جدیدترین اظهارنظر درباره آثار رفع تحریم‌ها بر بازار سهام

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
وزیر اقتصاد

وزیر اقتصاد در جدیدترین اظهارنظر درباره آثار رفع تحریم ها بر بازار سهام گفت : هنوز اتفاقی نیفتاده که بورس بخواهد واکنش نشان دهد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، علی طیب نیا در حاشیه جلسه دیشب شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران، با اعلام بی نظیر بودن این جلسه گفت: در آینده نزدیک تحریم های ظالمانه علیه ملت ما برداشته خواهد شد. درصددیم با همکاری و مشورت با بخش خصوصی از ظرفیت ها آنها استفاده کنیم. برنامه های دولت برای دوران پساتحریم به گونه ای تنظیم شده که در کنار رفع مشکلات ساختاری اقتصاد و با مردمی کردن آن و سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه های تولید و صادرات زمینه دستیابی به رشد اقتصادی فراهم شود.

طیب نیا در پاسخ به پرسشی مبنی بر آینده بورس پس از رفع تحریم ها، خاطرنشان کرد: اینکه توافق رفتار هیجانی در بازار سرمایه، طلا و ارز ایجاد نکرد، نشانه ای از بلوغ اقتصادی بخش خصوصی بوده و طبیعی است به صرف امضای توافقنامه هنوز اتفاقی نیفتاده که بورس بخواهد نسبت به آن واکنش داشته باشد.

وی تصریح کرد: تحریم ها در آینده ای نزدیک رفع می شود و آثار واقعی اقدامات و برنامه های ما ظاهر خواهد شد. بنابراین طبیعی است که شرایط جدید اثر خود را بر متغیرهای اقتصادی ظاهر خواهد کرد. این اثرات با وقفه زمانی از اواخر امسال پدیدار خواهد شد و فکر می کنم آثار رفع تحریم در بخش واقعی اقتصاد قابل مشاهده خواهد بود.

وزیر اقتصاد در پاسخ به پرسشی مبنی بر وضعیت رشد اقتصادی بعد از رفع تحریم ها، گفت: از سال قبل رشد اقتصادی کشور مثبت شده البته کاهش قیمت نفت و ظاهر شدن آثار آن در سال جاری می توانست تهدیدی برای رشد اقتصادی کشور باشد اما خوشبختانه امسال هم رشد اقتصادی مثبت خواهد بود. در سال آتی رشد مثبت اقتصادی ادامه خواهد یافت و زمینه برای تحقق رشد 8 درصدی اقتصاد که در ابلاغیه مقام معظم رهبری نیز آمده است، فراهم شود.

طیب نیا در پاسخ به پرسشی دیگر در خصوص تداوم کاهش نرخ تورم گفت: در حوزه تورم، دولت برنامه جدی برای کنترل و مهار آن دارد تا به نرخ تک رقمی دست یابد که البته تحقق تورم تک رقمی در دسترس است. چنانچه انضباط پولی و مالی را همچون دو سال گذشته پیشه کرده و اشتباهات گذشته را تکرار نکنیم، تورم تک رقمی خواهد شد اما این به حمایتهای مختلف نیازمند است.

طیب نیا ادامه داد: رئیس جمهور نیز در گفت و گویی زنده تاکید کرده تا انتهای دولت بنا داریم تورم را به حد تک رقمی برسانیم . در این میان دسترسی به تورم تک رقمی و برقراری ثبات و آرامش در بازار پول و دارایی شرط لازم است که به رشد اقتصادی بالا و پایدار دست یابیم. تمام هدف مقابله با تورم و ارتقای رشد اقتصادی را دنبال خواهیم کرد که این امر زمینه را برای اشتغال مولد و فراهم شدن زمینه کار برای جوانان جویای شغل فراهم خواهد کرد، همچنین امیدوارم در آینده نزدیک به این موضوع برسیم.

وی ادامه داد: برخی اقتصاددانان نگرانند دولت با رفع تحریم ها و گشایش در درآمدهای ارزی دوباره اشتباهات گذشته را تکرار کرده و درآمدهای نفتی را در قالب بودجه هزینه کند اما به صراحت اعلام می کنم دولت بنا ندارد اشتباهات گذشته را تکرار کند و هدف اصلی اش رفع بیماری مزمن نفتی و دولتی بودن اقتصاد است و به هیچ عنوان قصد نداریم تولید داخلی را سرکوب کنیم. درآمدهای نفتی در جهت توسعه بخش خصوصی و افزایش سرمایه گذاری در حوزه های صادراتی هزینه خواهد شد.

این وزیر بهبود محیط کسب و کار، جذب منابع داخلی و خارجی و در اختیار قرار دادن آن به بخش خصوصی را از عمده برنامه های دولت برای بخش خصوصی در دوران پساتحریم عنوان کرد و گفت: اگر اقتصاد ایران در سال های گذشته شاهد افزایش های شدید بوده به دلیل رشد تورم بود و اگر بتوانیم تورم را مهار کنیم ارزش پول ملی را حفظ کرده ایم. بنابراین مسیر اصولی برای برقراری ثبات در بازار ارز درمان تورم است.

طیب نیا افزود: در مصوبه شورای پول و اعتبار نیم درصد نرخ ذخیره قانونی بانک ها کاهش یافت و قرار است هر سه ماه یک بار این امر بازبینی شود. بنابر این کاهش ذخیره قانونی بانک ها امری تدریجی است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب