مهم‌ترین اخبار و رویدادهای بورس چهارشنبه 14 مرداد 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
مهمترین اخبار بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 5 واحد صعود کرد و به رقم 66،451 واحد رسید . فملی با 32 واحد و حکشتی با 27 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس گذاشتند ارزش معاملات در این بازار به رقم 87.7 میلیارد تومان رسید که شخارک با 5.1 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 2 واحد صعود کرد و به رقم 777 واحد رسید . مارون بیشترین تاثیر مثبت و پترول بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 85.3 میلیارد تومان رسید که سمگا با 3.2 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معاملات بود .

مهم ترین اخبار اقتصادی

علی طیب نیا پس از مذاکره با همتای ایتالیایی خود در جمع خبرنگاران گفت: ما حساسیت داریم سیاست های اقتصاد مقاومتی را پس از حذف تحریم ها به صورت جدی ادامه دهیم. در این میان حذف تحریم ها به ایجاد فرصت های جدیدی منتهی می شود اما قرار نیست این فرصت ها به گسترش واردات و سرکوب تولید ملی بیانجامد. بلکه قرار است در خدمت افزایش تولید و سرمایه گذاری باشد .

وی با بیان اینکه باید از فرصت های جدید عمدتا برای افزایش سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی داخلی و خارجی و به ویژه تولیدات صادراتی استفاده کنیم، ادامه داد: حجم روابط تجاری ایران و ایتالیا در گذشته ۷ میلیارد دلار بود که به دلیل محدودیت هایی به 1.5 میلیارد دلار کاهش یافت .

این وزیر با اشاره به جلسه امروز با وزیر ایتالیایی توضیح داد: در این جلسه بر گسترش مبادلات تجاری به ویژه سرمایه گذاری در ایران و ارتقای روابط دو کشور تفاهم و توافق شد با حذف تحریم ها، ایتالیا خرید نفت از ایران را افزایش دهد. همچنین بر سرمایه گذاری مشترک به خصوص درحوزه صادراتی تأکید شد .

همچنین وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا با اشاره به امضای قرارداد شرکت ایتالیایی بیمه ساچه با وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران گفت: رقم این قرارداد ۲ میلیارد یورو است که امیدواریم بتوانیم آن را زودتر اجرایی کنیم . این یادداشت تفاهم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. باید به زیرساخت های همکاری دو کشور اهمیت بدهیم و این زیرساخت‌ها در واقع بازکردن کانال‌های جدید بانکی و بیمه ای میان دو کشور است .

معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت از افزایش حدود ۵۰ درصدی تسهیلات اعطایی به صنایع کشور در سال ۱۳۹۳ خبر داد .محسن صالحی‌نیا افزود: در راستای حمایت از بخش تولید کشور، تسهیلات اعطایی به واحدهای صنعتی کشور در سال 1393 نسبت به سال 1392، حدود 50 درصد افزایش یافت .

وی تصریح کرد: در مجموع در سال 1393 بیش از یک هزار و 50 میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای صنعتی کشور اعطا شده است. معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مشکلات موجود صنایع کشور تصریح کرد: این تسهیلات به دو صورت به صنایع کشور تخصیص است . صالحی‌نیا خاطرنشان کرد: بخشی از این تسهیلات به صورت مستقیم و وام به واحدهای صنعتی دارای مشکل نقدینگی و متقاضی تسهیلات اعطا شده است .

مهم ترین اخبار سیاسی

حسن روحانی امروز چهارشنبه و در دیدار با «پائولوجنتیلونی» و «فدریکا گوئیدی» وزرای خارجه و توسعه اقتصادی ایتالیا با اشاره به جایگاه و سابقه روابط تاریخی دو کشور ایران و ایتالیا گفت: هیچ مانعی در مسیر توسعه همکاری‌های تهران و رم وجود ندارد و دو کشور می‌توانند در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و توریستی فصل نوینی از روابط مشترک را آغاز کنند .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، وی با بیان اینکه دولت و ملت ایران با ایستادگی در دورانی که تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه علیه ایران وضع شده بود، توانستند افتخار بیافرینند، اظهار داشت: در این دوست و دوران تحریم توازن مطلوبی میان صادرات غیرنفتی با واردات بوجود آمد و این شرایط، توان اقتصادی امروز ما را برای تعامل با اقتصادهای دیگر بهتر از گذشته کرده است .

رییس جمهوری افزود: امروز زمینه‌های فراوانی برای جذب سرمایه‌های خارجی در کشور بویژه در عرصه‌‌های انرژی، بانک، بیمه، صنایع، حمل و نقل و بهداشت و سلامت وجود دارد و با توجه به بسترهای لازم بویژه نیروی جوان تحصیلکرده و کارآمد، می‌توانیم از فضای پس از توافق به نفع طرفین و اتحادیه اروپا بهره‌برداری کنیم .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات، ایران خودرو بالاخره گزارش سه ماهه خود را منتشر کرد؛ بر طبق این گزارش ایران خودرو طی این سه ماه توانست تنها 12 ریال سود محقق کند، مقدار فروش شرکت نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 27 درصد کاهش داشت؛ پیش بینی EPS این شرکت برای سال مالی 94، طبق آخرین گزارش ارائه شده  221 ریال است. معاملات امروز این گروه در محدوده منفی با نوسان همراه بود. خودرو تا محدوده 2 درصد با کاهش قیمت همراه بود و قیمت پایانی آن به 2768 ریال رسید. خپارس با معامله بیش از 20 میلیون سهم مجددا در صدر گروه قرار گرفت. ورنا در محدوده صفر تابلو معامله شد.

معاملات گروه فلزات اساسی امروز بر خلاف سایر گروه ها با روندی صعودی همراه بود بطوریکه در نمادهایی همچون فراور، فلوله، فمراد و فولای صف خرید تشکیل شد. معاملات فملی و ذوب نیز تا آستانه صف خرید پیش رفت. اطلاعیه ذوب مبنی بر ارائه گزارش توجیهی افزایش سرمایه به سازمان بورس بر روی کدال قرار گرفت؛ افزایش سرمایه این شرکت به میزان 380 درصد از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها و به منظور اصلاح ساختار مالی شرکت است.

فملی پس از عرضه های سنگین و افت قیمت چند روز اخیر امروز تا محدوده 2 درصد مثبت معامله شد و حجم معامله 8.4 میلیونی این نماد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص امروز گذاشت. فایرا که در سه ماهه ابتدای امسال 102 ریال زیان به ازای هر سهم شناسایی کرده بود درمحدوده منفی معامله شد.

در خبرهای امروز این گروه، رئیس ایمیدرو با اعلام صادرات ۲.۵ میلیون تنی فولاد در سال گذشته از انجام مذاکراتی مفصل با هیئت های آلمانی، فرانسوی و هلندی برای جذب 29 میلیارد دلار سرمایه در صنعت فولاد و معدن خبر داد . به گزارش تسنیم، ایران دارای 29 میلیارد دلار فرصت سرمایه گذاری بخش معدنی است که این مسئله موجب جذب شرکت های مختلف از اروپا تا آسیا به این کشور شده است.

ایران قصد دارد تولید فولاد خود را تا سال 2025 بیش از دو برابر کند و بعد از لغو تحریم ها صادرات خود را افزایش دهد . به گفته این مقام ایرانی، مذاکراتی با شرکت های ژاپنی برای سرمایه گذاری در کارخانه فولاد مکران واقع در منطقه آزاد تجاری چابهار در جریان است که ظرفیت تولید 3 میلیون تن فولاد را داراست. وی افزود، شرکت های هندی و کره ای هم در حال بررسی سرمایه گذاری در چابهار هستند .

گروه استخراج کانه های فلزی، به غیر از کنور در محدوده مثبت معامله شد. معاملات کبافق و کاما با صف خرید به پایان رسید. کبافق امروز نیز با تقاضای بازار همراه بود.

در گروه نفت و پالایشی، شاهد رشد قیمتی در ونفت بودیم که در ساعت پایان بازار به تشکیل صف خرید یک میلیونی در این نماد انجامید. ونفت با سرمایه 1.224 میلیارد ریالی در گزارش حسابرسی شده 3 ماهه خود از 61 تومان سود پیش بینی شده هر سهم سال مالی 94 توانست 67 درصد آن را در این مدت سه ماهه پوشش دهد. این نماد با معامله 7.8 میلیون سهم توسط سهامداران حقیقی پرحجم ترین نماد گروه نیز بود. سایر نمادهای گروه معاملاتی منفی را پشت سر گذاشتند و شبهرن با 2.5 میلیون صف فروش معاملات خود را به پایان رساند. در ادامه برگزاری مجامع این گروه، شراز در مجمع دیروز خود  به ازای هر سهم 5 تومان سود نقدی تصویب کرد. مجمع شبندر نیز که سود سال 93 خود را با کاهش 5 درصد 50 تومان اعلام کرده بود، امروز برگزار می شود.

در گروه حمل و نقلی شاهد معاملات متعادل و کم حجمی بودیم حتاید که با معاملات مثبت همراه بود بیشترین حجم معامله این گروه را دارا بود و توانست بیش از 1 میلیون سهم معامله شود .

محمد سعیدنژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به حضور هیاتی از ایتالیا در کشور برای سرمایه‌گذاری در بنادر اظهار کرد: شب گذشته میزبان هیاتی ایتالیایی بودیم که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بنادر ایران و طرح‌های توسعه این بنادر است .وی با یادآوری این‌که اروپایی‌ها به‌طور جدی به‌دنبال سرمایه‌گذاری در بنادر کشور هستند، بیان کرد: در این زمینه با هیات‌هایی از فرانسه و آلمان جلساتی برگزار شد و با سرمایه‌گذاران این کشورها گفت‌وگو کردیم .وی ادامه داد: در زمان تحریم خطوط کشتیرانی بزرگ دنیا به بنادر ایران تردد نداشتند و از طریق بنادر کشورهای دیگر یعنی با واسطه این کار را انجام می‌دادند.

در خبری به نقل از خبرگزاری تسنیم داشتیم که کشتی “اورلژیون” متعلق به خط کشتیرانی “” اورگرین تایوان” به‌عنوان پنجمین شرکت برتر کشتیرانی دنیا ساعت یک بامداد امروز در بندر شهید رجایی پهلو گرفت که تخلیه و بارگیری آن در حال اتمام است.

در گروه بانکی اکثرا نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند وخاور که با معاملات مثبت همراه بود با 6 میلیون صف خرید بسته شد .

در خبری داشتیم که  بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران و سازمان امور مالياتي کشور با اشتراک مساعي یکدیگر در نظر دارند تدابير و سياست‌هايی را در مورد مؤسسات اعتباري غيرمجاز و مشتريان آن‌ها اعمال کنند.

در گروه محصولات شیمیایی نمادها اکثرا با معاملات منفی همراه بودند و نمادهای شاملا ، شیراز با صف فروش بسته شدند .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، دوشنبه 12 مرداد نماد پتروشیمی جم در فرابورس برای همیشه بسته شد تا به توجه احراز شرایط حضور در بورس ، زمینه انتقال این شرکت 960 میلیارد تومانی به تابلوی معاملات این بازار وجود داشته باشد .به این ترتیب زمان قطعی این انتقال و گشایش نماد “جم ” در بورس یکشنبه آینده 18 مرداد تعیین شده و از آن تاریخ ، پتروشیمی جم بعد از بیمه ما به عنوان دومین شرکت منتقل شده از فرابورس در فهرست شرکت های بازار دوم معاملات بورس قرار خواهد گرفت.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب