مهم‌ترین اخبار و رویدادهای بورس شنبه 17 مرداد94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای مهم بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 450 واحد نزول کرد و به رقم 66000 واحد رسید . فارس با 84 واحد و وبصادر با 38 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 111.4 میلیارد تومان رسید که وبصادر با 5.4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 5 واحد نزول کرد و به رقم 772 واحد رسید. پترول بیشترین تاثیر منفی و ذوب بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 179.2 میلیارد تومان رسید که سمگا با 2.6 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

مهم‌ترین اخبار سیاسی

در خبری شنیدیم که ، معاون اول رییس جمهوری گفت: ابلاغیه ای در خصوص شکایت رییس جمهور دولت دهم از سوی دستگاه قضایی هنوز به بنده ارائه نشده است . اسحاق جهانگیری که روز شنبه به مناسبت روز خبرنگار همراه با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از ایسنا بازدید می کرد، در خصوص شکایت رییس دولت دهم از وی گفت: این پرونده در حال حاضر در دستگاه قضایی است و می توانید از این دستگاه پرس و جو کنید .

وی همچنین به پرونده بابک زنجانی اشاره و با تأکید بر این‌که پرونده وی یکی از بزرگترین و تلخ‌ترین اتفاقات دوران جمهوری اسلامی و حتی قبل‌تر از آن است، اظهار کرد: بالغ بر 2 میلیارد و 700 میلیون دلار پول مردم به مدت زیادی در اختیار این فرد قرار گرفته است. با این حال اکنون که وی در زندان حضور دارد تاکنون هیچ سرنخی برای دسترسی به این حجم از پول پیدا نشده است .معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: امیدواریم با اقدامات قوه قضائیه و کمک دولت بتوانیم همه حقوق بیت‌المال را بازگردانیم .

به رغم پیوستن یکی از اعضای سرشناسان دموکرات های سنا به مخالفان توافق هسته ای ایران، اما این حزب معتقد است که توافق حاصل شده میان تهران و ۱+۵ از کنگره رای اعتماد می گیرد . سناتوور «دیک دوربین» از اعضای سرشناس حزب دموکرات در سنای آمریکا اعلام کرد که به رغم مخالفت سناتور «چاک شومر» با توافق هسته ای ایران، این توافق رای اعتماد کنگره را کسب می کند . به گزارش مهر به نقل از جروزالیم پست، شومر سومین چهره سرشناس دموکرات ها در سنا محسوب می شود و به نوشته رسانه های آمریکایی نظر وی در مورد توافق هسته ای می تواند مشکلاتی را برای کاخ سفید برای تصویب آن در کنگره بوجود بیاورد .در همین رابطه «جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید، که در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران در واشنگتن صحبت می‌کرد، در پاسخ به پرسشی در خصوص اين که به چند رأی در کنگره احتياج است تا توافق با ايران تاييد شود، گفت: «واقعیت این است که ما احتياج نداريم کنگره اين توافق را تأييد کند، ما فقط نیاز داریم کنگره آن را بر هم نزند ».

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان روز شنبه گفت که وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ‘آینده نزدیک’ برای انجام گفت و گوهای دوجانبه و منطقه ای به اسلام آباد سفر می کند . قاضی خلیل الله’  گفت: تایید می کنم که ‘محمد جواد ظریف ‘ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در آینده نزدیک به اسلام آباد خواهد آمد .سخنگوی وزارت خارجه پاکستان افزود: فعلا نمی توان چیزی درباره زمان دقیق و دستور کار سفر ظریف به اسلام آباد گفت. دستگاه های ذیربط دو کشور در تماس با یکدیگر برای نهایی کردن زمان انجام این سفر هستند .به نظر می رسد سفر قریب الوقوع ظریف به پاکستان که سومین سفر وی به این کشور همسایه از زمان آغاز کار دولت تدبیر و امید در جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود، بخشی از سفر دوره ای وی به برخی کشورهای همسایه و منطقه در هفته جاری باشد .

گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات که بیشترین حجم و ارزش معاملات بازار امروز را به خود اختصاص داد، افت قیمت در این گروه موجب تشکیل صف فروش در نمادهایی همچون خپارس، خاور و خکاوه شد. در خپارس حدود 50 میلیون سهم بین سهامداران حقیقی مبادله شد. ایران خودرو پیش بینی سود هر سهم سال مالی 94 را بر اساس عملکرد سه ماهه همان 221 ریال اعلام کرد؛ خودرو توانسته بود در سه ماهه اول امسال تنها 12 ریال سود شناسایی کند. در این نماد با حجم معامله 8 میلیونی 60 درصد خریداران را سهامداران حقوقی تشکیل دادند.

گروه فلزات اساسی با افزایش قیمت روبرو بود. خبر ارسال گزارش توجیهی افزایش سرمایه ذوب به سازمان بورس که هفته گذشته بر روی کدال قرار گرفت، بهانه ای شد برای صف خرید شدن امروز این نماد؛ ذوب که با صف خریدی بیش از 50 میلیون آغاز به کار کرد در نهایت با معامله حدود 650 هزار سهم و با 35 میلیون صف خرید به کار خود پایان داد. گفتنی است که افزایش سرمایه این شرکت به میزان 380 درصد از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها و به منظور اصلاح ساختار مالی شرکت است .

فمراد، فلوله، فولای و فنورد دیگر نمادهای صف خرید گروه بودند. فلوله بیشترین حجم معاملات گروه با 9.6 میلیون سهم داشت. فملی که پس از حدود یک هفته افت قیمت روز معاملاتی گذشته با فشار تقاضا در درصدهای مثبت روبرو بود، تا محدوده سه درصد منفی با کاهش قیمت روبرو بود.

فنوال که در میانه بازار صف فروش را تجربه کرد در محدوده 2 درصد منفی به کار خود پایان داد. در هر کدام از دو نماد فملی و فنوال بیش از 6 میلیون سهم معامله شد. ارفع که سود هر سهم سال مالی 94 را طبق عملکرد سه ماهه با تعدیل منفی 55 مبلغ 111 ریال اعلام کرده بود امروز با افت یک درصدی در قیمت 2022 ریال بازگشایی شد تا محدوده 6.5 درصد منفی نیز پیش رفت. قیمت پایان این سهم در محدوده صفر تابلو به 2027 ریال رسید. ارفع در سه ماهه ابتدای سال 23 ریال EPS محقق ساخت. معاملات فایرا نیز در محدوده منفی دنبال شد.

امروز در خبری، شرکت ملی آلومینیوم هند اعلام کرد پس از لغو تحریم ها قصد احداث یک کارخانه تولید آلومینیوم به ارزش ۲.۶ میلیارد دلاری را در ایران دارد و مذاکرات در این زمینه را نیز آغاز کرده است. در این پروژه قرار است یک میلیون تن در سال شمش آلومینیوم در ایران تولید شود . کیوکل،‌ یک شرکت دولتی دیگر این کشور نیز ماه گذشته از موافقت خود با فروش سالانه 200 میلیون دلار گندله سنگ آهن به ایران خبر داده بود .

در گروه استخراج کانه های فلزی، کبافق تنها نماد مثبت گروه بود که در ساعت اولیه بازار به صف خرید رسید و رد نهایت با معامله 500 هزار سهم و با قیمت پایانی 290 تومان به کار خود پایان داد.

در پی تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر کاهش 3 درصدی قیمت شمش فولاد خوزستان که منجر به نابسامان شدن شرکت های تولیدکننده سنگ آهنی یعنی گل گهر و چادرملو شده و همچنین کاهش قیمت آهن اسفنجی از 51 به 46 درصد آن هم با دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت، سهامداران و فعالان این حوزه نسبت به تصمیمات اتخاذ شده معترض شده و گلایه های را مطرح کردند .به گفته پورابراهمیی، نماینده مجلس، به نظر می رسد اثرات ناشی از بخشنامه صادره توسط آن وزارتخانه به تنهایی بالغ بر 2 هزار میلیارد ریال کاهش درآمد در شرکت گل گهر است و مجموعا موجب کاهش درآمد به 5 هزار میلیارد ریال می شود .

در گروه نفت و پالایشی، ونفت تنها نماد گروه که با افزایش قیمت همراه بود با معامله 5 میلیون سهم توسط سهامداران حقیقی بیشترین حجم معاملات را داشت. شبهرن و شنفت صف فروش بودند. در ادامه اخبار مجامع این گروه، در مجمع شبریز تقسیم سود نقدی 22 ریالی به تصویب رسید. مجمع شبندر مجدد با تنفس مواجه شد؛ در این مجمع با توجه به درخواست یکی از سهامداران عمده (سازمان تامین اجتماعی) و سهامداران جزء و به منظور بررسی بیشتر صورتهای مالی اعلام تنفس شد و مقرر گردید جلسه بعدی در 28 مرداد ماه برگزار شود.

در همین خصوص سرپرست مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس در خصوص آخرین وضعیت بازگشایی نماد پالایشگاه ها به ایسنا گفت: با توجه به برگزاری مجامع 5 پالایشگاه بورسی و فرابورسی، منتظر ارائه صورتهای مالی 3 ماهه از سوی این شرکتها هستیم تا بتوانیم نسبت به بازگشایی نماد آنها اقدام کنیم .

وی با بیان اینکه شرکت‌های پالایشگاهی قرار است طی دو روز آینده نسبت به ارائه اطلاعات اقدام کنند، تصریح کرد: علت تاخیر این است که نرخ نفت و فرآورده‌های نفتی از سوی پالایش و پخش با تاخیر به پالایشگاه‌ها اعلام می‌شود که این موضوع باعث تاخیر ارسال اطلاعات این شرکت‌ها به بازار شده است . از نظر سازمان بورس مشکلی برای بازگشایی نماد پالایشگاه‌ها وجود ندارد و به محض ارائه اطلاعات 3 ماهه از سوی پالایشگاه‌ها، نماد آنها بازگشایی می‌شود .

در گروه حمل و نقلی اکثر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند و نماد حپترو با صف فروش بسته شد نماد حسینا که برای برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه متوقف شده بود در جریان معاملات امروز بازگشایی شد .

مدیرعامل کشتی‌رانی جمهوری اسلامی ایران گفت: در پیوست‌های توافق هسته‌ای اخیر درج شده که گروه کشتی‌رانی ایران از فهرست تحریم‌ها خارج شود. البته اجرایی شدن آن زمان می‌برد ولی احتمالا این کار اوایل زمستان امسال صورت می‌گیرد.

در گروه بانکی شاهد معاملات منفی در اکثر نمادها بودیم بانک صادرات با بیش از 61 میلیون سهم بیشترین حجم معامله را در گروه دارا بود .

مدیرعامل بانک دی از آغاز اقدامات این بانک برای دوران پساتحریم خبر داد و گفت: روابط کارگزاری این بانک در حال برقراری است. احمد شفیع‌زاده در گفت‌وگو با «ایرنا» افزود: این بانک توسعه فعالیت ارزی را در دستور کار خود قرار داده؛ ضمن آنکه در حال اخذ مجوزهای مربوطه است. وی ادامه داد: بانک دی درحال برقراری تعاملات خود با مراجع بین‌المللی است؛ به‌طوری که ظرف یک ماه گذشته به شبکه جهانی پیام رسانی و سوئیفت متصل و شرایط مبادلات مالی فراهم شد .

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها معاملات منفی ای را پشت سر گذاشتند و نمادهای شیراز ، شدوص ، شپمچا با صف فروش بسته شدند .

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومی شرکت ملی پتروشیمی، عباس شعری مقدم در حاشیه بازدید از نمایشگاه تامین اجتماعی، سرمایه گذاری و توسعه پایدار، با بیان این که در جریان بازدید خود از این نمایشگاه تحت تاثیر بزرگی و عمق فعالیت‌های تاپیکو قرار گرفته ام، گفت: به نظر می رسد هلدینگ‌های موجود در صنعت پتروشیمی به خوبی جای خالی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران را در بخش پایین دستی این صنعت پر کرده‌اند .

وی با اشاره به این که هم اکنون یکی از ایرادهای منتقدان به  شرکت ملی پتروشیمی کاهش نقش این شرکت در صنایع پایین دستی است، گفت: این شرکت طبق اساسنامه خود حق ورود به صنایع پایین دستی را ندارد، اما از طرف دیگر بر اساس قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت، مجلس این حق را به این وزارتخانه داده است تا در این صنایع ورود پیدا کند، بنابراین هم اکنون در این زمینه ابهاماتی وجود دارد .شعری مقدم کمک به هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری همچون تاپیکو را یکی از راه های عملی و آسان برای تقویت صنایع پایین دستی دانست و گفت: هم اکنون نیز به شدت به دنبال شناسایی و حل مشکلات و موانع این صنایع هستیم .

مدیرعامل شرکت پتروشیمی بین الملل با تاکید بر این که لغو تحریمها یک شبه نخواهد بود، گفت: حداقل بین ٥ تا ٦ ماه زمان نیاز است تا تحریمهای بانکی لغو و نقل و انتقال پول تسهیل شود و با این وضع و توسعه همکاریهای بین المللی تکرار دوران طلایی پتروشیمی امکانپذیر است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب