اخبار منتشر شده از صنایع مختلف همچنان مثبت و امیدوار کننده است

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

شاخص کل بورس اگرچه طی معاملات روز جاری با رشد بسیار ناچیز 48 واحدی مواجه شد اما همین هم برای اهالی تالار که چشمشان از رنگ قرمز خسته شده بود غنیمت به شمار آمد.

بر اساس گزارش  بورسینس به نقل از بورس نیوز، در معاملات روز جاری شاهد روند نسبتاً صعودی و لب مرزی اغلب نمادهای فعال در گروه های مختلف بودیم که اگر چه سودی را در جهت کاهش زیان اهالی تالار در پی نداشت اما اندکی جو روانی و روحیه خسته سهامداران را تلطیف کرد.

از سوی دیگر اخبار منتشر شده از صنایع مختلف همچنان مثبت و امیدوار کننده است بطوریکه در شرایط فعلی ایران خودرو سرد مدار اخبار مثبت گروه خودرویی بورس است بطوریکه مدیر عامل این شرکت در حالی روز گذشته خبر از پرداخت 1000 میلیارد تومان از تسهیلات بانکی شرکت داد که امروز حضور کارشناسان شرکت پژو فرانسه در کارخانه ایران خودرو عقد قرارداد با شرکت نیز د صدر خبرهای خودرویی قرار گرفت.

جالب است که در این همه اخبار مثبت و ورود و خروج های مدیران خودروساز خارجی اما هنوز هیچگونه اظهار نظر رسمی و رسانه ای را از مدیریت جدید شرکت سایپا نشنیده ایم و هر چه هست فقط در حد شایعه و شنیده می باشد البته بازار هم با درک موضوع کناره گیری مسئولین سایپا از رسانه ها و نبود اخبار مثبت رسمی امروز پاسخ این گفته را با نوسانات منفی در سایپا و رشد قیمت ایران خودرو داد.

همچنین پارس خودرو نیز در حالی شاهد حضور پر شور حقیقی ها در صف فروشندگان می باشد که هنوز هیچ واکنش رسمی از سوی مدیران این شرکت در خصوص احتمال واگذاری 50 درصد از مالکیت “خپارس” به شرکت رنو فرانسه دیده نشده اما جالب است بدانید که ظاهراً “خپارس” با زیان  15 تومانی به ازای هز سهم این روزها در حال تبدیل شدن به لیدر بازار می باشد. به هر حال از عجایب بازار ما این است که ” خپارس” زیان ده لیدر تیم است.

اهالی تالار معتقدند تأثیر پذیری فعلی بازار از پارس خودرو نشان دهنده عدم وجود نقدینگی در بورس و تأثیر بالای این مشکل بر بازار سرمایه است چراکه در شرایط فعلی بورس فارغ از وضعیت و شرایط بنیادین شرکت ها به دنبال نمادی حرکت خواهد کرد که از پشتوانه مالی برخوردار باشد و فعلاً پارس خودرو دارای این خصیصه نادر در بورس می باشد.

در گروه بانکی علاوه بر روند نوسانی سهام شرکت ها شاهد فشار فروش بر این نمادها از سوی حقیقی های بازار و حضور حقوقی ها به عنوان خریدار باشیم. واقعاً مشخص نیست که این همه اصرار حقیقی ها برای فروش سهام آنهم در شرایط فعلی چیست!

اما درنماد شرکت مپنا امروز شاهد شاهد حجم معاملاتی اندکی بیش از 4 میلیون سهم بودیم که با توجه به انتشار خبر عقد قرارداد این شرکت با کشور عراق به نظر می رسید صف خریداران برای سهام این شرکت دیدنی باشد اما آنچه که دیدیدم روندی بود که اگر بازار اندکی بیشتر از ساعت پایانی معاملات ادامه پیدا می کرد نماد این شرکت در مدار نزول هم قرار می گرفت.

اما یک نکته هم صرفاً جهت اطلاع برخی از اهالی تالار باید عرض کنیم. اخیراً و بیشتر پس از روند نزولی بورس بعد از توافق هسته ای شنیده شده که بعضی از اهالی تالار با یادآوری روزهای خوب بورس در دولت قبل، از مدیریت و نحوه عملکرد تیم اقتصادی دولت قبل به نیکی یاد می کنند لذا باید جهت اطلاع آن دسته از سهامداران یادآور شد که یکی از بزرگترین خصلت های اهالی تالار فراموشی روزهای بد با رسیدن روند صعودی می باشد، ظاهراً دوستان و سهامداران گرامی فراموش کردند که روند صعودی بورس در دو سال آخر دولت دهم روی داد که سال آخر نیز عمده ترین روند صعودی شاخص پس از مرداد ماه و روی کار آمدن دولت یازدهم بود که البته بیشتر جنبه روانی داشت تا بنیادی.

اگر کمی دقیق شویم شاید بتوان گفت شیرینی سودهای سال 91 و 92 باعث شده که برخی سهامداران روزهای تلخ سال های 84 تا 88 را فراموش کنند، روزهایی که بازار سرمایه به علت قمارخانه خوانده شدن از سوی رییس دولت وقت شاهد اسف بارترین روزهای تاریخ فعالیت خود بود.

زمانیکه قرمزی تابلوی بورس هم بر چهره سهامداران نشسته بود و هم بر قیمت سهام شرکت ها و شاخص های بورس، حتماً فراموش نکردید که اصلاً یکی از دلایل تغییر فرمول شاخص بورس از بازده قیمتی به نقدی و قیمتی همین موضوع و بزرگنمایی تصنعی بورس بود.

باید یادمان باشد که تورم بالای 30 درصدی از کجا و چه مدیریتی نشأت می گیرد، درست است که سال 91 و 92 اغلب سرمایه گذاران سودهای خوبی را در بورس بدست آوردند اما فراموش نکنیم که این سود از چه محلی و به چه قیمتی تمام شد. سود آنچنانی بورس از محل افزایش تورم و افزایش ارزش جایگزینی به تبع رشد قیمت تمام کالاها اعم از اساسی تا لوکس رخ داد.

شاید اگر کمی منطقی تر  و عمیق تر فاتورهای تحلیلی را در محاسبات خود دخیل کنیم نتیجه دقیقتری بتوانیم بگیریم ، اینکه روند بورس نزولی بوده و زیان سنگین به سهامداران وارد شده درست است، اینکه برخی سرمایه گذاران به توصیه مسئولین وارد بورس شدند و متضرر شدن هم قبول داریم، اما یک موضوع را اغلب اهالی تالار قبول دارند و آن ایجاد ثبات و آرامش اقتصادی است، دیگر از رکورد شکنی های ساعتی دلار و سکه طلا در بازار خبری نیست، دیگر خبری از تغییر قیمت های خلق الساعه به تبع افزایش نرخ دلار نیست، تورم امروز 14.1 درصد است و قیمت انواع خودروهای داخل و خارج در حال کاهش قیمت و منطقی شدن می باشند.

باید باور کرد که اقتصاد هیجانی دیگر در این کشور وجود ندارد، حداقل استرس نخریدن کالا و ترس از رشد قیمت فردا از بین رفته است.

جالب است که در آن سال های فراموش نشدنی هیچ دلواپسی برای مردم و کشور وجود نداشت. گویی که همه چیز عادی و طبیعی بوده و اصلاً باید مایحتاج خود را به دو یا سه برابر قیمت می خریدیم البته اگر منصفانه بنگریم اتفاقاتی که امروز شاهد آن نیستیم با نفت 50 دلاری محقق شده و نه نفت 110 دلاری دولت قبل.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب