عارضه “کم‌واکنشی” بورس / رفتار خلاف جهت حقوقی‌ها

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای بورسی

 بورس تهران که از ابتدای هفته تاکنون روند بی ثباتی در پیش گرفته است، امروز نیز همانند روزهای قبل بعد از صعود 96 واحدی روز گذشته، دوباره فاز نزولی در پیش گرفت و منفی شد.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار ایسنا، بورس تهران که از ابتدای هفته روند افتان و خیزانی را در پیش گرفته و یک روز با صعود قیمت‌ها و روز بعد با نزول شاخص مواجه می شود، در معاملات امروز نیز بعد از رشد 96 واحدی شاخص در روز گذشته با افت 181 واحدی این متغیر مواجه شد و از مسیر رفته برگشت.

به این ترتیب عارضه “کم واکنشی” بورس و در پیش گرفتن روند افتان و خیزان و فعالیت گسترده نوسان گیران در حالی امروز هم تکرار شد که همین روند موجب ماندگاری شاخص در کانال 66 هزار واحدی و درجا زدن شاخص در این کانال شد.

انتظار سهامداران برای مشاهده آثار لغو تحریم ها و اجرایی شدن توافق هسته ای مهم ترین دلیل رفتار این روزهای بورس عنوان می شود علاوه بر اینکه رکود حاکم بر اقتصاد و ادامه ابهامات اقتصادی بر بی واکنشی سهامداران افزوده و موجب در پیش گرفتن رفتار منفعالانه از سوی برخی از آنها و روی آوردن برخی دیگر به نوسان گیری شده است.

از اتفاقات بارز چند روز اخیر که امروز هم تکرار شد رفتار خلاف جهت حقوقی ها با روند بازار بود به طوری که امروز نیز حقوقی های بازار خلاف جهت بازار حرکت کردند و در مقابل میل سهامداران خرد به فروش سهم، دست به خرید زدند و تقاضای خود را افزایش دادند.

رفتار خلاف جهت حقوقی ها با سهامداران خرد در زمان نزول بورس در حالی مدتها است تکرار می شود که این دسته از سهامداران در هفته های گذشته و در حالی که سهامداران خرد تمایل به خرید سهم داشتند، به عرضه گسترده سهم دست زدند و روند صعودی بورس را تحت تاثیر قرار دادند، رفتاری که اعتراض گسترده اهالی تالار شیشه ای را رقم زد.

با این حال در بازار امروز روند نزولی در بورس حاکم شد و شرکتهای ملی مس، مپنا، پتروشیمی پردیس، هلدینگ خلیج فارس، کشتیرانی، بانک صادرات، ایران ترانسفو و بانک تجارت در در افت 181 واحدی شاخص تاثیر گذاشتند.

در بازار امروز شرکتهای تولیدی مهرام، پاکشو و بانک خاورمیانه از بیشترین تقاضای خرید برخوردار شدند و گلوکوزان، نفت بهران و فولاد خراسان تقاضای فروش را به خود اختصاص دادند.

در معاملات امروز علی رغم روند نزولی بورس، ارزش و حجم معاملات از وضعیت مطلوبی برخوردار بود که نشان دهنده امیدواری سهامداران نسبت به آینده تالار شیشه ای است به طوری که امروز 599 میلیون سهم به ارزش 264 میلیارد تومان داد و ستد شد و ارزش بازار سرمایه به 279 هزار میلیارد تومان رسید.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب