عدم حضور سرمایه‌گذار خارجی با نرخ خوراک 13 سنت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورسی

موضوع تأمین مالی از طریق فاینانس و انتقال تکنولوژی از کشورهای خارجی یکی از موانع پیش روی صنعت پتروشیمی از حیث روابط بین المللی است. به گونه ای که این امر موجب شده تا این گروه متناسب با پتانسیل های خود و مطابق با اهداف و برنامه ها رشد نکند.

قائم مقام انجمن گروه کارفرمایان صنعت پتروشیمی با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: اغلب پروژه های در دست اجرای واحدهای پتروشیمی به دلیل مشکلات موجود در نحوه تأمین مالی به کندی پیش می روند. چرا که بسیاری از آنها درگیر فاینانس چین هستند که با سرعت کمی پیش می رود. بر این اساس پیش بینی می شود تا با گشایش روابط بین المللی فضا برای تأمین منابع مالی از منابع خارجی گشوده شود و شاهد رشد و شکوفایی این صنعت و پیشرفت پروژه های توسعه ای آنها باشیم.

فریبرز کریمایی به لزوم رفع موانع موجود در داخل کشور اشاره کرد و در این خصوص افزود: این در حالی است که پس از رفع موانع تأمین مالی از منابع خارجی موضوع دیگر تضمین فاینانس است که طی سال های گذشته دولت شرایط را برای تضمین فاینانس فراهم می کرد و اکنون نیز می بایست یا خود همچون سال های گذشته متضمن فاینانس باشد یا شرایط را برای این موضوع فراهم کند.

بر این اساس به نظر می رسد در شرایطی که شرکت های خارجی آمادگی خود را برای همکاری با واحدهای داخلی از طرق مختلف اعلام کرده اند، دولت نیز می بایست از طریق شرکت ملی صنایع پتروشیمی نسبت به رفع موانع داخلی اقدام نماید.

وی افزود: دولت می بایست با آسیب شناسی الزامات و ابزارهایی که در داخل نیاز است را تأمین کند تا فضا برای عملیاتی شدن برنامه ها و نیز شرایط لازم جهت تضمین فاینانس فراهم گردد. چرا که در حال حاضر بخش خصوصی توان تضمین را ندارد و باید بخش حاکمیتی یا شرکت ملی صنایع پتروشیمی بسیار فعال تر شوند.

قائم مقام انجمن گروه کارفرمایان صنعت پتروشیمی در پاسخ به این سؤال که “با توجه به نرخ خوراک مصرفی 13 سنتی واحدهای پتروشیمی، آیا ورود به این صنعت برای سرمایه گذاران خارجی توجیه اقتصادی دارد؟” گفت: علاوه بر تضمین فاینانس یکی دیگر از موانع داخلی موجود در گروه پتروشیمی، خوراک مصرفی آنها است که قیمت 13 سنت برای گاز مصرفی نسبت به کشورهای خارجی بسیار بیشتر ارزیابی می شود. از این رو انتظار می رود تا نرخ خوراک به گونه ای تعیین شود که برای سرمایه گذاران خارجی جذابیت ایجاد کند.

کریمایی افزود: دولت برای توسعه صنعت پتروشیمی که بزرگترین مزیت کشور به شمار می رود باید نگاه خود را از کسب درآمد از این حوزه به نگاه توسعه ای تغییر دهد و به توسعه پایدار توجه کند و نسبت به قیمت خوراک واحدهای پتروشیمی تجدید نظر کند. چرا که یکی از فاکتورهای مهم در توجیه هزینه ها برای سرمایه گذاران خارجی است و باید قیمت های منطقه را مد نظر قرار دهیم تا شاهد ورود شرکای و سرمایه گذاران خارجی به این صنعت باشیم.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب