واردات خودرو؛ آنچه خواب سنگین خودروسازان را می‌پراند

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم خودرو

 واردات خودرو، در روزهایی که نیاز به تقویت بخش تولید کشور است امر مطلوبی به شمار نمی‌آید اما نباید در موضوعی مانند واردات خودرو تنها به رویکردی احساسی اکتفا کرد، بلکه با برنامه‌ریزی می‌توان از واردات نظارت شده در جهت تقویت کیفی محصولات ساخت داخل استفاده کرد.

به گزارش ایسنا، «خانه ملت» افزوده است: بی‌شک عملکرد صنعت خودروی کشور با نقایصی روبرو بوده و زیان انباشته دو خودروساز بزرگ کشور در سال گذشته گویای این مطلب است که باید پذیرفت بسیاری از مشتریان خودروهای ساخت داخل از کیفیت خودروها رضایت ندارند و این موضوع را از راه‌های مختلف بیان می‌کنند.

این یک واقعیت است که مردم در جهت حمایت از تولید ملی علاقه به استفاده از خودروی داخلی دارند اما این توجیهی برای ارائه خودروهای با کیفیت پایین از سوی خودروسازان به مشتریان نیست.

در حال حاضر کیفیت برخی خودروهای داخلی تا اندازه‌ای پایین است که برخی از کارشناسان صنعت خودرو لقب «صفر کیلومترهای فرسوده» را برای این خودروها را به کار می‌برند؛ بنابراین خودروسازان نیز باید متحول و کسب رضایت مشتریان یک اولویت اساسی برای آنان محسوب شود.

درباره بایدها و نبایدهای موضوع واردات خودرو، ابراهیم نکو و مهناز بهمنی از نمایندگان عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و رئیس انجمن صنفی کارفرمایی واردکنندگان خودرو با خبرگزاری خانه ملت گفت‌وگو کرده‌اند.

نکو: کاهش واردات خودرو در افزایش کیفیت موثر نبود

ابراهیم نکو درباره موضوع واردات خودرو گفت: باید از تصمیم‌گیری‌های هیجانی در حوزه صنعت و بازار پرهیز کرد؛ بطور مثال تقویت بخش تولید کشور یک امر طبیعی است اما این دلیل قانع‌کننده‌ای برای جلوگیری صدرصدی از واردات برخی کالاها به کشور نیست.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برخی در موضوع جلوگیری از واردات کالا دچار افراط می‌شوند؛ این در حالی است که باید پذیرفت سلیقه‌های مختلف در موضوع خرید کالا در کشور وجود دارد که باید به آن توجه شود.

این نماینده مجلس افزود: بخشی از مشتریان بازار خودرو در داخل کشور به دلایل مختلف یا حداقل در مقطع زمانی فعلی، به خریداری خودروهای خارجی علاقه‌مند هستند، که البته کیفیت پایین خودروهای داخلی در مقایسه با خودروهای خارجی پیشرفته، در این موضوع تاثیرگذار بوده است.

نکو همچنین خاطرنشان کرد: براساس یکی از بخشنامه‌های وزارت صنعت، واردات خودرو به نوعی انحصاری و دشوار شده این در حالی است که برای ارتقاء کیفیت خودروهای داخلی نباید واردات خودروهای با کیفیت مطلوب، خیلی محدود شود.

وی ادامه داد: باید توجه داشت ساماندهی و نظارت بر واردات خودرو به معنی انحصاری کردن این موضوع نیست، بنابراین با نظارت موثر می‌توان واردات خودرو را برای ایجاد رقابت در صنعت خودرو همچنان ادامه داد. ضرورت دارد وزارت صنعت، در قوانین واردات خودرو بازنگری‌های لازم را انجام دهد تا این موضوع به تقویت ارتقاء کیفی خودرو در کشور بیانجامد.

این عضو هیأت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: باید پذیرفت کاهش واردات خودرو در سال گذشته نتوانسته در افزایش کیفیت خودرو موثر باشد.

رضایی: واردات؛ انگیزه رقابت برای خودروسازان داخلی را بالا می‌برد

در این رابطه میثم رضایی رئیس انجمن صنفی کارفرمایی واردکنندگان خودرو در گفت‌وگو با خبرنگار «خانه ملت»، درباره موضوع واردات خودرو گفت: طبیعتا واردات کالا امر مطلوبی محسوب نمی‌شود اما نکته این است نباید در مبحثی مانند واردات هم رویکردی احساسی و هیجانی داشته باشیم.

وی افزود: با برنامه‌ریزی دقیق و هدفدار می‌توان از موضوع واردات خودرو در جهت مطلوب نیز استفاده کرد، بطور مثال در دنیای صنعت، رقابت یکی از راهکارهای مهم در جهت ارتقای کیفیت محصولات تولید داخلی است به دلیل این که امکان مقایسه بین محصولات مشابه را فراهم می‌کند.

رئیس انجمن صنفی کارفرمایی واردکنندگان خودرو ادامه داد: واردات خودرو در صورتی می‌تواند به ارتقاء صنعت خودرو در کشور منجر شود که ملاحظاتی در این موضوع رعایت شود؛ بطور مثال نباید اجازه واردات خودروهای بی‌کیفیت تنها به دلیل داشتن نام خارجی داده شود به دلیل این کار منافع برخی سوءاستفاده‌کنندگان را تامین می‌کند.

مطلب مرتبط: شیکترین لوازم جانبی خودرو را ببینید

رضایی افزود: باید پذیرفت برخی محدودیت‌هایی که برای کنترل واردات خودرو صورت گرفته، با هدف اصلی نظارت موثر بر واردات منطبق نیست؛ برای مثال، بخشنامه وزارت صنعت در سال گذشته در خصوص واردات خودرو تنها باعث شد که به نوعی واردات انحصاری و محدود شود و حتی در آن مقطع زمانی رشد قیمت‌ها در بازار را در پی داشت.

رئیس انجمن صنفی کارفرمایی واردکنندگان خودرو تصریح کرد: تا زمانی که خودروسازان داخلی نتوانند کیفیت محصولات تولیدی را متناسب با قیمت ارتقا دهند، مطلوب خواهد بود که واردات خودرو با اعمال نظارت موثر و برنامه مشخص ادامه یابد تا علاوه بر ایجاد انگیزه رقابت برای خودروسازان داخلی، زمینه تنظیم قیمت‌ها در بازار همچنان فراهم باشد.

بهمنی مطرح کرد: خستگی مردم از خودروسازان داخلی

مهناز بهمنی نیز با انتقاد از وضعیت نابسامان بازار خودرو در کشور گفت: یکی از موضوعات مهمی که مردم در ملاقات‌های مردمی عنوان می‌کنند، کیفیت پایین خودروهای تولیدی در داخل کشور است.

نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از تصمیمات وزارت صنعت در زمینه محدود کردن واردات خودرو خارجی به کشور گفت: باید پذیرفت یکی از لازمه‌های مهم برای ایجاد رقابت در صنعت خودرو واردات خودرهای خارجی بوده؛ این در حالی است که با اقدام اخیر وزارت صنعت، رقابت در این حوزه کاهش خواهد یافت.

بهمنی تصریح کرد: باید پذیرفت عملکرد شرکت‌های خودروسازی ایران خودرو و سایپا ضعیف بوده و مصرف‌کنندگان خودروهای داخلی عنوان می‌کنند کیفیت قطعات خودرو به جای ارتقا، با افت همراه بوده است.

وی افزود: خودروسازان باید بپذیرند نمایندگان مردم در مجلس با صنعت خودرو و تولید داخلی دشمن نیستند و انتقادهایی که مطرح می‌کنند برای رشد این صنعت و رفع نقص‌ها است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: سیستم‌های نظارتی در صنعت خودرو باید به نحویی عمل کنند که کیفیت خودروهای تولیدی افزایش و عرضه خودرو به میزانی باشد که بازار خودرو به تعادل برسد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب