افت معنادار قیمت تسه (اوراق تسهیلات مسکن)

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
bank loan

 قیمت اوراق تسهیلات مسکن که در پایان هفته گذشته در محدوده 74 هزار تومان معامله می‌شد، در هفته جاری روند نزولی خود را آغاز کرد و به محدوده 72 هزار تومان رسید.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار ایسنا، اوراق تسهیلات مسکن یا همان تسه که مدتی است در محدوده قیمتی 74 هزار تومان در حال حرکت بود، طی معاملات روز گذشته و امروز روند نزولی به خود گرفت و به محدوده ی 71 تا 72 هزار تومان بازگشت.به این ترتیب قیمت اوراق تسهیلات مسکن که در ابتدای سال تاکنون با تغییرات چندانی مواجه نشده و در محدوده 70 تا 80 هزار تومانی در حال حرکت است، در هفته جاری نسبت به هفته گذشته با افت 2 هزار تومانی مواجه شد و به 72 هزار تومان رسید.

کارشناسان معتقدند که ادامه رکود در بخش مسکن و رونق نیافتن این بازار علی رغم مذاکرات هسته ای، عاملی برای کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن بوده و توافق هسته ای در کنار افزایش پیدا نکردن وام مسکن می تواند قیمت این اوراق را دستخوش تغییر کند.

بر این اساس بررسی وضعیت اوراق “تسه” در فرابورس نشان میدهد که قیمت اوراق اردیبهشت 1394 از محدوده قیمتی 74 هزار تومان به نیمه 72 هزار تومان رسیده و سایر تسه ها نیز به همین محدوده بازگشته است به طوری که تسه اسفند ماه از 73 هزار و 700 تومان در هفته گذشته به 72 هزار و 300 تومان رسید و تسه های دی، آبان، مهر و شهریور در محدوده ی قیمتی 72 هزار و 500 تومان در حال معامله است؛ در این میان تسه‌های دور تر یعنی ماه های تیر، مرداد، اردیبهشت و فروردین به محدوده ی 71 هزار تومان رسیده است.

این در حالی است که با آغاز روند نزولی قیمت اوراق تسهیلات مسکن از روز گذشته، تقاضای فروش این اوراق نیز افزایش پیدا کرده و در مقابل تقاضای خرید، میل دارندگان این اوراق به فروش بیشتر شده است.

به گزارش ایسنا، قیمت اوراق تسهیلات مسکن در حالی بعد از توافق هسته ای با کاهش مواجه شده است که یک بار دیگر مسائل سیاسی در قیمت این اوراق تاثیر گذار بوده به طوری که در ابتدای سال و بعد از بیانیه لوزان قیمت این اوراق نزولی شد و از محدوده ی 80 هزار تومان فاصله گرفت.

میزان افزایش وام مسکن در جلسه 19 فروردین شورای پول و اعتبار قیمت این اوراق را تحت تاثیر قرار داد و مجددا آن را به سطح 80 هزار تومان برگرداند، اما با افزایش پیدا نکردن وام مسکن روند حرکتی آنها تغییر کرد، زیرا مهم‌ترین عامل تاثیر‌گذار بر قیمت ” تسه” ها، سیاست‌های دولت مبنی بر افزایش سقف تسهیلات مسکن و رونق بخش مسکن است.

اوراق تسهیلات مسکن اوراقی است که متقاضیان استفاده از انواع تسهیلات مسکن باید در ازای هر 500 هزار تومان، یک برگه حق تقدم تسهیلات مسکن خریداری کرده و به بانک مسکن ارائه کنند. یعنی برای دریافت وام 45 میلیونی مسکن باید 90 ورقه حق تقدم تسهیلات (با احتساب قیمت 72 هزار تومان برای هر ورقه) به مبلغ شش میلیون و 480 هزار تومان خریداری شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اوراق تسهیلات مسکن, تسه

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب