مهم‌ترین اخبار و رویدادهای بورسی یکشنبه 11 مرداد 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 299 واحد نزول کرد و به رقم 66،530 واحد رسید . فملی با 80 واحد و شپدیس با 64 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 194.1 میلیارد تومان رسید که مپنا با 82.9 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 3 واحد نزول کرد و به رقم 778 واحد رسید . جم بیشترین تاثیر مثبت و زاگرس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 39.7 میلیارد تومان رسید که مارون با 4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

مهم ترین اخبار اقتصادی

اسحاق جهانگیری در جلسه برنامه جامع اصلاح نظام بانکی و توسعه بازار اولیه سرمایه، با تاکید بر اینکه تسویه بدهی پیمانکاران از تعهدات قطعی دولت است، گفت: اصلاح نظام بانکی و تسویه بدهی ها، مورد تاکید دولت و شخص رئیس جمهور است که حتما انجام خواهد شد .معاون اول رئیس جمهور در این جلسه با اشاره به دستور رئیس جمهور مبنی بر تدوین برنامه جامع اصلاح نظام بانکی و توسعه بازار اولیه سرمایه، بر اهمیت این موضوع تاکید کرد و افزود: تدوین این برنامه و نیز تسویه بدهی دولت به پیمانکاران از تعهدات قطعی دولت است که باید برای انجام آن راهکار‌های اجرایی تدوین کنیم .

جهانگیری با یادآوری اینکه پس از دستور دکتر روحانی، موضوع اصلاح نظام بانکی به یک انتظار عمومی تبدیل شده است، بیان داشت: داشتن جهت گیری روشن و برخورداری از اشتراک نظر برای تحقق اهداف، از دستگاه های ستادی اقتصادی دولت باید دنبال شود و نظرات کارشناسی به دقت مورد بررسی قرار گیرد و دستگاه ها تا جلسه آتی، جمع بندی نهایی خود را ارائه کنند تا بتوان یک برنامه زمان‌بندی برای اجرا تدوین کرد .

در این جلسه رئیس کل بانک مرکزی نیز با بیان اینکه برای اصلاح نظام بانکی و تسویه بدهی های دولت نیازمند عزمی جدی و انسجامی همگانی در دولت هستیم، گفت: اجرای این کار نیازمند انضباط و تدوین یک برنامه میان مدت است تا بتوانیم به اهداف تعیین شده دست پیدا کنیم .

مهم ترین اخبار سیاسی

در شرایطی که قرار است يوکيو آمانو، مديرکل آژانس بين‌المللی انرژی اتمی، چهارشنبه هفته جاری به کميته روابط خارجی سنای آمريکا ‌برود تا درباره نحوه نظارت بر برنامه هسته‌ای ايران در چارچوب توافق وين به سناتورها توضيح دهد، رضا نجفی، نماینده دائم ایران در آژانس گفت که «متن تفاهم ایران و آژانس انرژی اتمی نمی‌تواند در اختیار سنا قرار گیرد.»

نجفی با اشاره به حضور یوکیا آمانو در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا و تلاش سناتورها برای اطلاع از متن تفاهم اخیر ایران و آژانس افزود:« همان‌طور که تاکنون مشخص شده است، متون محرمانه بین ایران و آژانس حتی در اختیار دولت آمریکا هم قرار نگرفته است، بنابراین به‌طور قطع این مساله نمی‌تواند در اختیار نمایندگان سنا هم قرار بگیرد.» نماینده ایران در آژانس تاکید کرد که «آژانس می‌داند افشا شدن متون محرمانه چه معنی دارد و ایران این موضوع را به‌طور کامل برای مدیرکل آژانس روشن کرده است .»

از سوی دیگر یک منبع آگاه در گفت‌وگو با «ایرنا» گفت که سفر آمانو به آمریکا برای ارائه گزارش درباره توافق با ایران هنوز تایید نشده است و ضمن «شایعه» خواندن این خبر گفت: «مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌عنوان ضامن استقلال این نهاد نباید پاسخگوی گروه‌های سیاسی کشورهای مختلف باشد .»

به گزارش خبرگزاری رويترز، آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، روز جمعه ۹ مرداد در بيانيه‌ای اعلام کرد که يوکيو آمانو، مديرکل آن، «قرار است درباره نقش آژانس بين‌المللی انرژی اتمی درخصوص راستی‌آزمايی و نظارت بر اقدامات هسته‌ای (تهران) در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک» که ايران و 6 قدرت جهانی با آن توافق کرده‌اند، (به سناتورها) توضيح دهد. در همین راستا او چهارشنبه عازم واشنگتن خواهد شد. «برنامه جامع اقدام مشترک» يا برجام عنوان توافقی است که روز ۲۳ تيرماه ميان ايران و اعضای گروه 1+5 شامل آمريکا، روسيه، چين، فرانسه و بريتانيا همراه با آلمان در وين امضا شد .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

گروه خودرو و ساخت قطعات که روز گذشته با عرضه های به نسبت سنگین (نسبت به حجم بازاراین روزها) روبرو شده بودند امروز فشار فروش بیشتری را احساس کرد . بطوریکه اکثر نمادهای گروه در رنج های منفی معامله شده و بیشتر سهم های گروه با کاهش قیمت به کار خود پایان دادند. خاذین و ختوقا نمادهای مثبت این گروه بودند.

خاور که روز گذشته چندین و چندبار صف خریدش عرضه شد تا تب تقاضای سهم فروکش کند امروز را در محدوده صفر تابلو پشت سر گذاشت و به روزهای آتی امیدوارماند. خودرو نیز با کاهش 2درصدی در قیمت 279 تومان به کار خود پایان داد تا با نزدیک شدن به خطوط حمایتی (در محدوده 265 تا 270 تومان ) در روزهای آتی دوباره با افزایش تقاضا روبرو شود. خپارس هم که مدتی لیدری گروه را بر عهده داشت در قیمت 100 تومان به کار خود پایان داد . سایر سهام این گروه نیز در محدوده یک تا سه درصد منفی معامله شدند.

در فلزات اساسی، این گروه که این روزها حال و روز خوبی از لحاظ بنیادی با توجه به کاهش تقاضای فولاد جهانی و همچنین رکود موجود در فضای اقتصادی کشور بخصوص در بخش مسکن ندارد چندان مورد اقبال بازار نیست .

امروزفولای برای دومین روز متوالی با صف خرید به کار خود پایان دادو تنها نماد مثبت گروه بود. فملی که زمانی اکثر فعالان بازار سرمایه آن را از بهترین و بنیادی ترین سهم های بازار میدانستند به علت کاهش شدید قیمت مس در ماههای اخیر درقیمت 155 تومان نیز با صف فروش روبرو بود هر چند صف فروشش جمع شد و به قیمت های 158 تومان رسید ولی روند معاملات این سهم نوید از کاهش بیشتر قیمت در روزهای آتی میدهد. ذوب نیز که از مهم ترین سهام موجود در این گروه می باشد امروز بار دیگر به قیمت های زیر 200 تومان رسید .

رئیس یک شرکت دولتی هندی گفت، این شرکت توافق کرده که گندله سنگ آهن با کیفیت به ایران صادر کند. این قرارداد که ارزش آن می تواند سالانه به 200 میلیون دلار برسد حکایت از تقویت مناسبات تجاری بین دو کشور همزمان با کاهش تحریم ها دارد .به رغم تحریم های غرب علیه ایران، هند همچنان یکی از مشتریان اصلی نفت تهران باقی مانده و دو کشور اکنون در حال گسترش همکاری هایی به ارزش میلیاردها دلار در بخش بنادر، فولاد، آلومنیوم و برق هستند .ایران و هند حتی قبل از انعقاد توافق هسته ای در اوایل ماه جاری مذاکرات در مورد قرارداد صدور قرص های سنگ آهن را شروع کرده بودند .

مالای چاترجه، رئیس شرکت کی آی او سی ال، متعلق به وزارت فولاد هند، گفت، این شرکت ممکن است برای تامین تقاضای قابل توجه در ایران، 2 میلیون تن گندله سنگ آهن به این کشور صادر کند .کیوان جعفری تهرانی، مسئول امور بین المللی اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان سنگ آهن ایران گفت، توافق نهایی هنوز به امضا نرسیده است. اما وی اذعان کرد که تقاضا وجود دارد .

وی افزود: «تولید گندله سنگ آهن در ایران کافی نیست» و نیاز به واردات 7 تا 8 میلیون تن گندله سنگ آهن در سال وجود دارد. ایران در سال گذشته 21 میلیون تن گندله سنگ آهن تولید کرد، در حالی که تقاضا برای این محصول به 28 تا 29 میلیون تن رسید .به گفته تهرانی، مسئولان شرکت کی آی او سی ال، در حال مذاکره با وی، شرکت ایمیدرو و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران بوده است .چاترجه افزود، همچنین مذاکرات در مورد واردات یک میلیون تن سنگ آهن کم کیفیت از ایران، فرآوری آن در تاسیسات ساحلی شرکت کی آی او سی ال هند و صدور مجدد آنها به ایران در جریان است ..

در گروه حمل و نقلی  شاهد معاملات متعادلی بودیم نمادهای حکشتی ، توریل ، حتاید با معاملات منفی و نمادهای حتوکا ، حپترو ، حفارس با معاملات مثبت همراه بودند .حکشتی بیشترین حجم معامله را در این گروه داشت که بیش از 3 میلیون سهم معامله شد .

در گروه بانکی نمادها اکثرا با معاملات منفی به کار خود پایان دادند بانک صادرات بیش از 63 میلیون سهم معامله شد و بیشترین حجم معامله را در این گروه دارا بود .

محمد فطانت در خصوص تداوم رقابت سودهای بانکی نسبت به سود بازار سرمایه گفت: منطقی است که سود بانکی با کاهش تورم، کاهش پیدا کند. البته کاهش سود بانکی آثار زیادی در سطح کلان اقتصادی دارد. اما به هر حال سود 22 درصدی که امروز بانک ها می‌دهند و البته به دلیل عدم نظارت‌ها و وجود مووسات مالی غیرمجاز،‌ بیشتر از این مقدار است و برخی از بانک‌ها نرخ‌شکنی می‌کنند، نرخ سود بدون ریسک را بالا نگاه‌داشته و هنوز به عنوان رقیب جدی بازار سرمایه،‌ تلقی می شود .

در خبری شنیدیم که طبق آخرین تصمیم بانک مرکزی بنا شده موسسه غیرمجاز افضل توس در بانک دی ادغام شود. البته این برنامه هنوز قطعی نیست و مدیر این بانک با ادغام موافقت نکرده است.

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها شاهد معاملات منفی بودند و نماد زاگرس با صف فروش بسته شد.

در خبری به نقل از پایگاه خبری بورس پرس داشتیم که ، طی 4 ماه اول سال حجم تولید مجتمع های پتروشیمی ایران از مرز ١٥ میلیون و ٦٠٠ هزار تن عبور کرده که طی این مدت گذشته بیش از ۳.۱ میلیون تن محصول پتروشیمی به ارزش ٨٧٠ میلیون دلار صادر شده است.

دومین مخزن جاذب کلر به همت و کوشش متخصصین توانمند داخلی در واحد تولید MTBE شرکت کیمیا بندر امام نصب و در سرویس قرار گرفت.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب