تحلیل شاخص / حساس‌ترین هفته برای شاخص کل بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
تحلیل تکنیکال شاخص بورس

یک مدرس و تحلیل گر تکنیکال با اعلام اینکه هفته جاری روزهای بسیار مهمی برای شاخص کل تلقی می شوند، ۴ شرط لازم برای عبور از محدوده ۷۲ هزار واحدی را در نظر گرفت.

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، سیدحامد کراری با ارایه تحلیل تکینکال شاخص بورس اعلام کرد: با توجه به حساس ترین روز شاخص کل در برهه اخیر به بررسی تکنیکالی نمودار آن می پردازیم. در بررسی چارت شاخص کل در تایم روزانه شاهد “احتمال” شکل گیری الگوی گارتلی هستیم . گرچه به کارگیری الگوهای هارمونیک قبل از تشکیل کامل آن شاید صحیح نیست، اما در شرایط کنونی هر احتمالی را باید جدی گرفت.

از طرف دیگر می توان به احتمال شکل گیری الگوی کف دوقلو در انتهای اصلاح شاخص شک کرد. الگوهایی که می توانستند با واکنش مثبت بازار به توافق هسته ای سریع از این شکل بگیرند.

همانطور که در نمودار اول مشاهده می شود شروطی برای شکل گیری این الگوها در نظر گرفته شده که در صورت تحقق آنها می توان با احتمال زیاد شکل گیری این الگو ها را محتمل دانست.

در این تصویر شروط مذکور با فلش نشان داده شده است. اولین شرط که محقق شد عبور نمودار قیمت از ابر کومو بود که با موفقیت به ثمر نشست. این عبور منجر به شکل گیری روند صعودی کوتاه مدت شد. شرط دوم عبور از کانال روند نزولی رسم شده که شاخص موفق به شکست این روند 8 ماهه خود شد و در برخورد با محدوده مقاومتی خود روند اصلاحی را شکل داد.

این حرکت اصلاحی هم اکنون درحال برخورد به روند شکسته شده (پولبک) و همزمان به  خط روند صعودی ایجاد شده است. وجود واگرایی منفی در قله قبل این نگرانی را از عدم تمایل بازار به واکنش به این ناحیه بر انگیخته است. از این رو فردا و هفته جاری روزهای بسیار مهمی برای شاخص کل تلقی می شوند.

عبور از محدوده مقاومتی قرمز رنگ است. منطقه ای که بین 70500 تا 72000 قرار دارد. شرط بعدی است که انتظار می رود با واکنش به محدوده پیش رو به سمت این ناحیه مقاومتی حرکت کند. شرط بعد از این ناحیه عبور پرقدرت از منطقه 72000 واحد است که به لحاظ تکنیکالی خط گردن الگوی کف دوقلو شکسته می شود و کار کمی راحت تر خواهد بود.

تحلیل تکنیکال شاخص بورس

در بررسی شاخص کل در تایم هفتگی شاهد نکات جالبی هستیم.

در این نمودار روند نزولی بلند مدت رسم شده و شاهد شکست قطعی این روند هستیم و هم اکنون درحال پولبک زدن به این خط هستیم. این جملات در حالی قطعیت دارند که آخرین کندل در چارت طی این هفته به همین حالت شکل بگیرد، در صورت منفی شدن بیش از حد این کندل و حمله دوباره به خط ترسیم شده ، شکست خط روند را با تشکیک رو برو می سازد.

تحلیل تکنیکال شاخص بورس

با توجه به مباحث تکنیکال ، آخرین کف نمودار در محدوده 61500 قرار دارد و حرکت اخیر که توجه تحلیلگران را به خود جلب کرد. شکل گیری کفی بالاتر از کف قبل بود که زمینه ساز شکل گیری یک روند صعودی را مهیا می کند ، ولی زمانی این روند تایید می شود که سقفی بالاتر از سقف قبلی داشته باشیم که این مهم فعلا محقق نشده است .

با توجه به قدرت روند نزولی و شکست کانال 8 ماهه به نظر می رسد شکل گیری پولبک جهت اخذ قدرت بیشتر ضروری باشد. این درحالی است که اکثر نمادهای بانکی  و مهم بازار در فصل مجامع به سر می برند که با بازگشایی آنها شاهد واکنش بازار به این منطقه حمایتی خواهیم بود.

نمودار شاخص کل از دیدگاه الیوت در تایم هفتگی نشان از کم رمقی برای تشکیل موج 5 فرضی دارد. با توجه به عدم بر آورده شدن انتظارات سهامداران علی رغم توافق هسته ای ، امیدها برای رشد سریع و شارپ کم رنگ شده است .

گرچه الگوی هارمونیک معرفی شده این نکته را نقض می کند اما با توجه به بنیاد بازار و کم رونق بودن فعالیت های شرکت های بورسی در 2 سال گذشته سناریوی تئوری الیوت محتمل تر به نظر می رسد.

به هر حال این هفته برای شاخص کل مهم است و باید دید که کدام یک از سناریو های ترسیم شده اجرایی می شوند  و نقشه ها نقش بر آب می شوند یا نقش آینه در قاب؟

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اصلاح شاخص بورس تا کجا, تحلیل تکنیکال شاخص بورس, شاخص بورس, نمودار تکنیکال شاخص کل بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
1 نظر
  1. باسلام و احترام،لطفأ درصورت امکان اگر پاورپوينت درباره دلايل تنزل بورس به همراه نموادر داريد رو برام بفرستيد ممنون ميشم…برام امروز ميخوام…[email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب