مهم‌ترین اخبار و رویدادهای بورس شنبه 3 مردادماه 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس سهام

به گزارش سایت بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 607 واحد نزول کرد و به رقم 67،036 واحد رسید . تاپیکو با 127 واحد بیشترین تاثیر منفی و رانفور با 112 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 101.5 میلیارد تومان رسید که ولساپا با 20.4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 11 واحد نزول کرد و به رقم 791 واحد رسید . مارون و زاگرس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 50.7 میلیارد تومان رسید که پترول با 4.1 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

مهم ترین اخبار سیاسی

هیأت پارلمانی چین به ریاست رئیس کمیسیون کشاورزی و امور روستایی مجلس این کشور روز دوشنبه (۱۲ مرداد) به تهران سفر می کنند بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار است که اعضای هیأت پارلمانی چین در این سفر سه روزه، ضمن دیدار با عباس رجایی رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی، با برخی از مسئولان کشورمان دیدار و درباره مسائل پارلمانی و اقتصادی گفت‌وگو خواهند کرد .

نظام سیاسی چین از طریق دموکراسی نمایندگی و انتخابات برگزیده می‌شود اما نظام انتخاباتی این کشور بسیار متفاوت از نظام موجود در کشورهای غربی است. سیستم انتخاباتی چینی‌ها به صورت سلسله‌مراتبی است. اعضای کنگره‌های محلی خلق با رأی مستقیم تمام مردم انتخاب می‌شوند اما اعضای کنگره‌های رده بالاتر فقط با رأی اعضای کنگره رده پائین خود انتخاب می‌شوند .

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس از حضور عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان در جلسه فردای این کمیسیون خبر داد . نوذر شفیعی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از حضور عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان در جلسه این کمیسیون خبر داد و گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، قرار است سیدعباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان فردا در جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس حضور یابد .

محمدجواد ظریف درگفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت،با اشاره به رأی اکثریت اعضای شوری امنیت سازمان ملل به قطعنامه “برجام” و آثار این موضوع بر عملکرد آتی کنگره آمریکا نسبت به توافق هسته‌ای،گفت:درشرایط کنونی علی القاعده برای کنگره آمریکا بسیار دشوار خواهد بود که با یک تصمیم بین‌المللی که مورد تأیید اعضای شورای امنیت قرار گرفته و دولت ایالات متحده متولی آن بوده، مخالفت کند .

وزیرامورخارجه کشورمان ،با تأکید بر نقش اثرگذار جریان‌های سیاسی و لابی صهیونیستی در رویکرد و عملکرد کنگره آمریکا، افزود: به طورحتم فشارهای سیاسی و تلاش صهیونیست‌ها تأثیر فوق‌العاده‌ای در این شرایط دارد و این مسائل، موضوعات را تغییر می‌دهد و به نوعی در روند بررسی و تصویب “برجام ” در کنگره آمریکا مشکل ایجاد خواهد کرد .

مهم ترین اخبار اقتصادی

یکصد و هجدهمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصاد مقاومتی به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس‌ جمهوری برگزار شد . در این جلسه، آثار اقتصادی تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر لغو تحریم‌های اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت و گزارشی از گفت‌وگو با هیأت‌های اقتصادی اروپایی و آسیایی که اخیرا به تهران آمده‌اند، ارایه شد و ساز و کار هماهنگی و پیگیری روابط اقتصادی خارجی مورد بحث قرار گرفت .

رییس‌ جمهور با تأکید بر ضرورت اقدام هماهنگ در تقویت تولید ملی، خواستار پیگیری جدی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در به کارگیری ظرفیت‌های داخلی و ایجاد اشتغال و ارزش افزوده در داخل کشور شد .بر این اساس، منابع ارزی دولت و بانک مرکزی که براساس توافق‌های انجام شده، آزاد خواهند شد باید به سمت فعالیت‌های زیربنایی و تولیدی کشور و رشد اقتصاد ملی هدایت شوند .

طلا به روزهای ضعف خود بازگشته است، اونس فلز زرد که همین چند سال پیش حدود 1900 دلار قیمت خورده بود، حالا به نوسان در انتهای کانال 1000 دلار روآورده است. اونس طلا هفته گذشته را با قیمت 1133 دلار آغاز کرد، اما عوامل فنی و بنیادین، این کالای گرانبها را در حدود نیمی از مقاطع کاری هفته زیر مرز 1100 دلار نگه داشت . هر اونس طلا که روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه روی قیمت‌های 1094 و 1090 دلار ایستاده بود، روز جمعه تا ساعت 7 بعدازظهر به وقت تهران به قیمت 1083 دلار رسید، به این ترتیب بدترین هفته اونس از اکتبر 2014 رقم خورد. این روند باعث شده چشم‌انداز اونس به‌شدت تیره شود .

در خبری دیگر، در دیدار وزیر صنعت،‌معدن و تجارت کشورمان با رئیس جمهور اتریش بر افزایش سطح تعاملات و همکاریهای اقتصادی پایدار و دو جانبه تاکید شد . محمدرضا نعمت زاده  وزیر صنعت،‌معدن و تجارت در دیدار با هاینس فیشر ، رئیس جمهور اتریش گفت: کنفرانس اقتصادی ایران و اتحادیه اروپا در وین شروع خوبی برای رفع موانع دو جانبه خواهد بود . ؛‌ نعمت زاده تاکید کرد: اولویت جمهوری اسلامی ایران، همکاریهای دراز مدت پایدار و دو جانبه است .

در گروه‌های مختلف بورسی چه خبر بود؟

روند نزولی گروه خودرو و ساخت قطعات امروز نیز ادامه داشت و تقریبا تمامی نمادهای گروه در ساعت اولیه بازار به صف فروش رسیدند. در اخبار امروز، وال استریت ژورنال به نقل از یک مدیر شرکت بورسی پارس‌خودرو از مذاکره رنو با این شرکت برای خرید بخشی از سهام آن خبر داد. مدیرعامل شرکت پارس خودرو نیز با بیان اینکه این گروه فرانسوی در حال مذاکره برای خرید کمتر از نیمی از سهام پارس خودرو هستند، افزود: رنو همچنین مذاکراتی برای خرید زیرساخت‌ها نظیر تاسیسات خودروسازی متعلق به شرکت مادر پارس خودرو یعنی گروه خودروسازی سایپا نیز در حال انجام است.

با وجود این خبر، خپارس امروز نیز با صف فروش سنگینی همراه بود و عرضه های این نماد به حدود 29 میلیون سهم رسید. خودرو و خبهمن به قیمت های حمایتی خود رسیده اند اما ظاهرا همچنان به اصلاح نیاز دارند. حجم معاملات خودرو که در میانه بازار صف فروش شد به 14.5 میلیون سهم رسید؛ حدود 51 درصد این حجم توسط سهامداران حقوقی خرید شد.

در میان قطعه سازان نیز ختراک تنها نماد مثبت گروه با تقاضای اندکی همراه بود. نماد خلنت نیز پس از برگزاری مجمع و تقسیم سود نقدی 43 ریالی به ازای هر سهم در قیمت 331 تومان بازگشایی شد. در ادامه گزارشهای سه ماهه این گروه، خکار با سرمایه 85.000 میلیون ریالی در گزارش خود توانست طی این دوره 102 ریال سود به ازای هر سهم شناسایی کند که طبق آخرین پیش بینی خود معادل 8 درصد از پیش بینی سال مالی 94 (1340 ریال) می باشد.

در دیگر خبرهای این گروه، ایسنا با اشاره به اشتیاق خودروسازان بزرگ جهانی برای حضور در صنعت خودروی ایران و افزایش تنوع خودروها در آینده و در مقابل عدم رضایت مصرف کنندگان نسبت به عملکرد خودروسازان داخلی، این موضوع را هشداری برای دو خودروساز بزرگ داخلی دانست. در چنین شرایطی کارشناسان معتقدند که این شرکتها اگر نتوانند در آینده نزدیک کیفیت محصولات خود را ارتقا دهند بخشی از بازار خود را به رقبای خارجی واگذار خواهند کرد؛ اتفاقی که در چند سال اخیر نیز در مواجهه خودروسازان داخلی با خودروسازان چینی رخ داده است .

در لیزینگی ها، معاملات کلیه نمادها به جز ولساپا با کاهش قیمت همراه بود. ولساپا که با بیش از 28 میلیون صف خرید شروع به کار کرده بود با معامله بیش از 50 میلیون سهم صف خود را عرضه کرد و با حجم معاملات 84 میلیونی و قیمت پایانی در محدوده 5 درصد مثبت به کار خود پایان داد. در ولبهمن نیز حدود 1 میلیون سهم در محدوده منفی معامله شد که 45 آن توط یک سهامدار حقوقی خریداری شد.

در گروه نفتی و پالایشی، معاملات تمامی نمادها در محدوده منفی دنبال شد. شرانل نیز با صف فروش به کار خود پایان داد. در این گروه همچنین شاهد بازگشایی شپاس در قیمت 1700 تومان بودیم. ونفت نیز به دلیل عدم کشف قیمت معامله نشد؛ بر اساس اطلاعیه ای که ونفت بر روی کدال منتشر کرده، شرکت در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ 1.223 میلیارد ریال به مبلغ 1.871 میلیارد ریال از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی و نیز سود انباشته افزایش دهد. این افزایش سرمایه صرف تکمیل طرح ایجاد پایانه ذخیره‌سازی و انتقال نفت خام در جزیره قشم، تقویت سرمایه گذاری در بازار سرمایه و توسعه فعالیت در شرکت های تابعه اعمال خواهد شد .

در خصوص مجامع نمادهای این گروه نیز، مجامع دو شرکت پالایشگاه اصفهان و تهران برگزار شد که به ترتیب در هر کدام سود نقدی 58 و 45 تومان به ازای هر سهم به تصویب رسید. در مجمع فوق العاده شبریز نیز با افزایش سرمایه 100 درصدی شرکت از محل مطالبات و آورده نقدی موافقت شد.

 در فلزات اساسی، فولاد در جدیدترین پیش بینی خود بر اساس عملکرد سه ماهه سود هر سهم سال مالی 94 را با تعدیل منفی 162 درصدی مبلغ 173 ریال اعلام کرد که شرکت دلایل این تغییرات را کاهش درآمد فروش به دلیل کاهش نرخ محصولات و کاهش بهای تمام شده کالای فروش رفته عمدتا بدلیل کاهش نرخ سنگ آهن و گندله بیان کرده است. طبق این گزارش فروش شرکت با 16 درصد کاهش، بهای تمام شده با 7 درصد کاهش همراه بودند.

همچنین این شرکت طی سه ماهه اول امسال 54 ریال توانست شناسایی کند. در مجمع فولاد که روز چهارشنبه برگزار شده بود از 475 ریال سود محقق شده سال 93 به ازای هر سهم 45 تومان را بعنوان سود نقدی هر سهم تصویب کرد. گفتنی است که تقسيم سود 45 توماني با اين شرط مورد تصويب مجمع قرار گرفت که سهامداران عمده شرکت در برنامه افزايش سرمايه 50 درصدي شرکت مشارکت کنند؛ طبق بودجه 94 شرکت در نظر دارد تا پایان امسال از محل مطالبات و اورده نقدی و سود انباشته به مبلغ 30.000.000 میلیون ریال اقدام به افزایش سرمایه نماید.

در معاملات امروز فروس و فپنتا دو نماد مثبت گروه بودند. در معاملات منفی فنوال و فلوله به ترتیب 7.1 و 6.4 میلیون سهم معامله شد.

چهارشنبه گذشته گلدمن ساکس پیش بینی خود را درباره قیمت مس تا سال 2016 بازبینی کرده و به 4500 دلار بر تن کاهش داد، که این رقم یعنی 16 درصد افت نسبت به قیمت بورس فلزات لندن در روز چهارشنبه. به گزارش ماین نیوز، اگر کسی سهام مس دارد شاید فرصت خوبی باشد که روی فروش آن فکر کند. قیمت مس دیروز در بازار لندن با کاهش 0.9 درصدی به 5311 دلار بر تن رسید . دلیل پیش‌بینی گلدمن ساکس افت تقاضا در چین به کمترین میزان 20 سال اخیر و افزایش موجودی انبارهای مس لندن به 2 برابر سال قبل و تقویت ارزش دلار است .

در گروه حمل و نقلی شاهد معاملات منفی در تمامی نمادها بودیم بطوریکه تمام نمادها با صف فروش بسته شدند حکشتی با بیش  از 1 میلیون سهم بیشترین حجم معامله را در این گروه دارا بود .

در خبری به نقل از خبرگزاری مهر داشتیم که ، ابراهیم ایدنی با اعلام اینکه پس از نهایی شدن توافق ایران و ۱+۵ و گشایش فضای تعاملات تجارت بین المللی، نخستین کشتی بزرگ کانتینری خط فرانسوی CMA CGM اواسط مردادماه ۹۴ در بزرگترین و پیشرفته ترین بندر کانتینری ایران پهلو می گیرد، گفت: پس از نهایی شدن توافق ایران و ۱+۵ و گشایش فضای تعاملات تجارت بین المللی، نخستین کشتی بزرگ کانتینری خط فرانسوی CMA CGM اواسط مردادماه ۹۴ در بزرگترین و پیشرفته ترین بندر کانتینری ایران پهلو می گیرد .

حسینا در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 94/12/29 شرکت را مبلغ 5420 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت با  افزایش 92 ریالی اعلام شده است شرکت در 3 ماهه نخست خود توانست به ازای هر سهم 1560 ریال سود محقق کند و 29 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

در گروه بانکی شاهد معاملات منفی در بانک گردشگری بودیم که بیش از 11 میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت .

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، بانک ها و موسسات اعتباری موظف شدند فهرست املاک غیر منقول را به تفکیک مازاد و غیر مازاد، حداکثر تا پایان سال ۱۳۹۴ و در سال های مالی بعد حداکثر یک ماه پس از انقضای سال مالی به بانک مرکزی اعلام کنند.

وپاسار در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 94/12/29 شرکت را مبلغ 342 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت بدون تغییر اعلام شده است شرکت در 3 ماهه نخست خود توانست به ازای هر سهم 40 ریال سود کنار بگذارد و 12  درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

در گروه محصولات شیمیایی بجز نماد فارس و شمواد که مثبت معامله شدند سایر نمادهای این گروه تماما با معاملات منفی به کار خود پایان دادند و نمادهای تاپیکو ، پارسان ، وپترو با صف فروش بسته شدند . پترول بیشترین حجم معامله را در این گروه دارا بود که توانست بیش از 24 میلیون سهم معامله شود .

در خبری داشتیم که منابع هندی گفتند پس از لغو تحریم ها، احتمالا ایران تلاش خواهد کرد سهم خود از بازار متانول کشورهای کره جنوبی، ژاپن، جنوب شرق آسیا و اروپا را باز یابد و این امر موجب گران شدن متانول ایران در هند و چین خواهد شد.

در خبری به نقل از خبرگزاری تسنیم داشتیم که از مدیران صنعت پتروشیمی با اظهار اینکه شرکت ملی پالایش و پخش به صورت رسمی برای دریافت بنزین تولید شده در پتروشیمی سفارش نداده‌ است گفت: عمده ریفرمیت پتروشیمی‌ها توسط مشتریان داخلی خریداری می‌شود.

شفن در جدیدترین گزارش 94 خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 3647 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی بدون تغییر همراه بوده است شرکت در 3 ماهه نخست خود توانست به ازای هر سهم 978 ریال سود کنار بگذارد و 27 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

شاراک در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 94/12/29 شرکت را مبلغ 1311 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت بدون تغییر اعلام شده است شرکت در 3 ماهه نخست خود توانست به ازای هر سهم 194 ریال سود محقق کند و 15 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب