مهم‌ترین اخبار و رویدادهای بورسی چهارشنبه 7 مرداد 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 291 واحد رشد کرد و به رقم 66،780 واحد رسید . فملی با 134 واحد بیشترین تاثیر منفی و حکشتی با 89 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 136.7 میلیارد تومان رسید که بترانس با 11.1 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 6 واحد رشد کرد و به رقم 784 واحد رسید . جم و ذوب بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 45.9 میلیارد تومان رسید که ذوب با 2.4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

 مهم‌ترین اخبار سیاسی

وزیر خارجه فرانسه در حالی صبح امروز وارد تهران شد که سفر وی با حاشیه‌های زیادی همراه بوده است . لوران فابیوس پیش از سفر به ایران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در پاریس، اهداف سفرش را اینگونه بیان کرد که “ما می خواهیم دوباره روابطمان را با ایران برقرار  کنیم البته با پایه و اساس خوب اگر ممکن باشد که به نظرم امکان پذیر است .

“لوران فابیوس درباره اهداف سفرش به ایران تصریح کرد :« هدف از این سفر به اندازه کافی روشن و ساده است ما به تازه گی با هم در بحث هسته ای در وین به توافق رسیده ایم که بسیار مهم است ، البته این توافق یک بار در کنگره امریکا و همین طور در پارلمان ایران بررسی خواهد شد .»

وی افزود :« باید توجه کنیم که هم ایران و هم فرانسه باید به همه تعهداتی که صورت گرفته احترام بگذارند، این نخستین مرحله است که بررسی می شود و دوباره همه موضوع هایی که باهم گفتگو کرده ایم اجرایی می شود و دومین مسئله برنامه هایی است درباره روابط دوجانبه ایران و فرانسه ، همانطور که اقای روحانی گفته اند فرمول درستی است ، این یک شروع جدید است که در دوره های گذشته روابط ما آن چنان با یکدیگر نزدیک نبوده است به همان دلایلی که شما می دانید .»حسن روحانی در صفحه شخصی توییتر خود با گذاشتن عکسی از این دیدار، نوشته است: “دیدار با فابیوس. دو کشور سوابق همكاری‌های ارزشمندی داشته‌اند، این توافق بايد آينده همكاری‌های بهتر با اروپا را رقم بزند .

سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی پیش از پایان نشست علنی امروز (چهارشنبه) پارلمان در پاسخ به انتقادات تعدادی از وکلای ملت نسبت به اظهارات اخیر نوبخت سخنگوی دولت که گفته بود بررسی توافق هسته‌ای جزء وظایف شورایعالی امنیت ملی است نه مجلس، اظهار داشت: مجلس بر اساس قانون اساسی اینگونه موافقتنامه‌ها را باید مورد بررسی قرار دهد. و رسیدگی به توافق نهایی هسته‌ای «برجام» در دستور کار مجلس قرار دارد . 

وی افزود: البته از روزهای نخست این پروژه بررسی فرآیند «برجام» در دستور کار شورایعالی امنیت ملی کشورمان قرار داشته است .ابوترابی‌فرد همچنین اعلام کرد بررسی متن توافق نهایی هسته‌ای «برجام » در دستور کار جلسه امروز شورایعالی امنیت ملی کشورمان که با حضور رؤسای سه قوه و مسئولان ارشد تعیین‌شده برگزار می‌شود، قرار دارد و مجلس شورای اسلامی هم درباره توافق نهایی هسته‌ای طبق وظیفه قانونی خودش عمل خواهد کرد .

مهم‌ترین اخبار اقتصادی 

مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور در تشریح افق اقتصادی پساتوافق، با اعلام این موضوع که در خوش‌بینانه‌ترین سناریوی ممکن، تحریم‌های اقتصادی در زمستان سال‌جاری لغو خواهد شد، گفت: هم‌اکنون اقتصاد ایران در یک «بزنگاه تاریخی» قرار دارد. به گفته مسعود نیلی، «اقتصاد برون‌زا و درون‌‌گرا» یا «اقتصاد درون‌زا و برون‌گرا» دوراهی پیش‌روی اقتصاد کشور در وضعیت پساتوافق است.

مسیر نخست که در سال‌های گذشته نیز پیموده شده، بر محوریت «صادرات نفت و واردات ناشی از درآمد آن» استوار می‌شود و سرمایه‌گذاری خارجی نیز از طریق «شرکت‌های دولتی و شبه‌دولتی» صورت می‌گیرد. محوریت مسیر دوم نیز براساس توسعه تجارت با دو مزیت اقتصاد کشور یعنی توسعه «صادرات صنعتی» و «گردشگری» صورت می‌گیرد و هدف سرمایه‌گذاری خارجی نیز «شرکت‌های خصوصی » است.

این اقتصاددان براساس تجربه سال‌های وفور درآمدهای نفتی، انتخاب «اقتصاد برون‌زا و درون‌‌گرا» را آسان و با «بهبود اقتصادی کوتاه‌مدت » توصیف می‌کند که برای اشتغال‌زایی و رشد بهره‌وری پایدار مفید نخواهد بود . اما «اقتصاد درون‌زا و برون‌گرا» که تلاش بیشتر مسوولان و صبر جامعه را طلب می‌کند، رشد اقتصادی پایدار، بهبود بهره‌وری و اشتغال‌زایی را در پی خواهد داشت. نیلی تاکید کرد این انتخاب تنها در اختیار دولت نیست و مردم نیز باید در انتخاب مسیر مشارکت داشته باشند .

خبری شنیدیم که ، هیات مهم اقتصادی از شرکتهای فرانسوی شهریور به ایران می‌‌آید در این سفر فابیوس با رئیس جمهور،‌ وزیر امور خارجه و دیگر مقامات کشور درخصوص مسائل دوجانبه و بین المللی به رایزنی و گفتگو خواهد پرداخت . وزیر خارجه فرانسه پس از ورود به تهران گفت: یک هیات بسیار مهم اقتصادی از شرکت های مختلف فرانسه ماه سپتامبر ( شهریور) به ایران سفر خواهند کرد . لوران فابیوس دیروز هم در مصاحبه با صدا و سیما با تاکید براینکه این سفر یک آغاز دوباره است گفته بود: ما هر کدام یعنی ایران و فرانسه به عنوان قدرت بزرگ مسئولیت هایی برای برقراری صلح و ثبات در منطقه داریم .

وی درباره جزییات دیدارش در تهران تاکید کرد: این سفر فوق العاده فشرده ای است چون در همین روز باید با همکارم آقای محمد جواد ظریف گفتگو کنم که البته گفتگوهای زیادی درباره پرونده هسته ای در وین داشتیم و همین طور افتخار دیدار با آقای حسن روحانی رئیس جمهوری ایران را دارم ، سپس ملاقاتی با معاون رئیس جمهور در حوزه محیط زیست و همین طور با وزیر صنایع و معادن ایران خواهم داشت . وزیر خارجه فرانسه تاکید کرد: « ما می خواهیم دوباره روابطمان را با ایران برقرار کنیم البته با پایه و اساس خوب اگر ممکن باشد که به نظرم امکان پذیر است .»

گروه‌های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات، بدنبال تشکیل صف خرید پرحجمی در نماد خاور در همان لحظات آغازین بازار، تقریبا تمامی نمادهای گروه روندی صعودی را در پیش گرفتند. با توجه به اخبار مثبتی که در گروه خودرویی وجود دارد نمادهای این گروه همچنان مورد توجه نوسان گیران قرار دارند. معاملات خکاوه نیز در قیمت 1145 ریال به صف خرید رسید 18.6 میلیون سهم در این نماد عمدتا توسط سهامداران حقیقی جابجا شد.

معاملات خپارس نیز که مدتها لیدری بازار را در دست داشت در ساعت پایانی بازار با عرضه حدود 12 میلیون سهم در آستانه قیمتی بالا به صف خرید رسید؛ خپارس با معامله بیش از 72 میلیون سهم همچنان پرمعامله ترین نماد گروه است. خودرو و خزامیا نیز با صف خرید به کار خود پایان دادند. در قطعه سازها، خکمک پرتقاضاترین نماد بود. معاملات کم حجم خکار نیز برای ششمین روز متوالی با صف فروش همراه بود.

در ماه‌های گذشته هیأت‌هایی به نمایندگی از خودروسازان ایرانی مذاکراتی را برای بازگشت گروه خودروسازی پژو به کشور ترتیب داده‌اند که با خبر آمدن فابیوس به تهران این بازگشت رنگ جدی‌تری به خود گرفته است. در همین راستا سخنگوی کیسیون صنایع و معادن مجلس حضور دوباره این شرکت را در بازار خودروی ایران قابل تامل دانست و با اشاره به ترک بازار ایران توسط این شرکت در شرایط سخت تحریم، گفت: در حال حاضر شرکت‌های بزرگ خودروسازای خواستار ورود به بازار ایران هستند که این موضوع نشان می‌دهد خودروسازان نباید در شراکت‌های بین المللی فقط خود را محدود به فرانسوی‌ها کنند.

علیلو، رئیس هیئت تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی کشور نیز در این رابطه با اشاره به مذاکرات برخی مسئولین و مدیران با شرکت پژو اظهار داشت: تجربه ثابت کرده فرانسه در ایفای تعهدات خود موفق نبوده است حال چرا برخی از مسئولین بدون توجه به این موضوع سعی در گسترش همکاری‌های خود با این شرکت دارند.

در چند روز گذشته مدیرعامل پارس خودرو اعلام کرده که شرکت رنو خواستار خرید این شرکت است این درحالی است که براساس طرح تحقیق و تفحص شرکت‌های رنو و پژو تخلفات بسیاری را انجام داده و باید در مجامع قضایی کشور پاسخگو باشند .

خبرهای امروز همچنین حاکی از رایزنی دایلمر برای شروع مجدد فعالیت در ایران و همکاری با ایران خودرو بود. به گزارش ایسنا مدیرعامل شرکت ایران خودرو در اظهاراتی عنوان کرد که این شرکت ممکن است با دایملر که سازنده خودروهای تجاری و لوکس است، قرارداد همکاری امضا کند و در همین راستا دایملر ممکن است ظرف دو تا سه ماه آینده دفتری در تهران دایر کند .

مدیرمالی دایملر در لندن به خبرنگاران گفت: موقعیت ما از نظر مدلهای کامیون و خودرو موقعیت خوبی است با اینهمه هنوز زود است جزئیات بیشتری از برنامه خود برای بازگشت به ایران را اعلام کنیم اما ما با شرکای تجاری خود در تماس هستیم تا درباره نحوه شروع مجدد فعالیتمان مذاکره کنیم.

گروه دارویی نیز امروز معاملات مثبتی را پشت سر گذاشت. خبر افزایش سرمایه 275 درصدی دزهراوی به تشکیل صف خرید کم حجمی در این نماد منجر شد؛ این شرکت طی اطلاعیه در سایت کدال از افزایش سرمایه 275 درصدی و ارسال درخواست آن به سازمان خبر داد. این افزایش سرمایه از محل سود انباشته و به منظور اصلاح ساختار مالی احراز معیار حداقل سرمایه ثبت شده و کاهش هزینه های مالی و جلوگیری از کاهش نقدینگی است.

دپارس که پس از برگزاری مجمع با 16 درصد کاهش در قیمت 11.986 ریال بازگشایی شد تا محدوده 21 درصد منفی با افت قیمت همراه شد و با معامله 379 هزار سهم به معاملات خود پایان داد. شتهران وارد سومین ماه معاملاتی همراه با صف خرید خود شده است. تیپیکو در محدوده صفر تابلو معامله شد؛ در بازار خرده فروشی این نماد نیز 6.4 میلیون سهم بین دو سهامدار حقوقی معامله شد.

در گروه پالایشی، شاوان نیز روز گذشته صورت مالی سال 93 را منتشر کرد. شاوان به دلیل محاسبه شرکت ملی پالایش و پخش در قیمت خوراک با نرخ های قبلی، سود 19 تومانی هر سهم سال مالی گذشته را به زیان 230 تومانی تغییر داد. شبریز نیز در گزارش حسابرسی شده خود سود هر سهم سال مالی 93 را 153 ریال نسبت به گزارش حسابرسی نشده خود کاهش داد و مبلغ 219 ریال اعلام کرد؛ این تعدیل منفی به خاطر افزایش سایر هزینه های عملیاتی شرکت از مبلغ 37 میلیارد ریال به 387 میلیارد ریال است. در معاملات امروز این گروه شپاس تنها نماد مثبت گروه بود. در ونفت نیز حدود 3 میلیون سهم در محدوده منفی معامله شد.

در فلزات اساسی، فملی بدون تقسیم سود نقدی در مجمع با کاهش 5 درصدی در قیمت 1738 ریال بازگشایی شد و با معامله 2.5 میلیون سهم باعث افت بیش از 134 واحدی شاخص کل شد.  فپنتا، وتوکا و زنگان صف خریدهای گروه بودند. در نماد ذوب، پرحجم ترین نماد گروه، بیش از 12 میلیون سهم در بازه مثبت معامله شد و در نهای قیمت پایانی آن به 202 تومان رسید. فمراد در آستانه قیمتی بالا معاملات خود را آغاز کرد تا پایان بازار شاهد افت قیمت تا 233 تومان بودیم. در آغاز معاملات امروز این گروه نیز ارفع با توجه به تعدیل با اهمیت پیش بینی سال مالی 94 متوقف شد.

در گروه حمل و نقلی شاهد معاملات مثبت در تمامی نمادها بودیم بطوریکه نمادهای حپترو ، حکشتی با صف خرید بسته شدند . نماد حکشتی بیشترین حجم معامله را در این گروه دارا بود که بیش از 5 میلیون سهم معامله شد .

در گروه بانکی تمامی نمادها با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند و نمادهای وبصادر ، وتجارت با صف خرید بسته شدند . بانک صادرات که بیش از 116 میلیون سهم معامله شد بیشترین حجم معامله را در گروه داشت .

رئیس کل بانک مرکزی از تصمیم جدید این بانک برای تسویه حساب ارزی و شفاف سازی صورت های مالی بانک ها خبرداد و گفت: بازگشت ارزهای برداشت شده از بانک ها منوط به ارسال صورت های جدید مالی است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، حجم نقدینگی در پایان خرداد سال 1394 به 8166.7  هزار میلیارد رسید که نسبت به پایان سال 1393 از رشدی معادل 4.4 درصد برخوردار بوده است.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند و نمادهای شکربن ، جم ، شفارس با صف خرید بسته شدند .

مدیرعامل پتروشیمی ایلام از پیشرفت فیزیکی ٦٤,٢ درصدی فاز دوم این پتروشیمی خبر داد.

شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسيان در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 94/06/31 شرکت را مبلغ 840 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی بدون تغییر اعلام شده است شرکت در 9 ماهه خود توانست 58 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد و به ازای هر سهم 485 ریال سود کنار بگذارد .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب