مهم‌ترین اخبار و رویدادهای بورس دوشنبه 5 مرداد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 536 واحد نزول کرد و به رقم 66،441 واحد رسید . وتجارت با 132 واحد و مپنا با 50 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 108.2 میلیارد تومان رسید که وبصادر با 10 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 5 واحد نزول کرد و به رقم 782 واحد رسید . ذوب و میدکو بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 116.7 میلیارد تومان رسید که شرانل با 4.4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

مهم ترین اخبار سیاسی

وزیر خارجه ایران در سفر به قطر، با امیر و وزیر خارجه این کشور دیدار کرد و وی را در جریان توافق هسته‌ای ایران با غرب قرار داد . «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران یکشنبه‌شب (دیشب) پس از ترک «کویت»، با شیخ «تمیم بن حمد» امیر قطر در «دوحه» دیدار کرد و وی را در جریان توافق هسته‌ای میان ایران و غرب قرار داد .بر اساس گزارش وبگاه خبری «الجزیره» ، ظریف در این دیدار نامه‌ حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران را تسلیم امیر قطر کرد؛ نامه‌ای که مربوط به روابط دوجانبه و راه‌های تقویت آن بود .

ظریف همچنین با همتای قطری خود «خالد بن محمد العطیه» نیز دیدار و با وی راه‌های مبارزه با تروریسم در منطقه را بررسی کرد و کشورهای منطقه را به اتحاد برای مبارزه با تروریسم فرا خواند .تحلیلگران معتقدند هدف اصلی ظریف از این سفرها اطمینان دادن به کشورهای حاشیه خلیج فارس درباره توافق هسته‌ای میان ایران و 1+5 است که در نیمه ماه جاری (ژوئیه) امضا شد .ظریف از کویت عازم قطر شده بود و پس از قطر امروز وارد عراق شد .

یک روزنامه آلمانی با اشاره به اینکه تهران با دیپلماسی ماهرانه خود به همه اهداف اصلی خود در توافق هسته‌ای دست یافت، ایران را برنده واقعی این توافق ارزیابی کرد . بعد از 12 سال مذاکرات برای حل مناقشات اتمی ایران با غرب، دیپلمات های ایرانی ارزشمندترین جایزه را از این مذاکرات به دست آوردند. با وجود تحریم ها آن ها شرایطی را ایجاد کردند که از اهداف اصلی خود که از ابتدا آن را دنبال می کردند منحرف نشوند.

حق غنی سازی ایران به رسمیت شناخته شد، هیچ یک از تاسیسات هسته‌ای ایران برچیده نشد، زیرساخت‌های هسته‌ای ایران همچنان پا بر جا مانده و گزینه دست یابی ایران به تسلیحات هسته‌ای لغو نشده و تنها به تاخیر افتاد .

وزیر خارجه سابق آمریکا در کمپین انتخاباتی خود در ایالت «آیووا» ضمن حمایت از توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ اعلام کرد که این توافق بهتر از جایگزین‌های آن می‌باشد . هیلاری کلینتون» وزیر خارجه سابق آمریکا روز یکشنبه (دیروز) در کمپین انتخاباتی خود در ایالت «آیووا» ضمن اعلام حمایت از توافق هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) گفت: من به ایران اعتماد ندارم اما توافق بهتر از جایگزین‌هایش است .»

به نقل از یاهونیوز، کلینتون در خصوص جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 اینگونه گفت: این یک گام مهم در تلاش برای متوقف کردن برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران است. آیا این یک توافق کامل است؟ خیر زیرا خود بشر درباره این توافق مذاکره کرده است. آیا این توافق بهتر از جایگزین است؟ بله همینطور است .

مهمترین اخبار اقتصادی

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز با تشریح مهمترین برنامه های صادرات گاز ایران در پسا تحریم از احتمال مشارکت با عمان به منظور تولید و فروش LNG خبر داد . ، مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز با اعلام اینکه قطعا عراق و عمان دو مقصد جدید صادرات گاز ایران خواند بود، تصریح کرد: پس از صادرات گاز به ترکیه به زودی گاز ایران به عراق و عمان هم صادر خواهد شد .

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه هم اکنون آخرین مراحل ساخت و راه اندازی خطوط لوله انتقال گاز ایران به عراق در داخل کشور در حال انجام است، اظهار داشت: توجه به تکمیل خط لوله گاز رسانی به این کشور، در حال حاضر منتظر تامین شرایط امنیتی در این کشور همسایه هستیم و ۹۹ درصد کارهای اجرایی این پروژه پایان یافته و به زودی به مرحله اجرایی درخواهد امد .

رئیس کل بانک مرکزی از تصمیم نظام بانکی برای تامین منابع سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و بنگاه های کوچک و متوسط در استان های کشور خبر داد . ولی الله سیف در جریان سفر کاروان تدبیر و امید به استان کردستان از تصمیم نظام بانکی برای تامین منابع سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و بنگاه های کوچک و متوسط در استان‌های کشور و همچنین از اختصاص ۱۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات خاص برای استان کردستان برای پروژه های کارشناسی شده خبر داد .

به گزارش مهر رئیس کل بانک مرکزی در جلسه اي که با حضور مديران عامل بانک‌ها و سرپرستان مناطق بانک‌هاي استان کردستان برگزار شد، اظهار داشت : دستاوردهاي توافق هسته اي آثار مثبتي بر تقويت ارتباطات بانکداري بين المللي به دنبال خواهد داشت و بر این اساس، انتظار می رود نظام بانکي، شرايط و رسالت جدیدی در راه رشد و پيشرفت اقتصادي کشور بر عهده بگیرد .

وی در این جلسه با اشاره به تعهد نظام بانکی برای تامین سرمایه در گردش بنگاه های تولیدی کوچک و متوسط، گفت: در سفرهاي استاني رئيس جمهور به همراه کاروان تدبير و اميد، عموما” نظام بانکي درخصوص تمام واحدهاي توليدي و بنگاه هاي اقتصادي که به علت کمبود سرمايه در گردش با مشکل مواجه هستند و نمي توانند از ظرفيت کامل خودشان استفاده کنند، تعهداتي را انجام مي دهد .

گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات که بیشترین ارزش معاملات بازار امروز را داشت شاهد روند کاهشی قیمتها در نمادهای گروه بودیم. خپارس که ظاهرا همچنان لیدر بازار محسوب می شود تا محدوده 4 درصد منفی معامله شد و در نهایت قیمت پایانی آن به 99 تومان رسید. خساپا در نیمه بازار به صف فروش رسید.

در نماد خودرو نیز 5.3 میلیون سهم در محدوده 1 درصد تابلو بودیم؛ امروز نیز شاهد خرید 54 درصد حقوقی ها در این نماد بودیم. یکه زارع-مدیرعامل این شرکت- در خبرهای امروز از تعریف یک پلتفرم جدید مختص ایران خودرو و یک پلتفرم مشترک با همکار خارجی برای مدل ها و کلاس های متنوع خودرو خبر داد و گفت: در سبد محصولات ایران خودرو سهم خودروهای چینی بیش از 5درصد نخواهد بود. 

وی  با بیان اینکه با رنو برای تولید کپچر، کلیو4 ، فیس لیفت تندر و محصول جدید «آ- آانتری» به توافق رسیده ایم، افزود: با پژو برای مدل های جدید مذاکره کرده و با سوزوکی نیز تولید چند مدل را در برنامه داریم . در میان قطعه سازها خریخت و ختراک از جمله نمادهای مثبت گروه بودند.

نماد خزر که روز گذشته بازگشایی شد در قیمت 1384 ریال صف فروش بود؛ این شرکت با سرمایه 200.000 میلیون ریالی در جدیدترین پیش بینی خود بر اساس عملکرد سه ماهه سود هر سهم سال مالی 94 را بدون تغییر نسبت به گزارش قبلی 20 ریال اعلام کرد و طی دوره به ازای هر سهم 37 ریال زیان شناسایی کرد.

در فلزات اساسی، شاهد صف خرید کم حجمی در نمادهای فپنتا، فمراد و فلوله بودیم. نماد ذوب امروز با 6.5 درصد کاهش و در قیمت 197 تومان بازگشایی شد و در نهایت با حجم معامله 4.2 میلیونی به کار خود پایان داد. در مجمع این نماد سودی تقسیم نشد.

در نماد مپنا که روز گذشته در قیمت 776 تومان بازگشایی شده بود امروز شاهد کاهش قیمت آن تا 725 تومان بودیم؛ مدیرعامل این شرکت از انعقاد بزرگترین قرارداد صادرات برق به عراق با ارزش ۲.۵ میلیارد دلاری خبر داد. وی با بیان اینکه ارزش این پروژه بین‌المللی بالغ بر 2.5 میلیارد دلار است،گفت: مراحل اجرای نیروگاه سیکل ترکیبی رومیله طی 4 سال به انجام خواهد رسید. این نیروگاه بزرگ حرارتی دارای 12 واحد توربین گاز و 6 واحد توربین بخار خواهد بود. تمام امور ساخت و تامین توربین‌های گازی 18 مگاواتی و بخار 160 مگاواتی، ژنراتورها، سیستم برق و کنترل و بویلرهای بازیاب حرارتی به ترتیب در کارخانجات شرکت‌های مهندسی و ساخت توربین مپنا، پرتو، پارس، مکو و تجهیزات بویلر مپنا صورت خواهد گرفت .

در استخراج کانه های فلزی، کگل گزارش سه ماهه خود را منتشر کرد؛ طبق این گزارش شرکت پیش بینی سود خالص سال مالی 94 را 25 درصد کاهش داد؛ همچنین با توجه به افزایش سرمایه شرکت از مبلغ 18.000 به 24.000 میلیارد ریال سود هر سهم خود را 243 ریال پیش بینی کرد که طی این دوره سه ماهه توانست مبلغ 58 ریال معادل 23درصد این مبلغ را پوشش دهد. در این گروه شاهد معاملاتی منفی در نمادهای کروی و کاما بودیم. کبافق نیز با صف فروش به کار خود پایان داد.

در گروه حمل و نقلی شاهد معاملات منفی در تمامی نمادها بودیم بطوریکه نمادهای حتوکا و حفارس با بیش از 1میلیون سهم با صف فروش بسته شدند . شرکت توکاریل که پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه امروز با قیمت 2039 ریال بازگشایی شد با بیش از 3 میلیون سهم بیشترین حجم معامله را در این گروه دارا بود .

 مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: با وجود اینکه شرکت‌های کشتیرانی ایران از لیست تحریم‌ها خارج شده‌اند هنوز کشتی‌های ما نمی توانند به بنادر برخی کشورها وارد شوند و برای بارگیری‌ کالا اقدام کنند .محمدحسین داجمر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: در چند هفته‌ اخیر و بعد از توافقات هسته‌ای شاهد ورود کشتی‌های خارجی به بنادر ایران به ویژه بندرعباس، هستیم .

در گروه بانکی نمادها تماما با معاملات منفی به کار خود پایان دادند بانک صادرات بیشترین حجم معامله را در این گروه دارا بود که بیش از 115 میلیون سهم معامله شد . بانک تجارت که برای برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه متوقف شده بود امروز در ساعات پایانی معاملات با قیمت 931 ریال بازگشایی و با معاملات منفی به کار خود پایان داد همچنین معاملات این نماد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشت.

در خبری به نقل از پایگاه خبری بورس پرس داشتیم که بانک مرکزی با صدور بخشنامه ای ، بانک ها را از ارایه هر گونه تضمین و تعهدی برای ضمانت بازپرداخت تسهیلات و تعهدات مربوط به شرکت‌ها و مؤسسات تابعه و متقابلاً از پذیرش تضمین سایر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری نیز برای ضمانت بازپرداخت منابع تخصیصی منع کرد.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها با معاملات منفی همراه بودند و نمادهای شکربن ، کرماشا ، شاراک با صف فروش بسته شدند بیشترین حجم معامله این گروه نیز مربوط به نما پترول بود که بیش از 10 میلیون سهم معامله شد .

مدیرعامل شرکت پتروشیمی بین الملل با تشریح جزییاتی از مذاکرات هیات ایرانی در نخستین کنفرانس مشترک اقتصادی ایران و اتحادیه اروپا از زمینه سرمایه گذاری ٦,٦ میلیارد یورویی در طرح‌های پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس خبرداد.

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی از بهره برداری چند مجتمع پتروشیمی تا پایان امسال و افزایش ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور تا پایان سال خبر داد .به گزارش شانا، علی محمد بساق زاده اظهار کرد: صنعت پتروشیمی ایران با توجه به بیش از ٥٠ سال سابقه و بهره گیری از نیروهای کار آمد و متخصص در مسیر توسعه قرار دارد.

شرکت گروه پتروشيمي سرمايه گذاري ايرانيان در گزارش اولین پیش بینی منتهی به 95/02/31 سود هر شرکت را مبلغ  125 ریال پیش بینی نموده است که در مقایسه با سال قبل با افزایش 15 درصدی همراه بوده است سود حاصل از سرمایه گذاری در مقایسه با سال مالی قبلی با کاهش 18 درصدی مبلغ 183 میلیارد تومان ، سود عملیاتی با افزایش 13 درصدی مبلغ 247 میلیارد تومان در این گزارش اعلام شده است . 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب