تعدیل منفی 41 درصدی یک پالایشگاه دیگر

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار پالایش و پتروشیمی

در پی نقره داغ شدن پالایشگاه لاوان که طی آن به جای سود ۱۹ تومانی هر سهم سال گذشته ۲۳۰ تومان زیان محقق شد، یک پالایشگاه بورسی هم سود سال مالی ۹۳ را ۴۱ درصد تعدیل منفی داد.

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، با انتشار صورتهای مالی حسابرسی شده سال مالی گذشته پالایشگاه لاوان در هفته پیش، مشخص شد شرکت ملی پالایش و پخش نقره داغی را به این پالایشگاه زده تا این شرکت به جای سود با زیان سنگین 44.2 میلیارد تومانی ،پرونده سال گذشته را ببندد. چرا که طبق صورت های مالی حسابرسی، سود 193 ریالی هر سهم “شاوان” برای سال مالی اسفند 93 به زیان 2 هزار و 303 ریالی تغییر کرده که رویدادی غیر قابل پیش بینی و همراه تعجب و حیرت است.

براساس این گزارش، حال با انتشار صورت های مالی حسابرسی شده سال 93 پالایشگاه تبریز هم مشخص شده که سود 372 ریالی هر سهم آن با 41 درصد تعدیل منفی مواجه شده و به 219 ریال کاهش یافته است.

این تعدیل منفی سود ” شبریز” ناشی افزایش 183 درصدی هزینه کاهش موجودی فرآورده ها در پایان سال 93 بوده که طی آن از 19.1 میلیارد تومان در گزارش قبلی به 54.1 میلیارد تومان بالغ شده است.

طبق اظهار حسابرس این شرکت ” سرفصل دارایی های ثابت مشهود شامل 207ر1 میلیارد ریال مانده حساب سفارشات و پیش پرداخت های سرمایه ای بابت پروژه بنزین سازی است که از دی ماه 1392 به بهره برداری رسیده است ولی مانده سفارشات و پیش پرداخت های مذکور درمورد کالاها و خدمات دریافتی تعدیل نشده و به دارایی های ثابت درحال بهره برداری منتقل نشده و ذخیره استهلاک آن ها در سرفصل سایر حساب ها و اسناد پرداختنی منظور شده است. به علت مشخص نشدن مبلغ دقیق کالا و خدمات دریافت شده مورد بهره برداری تا تاریخ ترازنامه، تعیین تعدیلات مورد نیاز از این بابت بر صورت های مالی مورد گزارش میسر نشده است.”

همچنین “ شرکت پتروشیمی تبریز که در سرفصل حساب های دریافتنی تجاری 564 میلیارد ریال بدهکار است در پاسخ درخواست تاییدیه ارسالی بدهی خود را 197 میلیارد ریال کمتر اعلام کرده است. پاسخ درخواست تاییدیه ارسالی برای شرکت ناوک آسیا کیش نیز که در سرفصل حساب های پرداختنی تجاری 579 میلیارد ریال بستانکار است تاکنون دریافت نشده است. تعیین آثار احتمالی ناشی از موارد بالا در حال حاضر امکان پذیر نیست.”

در بند 7 گزارش حسابرس هم آمده است: سازمان امور مالیاتی کشور برای مالیات عملکرد سال های 1390 تا 1392 جمعا مبلغ 323 میلیارد ریال بیشتر از مبالغ ذخیره و پرداخت شده مطالبه کرده است. همان گونه که در یادداشت توضیحی 1-15 درج شده شرکت نسبت به برگ های تشخیص مالیات اعتراض کرده و موضوع در هیات حل اختلاف مالیاتی در دست رسیدگی است. برای مالیات عملکرد سال مالی مورد گزارش نیز ذخیره منظور نشده است.

وضعیت نهایی مبالغ قابل پرداخت برای مالیات سال های یادشده در حال حاضر مشخص نیست. اظهارنظر این موسسه در اثر مفاد این بند مشروط نشده است.”

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: شبریز

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب