مهم‌ترین اخبار و رویدادهای بورس یکشنبه 4 مرداد 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بازار بورس تهران

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 59 واحد افت کرد و به رقم 66،977 واحد رسید. مبین با 29 واحد بیشترین تاثیر مثبت و ونوین با 25 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 85.1 میلیارد تومان رسید که خپارس با 9.4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 4.5 واحد نزول کرد و به رقم 787 واحد رسید . مارون بیشترین تاثیر منفی و پترول بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 127.1 میلیارد تومان رسید .

مهم‌ترین اخبار اقتصادی

رییس کل بانک مرکزی با گلایه از اظهارات متفاوت و مبهم درباره ارقام دارایی‌های ارزی که موجب تشویش اذهان عمومی خواهد شد، توضیحاتی در این رابطه و همچنین واکنش عجیب بازار ارز به مذاکرات هسته‌ای و دیگر مسائل بانکی ارائه کرد .ولی‌الله سیف با اشاره به این‌که تا اجرایی‌شدن توافقات هسته‌ای و رفع تحریم حوزه مالی و بانکی چهار ماه زمان باقی است و با طی مراحل تا دسامبر و یا ژانویه عملیاتی خواهد شد، اظهار کرد: با توجه به این‌که در سال‌های گذشته بخش زیادی از عملیات بانکی ما در عرصه بین‌المللی متوقف شده این زمان فرصت مناسبی خواهد بود تا بتوانیم خلأ‌های موجود را پر کرده و برای برقراری روابط کارگزاری آماده شویم

.رییس کل بانک مرکزی در حالی در هفته‌های گذشته میزان دارایی‌های بلوکه شده قابل دسترس را حدود ۲۹ میلیارد دلار عنوان و با واکنش‌های متفاوتی مواجه شد که در این باره تاکید کرد: این ارقام متفاوت اعلامی به نوع نگاه و هدف عنوان کننده بر می‌گردد .

وی ادامه داد: سوالات متفاوتی در این رابطه مطرح می‌شود که گاها از کل دارایی‌های خارجی، کل دارایی‌های ارزی و خارجی دولت و همچنین میزان منابع بلوکه‌ شده‌ای که در ازای رفع تحریم‌ها آزاد خواهد شد، موضوع بحث است که هر یک جواب متفاوتی دارد ولی شنونده به توجیهات بعدی آن توجهی نداشته و در نهایت ارقام به یک اختلاف تبدیل می‌شود .سیف با بیان این‌که پیش‌تر از من درباره‌ی این‌که با رفع تحریم‌ها چه مقدار از منابع بلوکه شده کشور و بانک مرکزی آزاد می‌شود، سوال شد گفت: در این رابطه توضیح دادم که ۲۳ میلیارد دلار از منابع ارزی بانک مرکزی که بلوکه شده آزاد می‌شود و علاوه بر آن شش تا هفت میلیارد دلار از منابع دولت آزاد خواهد شد که در مورد‌ آن قضاوت‌های متفاوتی شکل گرفت .

سیف همچنین نسبت به برخی جوسازی‌ها در مورد حجم نقدینگی که از آزاد سازی ۲۳ میلیارد دلار دارایی‌های بلوکه شده به اقتصاد وارد خواهد شد واکنش نشان داد و افزود: منابع ریالی این ۲۳ میلیارد دلار به خزانه وارد شده و به هیچ‌ عنوان نقدینگی جدیدی ایجاد نمی‌کند بلکه آزاد‌سازی و فروش آن موجب جذب ریال و کنترل نقدینگی شده که البته تصمیمی برای تزریق یکباره آن وجود ندارد .

مهم ترین اخبار سیاسی

در خبری شنیدیم که ، وزارت خارجه بریتانیا توصیه قبلی خود در ارتباط با پرهیز از سفرهای غیرضروری به ایران را تغییر داده است. به گزارش منابع خبري، در بیانیه وزارت خارجه بریتانیا که ديروز، 25 ژوييه، منتشر شده آمده است : «توصیه ما درباره پرهیز از سفرهای غیرضروری به ایران همچنان درباره مناطق خاصی به‌ویژه مرز ایران با عراق، افغانستان و پاکستان برقرار است. اما درباره سفر به سایر مناطق ایران، این توصیه دیگر برقرار نیست.» فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه بریتانیا ادعا كرده‌است «کاهش خصومت [با بریتانیا ] در دولت رئیس‌جمهور روحانی» از دلايل اين امر است. این بیانیه یازده روز بعد از اعلام توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی از جمله بریتانیا صادر شده است.

محمدجواد ظریف که از صبح امروز به کویت سفر کرده با شیخ صباح الاحمد الصباح، امیر کویت در ارتباط با مسائل دوجانبه، منطقه‌یی و بین‌المللی دیدار و گفت‌وگو کرد .وزیر امور خارجه کشورمان قرار است هم‌چنین با همتای کویتی خود دیدار کند و بعد از گفت‌وگو با خبرنگاران این کشور را به مقصد قطر ترک کند .وزیر خارجه کشورمان در جریان این سفر منطقه‌یی خود به کویت، قطر و عراق، در دیدار با مقامات عالی این کشورها، علاوه بر آخرین نتایج مذاکرات هسته‌ای، پیرامون موضوعات روابط ﺩﻭﺟﺎﻧﺒﻪ و آخرین تحولات منطقه‌یی، گفت‌وگو و تبادل‌نظر خواهد کرد .
 

گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

گروه خودرو و ساخت قطعات امروز با حمایت بازار مواجه بود و تقریبا تمامی نمادهای گروه با افزایش قیمت همراه بودند. خپارس که روز گذشته با وجود خبر مذاکره رنو با این شرکت برای خرید بخشی از سهام آن همچنان صف فروش خود را حفظ کرده بود، امروز پس از معامله حدود 80 میلیون سهم در قیمت 1033 ریال به صف خرید رسید و در پایان بازار با عرضه صف خود و با حجم معامله 96.8 میلیون سهم به کار خود پایان داد.

خودرو تا محدوده 4 درصد مثبت معامله شد. ورنا نیز پس از حدود یک هفته معاملات منفی امروز معاملات پرحجمی داشت و با صف خرید معاملاتش پایان یافت. خساپا پس از برگزاری مجمع و بدون تقسیم سود نقدی در قیمت 137 تومان به تابلوی معاملات بازگشت و بیش از 9 میلیون سهم در این نماد معامله شد. نمادهای خزر و خکار دو نماد صف فروش در بین قطعه سازان بودند.

در گروه نفتی و پالایشی، شاهد بازگشایی نماد ونفت در قیمت 250 تومان بودیم. معاملات شرانل با صف فروش همراه بود. شسپا برای بار دوم درخصوص دریافت چک ناشی از آتش سوزی پالایشگاه در سایت کدال شفاف سازی کرد و از مجموع دریافت 623.324 میلیون ریال از بیمه پارسیان خبر داد. ونفت با معامله حدود 6 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

شبریز گزارش 12 ماهه سال مالی 93 را منتشر کرد و طبق آن 372 ریال به ازای هر سهم سود محقق کرد.

در لیزینگی ها، تمامی نمادها معاملات نسبتا متعادلی را پشت سر گذاشتند. در ولساپا از صف خرید سنگین روز گذشته خبری نبود و در محدوده 2 درصد مثبت و منفی با نوسان همراه بود اما همچنان با معامله بیش از 18 میلیون سهم پرحجم ترین نماد گروه بود. در ولبهمن نیز حدود 1.3 میلیون سهم در محدوده مثبت معامله شده که 58 درصد این حجم توسط سهامدار حقوقی خریداری شد. نماد ولغدر نیز پیش از شروع معاملات جهت تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد.

 در فلزات اساسی، فلوله اصلاحیه پیش بینی درآمد خود را بر اساس عملکرد 3 ماهه منتشر کرد؛ طبق این گزارش سود هر سهم سال مالی 94 را با تعدیل مثبت 37 درصدی مبلغ 48 ریال اعلام کرد. شرکت دلیل این تعدیل را افزایش نرخ فروش لوله چدن نشکن به بخش خصوصی در برخی از قراردادهای منعقد شده در سال 94 اعلام کرد.

معاملات امروز این نماد با افزایش قیمت همراه بود و 2.9 میلیون سهم در این نماد معامله شد. فولاژ نیز در اصلاحیه گزارش 3 ماهه خود سود هر سهم 3 ماهه ابتدای سال را با در نظر گرفتن افزایش سرمایه (از 1.903.000 به 4.160.000 میلیون ریال) تعدیل و این مبلغ را 18 ریال به ازای هر سهم اعلام کرد. معاملات منفی و کم حجم فخوز پس از پایان بازار با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد.

این شرکت در پیش بینی جدید خود بر اساس عملکرد سه ماهه سود هر سهم سال مالی 94 را با 58 درصد کاهش مبلغ 334 ریال اعلام کرد که دلایل این تعدیل منفی کاهش فروش محصولات عمدتا بدلیل کاهش نرخ فروش محصولات و همچنین کاهش قیمت تمام شده کالای فروش رفته عمدتا بدلیل کاهش نرخ خرید سنگ آهن اعلام شده است؛ طی این سه ماه نیز فخوز توانست 110 ریال از این پیش بینی را محقق سازد.

در گروه حمل و نقلی شاهد معاملات متعادل در این گروه بودیم نماد حفارس با معاملات منفی و با صف فروش بسته شد.  حکشتی در حالی که مثبت معامله شد بیشترین حجم معامله را نیز در این گروه داشت که بیش از 6 میلیون سهم معامله شد .

در خبری به نقل از خبرگزاری تسنیم داشتیم که معاون امور بندری سازمان بنادر از اعلام آمادگی سومین کشتیرانی برتر دنیا برای سرمایه‌گذاری در حوزه دریایی و بندری ایران خبر داد و گفت: با توجه به ظرفیت بنادر مشکلی برای پذیرش خطوط کشتیرانی بین‌المللی نداریم.

در گروه بانکی در این گروه معاملات متعادلی را شاهد بودیم نمادهای وگردش و وخاور مثبت معامله شدند . نمادهای وبصادر ، حکمت ، وانصار ، ونوین که برای مجمع عمومی عادی سالیانه بسته شده بودند در جریان معاملات امروز بازگشایی شدند . بانک صادرات بیش از 42 میلیون سهم معامله شد که پر حجم ترین نماد این گروه بود.

در خبری شنیدیم که رئیس کل بانک مرکزی با اعلام جزئیات ارزهای آزادشده پس از مذاکرات، فاز جدید حمایت از تولید توسط بانک‌ها را به عنوان خبر خوش به فعالان اقتصادی اعلام کرد و از شناسایی ۸ میلیون حساب جعلی بانکی خبرداد. همچنین رئیس کل بانک مرکزی مدت زمان لازم برای عملیاتی شدن رفع تحریم‌های نظام بانکی را اعلام کرد و گفت: از هم اکنون اقدامات اولیه برای ایجاد هماهنگی و رفع موانع اجرای توافقات در نظام بانکی درحال انجام است .

در گروه محصولات شیمیایی اکثرا نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند و نمادهای کرماشا ، شاراک ، شیران با صف فروش بسته شدند .

در خبری به نفل از پایگاه خبری بورس پرس خواندیم که بزرگترین تولید کننده مواد شیمیایی و پتروشیمی جهان که از سال ۱۹۵۹ در ایران فعال بوده قصد دارد به بازار ایران برگردد . کورت بوک رئیس شرکت بی اس اس اف که در قالب هیئتی به ریاست وزیر اقتصاد آلمان به تهران سفر کرده بود به بلومبرگ گفته است در جریان سفر هفته پیش به ایران ظرفیت بالایی برای سرمایه گذاری در این کشور دیده و فن آوری،کیفیت کار و اعتباری که محصولات آلمانی دارند بسیار اهمیت دارند .

شرکت پتروشيمي خارک در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 94/12/29 شرکت را مبلغ 2902 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی بدون تغییر اعلام نموده است شرکت در 3 ماهه نخست خود توانست به ازای هر سهم 728 ریال سود کنار بگذارد و 25 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب