ایران خودرو به سهامداران سود داد / نگاهی به مجمع عمومی سالانه ایران‌خودرو

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم خودرو

به گزارش بورسینس به نقل از ایکو پرس مهندس هاشم یکه زارع مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو در مجمع عمومي سالانه اين شركت با بيان اين مطلب، گفت: در اين سال بيش از 50 تومان براي هر سهم «اي.پي.اس» ايجاد كرديم كه عدد بسيار خوبي در خودروسازي به حساب مي آيد.

وی با اشاره به تولید سال 93 گفت:گروه صنعتی ايران خودرو با توليد 601 هزار و 393 دستگاه خودرو در سال گذشته رشد 65 درصدی تولید را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرد.

یکه ز ارع تاکید کرد: در شهريور ماه 92 ايران خودرو مقام دوم بازار را در اختيار داشت كه با افزايش سهم خود به 50 درصد در نيمه دوم همان سال، جايگاه نخست بازار را كسب كرد و در انتهای سال 93 این سهم به 54 درصد رسید.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو تاکید کرد: سهم این گروه از بازار داخلي تا سال 1404 به 60 درصد افزايش مي يابد.

افزايش 98 درصدي فروش

مهندس يكه زارع فروش ايران خودرو در سال 93 را 16 هزار و 700 ميليارد تومان اعلام كرد كه نسبت به فروش سال قبل از آن 98 درصد رشد داشته است.وي گفت: توليد ايران خودرو امروز تا 90 درصد بر اساس سفارش فروش انجام مي شود كه اين تغيير رويه سودآوري را افزايش داد و ايران خودرو تنوع رنگ هاي توليدي را نيز از 4 به 12 رنگ افزايش داد.

تعريف و اجراي 613 پروژه بهبود كيفيت

مهندس يكه زارع تعريف 613 پروژه بهبود كيفيت را از ديگر محورهاي عملكرد سال گذشته ايران خودرو ذكر كرد و گفت: بر اساس آن چه در اسفند سال گذشته ابلاغ شده تا اسفند امسال كيفيت توليدات بايد به مرتبه اي برسد كه تا محصولات توليدي تا كاركرد10 هزار كيلومتر به مراكز خدمات پس از فروش مراجعه اي نداشته باشند.

وي افزود: رتبه كيفيتي محصولات ايران خودرو بر اساس آديت تركيبي شركت بازرسي كيفيت استانداردايران، در سطح خيلي خوب قرار دارد كه سه محصول رتبه A و چهار محصول رتبه ‌A+ دارد.

افزايش بهره وري با حفظ منابع انساني

يكه زارع از افزايش تعداد خودروي توليدي به ازاي هر نفر از 14 به حدود 24 دستگاه خبر داد و گفت: عدد مطلوب بالاتر است كه برنامه ريزي براي تحقق آن صورت گرفته است.

رشد 85 درصدي فروش در ساپكو

مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو همچنين از رشد 85 درصدي فروش ساپكو در سال 93 نسبت به سال 92 خبر داد و گفت: سازندگاني كه نيمه تعطيل يا تعطيل شده بودند مجددا فعال شدند وعلاوه بر بازگشت مجدد 20هزار نفر نيروي انساني بيكار شده در اين بخش، سازندگان در پي سرمايه گذاري و افزايش توليد نيز برآمدند.

یکه زارع تصريح كرد: با مديريت بر نظام تامين قطعات وانضباط مالي در شبكه تامين، گروه صنعتي ايران خودرو موفق شد توليد روزانه را به 2500 دستگاه در اسفند 93 برساند.

افزايش رضايت مشتريان از خدمات پس از فروش

وی رشد 89 درصدي فروش را از موارد عملكرد شركت خدمات پس از فروش ايران خودرو – ايساكو – در سال گذشته ذكر كرد و با اشاره به اهميت بازار يدكي، از برنامه افزايش سهم ايساكو در اين بازار و جلوگيري از قطعات خبر داد.

مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو طرح تحول گارانتي به خصوص در مورد قواي محركه را از ديگر اقدامات ايران خودرو ذكر كرد و گفت: طرح تحول محاسبه فرمول اجرت در شبكه نمايندگي ها تدوين و طرح مشوق نمايندگان براي افزايش ارايه خدمات به مشتريان تدوين و اجرا شده است.

وي گفت: طرح پشتيبان ويژه محصول دنا به اجرا در آمد و به غير از تمامي سرويس هاي لازم، هر يك از خريداران خودرو دنا در تمام ساعات شبانه روز به كارشناس پشتيبان دسترسي دارد.

يكه زارع شاخص رضايت مشتريان ايران خودرودر سال 92 را 77 و امروز را 78 درصد ذكر كرد و گفت: اين شاخص در سال 94 به 85 درصد افزايش مي يابد.

مطلب مرتبط: بهترین لوازم جانبی خودرو را از کدام فروشگاه بخریم؟

سود ايران خودرو در سال 93

وی گفت: با وجود اينكه در نيمه دوم سال 92 توليد نسبت به نيمه اول دو برابر و 240 هزار دستگاه خودرو توليد شد و در شش ماهه دوم 92 ایران خودرو به سود دهی رسید اما به خاطر زیان شش ماهه اول ، شرکت در پايان سال زيان ده اعلام شد اما بسيار خرسنديم كه امسال ايران خودرو به سوددهي رسيده است.

مهندس يكه زارع فروش 1370 ميليارد تومان از دارايي ها از جمله ايران خودرو سمنان و آذربايجان را از ديگر موارد عملكرد مالي ايران خودرو در سال هاي 92 و 93 دانست و گفت: سرمايه شركت از 960 ميليارد به 1530 ميليارد تومان افزايش يافته كه تا 1200 ميليارد آن انجام شده و 330 ميليارد تومان باقي مانده در دستور كار است.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو تاکید کرد:با برنامه ریزی های صورت گرفته نزدیک به هزار میلیارد تومان از تسهیلات بانکی تسویه شد.

عرضه محصولات جديد ايران خودرو

مديرعامل گروه صنعتي ايران خودر صادرات سال گذشته را پنج هزار دستگاه ذكر كرد و گفت: اين گروه صنعتي همسو با اهداف سند چشم انداز 1404 برنامه ارتقاي محصولات جاري و توسعه محصولات جديد را در دستور كار دارد. در اين راستا محصولات پروژه هاي ايكس 409 و ايكس 411 در كلاس ابعاديD در سال جاري و محصول پروژه ايكس 502 در نيمه اول سال 95 عرضه خواهد شد.

يكه زارع از تعريف يك پلتفرم جديد مختص ايران خودرو و يك پلتفرم مشترك با همكار خارجي براي مدل ها و كلاس هاي متنوع خودرو خبر داد و گفت: در سبد محصولات ايران خودرو سهم خودروهاي چيني بيش از 5درصد نخواهد بود.

وي از آغاز توليد مدل «اس.يو.وي» هايما در ايران خودرو خراسان خبر داد كه در مدل هاي دستي و اتوماتيك به بازار عرضه مي شود.

يكه زارع با بيان اينكه با رنو براي توليد كپچر، كليو4 ، فيس ليفت تندر و محصول جديد «آ- آانتري» به توافق رسيده ايم، افزود: با پژو براي مدل های جدید مذاكره كرده و با سوزوكي نيز تولید چند مدل را در برنامه داریم.

يكه زارع از تاسيس شركت مشترك با پژو خبر داد كه بر اساس توافق بايد 30 درصد توليدات آن در بازار صادراتی پژو عرضه شود و گفت: ايران خودرو براي انتخاب يك شريك جديدي اروپايي نيز در حال مذاكره است و با توجه به توافق اخير با جامعه جهاني، انتظار مي رود همكاري هاي ايران خودرو زودتر به نتيجه برسد.

مديرعامل گروه صنعتی ايران خودرو از تعريف دو خانواده موتور شامل يك خانواده يك و 1.2 ليتري و يك خانواده 1.4 و 1.6 ليتري خبر داد و گفت: موتور ديزل سواري ايران خودرو بر اساس مجوز سازمان محيط زيست به توليد مي رسد و سورن با موتور توربوشارژ «اي.اف.7» با 150 اسب بخار توان نيز تا 20 روز ديگر پيش فروش خواهد شد.

وي از ايجاد مركز تحقيقات گيربكس در شركت چرخشگر خبر داد كه روي گيربكس هاي دابل كلاچ و «اي.تي» كار مي كند و گفت: اين سرمايه گذاري هاي بزرگ به منابع مالي بزرگ نياز دارد.

گفتني است مجمع عمومي صاحبان سهام ايران خودرو با حضور اكثريت سهامداران در سالن اجتماعات شركت ساپكو برگزارشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: ایران خودرو, مجمع ایران خودرو

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب