسط سهامداران حقوقی انجام شد. پاکشو که در عملکرد 3 ماهه خود حدود 13 درصد از EPS پیش بینی شده سال مالی 94 را پوشش داد، معالات کم حجمش در محدوده صفر تابلو با نوسان همراه بود. پارسان نیز در گزارش 9 ماهه خود توانست بابت هر سهم مبلغ 485 ریال معادل 58 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد؛

شرکت در این گزارش اذعان کرده که گزارش مذکور بدون در نظر گرفتن درآمد حاصل از سرمایه گذاری در شرکتهای تابعه پالایش نفت شیراز و پالایش نفت تبریز، با توجه به عدم برگزاری مجمع شرکت های نام برده، ارائه شده است؛ حجم معاملات این نماد در محدوده منفی تنها به یک میلیون سهم رسید. شیراز و کرماشا دو نماد مثبت این گروه بودند که معاملات کم حجم هر دو نماد در محدوده صفر تابلو به اتمام رسید. تاپیکو نیز با معامله 5.8 میلیون سهم در بازه منفی سومین نماد منفی ساز شاخص امروز بود.

در این گروه، شاهد انتشار دو خبر متناقض در خصوص نرخ خوراک پتروشیمی ها بودیم؛ در خبر اول، یک مقام مسئول در وزارت نفت با بیان اینکه تدوین آیین‌نامه نرخ خوراک پتروشیمی ها در وزارت نفت نهایی شده و باید به تأیید وزارت صنعت و وزارت اقتصاد هم برسد، گفت: در وزارت نفت آیین‌نامه تخفیف را آماده کرده‌ایم، اما قیمت مبنا 13 سنت است و تغییر نمی‌کند. اما دقایقی بعد، دبیر انجمن پتروشیمی نسبت به این خبر و اعلام نرخ پایه ۱۳ سنتی واکنش نشان داد و این ارقام را نادرست خواند.

براساس گزارش بورس پرس، مهدوی در ادامه تاکید کرد: در خبر اعلامی قیمت پایه 13 سنت اعلام شده اما فرمولی که منتج به این اعلام این نرخ شده نامعلوم است. از سوی دیگر چرا 13 سنت؟ چرا به جای این رقم مثلا” 12.5 یا 13.5 سنت اعلام نشد؟ این ارقام و مواضع مستند نبوده و قابل اتکا نیست. بنابراین باید تا زمان نهایی شدن آیین نامه توسط سه وزارتخانه و سپس تصویب آن در دولت صبر کرد .

همچنین امروز خبر تعیین نرخ دلار مبادلاتی 2957 تومانی را از طرف بانک مرکزی شنیدیم؛ که این خبر نیز جدا از افزایش نرخ خوراک می تواند برای شرکتهای پتروشیمی تعدیل منفی را به همراه داشته باشد.

در گروه بیمه ای، نماد “ما” گه دوشنبه گذشته از فرابورس به بورس منتقل شد روند مثبت معاملاتش برای چهارمین روز متوالی ادامه داشت؛ این نماد که پس از چند بار عرضه صف خرید خود مجدد تشکیل صف داد و در ساعت پایانی بازار در قیمت 239 تومان به تعادل رسید؛ این نماد با معامله 15.8 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد.

طبق خبری در پایگاه خبری بورس پرس، مدیر سرمایه گذاری بیمه ما از افزایش سرمایه 150 درصدی این شرکت از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده خبر داد و گفت: یکی از مزیت های شرکت بیمه “ما”نسبت به رقبا  استفاده از ظرفیت های بانک ملت جهت ارائه محصولات از طریق میزهای بیمه در شعب این بانک  و بهره گیری از مشتریان این بانک جهت ارایه خدمات بیمه ای است. به طوریکه درحال حاضر میزهای بیمه ای مستقر در شعب بانک ملت سراسر کشور خدمات و فروش محصولات بیمه ای شرکت را ارائه می دهند . مابقی نمادهای گروه معاملات منفی و اغلب همراه با صف فروش را دنبال کردند.

گروه فلزات اساسی امروز نیز معاملات منفی را تجربه کرد؛ به جز نماد فروس که تنها نماد مثبت گروه بود و در آستانه بالا معاملات بسیار کم حجمی داشت. در نماد میدکو پرحجم ترین نماد گروه حدود 4 میلیون سهم معامله شد؛ در بازار خرده فروشی معامله بلوکی 13.5 میلیونی نیز بین دو سهامدار حقوقی در این نماد انجام شد. فنوال دیگر نماد این گروه نیز در گزارش 3 ماهه سال 94 مبلغ 4 ریال سود بابت هرسهم محقق کرد. این در حالی است که شرکت در پیش بینی جدید خود 28 ریال سود برای سال مالی 94 در نظر گرفته است.

در گروه بانکی شاهد معاملات قرمز رنگ در اکثر نمادها بودیم ولی در انتها با افزایش تقاضا همراه شدند و نمادها تا محدوده صفر تابلو رشد کردند. لازم به ذکر است که بیشتر نمادهای این گروه به علت برگزاری مجامع عمومی سالیانه در پایان معاملات امروز متوقف شدند. به نقل از روابط عمومی بانک تجارت، محمد ابراهیم مقدم با اشاره به اینکه بانک تجارت در طول 35 سال گذشته با اعطای صدها هزار میلیاردریال از منابع خود مسئولیت تامین مالی بسیاری از پروژه های بزرگ عمرانی در کشور نظیر طرح های راهسازی، پالایشگاه ها، صنایع پتروشیمی، مجتمع های فولاد، احداث سیلو و … را بر عهده داشته بر تداوم رویکرد این بانک در حمایت از بخش خصوصی تاکید کرد و افزود: یکی از ارکان مهم پیشرفت صنعتی کشور حمایت موثر از تولید ملی چه از جانب مصرف کنندگان و چه از جانب دستگاههای مرتبط با بخشهای تولید و بازرگانی در اقتصاد کشور است و زمانی که این مهم محقق شود حرکت واقعی اقتصاد کشور به سمت اقتصاد مقاومتی آغاز شده است.

مدیرعامل بانک تجارت حمایت از تولید در کشور را مستلزم افزایش سرعت گردش پول در بانکها دانست و یادآور شد: بسیار مهم است که بتوانیم منابع بانکها که در واقع همان سپرده های مردم است را به بهترین شکل و با بیشترین بازده به تولیدکنندگان واقعی برسانیم.گفتنی است مجمع عادی سالانه بانک تجارت روز سه‌شنبه 30 ام تیرماه برگزار می شود.

بانک صادرات که با سرمایه بیش از 5.7 هزار میلیارد تومانی بزرگترین بانک و شرکت حاضر در بازار سرمایه ایران ( از لحاظ سرمایه اسمی) بشمار می رود و وابستگی قابل توجهی به درآمد شعب خارج از کشور دارد، درباره توافق هسته ایی و اثر آن بر این بانک، بیانیه ایی صادر و اعلام کرد: این رویداد که نتیجه حمایت های مقام معظم رهبری، تلاش و کوشش جدی تیم مذاکره کننده و مقاومت مردم و بخش خصوصی است که برای جامعه شادی و نشاط و برای بخش های مختلف اقتصادی رونق را به همراه خواهد داشت و در بخش بانکی نتایجی همچون تسهیل در مبادلات کالا و ارز، تسریع در حمل و نقل کالا، کاهش ریسک اعتباری، کاهش هزینه ها و از همه مهمتر افزایش اعتبار بانک های ایرانی در مجامع بین المللی را به دنبال خواهد داشت

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب