وضعیت پول های بلوکه شده و زمان رفع تحریم ها و آینده پالایشگاه ها و….

جلال
جلال
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
وضعیت پول های بلوکه شده و زمان رفع تحریم ها و آینده پالایشگاه ها

بیژن زنگنه درباره زمان رفع تحریم ها و میزان تولید نفت ، وضعیت پول های بلوکه شده و بابک زنجانی ، ماجرای مفقود شدن دکل نفتی، ذخایر نفتی روی دریا و میزان صادرات، زمان اتمام فازهای پارس جنوبی، آینده پالایشگاه ها و… توضیحاتی داد.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس پرس ، بیژن زنگنه دیشب با حضور در برنامه نگاه یک تلویزیون درباره زمان رفع تحریم ها و میزان تولید نفت ، وضعیت پول های بلوکه شده و بابک زنجانی ، ماجرای مفقود شدن دکل نفتی، ذخایر نفتی روی دریا و میزان صادرات، زمان اتمام فازهای پارس جنوبی، آینده پالایشگاه ها و… توضیحاتی داد.

وی با اشاره به لغو تحریم ها گفت : با فرایند پیش بینی شده، اواخر آبان یا آذر شاهد رفع همه تحریم ها هستیم. بخشی از تحریم های تاثیر گذار در صنعت نفت، در زمینه های فروش، کمیت فروش، حمل و نقل و بیمه ها و جابجایی و تصرف ما بر پول بوده است. اگر این مسائل رفع بشود، بازارها و سهم از دست رفته ما که چیزی حدود بیش از یک میلیون بشکه در روز است، احیا می شود و به هر ترتیب به این مهم می رسیم.

 

وضعیت پول های بلوکه شده و بابک زنجانی

وزیر نفت توضیح داد: پول های بلوکه شده چند دسته هستند. بخشی از این حساب ها مربوط به بانک مرکزی است که از فروش نفت حاصل شده است و در ژاپن و کره جنوبی و مقداری در هند از این حساب ها داریم. بخش دیگری از این حساب ها به حساب های بانک مرکزی واریز نشده است. مانند حساب 6 میلیارد دلار در حساب های یورویی در هند است و با رفع تحریم به خزانه واریز می شود.

زنگنه افزود: بخشی از پول ها، مربوط به شرکت نفت است که حدود 2.5 میلیارد دلار می شود و بقیه آمارهای مورد نظر را نیز بانک مرکزی می داند.3.5 میلیارد دلاری که بحثش مطرح بود و برخی با بیان حرف های بی ربط، این ماجرا را به مثابه بابک زنجانی دوم دانستند کاملا بی اساس بود و در این دو هفته اخیر برخی به دنبال بابک زنجانی سازی بودند تا قبح کار را پایین آورند.

وی گفت: این پول در حساب یک شرکت اماراتی است و مشخص و مبرهن است که این پول متعلق به ما است و با رفع تحریم ها این پول به تصرف بانک مرکزی در می آید. در هند نیز پول های ما در حساب یک شرکت پالایشگاهی است و حساب یاد شده نیز در نزد شرکتی پالایشگاهی در امارات است.  پیش از حضور من در وزارت نفت به این شرکت میعانات فروخته شده و از ابتدای سال 93 این مسئله رفع و پول خود را وصول کردیم.

وی توضیح داد: این موضوع با مسئله بابک زنجان تفاوت دارد. پول های مورد نظر که نزد زنجانی بوده مشخص نیست که کجاست. ما حتا راضی بودیم بابک زنجانی اعلام کند این پول ها در فلان حساب بلوکه شده تا بدانیم یک روزی این پول باز می گردد اما اکنون مشخص نیست این پول ها گمشده یا به اصطلاح خورده شده است.

وزیر نفت تاکید کرد: برخی برای فروریختن قبح متهم بابک زنجانی، چنین مباحثی را مطرح می کنند. ما مورد این چنینی نداشتیم و اگر کسی اطلاعاتی دارد به قوه قضاییه اعلام کند. ما رسما در این باره به قوه قضاییه شکایت بردیم و گزارش این اتفاق در جلسه ای با حضور معاون قوه قضاییه مطرح شد.

زنگنه ادامه داد: معتقدم برخی می خواهند با تشویش افکار عمومی، در فعالیت قوه قضاییه درباره زنجانی اختلال ایجاد کنند. بخشی از مطالبات ما به کشور بازگشته و البته پولی که در چین و ترکیه بوده بلوکه نبوده است. برخی پول ها متعلق به بانک مرکزی است اما پول های بلوک شده در هند که حدود 6 میلیارد دلار می شود متعلق به دولت است.

وزیر نفت گفت: بخشی از این پول ها از سوی بانک مرکزی در سال 90 و 91 در حساب شرکت نیکو برای طرح های اولویت دار پارس جنوبی سپرده گذاری شده بود. عمده این پول ها در این بخش هزینه شده است و بخشی دیگر نیز در نزد بابک زنجانی باقی مانده و وی این هزینه را که متعلق به پیمانکاران بوده به آنان پرداخت نکرده است. وجود پول بانک مرکزی در نزد شرکت نیکو تخلف نیست و طبق مقرراتی، بانک مرکزی می تواند در این شرکت سپرده گذاری کند و این امر حرکتی در جهت توسعه صنعت نفت بوده است.

 

ماجرای مفقود شدن دکل نفتی

وی درباره دکل نفتی و مسائل مطرح شده درباره آن توضیح داد: دکلی به مبلغ 88 میلیون دلار توسط شرکت تاسیسات دریایی خریداری می شود که این شرکت متعلق به صندوق بازنشستگی نفت و تعاونی بازنشستگان ناجا است و بخشی از سهم این شرکت نیز متعلق به پرسنل است.20 روز از عمر این دکل می گذشته است و چند روز قبل از خرید این دکل، شرکتی آرژانتینی همین دکل را 66 میلیون دلار خریداری می کند و به این شرکت (تاسیسات دریایی) با مبلغ 88 میلیون دلار فروخته می شود.

زنگنه ادامه داد: همان روز طبق اسناد، مدیریت شرکت تاسیسات دریایی، سند تحویل دکل را امضاء می کند اما دکلی تحویل گرفته نمی شود. 20 درصد اول پیش پرداخت داده می شود و پس از مدتی شرکت صاحب دکل قرارداد را فسخ می کند زیرا هزینه از سوی شرکت طرف قرارداد با شرکت تاسیسات دریایی، پرداخت نمی شود اما هزینه 88 میلیون دلار همچنان پرداخت می شود و این پول به حساب هایی ریخته می شود و کل هزینه دکل به شرکت طرف قرارداد با شرکت تاسیسات دریایی پرداخت می شود.

وی افزود: مالک اصلی دکل نیز به دلیل عدم دریافت اصل هزینه، دکل خود را می برد و به عبارتی کل مبلغ دکل پرداخت شده اما دکلی تحویل داده نمی شود. دکل از شرکتی خریداری شده که مالکش نبوده و با مبلغ بالاتری این دکل به نسبت هزینه شرکت اصلی فروشنده خریداری می شود و تحویل گرفته نمی شود. بحث اصلی در مورد دکل، بازگرداندن پول دکل بوده و این پول از محل پارس جنوبی پرداخت شده است.

زنگنه تصریح کرد: در قوه قضاییه در این باره شکایت شده و باید مشخص شود این پول کجا رفته است. دکلی که وجود ندارد و این وسط اتفاقات شبهه داری رخ داده است. 88 میلیون دلار پول مملکت باید بازگردانده شود و حتا اصل هزینه زمانی پرداخت شده که شرکت فروشنده اصلی دکل، قرارداد خود را فسخ کرده بوده است.

وی با طرح این پرسش که چرا دکلی را که تحویل نگرفته اند امضاء کردند که دریافت شده است؟ گفت: رسید را چرا امضاء کردند و بقیه پرداخت ها چرا انجام شده است؟ این اتفاق سوال برانگیز است و بسیاری از این اتفاقات بدون موافقت هیات مدیره شرکت و عدم طی مراحل قانونی و روال طبیعی انجام شده است. دنبال کیفر کسی نیستیم و برای بازگرداندن این هزینه تلاش می کنیم.داستان دکل بسیار مسئله دار است. در این میان دکلی اسقاطی نیز خریداری شده که دستور پیگیری دادم آن هم باید پیگیری شود.

وی افزود: در کشورهای اروپایی مانند ایتالیا، یونان، انگلستان پول داریم و مجموع این ارقام نزدیک به دو و نیم میلیارد دلار می شود. برخی شرکت ها مانند شل آمادگی دارند که با رفع تحریم ها، پول های بلوک شده را برگردانند و ممکن است برخی با تاخیر این کار را انجام دهند. اگر اشکالی در جایی دیگر نیز هست باید پیگیری شود اما این امر دلیلی نمی شود که موضوعات دیگر و تخلفات بزرگ را کمتر پیگیری کنیم. بیش از یکسال است که به معاون اول رییس جمهوری در باره دکل نامه نوشتم و سازمان بازرسی نیز پیگیر این موضوع بوده است.

وی تاکید کرد: پرونده دیگری نیز در این باره وجود دارد که 30 دکل آبی و خشکی با شرکتی چینی قرارداد بستند و باید مسائل پیرامون آن حل شود.

تولید نفت قبل و بعد از تحریم

وزیر نفت تصریح کرد: تولید ما، قبل تحریم ها حدود 3.9 میلیون بشکه بوده و بعد تحریم ها بیش از یک میلیون بشکه از میزان تولید ما در نفت خام کم شد.به اوپک نامه ای نوشتیم که تحریم ها در حال برداشته شدن است و ما بر می گردیم. برگشتن شکستن تحریم اجازه نمی خواهد و ما یک سابقه تاریخی داریم و برای رسیدن به حقمان از کسی اجازه نمی گیریم .

زنگنه ادامه داد: از همین امروز برای بازاریابی در تلاش هستیم و حداقل 500 هزار بشکه به تولیدات روزانه خود می افزاییم. اوپک در تجربه طولانی نشان داده پخته عمل می کند اما اگر فرض کنیم سهمی از تولید کشورهای عضو برای افزایش تولید ایران کم نشود، برای مدتی قیمت نفت کاهش می یابد و دیگرانی که تولید بالا می کنند از افتادن قیمت ها ضرر خواهند کرد.

وی درباره دبیرکلی ایران در اوپک و دیپلماسی نفتی اظهار کرد: دبیر کلی اوپک اجماع می خواهد و مخالفت یک کشور مانع از تحقق این مهم می شود کما این که بسیاری کشورها نتوانستند دبیرکلی را بدست آوردند زیرا ما مخالف این مهم بودیم. این که دیپلماسی ما کم رنگ یا پر رنگ است مبهم بوده و ما افراد کار بلدی داریم. نفت و سیاست تفکیک ناپذیر است و اگر کشوری تصمیم بگیرد صادرات را بالا ببرد و یا بخواهد قیمت نفت کاهش یابد نمی توانید آن را با توجیه قانع کنید.

وزیر نفت ادامه داد: برخی می گویند ما دلیل کاهش قیمت نفت هستیم و اگر ایران در اوپک قاطع برخورد می کرد این اتفاق نمی افتاد؛ این حرف منصفانه نیست و فقط ایران نمی تواند قیمت نفت را در بازارهای جهانی نصف کند و این امر، ساده سازی مسائل پیچیده است. مسئله قیمت نفت بسیار پیچیده است و برخی آن را توطئه علیه ایران دانسته و عده ای آن را برگرفته از اختلاف روسیه با غرب و مشکل همسایه های ما با ایران و مذاکرات هسته ای قلمداد کردند.

 

ذخایر نفتی در دریا و افزایش صادرات

وزیر نفت درباره ذخیره منابع نفتی ایران روی دریا و افزایش صادرات در اسرع وقت توضیح داد: ذخیره نفت خام نداریم اما میعانات گازی داریم. می توان دریچه تولید نفت خام را بست اما درباره میعانات گازی این شرایط وجود ندارد. برخی می گویند ایران یکسال و نیم طول می کشد تا تولید خود را افزایش دهد و پیشنهاد می دهم این افراد بنشینند و نگاه کنند که این اتفاق چگونه رخ می دهد.

زنگنه ادامه داد: برنامه ما در چارچوب اقتصاد مقاومتی آغاز شده و در فاز پارس جنوبی همه کارهای باقی مانده را در سه سال به سرانجام می رسانیم. پارس جنوبی بزرگترین میدان مشترک ما است. تراز برداشت ما در پارس جنوبی همچنان منفی است و در این زمینه عقب هستیم. طرفین مقابل به صورت تجمیعی و روزانه نسبت به ما پیشی دارند و بالای 700 میلیون در روز تولید دارند و ما امروز به زیر 400 میلیون رسیدیم و باید جبران کنیم. اصل کار ما در تولید نفت، میدان های نفتی است. از میدان های غرب کارون حدود 700 میلیون بشکه در روز می توانیم تولید کنیم و این بخش را ادامه داده و تسریع می کنیم.

به گفته وزیر نفت، تا سه سال دیگر تمام فازهای پارس جنوبی را به پایان می رسانیم و پالایشگاه های آن در مراحل مختلف قرار دارند. آخر سال 96 تقریبا همه چیز در این بخش ها تمام است. در میدان های نفتی آزادگان و یادآوران نیز امیدواریم آخر امسال تولیدمان را بیافزاییم و فاز نخست این بخش ها به بهره برداری برسد.

توضیحاتی درباره پالایشگاه ها

وی درباره فاصله گرفتن از خام فروشی اظهار کرد: در چارچوب اقتصاد مقاومتی، برای میعانات گازی در سه سال آینده تولیدمان را به یک میلیون بشکه در روز، از پارس جنوبی و دیگر میدان ها می رسانیم. برنامه این است که همه این تولیدات در کشور فراورش شود. 360 هزار بشکه در پالایشگاه ستاره خلیج فارس است که اواخر امسال واحد اولش به بهره برداری می رسد. پالایشگاه دوم شیراز است که 120 هزار بشکه در آنجا فراورش خواهد شد و 180 هزار بشکه نیز در نزدیک کنگان فراورش می شود.

زنگنه ادامه داد: این مجموعه می تواند یک میلیون بشکه را تحت پوشش قرار دهد و ما باید نفت های تولیدی را به عنوان خوراک پتروشیمی قرار دهیم. در داخل کشور نیاز به پالایشگاه نداریم و باید در جنوب خلیج فارس پالایشگاه ها را راه اندازی کنیم.

وزیر نفت با بیان اینکه با راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس، شرایط ما بهتر خواهد شد؛ عنوان کرد: برای تضمین تقاضای نفت ایران باید در خارج از کشور و در پالایشگاه های موجود سرمایه گذاری کنیم. به عنوان نمونه بخشی از سهام یک پالایشگاه را خریداری کنیم مشروط بر اینکه نفت آن پالایشگاه از ایران تامین شود.

زنگنه ادامه داد: 5 سال آینده 25 میلیون تن اتانول حاصل از گاز تولید می شود؛ در این بخش مجوزهایی بیش از نیاز ارائه شده و 25 میلیون تن ظرفیت وجود دارد. مجوزها صادر شده اما بازاری وجود ندارد. همچنین در تخصیص سرمایه گذاری دولتی نیز ملاحظات انجام شود. تولید روزانه 3 میلیون تن پروپیلن و تخفیف خوراک پتروشیمی ها به آن معنا نیست که می خواهیم به هر قیمتی گاز را بفروشیم و معنای آن مفت فروشی نیست و برای ایجاد رقابت در صنعت این اقدام انجام می شود. صادرات گاز به همسایه ها برای ما اولویت است و حتا اگر’ ال ان جی’ هم صادر کنیم درآمد ما بیشتر است.

زنگنه تصریح کرد: در حال حاضر صرف نمی کند که گاز را به اروپا صادر کنیم. هدف ما صادرات به هر قیمتی نیست بلکه به دنبال افزایش درآمد هستیم. مسیر ها بعضا طولانی است و هرچه ما به همسایه های نزدیک گاز بفروشیم، شرایط بهتر است.

حضور شرکت های بزرگ دنیا در صنعت نفت ایران

وی درباره حضور شرکت های بزرگ دنیا در عرصه نفت ایران تاکید کرد: مدیران شرکت های بزرگ خارجی برای همکاری با ایران در زمینه نفت صحبت می کنند و ما نیز در مقابل به این کشورها اعلام می کنیم شرایط فرق کرده و باید سرمایه گذاری کنید. اصل حضور شرکت های درجه یک در ایران برای تقویت فناوری ملی است و پول مراحل بعد است.برای هیچ کشور و شرکتی محدودیت هایی نداریم و آمریکایی ها از سوی دولتشان در زمینه همکاری اقتصادی منع شدند. ایجاد رقابت به سود ملت ما خواهد بود و منعی برای حضور شرکت های آمریکایی نداریم.

وی درباره تعرفه گاز نیز گفت: مشترکان هرچه تساعدی استفاده کنند قیمت نیز افزایش می یابد. ما ساختار تعرفه را دست نزدیم و تنها 15 درصد در همه زمینه ها اضافه کردیم.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آینده پالایشگاه ها, بابک زنجانی, پالایشگاه ها, زمان رفع تحریم ها میزان تولید نفت, وزیر نفت

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
جلال

جلال

علاقه مند به مباحث اقتصادی و بازارهای مالی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب