بررسی همه عواملی که در روند منفی بورس موثر بوده اند

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بزرگترین علامت سوال در بازار سرمایه

این روزها شاهد افت شاخص کل بورس بعد از اعلام توافق هسته ای و مشخص شدن نتیجه مذاکرات گروه 1+5 و ایران هستیم و این در حالی است که اغلب سهامداران و سرمایه گذاران انتظار رشد و شروع حرکت صعودی بازار را بعد از توافق داشتند .

یک کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز در همین ارتباط گفت: انتظار می رفت اعلام اخباری همچون تصویب قطعنامه و توافق هسته ای شوک هیجانی مثبت کوتاه مدتی به بازار وارد کند، اما این طور نبود و شاهد افت قیمت ها در بورس می باشیم در این رابطه باید گفت که من خوشبین به روند بلند مدت و آینده بازار هستم چرا که قطعاً وضعیت اقتصاد کشور با بهبود همراه و از التهاب و رکود شدید آن کاسته خواهد شد اما در کوتاه مدت به دو دلیل نمی توان انتظار روند صعودی را داشت .

ابوالحسن هاشمی در ادامه در رابطه با این دو عامل اظهار داشت: یکی از این عوامل به اصطلاح پیشخور شدن رشد قیمت اغلب سهام شرکت ها، قبل از اعلام نتیجه نهایی مذاکرات و دیگری عرضه سهام با حجم بالا از طرف برخی سهامداران می باشد .

وی افزود: بازار بورس کشور آنقدر بازیگر دارد که جمع رفتار سهامداران به کلیت بازار جهت می دهد و سهامداران خرد هم به دنبال آنها حرکت می کنند اما نکته مهم و قابل توجه اینجاست که اگر سهامداران خرد در مقابل این عرضه ها قرار بگیرند قطعاً می توانند، موفق عمل کنند اما مشکل اینجاست که در حال حاضر این بازیگران خرد بازار سرمایه نسبت به بهبود وضعیت اقتصادی کشور بی اعتماد شده اند .

این فعال بازار سرمایه در رابطه با بی اعتمادی سرمایه گذاران به بازار و اقتصاد کشور گفت: مجموعه تبلیغات، برداشت ها و تحلیل های منقدانه و متفاوت از تیم مذاکره کننده هسته ای باعث شده تا مردم نسبت به گذشته واقع بینانه تر عمل کنند، چرا که بعد از تفاهم لوزان خوشبینی ها بسیار بیشتر بود و این خوش بینی باعث تشکیل صفوف خرید طولانی در نمادهای فعال شد اما تاکنون بعد از نهایی شدن توافق هسته ای خلاف انتظار قبلی را شاهد می باشیم .

وی تأکید کرد: معتقدم در بلند مدت قطعاً بازار سرمایه می تواند بازدهی مناسبی را عاید سهامداران و فعالان خود کند چرا که با گذشت زمان است که اثرات واقعی مسائل اقتصادی را در کلیت آن و در نتیجه بازار سرمایه شاهد خواهیم بود .

همچنین نباید فراموش کنیم که در حال حاضر اقتصاد کشور با رکود دست و پنجه نرم می کند و در این شرایط علاوه بر عدم اعتماد به بازار، نقدینگی لازم نیز وجود ندارد چراکه به دلیل سیاست های انقباضی دولت حجم نقدینگی در دست مردم کاهش یافته است .

هاشمی گفت: با وجود نهایی شدن توافق هسته ای و تصویب قطعنامه توسط شورای امنیت، هنوز تکلیف صنایع و شرکت ها بعد از لغو تحریم ها مشخص نیست و نمی توان پیش بینی کرد که پس از لغو تحریم ها درب های دیگر کشورها تا چه حد به روی اقتصاد ایران باز خواهد شد و با حضور سرمایه گذاران خارجی در کشور، شرکت ها چقدر می توانند اجازه رشد داشته باشند و سیاستهای مدیریتی دولت برای آن زمان چگونه خواهد بود .

این کارشناس بازار سرمایه در پایان اظهار داشت: کشور ما نیز می تواند با استفاده از نظرات علمی دانشمندان و کارشناسان متبهر به بررسی وضعیت اقتصاد بپردازد و خط مشی های لازم را برای پیشرفت کشور مشخص کند و از همه مهمتر بر عملی شدن آنها تأکید داشته باشد. چرا که تیم های اقتصادی حال حاضر کشور بهتر و آگاه تر از دولت قبل هستند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب