ریشه‌یابی دلایل روند نزولی بورس پس از توافق

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

بر اساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، یکی از نکات جالب بازار سرمایه در شرایط فعلی سر در گمی اهالی تالار در ریشه یابی دلایل روند نزولی بورس پس از بزرگترین رخ داد 12 سال اخیر خود می باشد.

بورس سراسر قرمز مملو از اخبار مثبت را می توان عجیب ترین پدیده 10 سال اخیر دانست هر چند که بورس سراسر سبز پوش همراه با رشد قیمت های نجومی در کنار افزایش روزانه تحریم های اقتصادی در سال های 91 تا 92 برای خود پدیده ای قابل توجه بود.

بنا بر این گزارش، امروز هم مانند روز چهارشنبه اهالی تالار فرض هایی مبنی بر وجود دست های پشت پرده برای تخریب ارزش توافق هسته ای و یا عدم حمایت دولت و یا رضایت تیم اقتصادی از شرایط موجود به جهت عدم خروج پول از بانک و یا موارد دیگر را بهانه افت 679 واحدی شاخص کل می دانستند اما واقعیت اینست که اصلاً فرض را بر صحت همه مفروضات دلایل افت شاخص می گذاریم ولی از یک موضوع نمی توان به راحتی گذشت و آن نقش حقیقی ها در بازار سرمایه است.

در شرایط فعلی که حقیقی ها فروشنده هستند و اغلب حقوقی ها خریدارند، واقعاً اگر به توافق انجام گرفته و تأثیرات مثبت آن بر آینده بازار سرمایه امیدواریم چرا حقیقی ها از بورس کناره گیری می کنند؟

حتماً باید دولت وارد شود و به میزان قابل توجه نقدینگی وارد بازار سرمایه کند تا ما باور کنیم توافق شده؟

در اینکه همچنان برخی ریسک های داخلی و نیز آشکار نبودن سیاست دولت در خصوص بازار سرمایه مشخص نیست شکی وجود ندارد که البته تأکید وزارت نفت بر نرخ 13 سنتی خوراک پتروشیمی ها از این دست ریسک ها می باشد. اما آیا این موضوع برای تمامی گروه ها و صنایع بورسی صادق است؟

از سویی دیگر یک نکته را نیز نباید از یاد ببریم و آن جو بی اعتمادی و نا اطمینانی است که از سوی دولت به سرمایه گذاران بورس وارد شد، باید این را هم بپذیریم که دولت در جاییکه باید به حمایت از بورس می شتافت کم کاری و تأمل کرد و امروز که خود دولتمردان در انتظار ورود سرمایه گذاران حقیقی و پول های جدید در بازار سرمایه هستند، یاد و خاطرات گذشته اجازه حضور به این افراد در بورس را نمی دهد.

ولی به هر حال اگر تحلیل را اولویت اول سرمایه گذاری در نظر بگیریم، امروز روزی است که باید سرمایه گذاران وارد گود شوند، روزی است که اگر عطش سهام و سهامداران وجود داشت علی رغم همه عرضه ها اما بازهم باید نقدینگی با نگاه به آینده وارد بازار می شد.

اگر معتقد به ارزان بودن بازار هستیم باید حال و روز بورس خیلی بهتر از اینی بود که امروز نظاره کردیم.

بر این اساس، شاید لازم است برای بازار سرمایه هم مذاکره ای جداگانه برای دستیابی به یک توافق برگزار کنیم، مذاکره 1+1 با سهامداران و سرمایه گذاران به جهت دستیابی به یک توافق جامع بر سر ارزنده بودن بازار سرمایه. توافقی که در آن حقوقی های منفعل و دولتمردان خصوصاً وزارت خانه های اقتصادی تضمین بدهند که دیگر تجربه تلخ عرضه های آبشاری و تصمیمات دفعتی مغایر با سیاست حمایت از تولید داخل تکرار نخواهد شد و در مقابل سرمایه گذاران نیز قبول کنند که سرمایه خود را به جهت خرید سهام و مشارکت در چرخه اقتصادی کشور وارد بازار سرمایه کنند. شاید بورس در انتظار توافق حافظ است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب